*

Αποστολέας Θέμα: Αξιοκρατία και μεταθέσεις  (Αναγνώστηκε 26979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:49:14 μμ »
???  ???  ???  ???  ???  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 10:10:20 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:38 »

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:52:13 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:10:05 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:00:59 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:10:22 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:07:20 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:10:37 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:38 »

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:09:31 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:10:59 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:12:25 μμ »

Τώρα έχω έναν χρόνο αποσπασμένη και πρέπει να πω ότι το να δουλεύεις σε γραφείο, πέρα από τα μόρια, είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να σου συμβεί. Το ωράριο εξαντλητικό, 7ωρο τουλάχιστον γιατί όταν υπάρχει δουλειά κάθεσαι μέχρι το απόγευμα, χωρίς τις διακοπές βέβαια, το αντικείμενο αδιάφορο (σε σύγκριση με το σχολείο ειδικά...) οι κόντρες μεταξύ διοικητικών-εκπαιδευτικών αλλά και γενικότερα, ασταμάτητες. Πού θέλω να καταλήξω; Ότι αν δεν ήταν και τα μόρια, κανένας δε θα ζητούσε να αποσπαστεί σε γραφείο (μέσα στα γραφεία οι 7 στους 10 είναι εκπαιδευτικοί). Το μόνο που θα γινόταν ίσως αν άλλαζε το καθεστώς μοριοδότησης των αποσπασμένων σε φορείς, είναι ότι τα πιο χοντρά βύσματα θα έπαιρναν απόσπαση πλέον σε σχολείο και οι υπόλοιποι αναγκαστικά θα "συμβιβάζονταν" με τα γραφεία.

Όταν ακουω τέτοια @#%$%$@....
ΔΕΝ είναι από τα χειρότερα γιατι ξαναβάζετε βύσμα και ξαναπάτε.
Αν δεν ήταν τα μόρια βεβαίως και θα πήγαιναν κάποιοι που το έχουν μεγάλη ανάγκη. Σε αυτούς μάλιστα δε θα κακοφαίνοταν να δουλευουν αφου δεν έχουν μάθει να τα ξύνουν. Όπως για παράδειγμα κάποιοι που είναι σε ΑΕΙ χωρίς τα μόρια. Αλλα 1. εμφανίζεις το φόρτο εργασίας ως επιχείρημα.[/color] Πόσες μερες συμβαίνει αυτο? 10,20?

Η επιχειρηματολογία σου δεν έχει βάση.Γνωρίζω και προσωπικά παραδείγματα. 2. Όχι μόνο πήρε την απόσπαση αλλά είναι και επιθετικός προς τους συναδέλφους που πάνε να εξυπηρετηθούν. Αξιοκρατία παντού. Ψάξτε αλλου για κορόιδα.

edit το αν η αντισταθμιση μορίων-φόρτου είναι σωστή το φωνάζουν και οι τρόποι που μετέρχεστε.
όταν πάτε σε σχολείο θα λέτε: ΕΓΩ? κουράστηκα τόσα χρόνια. ΕΓΩ ξέρω τον τάδε και πάλι θα χώνετε συναδέλφους. Αυτοί είστε έτσι κινείστε. Τι ήθος θα μάθετε στα παιδιά ?? Αυτό με το οποίο πορεύεστε όλη τη ζωή σας?



1. Ενώ αυτοί που υπηρετούν την οργανική τους, χωρίς βύσμα, σε κάτι δυσπρόσιτα ξεχασμένα από το Θεό και όπου αλλού, δεν έχουν τον ίδιο και περισσότερο φόρτο εργασίας;
Δεν διδάσκουν;
Δεν βγάζουν θέματα;
Δεν διορθώνουν;
Δεν χωρίζουν από τους/τις συζύγους;
Κάποιοι δεν παρατούν παιδιά στις γιαγιάδες;
Συν του ότι κοινωνική ζωή μηδέν...

Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:11:49 μμ από happiness »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:24:19 μμ »
βγάζοντας το μένος μας θα λυθεί το πρόβλημα;
η συνάδελφος εξέφρασε μια άποψη, αντίθετη από τη δική μας και αντί επιχειρημάτων μιλάμε για ... δυόσμο στα κεφτεδάκια, λες κι εμείς οι υπόλοιποι στα σχολεία μιλάμε μόνο για ποίηση και ανώτερα μαθηματικά.

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:35:57 μμ »
Βεβαίως και πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε για να λυθεί το πρόβλημα. Εγώ επειδή δεν βλέπω φως με ΟΛΜΕ κλπ αφού προφανώς κι αυτοί στο κ΄λπο είναι και κάνουν εξυπηρετήσεις, θα πρότεινα να ψάξουμε το θέμα μέσω κάποιοιυ δικηγόρου, δηλαδή κατά πόσο είναι νόμιμο να γίνεται αυτό το πράγμα. Να ισχυριστούμε δηλαδή ότι εφόσον πρόκειται για μόρια δυσμενών συνθηκών θα πρέπει ο καθένας να παίρνει αυτά που έχει το μέρος που εργάζεται και όχι της οργανικής σε οποιοδήποτε είδος απόσπασης, επειδή με τον τρόπο αυτό χάνουμε εμείς που υπηρετούμε σε σχολεία τη σειρά μας για μεταθέσεις. Αν γνωρίζει κάποιος κάποιν δικηγόρο που να σχολείται με τέτοια θέματα ας το πει για να συντονίσουμε τις κινήσεις μας. Επίσης, εφόσον δικαιωθούμε θα πρότεινα να ισχύσει αναδρομικά δηλαδή να χάσουν τα μόρια αυτά όσοι τα έχουν πάρει. Αυτή είναι η πρότασή μου. Περιμένω μήπως κάποιος από σας γνωρίζει δικηγόρο να ασχολείται με τα θέματα αυτά και αν ναι να συντονιστούμε για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:04:27 μμ »
βγάζοντας το μένος μας θα λυθεί το πρόβλημα;
η συνάδελφος εξέφρασε μια άποψη, αντίθετη από τη δική μας και αντί επιχειρημάτων μιλάμε για ... δυόσμο στα κεφτεδάκια, λες κι εμείς οι υπόλοιποι στα σχολεία μιλάμε μόνο για ποίηση και ανώτερα μαθηματικά.
χμ εγώ διαβάζοντας τα όσα γράφονται… ???.
Παράλληλα διαπιστώνω πως στην  ειδικότητα μου «απλόχερα» φέτος έστειλαν στη Β Δυτικής Αττικής 9 συναδέλφους ενώ έφυγαν μόλις 2. Το πιο ενδιαφέρον είναι πως από τους 9 που πήγαν εκεί οι 3 είναι αποσπασμένοι στη Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ τουτ έστιν οι «συνάδελφοι» έπαιρναν κανονικά τα μόρια της περιοχής που ήταν τοποθετημένοι και παράλληλα ήταν down town στην καρδιά των γεγονότων ….όταν θα βγουν οι αποσπάσεις θα παρακολουθήσω αν οι «κυρίες» αυτές θα αποσπαστούν και πάλι στην Κ.Υ του ΥΠΕΠΘ και πολύ θα στεναχωρηθώ  αν δεν γίνει έτσι διότι, που να τρέχουν οι «καημένες» τώρα με τα ψηλοτάκουνα στη Μαγούλα, τα Μέγαρα, ή τη Νέα Πέραμο… ;D
Εν τω μεταξύ εγώ, και κάτι άλλα κορόιδα, πλην τίμιοι, θα περιμένω να λήξει η διετία μου στο δυσπρόσιτο που επέλεξα (γιατί το επέλεξα) να κάνω αίτηση μετάθεσης  και να βρεθώ κάπως πιο κοντά στο σπίτι μου γιατί έτσι το απαιτούν πλέον ανάγκες πέρα από τα δικά μου θέλω. Το πιο πιθανό είναι να διαψευστώ και να παραμείνω στην καλύτερη περίπτωση εδώ στο νησάκι μου μια μέρα ταξίδι μακριά από το λιμάνι του Πειραιά, χωρίς γιατρό και με την ελπίδα ότι αν προκύψει κάτι έκτακτο ο Βοριάς θα μου επιτρέψει να  ταξιδέψω. Και …εν τω μεταξύ κάποιοι «έξυπνοι», πλην τίμιοι, θα δηλώνουν πως ναι όσο υπάρχει αυτό το συγκεκριμένο πλαίσιο θα επιδιώκουν να παίρνουν τις αποσπάσεις τους και θα κάνουν τη δουλειά τους.
Έπειτα από ένα τόσο δυνατό επιχείρημα rozy4 τα όποια δικά μας επιχειρήματα ωχριούν…
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:07:36 μμ »
Δε νομίζω ότι με το "ξεφώνισμα" θα πετύχουμε και πολλά. Ίδρωσε καθόλου το αυτί τους μετά την περιβόητη φωτογραφία με τους καθηγητές φαντάσματα; Όχι. Τα ίδια έκαναν πάλι, και θα τα ξανακάνουν, γιατί όποια παρανομία κι αν κάνουν, αυτή δεν έχει καμία επίπτωση. Δεν υπάρχει τιμωρία. Αν είναι να αλλάξει κάτι, πρέπει να αλλάξει μέσω της νομικής οδού.

Στην περιβόητη φωτογραφία δεν απεικονίζονται οι καθηγητές φαντάσματα, ως γνωστόν τα φαντάσματα δεν αποτυπωνόνται με κανένα τρόπο (ρωτήστε και τον Χαρδαβέλλα!). Στην φωτό φαίνονται οι αξιοσέβαστοι καθηγητές που υπηρετούν κανονικά στο νησί.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:13:43 μμ »
Άσχετο με το θέμα συζήτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 11:16:32 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:18:04 μμ »
Οι άσχετες με το θέμα απαντήσεις και οι αντιπαραθέσεις να σταματήσουν γιατί το θέμα θα κλειδωθεί.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 09, 2009, 11:28:02 μμ »
mat, ο θυμός δεν αρκεί για να αλλάξει η κατάσταση. είναι βέβαια ένα πρώτο βήμα αλλά αντί να εκφραζόμαστε απαξιωτικά ας δούμε τι θετικές προτάσεις και κινήσεις μπορούμε να κάνουμε. αλλιώς και του χρόνου τα ίδια θα κουβεντιάζουμε και θα εκτονώνουμε το θυμό μας σε αυτό ή κάποιο άλλο forum.

Αποσυνδεδεμένος karta66

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιοκρατία και μεταθέσεις
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 10, 2009, 12:50:24 πμ »
μπορει να ειναι λιγο ασχετο το θεμα και λιγο καχυποπτος εγω...
γνωριζει κανεις πως καποιος μεσα σε 1 χρονο μπορει να παρει περιπου 30 μορια???
εχω βρει μια τετοια περιπτωση οπου στις φετινες μεταθεσεις εμφανιζεται με 30+ μορια σε σχεση με τα περσινα μορια.
αναγνωριση προυπηρεσιας? πενταδυμα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.