*

Αποστολέας Θέμα: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.  (Αναγνώστηκε 12857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« στις: Απρίλιος 10, 2009, 11:00:46 πμ »

"Ένα πρωτοφανές για τα ελληνικά δεδομένα περιστατικό σημειώθηκε το πρωί της Παρασκευής. Μαθητής σχολής του ΟΑΕΔ άνοιξε πυρ κατά συμμαθητή του και δύο υπαλλήλων σούπερ μάρκετ και στη συνέχεια αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι. Ο δράστης κατέληξε στο χειρουργείο. Ο συμμαθητής του νοσηλεύεται σε σοβαρή κατάσταση, ελαφρότερα τραυματίες οι δύο πολίτες.

Το περιστατικό σημειώθηκε στη σχολή του ΟΑΕΔ στην οδό Πέτρου Ράλλη, περίπου στις 08:30 την Παρασκευή.

Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά, ο δράστης, ο 19χρονος σπουδαστής στο Ηλεκτρολογικό τμήμα της σχολής του ΟΑΕΔ, Δημήτρης Πατμανίδης -υπό αδιευκρίνιστες συνθήκες- έβγαλε ένα πιστόλι και πυροβόλησε τον 18χρονο συμμαθητή του Δημ. Κοκκίνη.

Στη συνέχεια ο δράστης τράπηκε σε φυγή. Κατά ορισμένες πληροφορίες, δύο υπάλληλοι σούπερ μάρκετ που βρίσκεται κοντά στις σχολές του ΟΑΕΔ, που είδαν τη σκηνή, επιχείρησαν να τον σταματήσουν, ωστόσο δέχθηκαν και αυτοί τα πυρά του νεαρού.

Ο δράστης βρήκε καταφύγιο σε ένα πάρκο που βρίσκεται απέναντι από τις σχολές του ΟΑΕΔ και εκεί έστρεψε το όπλο στον εαυτό του και αυτοπυροβολήθηκε στο κεφάλι.

Ο 19χρονος δράστης μεταφέρθηκε εσπευσμένα, σε κρίσιμη κατάσταση, λόγω του τραύματος στο κεφάλι, στο Γενικό Κρατικό Νίκαιας, όπου μπήκε άμεσα στο χειρουργείο. Ωστόσο, λίγο αργότερα κατέληξε.

Ο 18χρονος συμμαθητής του φέρει σοβαρά τραύματα στο θώρακα, στο πόδι και το χέρι και η κατάστασή του θεωρείται σοβαρή, καθώς το τραύμα στο θώρακα είναι «τυφλό». Αυτήν την ώρα, ο 18χρονος βρίσκεται στο χειρουργείο.

Ελαφρότερα τραυματισμένοι, ο ένας στο χέρι και ο άλλος στο πόδι, νοσηλεύονται οι δύο υπάλληλοι του σούπερ μάρκετ.

Δίπλα στο δράστη βρέθηκαν δύο όπλα, σφαίρες, ένα μαχαίρι και ένα σημείωμα, στο οποίο -σύμφωνα με πληροφορίες- έγραφε ότι οι συμμαθητές του τον απαξιώνουν συστηματικά, κάτι το οποίο δεν θα ανεχόταν πλέον.

 Δείτε σε βίντεο

Εργαζόμενοι στη σχολή του ΟΑΕΔ και συμμαθητές του ανέφεραν ότι ο δράστης ήταν απομονωμένος και φαινόταν μελαγχολικός.

Την βαθιά τους λύπη για το αιματηρό περιστατικό εξέφρασε τόσο η υπουργός Απασχόλησης Φάνη Πετραλιά όσο και ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος.

«Θέλω να εκφράσω τη λύπη μου για το πρωτοφανές αυτό γεγονός στην σχολή μαθητείας του ΟΑΕΔ. Τέτοια φαινόμενα είναι άγνωστα και ξένα για την χώρα μας και την μαθητική κοινότητα και δεν εκφράζουν την ελληνική νεολαία», δήλωσε η κ. Πετραλιά από το βήμα της Βουλής.

«Να εκφράσω και εγώ τη βαθιά λύπη όλων μας στο ΣΥΡΙΖΑ για αυτό που έγινε. Αλλά να εκφράσω και την πλήρη διαφωνία μου για αυτά που λέτε ότι είναι ξένα κ. Πετραλιά. Ό,τι είναι ξένα γίνονται δυστυχώς και ντόπια. Και πρέπει και εσείς και ο πρωθυπουργός να καταλάβετε ότι, μέσα από το φόβο την ανασφάλεια τη προσπάθεια εξεύρεσης εργασίας συσσωρεύεται η επιθετικότητα στους νέους και μπορεί να έχουμε τέτοια κρούσματα. Εμείς λέμε όχι άλλο αίμα, με κανένα τρόπο, για αυτό πρέπει να παρέμβουμε για να δώσουμε τη δυνατότητα, οι νέοι να έχουν μια θέση στον ήλιο», υπογράμμισε από την πλευρά του ο κ. Αλαβάνος.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ"


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1003601&lngDtrID=244
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2009, 01:21:10 μμ από N.Π. »
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:10:29 μμ »
 :o  :o  :o  :o

Μόλις το διάβασα, N.Π. μου, και το άκουσα και στις ειδήσεις!
Απίστευτο!  :o
Ο Θεός να μας φυλάει όλους...  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:18:56 μμ »
Αυτά που βλέπουμε να γίνονται στο εξωτερικό, τα βλέπουμε κι εδώ, δυστυχώς! :(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:35:23 μμ »
Καλώς τα δεχτήκαμε! Πριν λίγο καιρό συζητούσαμε με συναδέλφους γι'αυτά τα περιστατικά στο εξωτερικό και αναρωτιόμασταν πότε θα έρθουν κι εδώ (το ότι θα γινόταν κάποια στιγμή ήταν σίγουρο μιας και μόνο τα αρνητικά των άλλων χωρών μπορούμε να μιμηθούμε :P). Δεν πίστευα τόσο σύντομα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:27 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:44:19 μμ »
Καλώς τα δεχτήκαμε! Πριν λίγο καιρό συζητούσαμε με συναδέλφους γι'αυτά τα περιστατικά στο εξωτερικό και αναρωτιόμασταν πότε θα έρθουν κι εδώ (το ότι θα γινόταν κάποια στιγμή ήταν σίγουρο μιας και μόνο τα αρνητικά των άλλων χωρών μπορούμε να μιμηθούμε :P). Δεν πίστευα τόσο σύντομα.  :-\

Μπορώ να σε διορθώσω, panickos;
Κακώς τα δεχτήκαμε...   ::)  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:00:18 μμ »
Και τώρα, συνάδελφοι, τι κάνουμε;

Όσοι έχουμε μπει σε τάξη, βιώνουμε καθημερινά τις "κλίκες" των μαθητών, τα ειρωνικά σχόλια των παιδιών ενάντια στους συμμαθητές τους, την περιθωριοποίηση των μαθητών που είναι "διαφορετικοί" με όποια κριτήρια έχουν οι μαθητές. Εμείς, ως εκπαιδευτικοί, πώς μπορούμε να προλάβουμε τέτοιες καταστάσεις;  Ποια η γνώμη σας;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:07:22 μμ »
Καλώς τα δεχτήκαμε! Πριν λίγο καιρό συζητούσαμε με συναδέλφους γι'αυτά τα περιστατικά στο εξωτερικό και αναρωτιόμασταν πότε θα έρθουν κι εδώ (το ότι θα γινόταν κάποια στιγμή ήταν σίγουρο μιας και μόνο τα αρνητικά των άλλων χωρών μπορούμε να μιμηθούμε :P). Δεν πίστευα τόσο σύντομα.  :-\

Μπορώ να σε διορθώσω, panickos;
Κακώς τα δεχτήκαμε...   ::)  ::)
Εννοείται.  :( Αυτό εννοούσα. Είναι δυνατόν να επικροτώ τέτοια περιστατικά; ::) Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε. ???

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:11:48 μμ »
Πρέπει να μπουν ψυχολόγοι και ψυχίατροι στα σχολεία όλων των βαθμίδων και σε δεύτερη φάση να αναμορφωθούν τα προγράμματα σπουδών των εκπαιδευτικών β/βαθμιας  ωστε να έχουν ένα βασικό θεωρητικό υπόβαθρο παιδαγωγικών και ψυχολογίας...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:12:45 μμ »
 δυσκολα τα πραγματα. μονο με καθημερινη επαφη με τους μαθητες ισως προλαβει κανεις κατι.και φυσικα με συχνη επαφη και συνεργασια με τους γονεις.
γιατι πρεπει να δουμε τις αιτιες που οδηγουν σε τετοια φαινομενα και ποιος ο χαρακτηρας του μαθητη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:13:45 μμ »
Καλώς τα δεχτήκαμε! Πριν λίγο καιρό συζητούσαμε με συναδέλφους γι'αυτά τα περιστατικά στο εξωτερικό και αναρωτιόμασταν πότε θα έρθουν κι εδώ (το ότι θα γινόταν κάποια στιγμή ήταν σίγουρο μιας και μόνο τα αρνητικά των άλλων χωρών μπορούμε να μιμηθούμε :P). Δεν πίστευα τόσο σύντομα.  :-\

Μπορώ να σε διορθώσω, panickos;
Κακώς τα δεχτήκαμε...   ::)  ::)
Εννοείται.  :( Αυτό εννοούσα. Είναι δυνατόν να επικροτώ τέτοια περιστατικά; ::) Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε. ???

Αλίμονο!  :o Το ξέρω ότι αυτό εννοούσες!
Κανείς δεν υπάρχει που να επικροτεί τέτοια περιστατικά...
Εσύ το "Καλώς τα δεχτήκαμε!" το είπες κατ' ευφημισμόν, εγώ απλώς το είπα κυριολεκτικά, νατουραλιστικά...  ;)  :-\  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:14:07 μμ »
επιτρεψτε μου να ριξω μεγαλο μερος της ευθηνης στους επδευτικους του νεαρου, που τον ειχαν στην ταξη τοσο καιρο (αφοι ειναι τελος της χρονιας) , προφανως γνωριζαν την κατασταση ,αλλα δεν εκαναν τιποτα ή δεν εκαναν οτι επρεπε για να μην ερθουν τα χειριοτερα. Δεν ειναιι δυνατον να ξυπνησε ξαφνικα το παιδι και να πήρε αυτη την αποπαση. Αυτο λογικα ετοιμαζοταν καρο! Η ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ Η ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ !  >:( >:( >:(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:19:21 μμ »
Μπορεί να φταίνε κατά κύριο λόγο οι καθηγητές; ??? Ο κάθε καθηγητής βλέπει για λίγες ώρες την εβδομάδα τα παιδιά. Πού είναι οι γονείς; Δεν ξέρω αν κάνω καλά (μακάρι να μη μου γυρίσει μπούμεραγκ στο μέλλον με τα δικά μου παιδιά) αλλά πιστεύω πως κατά βάση οι γονείς διαπαιδαγωγούν το παιδί. Όχι ένας ξένος που το βλέπει λίγο και μπορεί φέτος να είναι και του χρόνου να μην είναι. Ότι και να πει ο καθηγητής, αν το παιδί δεν έχει την κατάλληλη ψυχολογική στήριξη από το σπίτι του, τίποτα δε γίνεται. Γνώμη μου πάντα...

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:27:12 μμ »
Μπορεί να φταίνε κατά κύριο λόγο οι καθηγητές; ??? Ο κάθε καθηγητής βλέπει για λίγες ώρες την εβδομάδα τα παιδιά. Πού είναι οι γονείς; Δεν ξέρω αν κάνω καλά (μακάρι να μη μου γυρίσει μπούμεραγκ στο μέλλον με τα δικά μου παιδιά) αλλά πιστεύω πως κατά βάση οι γονείς διαπαιδαγωγούν το παιδί. Όχι ένας ξένος που το βλέπει λίγο και μπορεί φέτος να είναι και του χρόνου να μην είναι. Ότι και να πει ο καθηγητής, αν το παιδί δεν έχει την κατάλληλη ψυχολογική στήριξη από το σπίτι του, τίποτα δε γίνεται. Γνώμη μου πάντα...
Συμφωνώ απόλυτα με τη συνάδελφο. Οι γονείς έχουν το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης. Η απαξίωση που ένιωθε ότι εισέπραττε από τους συμμαθητές του είναι δείγμα ενός παιδιού μάλλον ευαίσθητου, χωρίς αυτοπεποίθηση. Αν η μάνα και ο πατέρας δεν ήταν τόσο κοντά για να αφουγκραστούν τις ανάγκες του παιδιού τι να κάνει ο δάσκαλος που το βλέπει το παιδί λίγη ώρα κάθε μέρα. Ακόμη και να το είχε καταλάβει τι δυνατότητες του δίνει το σχολείο και η πολιτεία, για να παρέμβει σε μια τέτοια περίπτωση. Δε νομίζω ότι αυτές οι περιπτώσεις μπορούν να αντιμετωπισθούν με κατ' ιδίαν συζήτηση με το μαθητή. Χρειάζεται ένα ευρύτερο πλαίσιο δράσης που θα καθοριστεί από την πολιτεία.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πυροβολισμός σε σχολή του ΟΑΕΔ.
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2009, 02:28:15 μμ »
Μπορεί να φταίνε κατά κύριο λόγο οι καθηγητές; ??? Ο κάθε καθηγητής βλέπει για λίγες ώρες την εβδομάδα τα παιδιά. Πού είναι οι γονείς; Δεν ξέρω αν κάνω καλά (μακάρι να μη μου γυρίσει μπούμεραγκ στο μέλλον με τα δικά μου παιδιά) αλλά πιστεύω πως κατά βάση οι γονείς διαπαιδαγωγούν το παιδί. Όχι ένας ξένος που το βλέπει λίγο και μπορεί φέτος να είναι και του χρόνου να μην είναι. Ότι και να πει ο καθηγητής, αν το παιδί δεν έχει την κατάλληλη ψυχολογική στήριξη από το σπίτι του, τίποτα δε γίνεται. Γνώμη μου πάντα...

Σαφώς και δεν μπορούμε να μην αποδώσουμε ευθύνες στην οικογένεια. Το θέμα είναι ότι, εφόσον πρόκειται για θέμα που προέκυψε μέσα στο σχολείο, εμείς ως εκπαιδευτικοί δεν φέρουμε ευθύνες; Οι κλίκες που δημιουργούνται, οι περιθωριοποιημένοι μαθητές είναι κάτι που δεν μας αφορά ως εκπαιδευτικούς; Μας αφορά μόνο η επίδοση του μαθητή και η συμπεριφορά του προς εμάς τους καθηγητές ή και η συμπεριφορά που έχει απέναντι στους συμμαθητές τους; Μπορούμε να επέμβουμε; Οφείλουμε να επέμβουμε; Με ποιους τρόπους; Πώς αντιμετωπίζουμε τα παιδιά που βλέπουμε να κάθονται μόνα τους το διάλειμμα; Προβληματίζομαι πολύ έντονα. Μπορεί το σχολείο να "διορθώσει" ή έστω να αμβλύνει ότι πρόβλημα έχει δημιουργηθεί πριν και έξω από αυτό; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.