*

Αποστολέας Θέμα: Επιτηρητές Πανελληνίων  (Αναγνώστηκε 161247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #378 στις: Ιούνιος 04, 2021, 04:41:50 μμ »
Κανονικά θέλει χαρτι από δημόσια δομή. Τώρα βέβαια ποια δημόσια δομή λειτουργεί κανονικά για ιατρικές πράξεις αυτόν τον καιρο, ας μην το σχολιάσω... Συνηθως αυτά τα διευθετούν οι διευθυντές των σχολείων κι ας παριστάνουν ότι δεν έχουν ιδέα, μήπως μπορείς να κανεις κάποια συνεννόηση για να ανακατευτεί κι εκείνος, πηγαίνοντας του το χαρτι του γιατρού που σε παρακολουθεί γενικα σχετικά με αυτό το θέμα; προφανώς εχεις σοβαρό λόγο, κ τέλος πάντων δεν δουλεύουμε στα κάτεργα για να προκαλούν τέτοιο στρες λες κ δεν υπάρχουν άτομα να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Ευχαριστώ πολυ ! Θα μιλησω με τον διευθυντη μου να δω τι μπορεί να κάνει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #379 στις: Ιούνιος 04, 2021, 04:57:30 μμ »
Ευχαριστώ πολυ ! Θα μιλησω με τον διευθυντη μου να δω τι μπορεί να κάνει!

Ε ναι, αν γνωρίζει ο διευθυντής σου που σε ξέρει, σίγουρα θα μπορεί να το διαχειριστεί ακόμα κ αν τυπικα δεν υπάρχει χαρτι. Προφανώς παρακολουθείσαι για κάποια μικροεπέμβαση, δεν μπορεί να μην γίνεται κάτι για τέτοιες περιπτώσεις. Το χαρτι πάντως λέει ότι σε πρώτη φάση απευθυνόμαστε στον διευθυντή μας.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #380 στις: Ιούνιος 04, 2021, 05:21:00 μμ »
Εκπαιδευτικος που εχει συγγενη, ο οποιος συμμετεχει στις πανελλαδικες σε αλλο εξεταστικο κεντρο και  σε αλλη περιφερεια
μπορει να ειναι επιτηρητης;

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #381 στις: Ιούνιος 04, 2021, 05:27:44 μμ »
Παιδιά, αυτά τα λέει η δδε για να αποτρέπει τον κόσμο. Μια χαρά πληρώνονται όσοι πηγαίνουν σε άλλα νησιά, και βασικά είναι σχεδόν οι ίδιοι κάθε χρόνο. Τουλάχιστον για εκεί που ξέρω εγώ.

Κ' εδώ έτσι είναι. Αν κ' έχουμε κάνει αίτηση για ΛΕΕ, ήρθε ο διευθυντής της ΔΔΕ στο σχολείο μας για επίσκεψη κ' τον ρωτήσαμε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα. Μας είπε "Έχουν βγει (Τρίτη) κ' μέχρι το βράδυ θα ανακοινωθούν (τίποτα ακόμα). Πάντως, να ξέρετε πως δεν χρειάστηκε να πάρουμε από άλλα νησιά γιατί, αφ' ενός, οι συμβασιούχοι ΕΣΠΑ δε δικαιολογούνται (;;; - δεν τον ρωτήσαμε) κ' αφετέρου, όπως καταλαβαίνετε, συμβουλευτήκαμε τους λυκειάρχες που έχουν πολύτιμη γνώση όλα αυτά τα χρόνια κ' ξέρουν ποιοι είναι οι κατάλληλοι(!)".

Παρ' όλα αυτά, μας έκανε ιδιαίτερη μνεία στο "πόσο σημαντικό είναι να δηλώσετε για επιτηρητές αυτή τη δύσκολη περίοδο που περνάμε. Ιδίως τώρα που, αν εντοπιστεί κρούσμα σε ΕΚ, δεν αδειάζει το τμήμα αλλά φεύγει το κρούσμα κ' ο επιτηρητής" αλλά και "πόσο μεγάλη προσπάθεια έχει γίνει για να μην υπάρχουν κακώς κείμενα στη διαδικασία".

Ξεκάθαρο, έτσι;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2021, 05:30:54 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:57 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #382 στις: Ιούνιος 04, 2021, 10:17:12 μμ »
Όπως σε εσάς, έτσι και σε εμάς.
Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι η εξαπάτηση σε όλο της το μεγαλείο.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #383 στις: Ιούνιος 05, 2021, 01:00:50 πμ »
Έτσι ακριβώς Harac.

A! Μην ξεχάσω και το άλλο ωραίο: Σε κουβέντα που είχα με δύο μόνιμες συναδέλφους, όταν τους ρώτησα ποια εξεταστικά κέντρα δήλωσαν για επιτηρήτριες μου είπαν "Μα εμείς δεν μπορούμε. Έχουμε παιδιά που φοιτούν στο λύκειο". "Ε, εντάξει. Δεν πειράζει." είπα κ' γω, "Αφού έχουμε άλλα 3 εξεταστικά στο νησί εκτός από αυτό το Λύκειο". Η απάντηση: "Το κώλυμα είναι κώλυμα"...

Με εξαίρεση μία μόνιμη συνάδελφο που έκανε τη δήλωση για επιτηρήτρια, κανένας άλλος από τους μόνιμους δεν την έκανε. Επειδή δεν ξέρω, μπορείτε να μου πείτε αυτό τί σημαίνει; Επιτηρητές θα είναι μόνο όσοι (αναπληρωτές) δήλωσαν; Και αν δεν καλύπτονται τα νούμερα από αυτούς, πώς (με ποια κριτήρια) καλούν από όσους δε δήλωσαν;
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #384 στις: Ιούνιος 05, 2021, 07:27:42 πμ »
Η ΔΔΕΚυκλαδων πέρσι κάλεσε με κριτήριο αλφαβητικό. Πήρε τη λίστα του γυμνασίου κ όταν κάλυψε τα νούμερα που ήθελε σταμάτησε. Όμως μετά έκανε κ ο διευθυντής μας κοπτοραπτική - κ ο διευθυντής μας γενικα δεν θέλει να «ενοχλει», άρα για να το έκανε, σημαίνει ότι το δέχονταν.

Τα τελευταία χρόνια δεν καλούσαν μόνο τους ΠΕ02,3,4 που είχαν εξετάσεις στο Γυμνάσιο. Κ δεν είχαν θέμα να πάρουν επιτηρητές κ από τα λύκεια εάν το είχαν ζητήσει.

Στο σχολείο μου διαπίστωσα ότι άλλον μόνο εγω δήλωσα κ οι αναπληρωτές που δηλώνουν γενικα για τα λίγα χρήματα κ κάποιοι μόνιμοι που πηγαίνουν πάντα. οι άλλοι έκαναν την πάπια...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #385 στις: Ιούνιος 05, 2021, 07:29:42 πμ »
Μερικοί βάζουν βίσμα(!) για να μη πάνε επιτηρητές διότι βαριούνται το πρωινό ξύπνημα για τόση μικρή αποζημίωση. Αν δεν έχουν μέσο, πρέπει να πάρουν ταξί, οπότε η αποζημίωση γίνεται καπνός.  Δεν υποστηρίζω τη ραθυμία. Κάποιος πρέπει να κάνει και αυτή τη δουλειά, ώστε να γράψουν οι μαθητές,  αλλά η ΟΛΜΕ και οι αιρετοί δεν θα έπρεπε να πιέσουν, ώστε να αυξηθεί η αποζημίωση σε ένα λογικότερο επίπεδο;
Πολλοί, αντίθετα,  προτιμούν να είναι στην επιτροπή που πληρώνεται πολύ καλύτερα. Είναι, όμως μεγάλη ευθύνη, δεν σηκώνει λάθη.
Για τα κριτήρια: Τα Σάββατα όπου γράφουν στο ΕΠΑ.Λ., καλούν υποχρεωτικά μόνιμους διότι οι αναπληρωτές δεν μπορούν να πληρωθούν σε αργίες.
Συνήθως αν ένα λύκειο συστεγάζεται με γυμνάσιο, οι εκπαιδευτικοί του γυμνασίου επιτηρούν εκεί. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει εκεί που είμαι.
Δεν γνωρίζω τώρα, αν επιτρέπεται να επιτηρούν αναπληρωτές της ειδικής αγωγής.
Η ΔΔΕΚυκλαδων πέρσι κάλεσε με κριτήριο αλφαβητικό. Πήρε τη λίστα του γυμνασίου κ όταν κάλυψε τα νούμερα που ήθελε σταμάτησε. Όμως μετά έκανε κ ο διευθυντής μας κοπτοραπτική - κ ο διευθυντής μας γενικα δεν θέλει να «ενοχλει», άρα για να το έκανε, σημαίνει ότι το δέχονταν.

Τα τελευταία χρόνια δεν καλούσαν μόνο τους ΠΕ02,3,4 που είχαν εξετάσεις στο Γυμνάσιο. Κ δεν είχαν θέμα να πάρουν επιτηρητές κ από τα λύκεια εάν το είχαν ζητήσει.

Στο σχολείο μου διαπίστωσα ότι άλλον μόνο εγω δήλωσα κ οι αναπληρωτές που δηλώνουν γενικα για τα λίγα χρήματα κ κάποιοι μόνιμοι που πηγαίνουν πάντα. οι άλλοι έκαναν την πάπια...

Η υψηλή κοπτοραπτική και η τακτική της πάπιας συνηθίζονται και στη δική μας ΔΙΔΕ με αποτέλεσμα να γελάνε και οι πέτρες με αυτά που συμβαίνουν κάθε χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2021, 07:45:49 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #386 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:18:25 πμ »
Η εμπειρία η δική μου είναι εντελώς διαφορετική από αυτά που λέτε.
Σε διαφορες ΔΔΕ που έχω δουλέψει έχω διαπιστώσει ότι και αναπληρωτές πηγαίνουν επιτήρηση και πληρώνονται κανονικά και την προσαύξηση του Σαββάτου. Μιλάω από προσωπική εμπειρία.
Επίσης ποτέ δεν είδα να παίρνουν μόνο καθηγητές γυμνασίου, πηγαίνουν το ίδιο και από τα ΓΕΛ, όσοι δεν είναι μέλη Λυκειακής φυσικά.
Προφανώς υπάρχει τεράστια αυθαιρεσία από ΔΔΕ σε ΔΔΕ.
Σχετικά με τις επιτηρήσεις σε γειτονικά νησιά, θυμάμαι μια χρονιά που ήμουν στις Κυκλάδες, ότι ο κόσμος έβαζε βύσμα για να πάει στα νησιά και όχι για το αντίθετο! Εκδρομή με δωρεάν διαμονή και διατροφή συν κάποια χρήματα στην τσέπη... Μόνο οι εκλεκτοί επιλέγονταν  ;)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #387 στις: Ιούνιος 05, 2021, 09:34:08 πμ »
Για τα νησιά, το ίδιο συμβαίνει και σε εμάς.
Έχω περιγράψει το παρασκήνιο σε προηγούμενο μήνυμα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #388 στις: Ιούνιος 05, 2021, 10:20:16 πμ »
@harac μέχρι πέρσι δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα με την κοπτοραπτική. οι αναπληρωτές ήθελαν κ πήγαιναν κ κάποιοι μόνιμοι που δεν είχαν γραπτά είχαν αποδεχτεί τη μοίρα τους κ έισης πήγαιναν, κ από τους υπόλοιπους ήξεραν όλοι ότι μια στις τόσες θα καλούσαν κ κάποιον που δεν τρελαίνεται. μια παλιά μόνο σ εμάς κινεί γη κ ουρανό για να μην κάνει τετοια, αλλά επειδή γενικα δεν λουφάρει σε αλλα, το δεχόμαστε. πέρσι η δδε τα έκανε να μην πω... δεν ζήτησε προτιμήσεις, αλλά ο διευθυντής μας έφτιαξε μια λίστα όπως έκαναν κ τα άλλα σχολεία, η οποία αγνοήθηκε. έτσι κάποιοι αναπληρωτές των λυκείων που ήθελαν να πάνε, δεν πήγαν λίγη τξς οδηγίας να παίρνουν από γυμνάσια, πήγαν άτομα που θα έκαναν άλλες δουλειές στο σχολείο κανονικά, με το ζόρι κατάφερε ο διευθυντής να κρατήσει σχολείο τον πρακτικογραφο, το μητρώο κ αυτόν που βοηθάει στο my school, κ γενικα κανεις δεν ήταν ευχαριστημένος. Τέλος πάντων εμάς είναι τόσο χάλια το κλίμα που εύχομαι να με στείλουν στο επαλ που είναι πιο πολλές μέρες, δεν αντέχεται η μιζέρια κ η γκρίνια για τόσο καιρό στο σχολείο....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #389 στις: Ιούνιος 05, 2021, 10:34:27 πμ »
Έσπερος,
εύχομαι να σε στείλουν εκεί που είναι καλύτερα για σένα και θα έχεις την ψυχική σου ηρεμία. :)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #390 στις: Ιούνιος 05, 2021, 12:15:31 μμ »
Έσπερος,
εύχομαι να σε στείλουν εκεί που είναι καλύτερα για σένα και θα έχεις την ψυχική σου ηρεμία. :)

τρεις ώρες που δεν θα μιλάς δεν θα ακούς δεν θα κουνιέσαι δεν θα σου ζητάει κανεις κάτι, δεν θα παίζει κανεις μπάσκετ στο προαύλιο. γιατί να μην περάσω καλά;;;  8)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Επιτηρητές Πανελληνίων
« Απάντηση #391 στις: Ιούνιος 05, 2021, 12:21:54 μμ »
Πολύ ωραία το βλέπεις, Έσπερος, κι εγώ δήλωσα να πάω, αν και έχω άγχος με τα αυτοκόλλητα και το κλείσιμο των τετραδίων. Πέρσι δεν συμμετείχα, και δεν θυμάμαι τίποτα!
Επίσης, θέλω να ξεχάσω την εμπειρία του βαθμολογικού κέντρου, να διορθώνεις με 40 βαθμούς Κελσίου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.