*

Αποστολέας Θέμα: Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!  (Αναγνώστηκε 20989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΕΛΟΣ Β.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Υπογράφουμε για την γλώσσα!!!
« στις: Απρίλιος 11, 2009, 06:55:56 μμ »
Ξεκίνησε πρὶν ἀπὸ λίγο συλλογὴ ὑπογραφῶν γιὰ τὴν γλῶσσα.
Θὰ βρῆτε σχετικὲς πληροφορίες στὶς ΔΡΑΣΕΙΣ, στὴν ἱστοσελίδα http://orthodoxoshellas.blogspot.com/.
Σᾶς παρακαλοῦμε νὰ στηρίξετε τὴν προσπάθεια καὶ σᾶς εὐχαριστοῦμε ἐκ τῶν προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2009, 01:14:58 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:30 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2009, 07:21:15 μμ »
Υπέρ ποιου σκοπού συλλέγονται οι υπογραφές;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΕΛΟΣ Β.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2009, 07:24:48 μμ »
Ὅλες οἱ λεπτομέρειες ἀναφέρονται στὸ σχετικὸ κείμενο.
Κάνετε παρακαλῶ τὸν κόπο νὰ τὸ διαβάσετε!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 11, 2009, 08:59:52 μμ »
καμμια σελιδα για να υπογραψουμε να καταργηθουν εντελως οι τονοι απο την γλωσσα υπαρχει?  ;D ;D ;D
ε, οχι να ξαναγυρισουμε στο πολυτονικο!!! αχ που εισαι Κωνσταντινε Κατακουζηνε!!! ;D ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:30 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΕΛΟΣ Β.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 11, 2009, 10:38:14 μμ »
Σελίδα γιὰ νὰ καταργηθοῦν οἱ τόνοι δὲν γνωρίζω.
Μπορεῖτε ὅμως νὰ συννενοηθῆτε μὲ τὴν κ. Διαμαντοπούλου γιὰ νὰ καταργήσετε ἐντελῶς τὴν ἑλληνικὴ γλῶσσα, τὴν ὁποία προφανῶς ἀπεχθάνεσθε καὶ νὰ ἐκφράζεστε εἰς τὴν ὡραίαν ἀγγλικήν!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2009, 10:50:16 μμ »
Άγγελε Β. τα συμπεράσματά σου αυθαίρετα και το ύφος σου πολύ ειρωνικό. Χαιρετίσματα στον Αρίσταρχο, αν τον δεις.

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 11, 2009, 11:05:27 μμ »
Kαλησπέρα στην παρέα.
Εγώ προσωπικώς είμαι υπέρ του πολυτονικού συστήματος.
Συνάδελφε Άγγελε Β.  επίτρεψέ μου να σε πω ότι είσαι κάπως εριστικός παρά το δίκιο που έχεις για την Διαμαντοπούλου.
Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις, ιδέες κι όχι προκλήσεις, αντεγκλήσεις κλπ.
Καλά να 'στε όλοι αδέρφια
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΕΛΟΣ Β.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 11, 2009, 11:23:28 μμ »
Ἂν δόθηκε ἡ ἐντύπωσις ὅτι ἐπετέθην στὴν κυρία ποὺ ἐπιζητᾷ τὴν κατάργησι τῶν τόνων ζητῶ συγγνώμη.
Πάντως, τὸ σχόλιό της δὲν ἦταν καὶ τὸ πλέον εὐγενικό.
Καλὴ Ἀνάστασι σ' ὅλους!

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 11, 2009, 11:41:50 μμ »
Δεν είναι η πανάκεια για τη βελτίωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος αλλά πιστεύω ότι  η επαναφορά του πολυτονικού  θα βοηθήσει πάρα πολύ στη γλωσσική και κατ' επέκτασιν στην πνευματική συγκρότηση, πρώτα των μαθητών και μαθητριών μας και μετά όλων υμών.

Εύχομαι κι εγώ Καλή Ανάσταση σε όλους κι όλες σας αδέρφια.
Καλά να 'στε.
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 12, 2009, 12:53:01 πμ »
Δεν κινδυνεύει η ελληνική γλώσσα από την κ. Διαμαντοπούλου και από καμιά ανάλογη κυρία. Νομίζεις, αγαπητέ Άγγελε, ότι μια γλώσσα που τα πρώτα φανερώματά της τα βλέπουμε στις πινακίδες της Πύλου ή στην οποία γράφτηκαν ποιητικά αριστουργήματα, όχι μόνο από τους λόγιους ποιητές, αλλά και από τον απλό ελληνικό λαό, έχει να φοβάται τίποτα; Μην ξεχνάμε, επίσης, ότι οι τόνοι και τα πνεύματα ήταν μεταγενέστερη επινόηση των Αλεξανδρινών φιλολόγων. Για μένα είναι σημαντικότερο τα παιδιά μας να αγαπήσουν τη γλώσσα και να την αντιληφθούν όχι μόνο ως εργαλείο επικοινωνίας, αλλά και ως φορέα ηθικών αξιών και ως φορέα μαγείας, όπως είπε ο Ελύτης. Δείτε τη δύναμη της γλώσσα μας στο παρακάτω τραγούδι, που δε φέρει ούτε πνεύματα ούτε περισπωμένες. ;) Καλό βράδυ!

Ξενιτεμένο πουλί και παραπονεμένο,
η ξενιτιά σε χαίρεται κι εγώ έχω τον καημό σου.
Τι να σου στείλω, ξένε μου, ν’ αυτού στα ξένα πού ‘σαι;
Να στείλω μήλο σέπεται, κυδώνι μαραγκιάζει.
Να στείλω και το δάκρυ μου σ’ ένα χρυσό μαντήλι,
το δάκρυ μου ‘ναι καυτερό και καίει το μαντήλι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2009, 11:35:05 πμ »
Δεν είναι η πανάκεια για τη βελτίωση του εκπαιδευτικού μας συστήματος αλλά πιστεύω ότι  η επαναφορά του πολυτονικού  θα βοηθήσει πάρα πολύ στη γλωσσική και κατ' επέκτασιν στην πνευματική συγκρότηση, πρώτα των μαθητών και μαθητριών μας και μετά όλων υμών.

Εύχομαι κι εγώ Καλή Ανάσταση σε όλους κι όλες σας αδέρφια.
Καλά να 'στε.


Μέσω ποιας ακριβώς διαδικασίας θα συμβεί αυτό, αδέρφι epizoiti;;; Μπορείς να μας την περιγράψεις γιατί εγώ, αν και φιλόλογος, ομολογώ ότι έχω πια παραδώσει τα όπλα: μου είναι αδύνατον να καταλάβω πώς ακριβώς το να μαθαίνεις ποιες λέξεις παίρνουν ψιλή, δασεία ή περισπωμένη σε βοηθά στην πνευματική σου συγκρότηση; Και θα ήθελα, παρακαλώ, αν γίνεται, μια συγκεκριμένη απάντηση για τη μέθοδο με την οποία αυτό συμβαίνει.

Και για να μην ακούσω τυχόν τίποτα περί των αρχαίων ημών προγόνων που τα χρησιμοποιούσαν αυτά άρα κάτι  ήξεραν κι έτσι έγινε ο πολιτισμός μας μεγάλος και τρανός κλπ κλπ κλπ, πάμε πάλι, για άλλη μια φορά, μπας και το εμπεδώσουν ΟΛΟΙ σε αυτό το φόρουμ κάποτε: τα πνεύματα και οι τόνοι ΔΕΝ, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ υπήρχαν στην κλασική μορφή της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, αλλά εφευρέθηκαν ΠΟΛΥ αργότερα, από τους Αλεξανδρινούς φιλολόγους της ελληνιστικής εποχής, για να λύσουν καθαρά πρακτικά ζητήματα προφοράς, προσωδίας κλπ και ως εκ τούτου ΔΕΝ - ξανά, ΔΕΝ - αποτελούν μέρος του "αρχαίου ελληνικού μεγαλείου" που υποθέτω ότι έχουν υπόψη τους οι υποκινητές αυτής της περίφημης επιστροφής.

Ουφ πια!  >:(
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2009, 11:59:37 πμ »
.....
Και για να μην ακούσω τυχόν τίποτα περί των αρχαίων ημών προγόνων που τα χρησιμοποιούσαν αυτά άρα κάτι  ήξεραν κι έτσι έγινε ο πολιτισμός μας μεγάλος και τρανός κλπ κλπ κλπ, πάμε πάλι, για άλλη μια φορά, μπας και το εμπεδώσουν ΟΛΟΙ σε αυτό το φόρουμ κάποτε: τα πνεύματα και οι τόνοι ΔΕΝ, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ υπήρχαν στην κλασική μορφή της αρχαίας ελληνικής γλώσσας, αλλά εφευρέθηκαν ΠΟΛΥ αργότερα, από τους Αλεξανδρινούς φιλολόγους της ελληνιστικής εποχής, για να λύσουν καθαρά πρακτικά ζητήματα προφοράς, προσωδίας κλπ και ως εκ τούτου ΔΕΝ - ξανά, ΔΕΝ - αποτελούν μέρος του "αρχαίου ελληνικού μεγαλείου" που υποθέτω ότι έχουν υπόψη τους οι υποκινητές αυτής της περίφημης επιστροφής.

Ουφ πια!  >:(
Δεν αποτελούσαν μέρος του αρχαίου ελληνικού μεγαλείου τα πνεύματα και οι τόνοι αλλά αποτελούσαν μέρος μιας παράδοσης που κράτησε  για πάνω από 2000 χρόνια - νομίζω πως κι αυτό κάτι είναι . Ασφαλώς πιο κοντά μας είναι  το 1850 ή το 1980 ,όταν υπήρχε ακόμα το πολυτονικό, παρά το 400π.Χ. ή το 1100 π.Χ.  Καλημέρα .
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 12:08:44 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2009, 12:26:23 μμ »
Μια παράδοση που συνδέθηκε με πολύ συγκεκριμένους πολιτικούς προσανατολισμούς και εξυπηρέτησε πολύ πολύ συγκεκριμένους στόχους (μιλάω για το 1850 ή το 1980, όχι για το 1100 π.Χ.)....

Και στο κάτω κάτω τί ακριβώς αποδεικνύει αυτό που λες; Δηλαδή γιατί ακριβώς το έγραψες; Πώς αυτό στηρίζει ένα κίνημα επιστροφής στο πολυτονικό;

Και  - ξαναρωτώ - πώς συγκεκριμένα βοηθάει κάτι τέτοιο στην πνευματική συγκρότηση των μαθητών; Δηλ. εσύ ως εκπαιδευτικός, μπορείς να πεις με το χέρι στην καρδιά ότι έχουμε εξαντλήσει ΟΛΕΣ τις άλλες πιθανές λύσεις και το μόνο που μας μένει να κάνουμε, η τελευταία μας ελπίδα για να ενισχύσουμε την πνευματική συγκρότηση των μαθητών μας είναι να τα βάζουμε να μαθαίνουν και τους τόνους/πνεύματα κλπ;;; Αλήθεια, το υποστηρίζεις αυτό;
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!!!
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2009, 12:36:34 μμ »
Επιτρέψατέ μου φίλοι και φίλες  να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία.
Όταν καταργήθηκε το πολυτονικό -εν μια νυκτί το 1982- ήμουν μαθητής στο Γυμνάσιο.
Ως τότε δεν  είχα κανένα πρόβλημα στη γραφή ή στην ανάγνωση των πολυτονικών τότε βιβλίων, εφημερίδων, περιοδικών κλπ. Και ένιωσα ανάμικτα συναισθήματα όταν στο Γυμνάσιο χρησιμοποιούσα το μονοτονικό  και στο Λύκειο χρειάστηκε να γράφω και να διαβάζω πολυτονικά κείμενα(Αλήθεια, αφού μαθαίνουν Αρχαία Ελληνικά τα παιδιά στο σχολείο γιατί δε διδάσκονται το πολυτονικό από την αρχή;)
Με τη βοήθεια των πνευμάτων και των τόνων άρχισα να κατανοώ το πως δημιουργούνται οι λέξεις, πως κλίνονται και γενικότερα αυτό που ξέρομε ως" μηχανισμό της γλώσσας".
Θεωρώ όμως ακόμα μεγαλύτερο κέρδος το ότι μπορώ να διαβάζω τόσο τους αρχαίους συγγραφείς στο πρωτότυπο αλλά και τα κείμενα της Εκκλησίας και τους νεώτερους ποιητές και λογοτέχνες (Ροϊδης, Παπαδιαμάντης κλπ) που αποτελούν ένα από τα εκλεκτότερα κομμάτια της παράδοσης και του πολιτισμού μας.

Το πώς είναι η κστάσταση σήμερα στο θέμα της γλώσσας μας το γνωρίζομε όλοι λίγο ως πολύ.....
Ειδικά στην Εκπαίδευση.......

Θα ήθελα να δείτε κι αυτό :

http://abnet.agrino.org/htmls/Z/Z007.html


και επίσης να σας συστήσω τα προφητικά βιβλία του Σαράντου Καργάκου "Αλεξία" κι "Αλαλία" (γραμμένα πριν 20 χρόνια περίπου)

Επαναλαμβάνω ότι το πολυτονικό σύστημα δε θα λύσει το γλωσσικό μας πρόβλημα αλλά πιστεύω στη θετική συμβολή του, μακριά  από την "προγονοπληξία" που μας διακρίνει ως λαός......
Ευχαριστώ
Καλά να 'στε όλοι κι όλες αδέρφια


« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 12:49:21 μμ από epizoitis »
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.