*

Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 84871 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 22, 2009, 02:30:08 μμ »
διορθωνουν σιγουρα ΚΑΙ καθηγητες πανεπιστημιου. ξερω αρκετους απο τη σχολη που μου το ειπαν προσωπικα οι ιδιοι. αλλα και συμβουλοι, επιμορφωτες και διορισμενοι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:10 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 22, 2009, 02:31:24 μμ »
συγγνώμη,
αλλά αν είναι έτσι όπωσ τα λέτε, να μην τα δούμε καθόλου τα αποτελέσματα. Άλλωστε 480 θέσεις είναι για μας τους φιλολόγους, αν μπαίνει και μέσο, άντε γεια.........
Και κάτι άσχετο, προσέξατε το τεστ θανάτου που διαφημίζει η έγκριτη κατά τα άλλα ιστοσελίδα των εκπαιδευτικών. Κάνε το τεστ θανάτου. Πόσος χρόνος σου έμεινε;....Δεν πάμε καλά μου φαίνεται....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 22, 2009, 02:54:21 μμ »
ποσος χρονος ζωης μας εμεινε ;  - μα, μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα,φανταζομαι !!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 22, 2009, 03:14:28 μμ »
Και αυτό γιατί ενώ εγώ διάβασα μόνη μου, γνωστοί μου που πήγαν σε γνωστό φροντιστήριο δεν έμαθαν κάτι παραπάνω από θέμα γνώσεων.... αλλά "απλώς" ήξεραν ότι θα πέσει Θουκυδίδης πχ. Αλλά και το κορυφαίο... τους έβαλαν να δηλώσουν άλλη περιοχή από την Αθήνα που έμεναν απλώς και μόνο επειδή ο κάτοχος του φροντιστηρίου είχε εκεί γνωστούς... Κι έτσι βρέθηκαν άτομα από την Αθήνα να ταξιδεύουν προς την Κρήτη για να δώσουν εκεί επειδή εκεί υπήρχαν τα κονέ....
πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. δηλαδή πήγαν στην κρήτη, γιατί εκεί θα τα διόρθωναν σίγουρα τα γραπτά κάποιοι γνωστοί και θα τους έβαζαν 100? πολλά ακούγονται, αλλά...
ξέρει κανείς την τύχη που θα έχουν τα γραπτά? είπαν ότι στο ασεπ υπάρχει επιτροπή για τη διόρθωση. επομένως έχουν μαζευτεί στην αθήνα όλα τα γραπτά απ' όλη την ελλάδα?
και κάτι τελευταίο, εγώ όταν είδα τα θέματα τα φετινά των αρχαίων, τόσο στο γνωστό όσο και στη διδακτική, ήταν σα να έβλεπα πάνω κάτω τα θέματα του 2007.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:10 »

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 22, 2009, 04:33:36 μμ »
ποσος χρονος ζωης μας εμεινε ;  - μα, μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα,φανταζομαι !!
γιατί μετά θα κάνουμε επίθεση καμικάζι στο ασεπ και στο υπουργείο  ;D
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 22, 2009, 04:47:01 μμ »
και θα γινουν....Κούγκι !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 22, 2009, 04:49:03 μμ »
Και αυτό γιατί ενώ εγώ διάβασα μόνη μου, γνωστοί μου που πήγαν σε γνωστό φροντιστήριο δεν έμαθαν κάτι παραπάνω από θέμα γνώσεων.... αλλά "απλώς" ήξεραν ότι θα πέσει Θουκυδίδης πχ. Αλλά και το κορυφαίο... τους έβαλαν να δηλώσουν άλλη περιοχή από την Αθήνα που έμεναν απλώς και μόνο επειδή ο κάτοχος του φροντιστηρίου είχε εκεί γνωστούς... Κι έτσι βρέθηκαν άτομα από την Αθήνα να ταξιδεύουν προς την Κρήτη για να δώσουν εκεί επειδή εκεί υπήρχαν τα κονέ....
πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. δηλαδή πήγαν στην κρήτη, γιατί εκεί θα τα διόρθωναν σίγουρα τα γραπτά κάποιοι γνωστοί και θα τους έβαζαν 100? πολλά ακούγονται, αλλά...
ξέρει κανείς την τύχη που θα έχουν τα γραπτά? είπαν ότι στο ασεπ υπάρχει επιτροπή για τη διόρθωση. επομένως έχουν μαζευτεί στην αθήνα όλα τα γραπτά απ' όλη την ελλάδα?
και κάτι τελευταίο, εγώ όταν είδα τα θέματα τα φετινά των αρχαίων, τόσο στο γνωστό όσο και στη διδακτική, ήταν σα να έβλεπα πάνω κάτω τα θέματα του 2007.
Πρέπει επειγόντως να μάθω στη φουκαριάρα τη μανούλα μου να μπαίνει στο ίντερνετ, για να δει τι παίζει. Έχει την ψευδαίσθηση (διαίσθηση το λέει αυτή) ότι έχω περάσει. Τι να της υπενθυμίζω το ποσοστό επιτυχίας, τι να τις λέω ότι δεν πήγα φροντιστήρια, τίποτα αυτή, επιμένει ότι έχω περάσει. Έχει διαίσθηση λέει συνεχώς. Ελπίζω να είμαι πάνω από τη βάση, τουλάχιστον, γιατί δεν τη βλέπω καλά! ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 22, 2009, 04:51:17 μμ »
Και αυτό γιατί ενώ εγώ διάβασα μόνη μου, γνωστοί μου που πήγαν σε γνωστό φροντιστήριο δεν έμαθαν κάτι παραπάνω από θέμα γνώσεων.... αλλά "απλώς" ήξεραν ότι θα πέσει Θουκυδίδης πχ. Αλλά και το κορυφαίο... τους έβαλαν να δηλώσουν άλλη περιοχή από την Αθήνα που έμεναν απλώς και μόνο επειδή ο κάτοχος του φροντιστηρίου είχε εκεί γνωστούς... Κι έτσι βρέθηκαν άτομα από την Αθήνα να ταξιδεύουν προς την Κρήτη για να δώσουν εκεί επειδή εκεί υπήρχαν τα κονέ....
πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. δηλαδή πήγαν στην κρήτη, γιατί εκεί θα τα διόρθωναν σίγουρα τα γραπτά κάποιοι γνωστοί και θα τους έβαζαν 100? πολλά ακούγονται, αλλά...
ξέρει κανείς την τύχη που θα έχουν τα γραπτά? είπαν ότι στο ασεπ υπάρχει επιτροπή για τη διόρθωση. επομένως έχουν μαζευτεί στην αθήνα όλα τα γραπτά απ' όλη την ελλάδα?
και κάτι τελευταίο, εγώ όταν είδα τα θέματα τα φετινά των αρχαίων, τόσο στο γνωστό όσο και στη διδακτική, ήταν σα να έβλεπα πάνω κάτω τα θέματα του 2007.
Πρέπει επειγόντως να μάθω στη φουκαριάρα τη μανούλα μου να μπαίνει στο ίντερνετ, για να δει τι παίζει. Έχει την ψευδαίσθηση (διαίσθηση το λέει αυτή) ότι έχω περάσει. Τι να της υπενθυμίζω το ποσοστό επιτυχίας, τι να τις λέω ότι δεν πήγα φροντιστήρια, τίποτα αυτή, επιμένει ότι έχω περάσει. Έχει διαίσθηση λέει συνεχώς. Ελπίζω να είμαι πάνω από τη βάση, τουλάχιστον, γιατί δεν τη βλέπω καλά! ;D ;D ;D

 ;D  ;D  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 22, 2009, 05:26:22 μμ »
Έτσι, για να σοβαρευτούμε λίγο, εγώ το βρίσκω απίθανο να διορθώνουν καθηγητές πανεπιστημίου τα γραπτά μας. Αυτοί δε διορθώνουν καν τα γραπτά των φοιτητών τους. Εντάξει, υποτίθεται ότι αυτοί τα παίρνουν για να τα διορθώσουν, αλλά τα δίνουν στην ομάδα τους (μεταπτυχιακούς, διδακτορικούς φοιτητές). Άντε, αυτοί στην καλύτερη περίπτωση να κάνουν έναν τελικό έλεγχο (λέμε τώρα, εφόσον είναι ευσυνείδητοι). Μακάρι να τα διόρθωναν αυτοί, γιατί τουλάχιστον ξέρουν τι τους γίνεται, σε σχέση με σχολικούς συμβούλους κτλ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 22, 2009, 05:53:04 μμ »
ειναι πολυ αυστηρα τα πραγματα στη διορθωση. δεν μπορουν να το δωσουν αλλου γιατι δεν τα παιρνουν στο χωρο τους. πρεπει να ειναι σε ειδικη αιθουσα με συγκεκριμενες συνθηκες. ξερω 100% καθηγητες που διορθωνουν.συγκεκριμενα ενας πολυ γνωστος που καθηγητης μου ειπε δεν παει εξαιτιας των συνθηκων αυτων και γιατι τα λεφτα ειναι πολυ λιγαα

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 22, 2009, 05:56:31 μμ »
Και αυτό γιατί ενώ εγώ διάβασα μόνη μου, γνωστοί μου που πήγαν σε γνωστό φροντιστήριο δεν έμαθαν κάτι παραπάνω από θέμα γνώσεων.... αλλά "απλώς" ήξεραν ότι θα πέσει Θουκυδίδης πχ. Αλλά και το κορυφαίο... τους έβαλαν να δηλώσουν άλλη περιοχή από την Αθήνα που έμεναν απλώς και μόνο επειδή ο κάτοχος του φροντιστηρίου είχε εκεί γνωστούς... Κι έτσι βρέθηκαν άτομα από την Αθήνα να ταξιδεύουν προς την Κρήτη για να δώσουν εκεί επειδή εκεί υπήρχαν τα κονέ....
πραγματικά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. δηλαδή πήγαν στην κρήτη, γιατί εκεί θα τα διόρθωναν σίγουρα τα γραπτά κάποιοι γνωστοί και θα τους έβαζαν 100? πολλά ακούγονται, αλλά...
ξέρει κανείς την τύχη που θα έχουν τα γραπτά? είπαν ότι στο ασεπ υπάρχει επιτροπή για τη διόρθωση. επομένως έχουν μαζευτεί στην αθήνα όλα τα γραπτά απ' όλη την ελλάδα?
και κάτι τελευταίο, εγώ όταν είδα τα θέματα τα φετινά των αρχαίων, τόσο στο γνωστό όσο και στη διδακτική, ήταν σα να έβλεπα πάνω κάτω τα θέματα του 2007.
δεν διορθωνονται σε καθε πολη τα γραπτα. ειναι συγκεκριμενα τα μερη που παει καθε μαθημα. πχ η διδακτικη διορθωνεται μονο αθηνα.. σε αλλο μαθημα ειναι θεσσαλονικη.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 22, 2009, 06:05:50 μμ »
Σώτια, να σε ρωτήσω κάτι άλλο, γιατί φαίνεται να ξέρεις πολλά. Τα γραπτά μας στην ειδική διδακτική τα διορθώνουν μόνο όσοι έχουν ειδίκευση στα παιδαγωγικά, όχι ειδίκευση στο γνωστικό αντικείμενο; Πώς επιλέγονται αυτοί;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 22, 2009, 07:05:04 μμ »
αυτο δεν το ξερω αλλα απ οτι καταλαβα απο ενα διορθωτη που μιλουσα μου χε πει οτι μπορει να πεσεις σε διδακτικολογο αλλα και οχι. οποτε πιστευω και τα δυο μπορει να ισχυουν. αλλα στην πλειοψηφια ειναι διδακτικολογοι γι αυτο και διορθωνονται στην αθηνα.θεσσαλονικη δεν εχουμε πολλους.
τωρα δεν ξερω κατα ποσο εχουν βαση αυτα που λεω αλλα εξαιτιας του μεταπτυχικου εχω πιο αμεση επαφη με καθηγητες και προσπαθω να φερω τη συζητηση στο θεμα ασεπ και μου λενε. οποτε πιο βασιμα για το γνωστικο των αρχαιων μιλαω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2009, 07:06:59 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 22, 2009, 07:32:20 μμ »
LK.
για την τελευταία σου ερώτηση: τα γραπτά μας στην ειδική διδακτική διορθώνονται από άτομα που έχουν ειδίκευση (διδακτορικό ή μεταπτυχιακό) στο γνωστικό αντικείμενο και όχι στα παιδαγωγικά. Μάλιστα γνωστός μου που διόρθωνε μου έλεγε χαρακτηριστικά: αμαν με αυτόν τον Bloom! Και μάλιστα ρωτούσε τον αδερφό του που έχει διδακτορικό στα παιδαγωγικά να του πει τι ακριβώσ ήταν ο Bloom. Μάλιστα ο αδερφόσ του (που τον ξέρω καλύτερα) μου έλεγε ότι αυτούς δεν τους ενδιαφέρει να δουν τόσο την κατάρτισή σου στη διδακτική όσο στο γνωστικό (΄στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω για την ειδική διδακτική της ιστορίας). Συγκεκριμένα να δουν ότι ξέρεις καλά το γνωστικό και ότι μπορείς να το παρουσιάσεις με μια σχετική άνεση στην τάξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161944
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.