*

Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 84860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 23, 2009, 07:56:46 μμ »
κι εμενα ετσι μου ειπαν. στην διδακτικη αρχαιων ελαχιστα αριστα γραπτα.. για αλλα δεν ξερω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 23, 2009, 07:59:29 μμ »
Στη διδακτική της ιστορίας να δείτε πόσοι έχουμε γράψει άριστα, που δεν είχαμε χρόνο να σκεφτούμε καν!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος iouliaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 23, 2009, 08:18:08 μμ »
Ας ελπίσουμε ότι αυτά που ακούγονται να είναι αλήθεια. Αν ισχύει αυτό, τότε σίγουρα δεν θα ανέβουν πολύ οι βάσεις

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 23, 2009, 08:21:29 μμ »
Καλησπέρα!είχα ακούσει διορθωτή του προηγούμενου ασεπ να λεει ακριβώς τα ιδια.ότι η εικόνα των αρχαίων στο γνωστικό συγκεκριμένα , ήταν απαραδεκτη.Νομιζω όμως ότι αυτό δεν πρέπει να αποκαρδιώνει κανέναν , αν υπολογίσουμε ποσοι πηγαίνουν αδιάβαστοι, μόνο για την εμπειρία, χωρίς αξιώσεις και φυσικά δεν πιάνουν τα θέματα...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:07:07 »

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 23, 2009, 08:46:54 μμ »
Καλησπέρα!είχα ακούσει διορθωτή του προηγούμενου ασεπ να λεει ακριβώς τα ιδια.ότι η εικόνα των αρχαίων στο γνωστικό συγκεκριμένα , ήταν απαραδεκτη.Νομιζω όμως ότι αυτό δεν πρέπει να αποκαρδιώνει κανέναν , αν υπολογίσουμε ποσοι πηγαίνουν αδιάβαστοι, μόνο για την εμπειρία, χωρίς αξιώσεις και φυσικά δεν πιάνουν τα θέματα...

Βασικά, αυτό είναι πολύ σχετικό... Γιατί ασχέτως διαβάσματος μπορεί κάποιος να γράψει εξίσου χάλια με κάποιον που πήγε χωρίς να ξέρει καν την ύλη. Ψυχολογικές παράμετροι, διαχείριση χρόνου, διάφορα κομπλαρίσματα... όλα παίζουν! Π.χ. το 2007 που πήγα "έτσι" επιασα 51,κάτι στα Νέα και φέτος υπολογίζω 52,κάτι... που υποτίθεται ξεκατινιάστηκα στο διάβασμα! Το 2007 έπιασα 70 γνωστικό αρχαίων και αυτό γιατί έχασα κυρίως από τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. Φέτος, αναμένω... Αν δω ξανά κανά 70αράκι, θα σκεφτώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ να πάω το 2010 ΕΤΣΙ να δώσω. :)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 24, 2009, 09:17:40 πμ »
Καλησπέρα!είχα ακούσει διορθωτή του προηγούμενου ασεπ να λεει ακριβώς τα ιδια.ότι η εικόνα των αρχαίων στο γνωστικό συγκεκριμένα , ήταν απαραδεκτη.Νομιζω όμως ότι αυτό δεν πρέπει να αποκαρδιώνει κανέναν , αν υπολογίσουμε ποσοι πηγαίνουν αδιάβαστοι, μόνο για την εμπειρία, χωρίς αξιώσεις και φυσικά δεν πιάνουν τα θέματα...

Βασικά, αυτό είναι πολύ σχετικό... Γιατί ασχέτως διαβάσματος μπορεί κάποιος να γράψει εξίσου χάλια με κάποιον που πήγε χωρίς να ξέρει καν την ύλη. Ψυχολογικές παράμετροι, διαχείριση χρόνου, διάφορα κομπλαρίσματα... όλα παίζουν! Π.χ. το 2007 που πήγα "έτσι" επιασα 51,κάτι στα Νέα και φέτος υπολογίζω 52,κάτι... που υποτίθεται ξεκατινιάστηκα στο διάβασμα! Το 2007 έπιασα 70 γνωστικό αρχαίων και αυτό γιατί έχασα κυρίως από τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. Φέτος, αναμένω... Αν δω ξανά κανά 70αράκι, θα σκεφτώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ να πάω το 2010 ΕΤΣΙ να δώσω. :)
Μήπως, έχεις τελείωσει κλασικό; Φαντάζομαι για ένα απόφοιτο του κλασικού δεν είναι δύσκολες οι ερωτήσεις των αρχαίων. Επίσης, αυτοί που έχουν διδακτική εμπειρία αυτά που ζητάνε στ' αρχαία τα ξέρουν ήδη. Η ιστορία και τα νέα είναι το πρόβλημα που δεν τα διδάσκουμε. Όσο για το γεγονός ότι ένας διαβασμένος μπορεί να πατώσει συμφωνώ. Στον αδιάβαστο, αν πέσει κάτι που το έχει κάνει στο πανεπιστήμιο ή το έχει διδάξει, θα το γράψει χωρίς άγχος, ενώ ο διαβασμένος έχει πάντοτε άγχος και αυτό μετράει.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 24, 2009, 10:18:04 πμ »
Καλησπέρα!είχα ακούσει διορθωτή του προηγούμενου ασεπ να λεει ακριβώς τα ιδια.ότι η εικόνα των αρχαίων στο γνωστικό συγκεκριμένα , ήταν απαραδεκτη.Νομιζω όμως ότι αυτό δεν πρέπει να αποκαρδιώνει κανέναν , αν υπολογίσουμε ποσοι πηγαίνουν αδιάβαστοι, μόνο για την εμπειρία, χωρίς αξιώσεις και φυσικά δεν πιάνουν τα θέματα...

Βασικά, αυτό είναι πολύ σχετικό... Γιατί ασχέτως διαβάσματος μπορεί κάποιος να γράψει εξίσου χάλια με κάποιον που πήγε χωρίς να ξέρει καν την ύλη. Ψυχολογικές παράμετροι, διαχείριση χρόνου, διάφορα κομπλαρίσματα... όλα παίζουν! Π.χ. το 2007 που πήγα "έτσι" επιασα 51,κάτι στα Νέα και φέτος υπολογίζω 52,κάτι... που υποτίθεται ξεκατινιάστηκα στο διάβασμα! Το 2007 έπιασα 70 γνωστικό αρχαίων και αυτό γιατί έχασα κυρίως από τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. Φέτος, αναμένω... Αν δω ξανά κανά 70αράκι, θα σκεφτώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ να πάω το 2010 ΕΤΣΙ να δώσω. :)

Μήπως, έχεις τελείωσει κλασικό; Φαντάζομαι για ένα απόφοιτο του κλασικού δεν είναι δύσκολες οι ερωτήσεις των αρχαίων. Επίσης, αυτοί που έχουν διδακτική εμπειρία αυτά που ζητάνε στ' αρχαία τα ξέρουν ήδη. Η ιστορία και τα νέα είναι το πρόβλημα που δεν τα διδάσκουμε. Όσο για το γεγονός ότι ένας διαβασμένος μπορεί να πατώσει συμφωνώ. Στον αδιάβαστο, αν πέσει κάτι που το έχει κάνει στο πανεπιστήμιο ή το έχει διδάξει, θα το γράψει χωρίς άγχος, ενώ ο διαβασμένος έχει πάντοτε άγχος και αυτό μετράει.

Όποιο τμήμα του Φιλολογικού και να έχει τελειώσει κάποιος, δεν γίνεται να ξέρει τα πάντα σχετικά με αυτό.
Ίσως να έχει περισσότερες γνώσεις για το συγκεκριμένο γνωστικό αντικείμενο ανάλογα με την κατεύθυνση του πτυχίου του, αλλά δεν είναι παντογνώστης.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 24, 2009, 11:31:38 πμ »
Σ' αυτό συμφωνούμε Bikini, ότι δηλαδή δεν είμαστε παντογνώστες. Απλά προσπάθησα να εξηγήσω το 70 στ' αρχαία χωρίς διάβασμα που έλεγε η Nebula.



Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος peny2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 24, 2009, 11:46:14 πμ »
Καλημέρα!
  Η δική μου εμπειρία είναι η εξής:
1η φορά ΑΣΕΠ: ελάχιστο διάβασμα- ελάχιστη διδακτικη εμπειρία, καθόλου άγχος => περίπου 74
   
  αναθάρρησα! Το 'χω, σκέφτηκα. Θα  διαβάσω και την επόμενη φορά θα σκίσω.

2η φορά ΑΣΕΠ: 1, 5 χρόνος με καθημερινό 8άρωρο διάβασμα, μεγαλύτερη διδακτική εμπειρία, πάρα μα πάρα πολύ άγχος => περίπου 73.

Ευτυχώς που με πήραν αναπληρώτρια, έτσι για να ισοσταθμιστεί λίγο το γεγονός ότι έχασα την ψυχική μου ηρεμία με το γολγοθά του διαγωνισμού, κι ακόμα ψάχνω να τη βρώ. Άθλια δοκιμασία!!!

Στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ που πέρασε, πήγα να δώσω για πλάκα, χωρίς διάβασμα και άγχος με σαφώς μεγαλύτερη σχολική εμπειρία. Θα δείξει...

Η άποψή μου είναι ότι όλα πάιζουν ρόλο: διάβασμα, εμπειρία, και πρωτίστως η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!!!!!
  Το τελευταίο το τονίζω ιδιαίτερα, γιατί θεωρώ ότι η δική μου κακή ψυχολογία μου στέρησε το διορισμό τη 2η φορά. Είχα τόσο άγχος που δεν μπορούσα να κρατήσω το στυλό, έκανα απαράδεκτα λάθη, η κρίση μου ήταν κακή, μπλόκαρα γενικώς...

   Υπομονή, συνάδελφοί/συναδέλφισσες και καλά αποτελέσματα να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 24, 2009, 11:52:12 πμ »
Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα των αρχαίων, οι περισσότεροι βαθμοί για κάποιο λόγο είναι χαμηλοί. Οπότε ας μην μας εκπλήσσει το γεγονός για τις επιδόσεις. Το ίδιο και στη διδακτική των αρχαίων. Και την προηγούμενη φορά που η διδακτική θεωρήθηκε εύκολη, πάλι δεν είδα τις βαθμάρες. Να πω την αλήθεια, αυτό το θέμα με τα αρχαία μου φαίνεται λίγο υποκριτικό. Κυριαρχεί μια λογική του στυλ ότι άριστος δεν υπάρχει (ό,τι και να γράψει), οπότε ξεκινάμε από ένα - δύο σκαλιά παρακάτω, το οποίο το θεωρώ απαράδεκτο. Μου θυμίζει λογική του '50 - '60.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 24, 2009, 01:20:20 μμ »
Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα των αρχαίων, οι περισσότεροι βαθμοί για κάποιο λόγο είναι χαμηλοί.
εγώ σκέφτομαι ότι η επιτροπή που βάζει τα θέματα δεν ξέρει τις απαντήσεις, γιατί να τις ξέρουν οι διορθωτές; Σιγά μη διορθώνουν αντικειμενικά τα γραπτά μας. Με τη διάθεση της στιγμής πάει. Εξηγώ αμέσως:
40-50: μόλις χώρισα και δεν έχω καμία διάθεση να διορθώνω γραπτά για πενταροδεκάρες
50-60: η ζωή μου είναι χάλια, αλλά είμαι καλός άνθρωπος και θα φανώ επιεικής
60-70: υπάρχει περίπτωση να βρω γκόμενο. Υπάρχει τελικά θεός, ας βάλλω κανένα βαθμό, δεν του αξίζει βέβαια με τέτοιο γραπτό, αλλά έχε χάρη που είμαι στις καλές μου.
70-80: καλά, ο γκόμενος που βρήκα είναι το κάτι άλλο! 'Ολα τα βλέπω με άλλο μάτι, ακόμα και το γραπτό που έχω μπροστά μου.
80-90: Γιορτάζω, γιορτάζω, βαθμούς μοιράζω!

Και αφού δε δίνει η επιτροπή σαφείς οδηγίες η επιτροπή στους διορθωτές, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την παραπάνω κλίμακα οι διορθωτές, μπας και δούμε γρήγορα τ' αποτελέσματα και εμείς οι φουκαριάρηδες.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 24, 2009, 01:37:40 μμ »
Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα των αρχαίων, οι περισσότεροι βαθμοί για κάποιο λόγο είναι χαμηλοί.
εγώ σκέφτομαι ότι η επιτροπή που βάζει τα θέματα δεν ξέρει τις απαντήσεις, γιατί να τις ξέρουν οι διορθωτές; Σιγά μη διορθώνουν αντικειμενικά τα γραπτά μας. Με τη διάθεση της στιγμής πάει. Εξηγώ αμέσως:
40-50: μόλις χώρισα και δεν έχω καμία διάθεση να διορθώνω γραπτά για πενταροδεκάρες
50-60: η ζωή μου είναι χάλια, αλλά είμαι καλός άνθρωπος και θα φανώ επιεικής
60-70: υπάρχει περίπτωση να βρω γκόμενο. Υπάρχει τελικά θεός, ας βάλλω κανένα βαθμό, δεν του αξίζει βέβαια με τέτοιο γραπτό, αλλά έχε χάρη που είμαι στις καλές μου.
70-80: καλά, ο γκόμενος που βρήκα είναι το κάτι άλλο! 'Ολα τα βλέπω με άλλο μάτι, ακόμα και το γραπτό που έχω μπροστά μου.
80-90: Γιορτάζω, γιορτάζω, βαθμούς μοιράζω!

Και αφού δε δίνει η επιτροπή σαφείς οδηγίες η επιτροπή στους διορθωτές, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την παραπάνω κλίμακα οι διορθωτές, μπας και δούμε γρήγορα τ' αποτελέσματα και εμείς οι φουκαριάρηδες.



 :o :o :o :o :o
τι κριμα να μην ξερω τους διορθωτες...κ φιλες εχω κ φιλους εχω. αναλογα με το φυλο λοιπον του διορθωτη θα πασαρα κ απο εναν να κανουν ενα ψυχικο μπας κ δουμε κ εμεις καμια ασπρη μερα...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 24, 2009, 01:40:36 μμ »
αναφερομαι σε μια ερωτηση στη λογοτεχνια. ο καθηγητης μας ειχε πει στο μαθημα οτι εφηβικα μυθιστορηματα ειναι το "λεμονοδασος" , "λεωνης" κ "εροικα". μολις τα δουμε αυτα τα βαζουμε κατευθειαν. στην ερωτηση λοιπον στον ασεπ "ποιο απο τα παρακατω ειναι εφηβικο μυθιστορημα" βαλαμε σχεδον ολοι το λεμονοδασος. κ να φανταστεις οτι ειχα διαβασει τα ψαθινα καπελα, ηξερα οτι ειναι εφηβικο αλλα...

Εύγε στον καθηγητή σας! Το λεμονοδασος εφηβικό μυθιστόρημα! Σίγουρα.... ειδικά εκεί που μια ηρωίδα μιλά για σαδισμό και ομαδικούς έρωτες... ό,τι πρέπει για έφηβους....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος asvos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 24, 2009, 02:13:02 μμ »
Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα των αρχαίων, οι περισσότεροι βαθμοί για κάποιο λόγο είναι χαμηλοί.
εγώ σκέφτομαι ότι η επιτροπή που βάζει τα θέματα δεν ξέρει τις απαντήσεις, γιατί να τις ξέρουν οι διορθωτές; Σιγά μη διορθώνουν αντικειμενικά τα γραπτά μας. Με τη διάθεση της στιγμής πάει. Εξηγώ αμέσως:
40-50: μόλις χώρισα και δεν έχω καμία διάθεση να διορθώνω γραπτά για πενταροδεκάρες
50-60: η ζωή μου είναι χάλια, αλλά είμαι καλός άνθρωπος και θα φανώ επιεικής
60-70: υπάρχει περίπτωση να βρω γκόμενο. Υπάρχει τελικά θεός, ας βάλλω κανένα βαθμό, δεν του αξίζει βέβαια με τέτοιο γραπτό, αλλά έχε χάρη που είμαι στις καλές μου.
70-80: καλά, ο γκόμενος που βρήκα είναι το κάτι άλλο! 'Ολα τα βλέπω με άλλο μάτι, ακόμα και το γραπτό που έχω μπροστά μου.
80-90: Γιορτάζω, γιορτάζω, βαθμούς μοιράζω!

Και αφού δε δίνει η επιτροπή σαφείς οδηγίες η επιτροπή στους διορθωτές, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την παραπάνω κλίμακα οι διορθωτές, μπας και δούμε γρήγορα τ' αποτελέσματα και εμείς οι φουκαριάρηδες.


teleioooooooooooooooooooooooooo :D :D :D ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161921
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.