*

Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 84886 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 24, 2009, 05:20:48 μμ »
η γενική εικόνα των φιλολόγων σ' αυτό το διαγωνισμό δεν είναι καλή.
Eνώ η γενική εικόνα των θεμάτων ήταν άριστη!

Το να είναι χαμηλότερες οι βαθμολογίες σε αυτόν τον διαγωνισμό συγκριτικά με τον προηγούμενο πιστεύω ότι είναι κατα κάποιο τρόπο αναμενόμενο!
Τα θέματα ήταν σαφώς πιο δύσκολα και μόνο οι "υποψιασμένοι" που είχαν εμπειρία από προηγούμενο διαγωνισμό ή όσοι διάβαζαν πολύ καιρό μπορούσαν να στοχεύσουν σε έναν αξιοπρεπή βαθμό!Το να αναλωνόμαστε σε κουβέντες και κινδυνολογίες του τύπου "οι φιλόλογοι δεν έγραψαν...τα γραπτά είναι χάλια σε αρχαία ή νέα ή ιστορία...κτλ" δε νομίζω ότι μας ωφελεί!Έχουμε γράψει εδώ και καιρό και όλα έχουν μπει στην τελική ευθεία!Πρέπει να έχουμε υπομονή γιατί "κυριακή κοντή γιορτή"!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:14 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 24, 2009, 05:57:40 μμ »
η γενική εικόνα των φιλολόγων σ' αυτό το διαγωνισμό δεν είναι καλή.
Eνώ η γενική εικόνα των θεμάτων ήταν άριστη!

Το να είναι χαμηλότερες οι βαθμολογίες σε αυτόν τον διαγωνισμό συγκριτικά με τον προηγούμενο πιστεύω ότι είναι κατα κάποιο τρόπο αναμενόμενο!
Τα θέματα ήταν σαφώς πιο δύσκολα και μόνο οι "υποψιασμένοι" που είχαν εμπειρία από προηγούμενο διαγωνισμό ή όσοι διάβαζαν πολύ καιρό μπορούσαν να στοχεύσουν σε έναν αξιοπρεπή βαθμό!Το να αναλωνόμαστε σε κουβέντες και κινδυνολογίες του τύπου "οι φιλόλογοι δεν έγραψαν...τα γραπτά είναι χάλια σε αρχαία ή νέα ή ιστορία...κτλ" δε νομίζω ότι μας ωφελεί!Έχουμε γράψει εδώ και καιρό και όλα έχουν μπει στην τελική ευθεία!Πρέπει να έχουμε υπομονή γιατί "κυριακή κοντή γιορτή"!

+++++++++++++++++++++  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 24, 2009, 07:00:34 μμ »
Μήπως, έχεις τελείωσει κλασικό; Φαντάζομαι για ένα απόφοιτο του κλασικού δεν είναι δύσκολες οι ερωτήσεις των αρχαίων. Επίσης, αυτοί που έχουν διδακτική εμπειρία αυτά που ζητάνε στ' αρχαία τα ξέρουν ήδη. Η ιστορία και τα νέα είναι το πρόβλημα που δεν τα διδάσκουμε. Όσο για το γεγονός ότι ένας διαβασμένος μπορεί να πατώσει συμφωνώ. Στον αδιάβαστο, αν πέσει κάτι που το έχει κάνει στο πανεπιστήμιο ή το έχει διδάξει, θα το γράψει χωρίς άγχος, ενώ ο διαβασμένος έχει πάντοτε άγχος και αυτό μετράει.

Μπα, το γλωσσολογικό έχω τελειώσει και το μάστερ μου πάνω στη γλωσσολογία είναι. Τον καλό βαθμό τον αποδίδω κυρίως στο γεγονός ότι διδάσκω αρχαία στα ιδιαίτερα και έχω δει τί παίζει με όλες τις τάξεις (γυμνασίου-λυκείου). Και αυτό το λέω γιατί π.χ. το 2005 που πάλι έδωσα ΑΣΕΠ "έτσι" (ότι είχα πάρει το πτυχίο) έγραψα 55, χωρίς να έχω απαντήσει ένα ολόκληρο ζήτημα... μέχρι τότε δεν είχα αναλάβει ποτέ αρχαία κατεύθυνσης (γ' λυκείου) γι' αυτό και μολις είδα το απόσπασμα με το Δαχτυλίδι του Γύγη (αυτό δεν ήταν; Σωστά θυμάμαι; ) δεν μπήκα καν στον κόπο ν' απαντήσω!!  :-[ :-[
Το ίδιο πράγμα περίπου έπαθα και με την ειδική διδακτική. Το 2005 γράφω 97  :o :o έχοντας διαλέξει το θέμα της Νεοελληνικής Γλώσσας (να'ναι καλά πάλι τα ιδιαίτερα...)  και το 2007 65, αναμένοντας βεβαια παραπάνω, γιατί είχα πάρει τα πάνω μου...!  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 25, 2009, 12:35:59 πμ »
Δηλαδή, στον ΑΣΕΠ δε χρείαζεσαι διάβασμα, αλλά..........το τυχερό λαγοπόδαρο  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:25:14 »

Αποσυνδεδεμένος tmina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 25, 2009, 01:16:58 πμ »
 ;D :) ;Dπλακα εχετε βρε παιδια!!!LK καλα τα λες!!!

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 25, 2009, 10:35:13 πμ »
Όσο εύκολα και να είναι τα θέματα των αρχαίων, οι περισσότεροι βαθμοί για κάποιο λόγο είναι χαμηλοί.
εγώ σκέφτομαι ότι η επιτροπή που βάζει τα θέματα δεν ξέρει τις απαντήσεις, γιατί να τις ξέρουν οι διορθωτές; Σιγά μη διορθώνουν αντικειμενικά τα γραπτά μας. Με τη διάθεση της στιγμής πάει. Εξηγώ αμέσως:
40-50: μόλις χώρισα και δεν έχω καμία διάθεση να διορθώνω γραπτά για πενταροδεκάρες
50-60: η ζωή μου είναι χάλια, αλλά είμαι καλός άνθρωπος και θα φανώ επιεικής
60-70: υπάρχει περίπτωση να βρω γκόμενο. Υπάρχει τελικά θεός, ας βάλλω κανένα βαθμό, δεν του αξίζει βέβαια με τέτοιο γραπτό, αλλά έχε χάρη που είμαι στις καλές μου.
70-80: καλά, ο γκόμενος που βρήκα είναι το κάτι άλλο! 'Ολα τα βλέπω με άλλο μάτι, ακόμα και το γραπτό που έχω μπροστά μου.
80-90: Γιορτάζω, γιορτάζω, βαθμούς μοιράζω!

Και αφού δε δίνει η επιτροπή σαφείς οδηγίες η επιτροπή στους διορθωτές, μπορούν να χρησιμοποιήσουν την παραπάνω κλίμακα οι διορθωτές, μπας και δούμε γρήγορα τ' αποτελέσματα και εμείς οι φουκαριάρηδες.



φαντάζομαι χιούμορ κάνεις..
δε νομίζω ότι λειτουργούν έτσι οι διορθωτές , ούτε ότι η κεντρική επιτροπή δεν δίνει οδηγίες ... η επιτροπή είναι το Α και το Ω στους γραπτούς διαγωνισμούς .. έπειτα αυτοί που διορθώνουν δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι από ένα βαθμό κρίνεται το μέλλον χιλιάδων ανθρώπων ?? για τα ευρώ πάνε?? όλοι τους ??? όχι.. και δεν τα ρίχνω όλα στους άλλους.. αν γράφεις , περνάς .. αν νομίζεις ότι έγραψες , όμως  δεν λάβεις τον αναμενόμενο βαθμό, τότε φταίνε οι διορθωτές.. ή κάπως έτσι... πάντως όσοι ξέρω που διορίστηκαν,, τυχεροί ήταν (ναι και πολύ μάλιστα) όμως και είχαν σκιστεί στο διάβασμα και έγραψαν..
εύχομαι σε λίγες μέρες να έχουμε τόσο καλούς βαθμούς , ώστε να μην τα βάζουμε με θεματοδότες,, επιτροπές , διορθωτές και υπουργεία....

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 25, 2009, 11:39:22 πμ »
Η αλήθεια πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση. Σίγουρα υπάρχουν ασυνείδητοι διορθωτές, όπως και γιατροί και δημόσιοι υπάλληλοι και ταξιτζήδες... Αλλά σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι εκεί μέσα που έχουν τσίπα πάνω τους και συνείδηση ότι κρατάνε εν μέρει στα χέρια τους σημαντικό κομμάτι από τη ζωή του άλλου. Ποιοι είναι οι περισσότεροι πραγματικά δεν ξέρω. Προσωπικά, στον προηγούμενο βαθμολογήθηκα και αυστηρά σε κπ μάθημα και όπως περίμενα σε κπ άλλο.
Μακάρι να πέσουμε στους "καλούς"...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 25, 2009, 02:03:29 μμ »
Πέρα από το διάβασμά μας για το οποίο υπεύθυνοι είμαστε αποκλειστικά και μόνο, τον αστάθμητο παράγοντα τύχη και τη ψυχολογία μας, σημαντικό ρόλο περί ΑΣΕΠ στον κλάδο μας παίζει η υποκειμενικότητα του κάθε διορθωτή (σε κάποιον διορθωτή αρέσουν οι απαντήσεις μας, σε άλλον όχι) και οι πάρα πολλοί υποψήφιοι.

Και η αποτυχία... μέρος της ζωής μας είναι...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 02:43:14 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 25, 2009, 02:34:59 μμ »
φυσικά, και είναι θέμα διαβάσματος, αλλά με το συναγωνισμό που υπάρχει και τη βαρύτητα της ειδικής διδακτικής, βάζει και ο διορθωτής το χεράκι του για την αποτυχία ή την επιτυχία ενός υποψηφίου.΄Ενας που έγραψε 55 να το καταλάβω ότι ευθύνεται αυτός. Τώρα, αν γράψεις 75, αλλά έχεις χάσει το βαθμό που θα σε στείλει στους 480, ε κάποιο ρόλο έχει και ο διορθωτής.

Εγώ, παρεπιπτόντως, πρώτη φορά έδινα και δεν ξέρω τι να περιμένω.
Οι οδηγίες που δίνονται είναι πολύ γενικές

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 25, 2009, 02:39:20 μμ »
φυσικά, και είναι θέμα διαβάσματος, αλλά με το συναγωνισμό που υπάρχει και τη βαρύτητα της ειδικής διδακτικής, βάζει και ο διορθωτής το χεράκι του για την αποτυχία ή την επιτυχία ενός υποψηφίου.
Ακριβώς το ίδιο όμως συμβαίνει και με τις πανελλήνιες!Μεγαλύτερη ευθύνη κατά τη γνώμη μου(για την επιτυχία ή μή των υποψηφίων) έχουν όσοι  βάζουν τα θέματα παρά οι διορθωτές,η υποκειμενικότητα των οποίων είναι μόνιμη σε όλες τις εξετάσεις που δώσαμε μέχρι να φτάσουμε στο πτυχίο!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 25, 2009, 02:45:58 μμ »
φυσικά, και είναι θέμα διαβάσματος, αλλά με το συναγωνισμό που υπάρχει και τη βαρύτητα της ειδικής διδακτικής, βάζει και ο διορθωτής το χεράκι του για την αποτυχία ή την επιτυχία ενός υποψηφίου.
Ακριβώς το ίδιο όμως συμβαίνει και με τις πανελλήνιες!Μεγαλύτερη ευθύνη κατά τη γνώμη μου(για την επιτυχία ή μή των υποψηφίων) έχουν όσοι  βάζουν τα θέματα παρά οι διορθωτές,η υποκειμενικότητα των οποίων είναι μόνιμη σε όλες τις εξετάσεις που δώσαμε μέχρι να φτάσουμε στο πτυχίο!

Γι' αυτό 1 μονάδα ΑΣΕΠ αντιστοιχεί σε 180 υποψηφίους...
Στο δέκατο του μορίου κρινόμαστε...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 25, 2009, 03:11:05 μμ »
Γι' αυτό 1 μονάδα ΑΣΕΠ αντιστοιχεί σε 180 υποψηφίους...
Στο δέκατο του μορίου κρινόμαστε...
Όπως και στις πανελλήνιες...1 μονάδα μπορεί να στοιχίσει σχολή!
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι η ύλη που δίνεται πολύ αργά,η έλλειψη συγκεκριμένης βιβλιογραφιας που προκαλεί σύγχιση ως προς τις απαντήσεις των θεμάτων και τα θέματα που ανιχνεύονται με μικροσκόπιο και δεν είναι ικανά να κρίνουν έναν καθηγητή!
Η διόρθωση θεμάτων ανάπτυξης ήταν,είναι και θα είναι πάντα υποκειμενική από τις εξετάσεις του γυμνασίου μέχρι τις εξετάσεις ΑΣΕΠ!Τα άλλα μπορούν να διορθωθούν αν υπάρχει θέληση!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 25, 2009, 03:19:03 μμ »
Γι' αυτό 1 μονάδα ΑΣΕΠ αντιστοιχεί σε 180 υποψηφίους...
Στο δέκατο του μορίου κρινόμαστε...
Όπως και στις πανελλήνιες...1 μονάδα μπορεί να στοιχίσει σχολή!
Το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα είναι η ύλη που δίνεται πολύ αργά,η έλλειψη συγκεκριμένης βιβλιογραφιας που προκαλεί σύγχιση ως προς τις απαντήσεις των θεμάτων και τα θέματα που ανιχνεύονται με μικροσκόπιο και δεν είναι ικανά να κρίνουν έναν καθηγητή!
Η διόρθωση θεμάτων ανάπτυξης ήταν,είναι και θα είναι πάντα υποκειμενική από τις εξετάσεις του γυμνασίου μέχρι τις εξετάσεις ΑΣΕΠ!Τα άλλα μπορούν να διορθωθούν αν υπάρχει θέληση!

Θα συμφωνήσω...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 25, 2009, 04:10:05 μμ »
Μέχρι στιγμής πάντως όσο υποκειμενική και αν είναι η διόρθωση, δεν είχα βρεθεί εκτός των αναμενόμενων
Γιατί πλήρεις και ορθές απαντήσεις δεν δίνουν το δικαίωμα στον εξεταστή να βάλει μικρό βαθμό...
Αν τώρα περιμένεις 90 και παίρνεις  60 δεν ξέρω αν είναι θέμα διορθωτή αυτό ή κάτι άλλο...
Πάντως αν υπάρχουν οδηγίες διόρθωσης γιατί να μην δημοσιέυονται να υπολογίζουμε και εμείς πάνω- κάτω;
4 γεμάτους μήνες περιμένουμε έλεος πια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.