*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες  (Αναγνώστηκε 114813 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 04, 2009, 07:58:55 μμ »
Αχ παιδιά δεν ξέρω...απελπίζομαι με αυτά που ακούω...συμβαίνει και στο δικό μας κλάδο λοιπόν...πώς να μαζέψεις τότε μόρια? Εγώ έλεγα μήπως με 15.5 μόρια που έχω από τον ΑΣΕΠ αν πχ με καλούσαν για μια χρονιά από την αρχή ωρομίσθια θα έπαιρνα περίπου 4 και ίσως ήλπιζα για τους τελευταίους στην αναπλήρωση τη δεύτερη χρονιά. Έτσι όμως δε γίνεται...
Για ωρομίσθια εχεις πολλές πιθανότητες (εκτός αν έχει επιλέξει Αττική) .Το θέμα είναι ότι για να πλησιάσεις τα 4 μόρια και να φτάσεις έτσι τα 19 συνολικά, θα πρέπει να προσληφθείς ωρομίσθια αρχές Οκτώβρη.

όχι syrrahm είμαι Στερεά, εδώ τα μόρια είναι αρκετά χαμηλά στην ωρομισθία γύρω στα 12. Το άγχος μου είναι μήπως τύχω σε σχολείο που με θέλουν για ένα μήνα όπως έλεγα πριν και πω όχι και μετά δε με ξανακαλέσουν...και πάνε τα μοριάκια...
Μη σκέφτεσαι από τώρα αυτό το ενδεχόμενο , το οποίο είναι πολύ σπάνιο . Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:04:18 μμ »
συναδελφοι κι αν υποθεσουμε οτι το σχολειο μας θελει για ενα μηνα ή για 4 ωρες μοναχα εμεις τι κανουμε???αν αρνηθουμε χανουμε την σειρα μας και πανε στον επομενο ή ειναι υποχρεωμενοι να μας βρουν αλλο σχολειιο?πως παει?? :-\

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:16:59 πμ »
Σ' ευχαριστώ syrrahm....δεν ξέρω ακριβώς το "γιατί", αλλά αυτό ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα να μου πει κάποιος σήμερα...πιστεύω ότι με λίγη θετική ενέργεια όλα θα πάνε καλά...

Αποσυνδεδεμένος paogate13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 05, 2009, 08:37:12 πμ »
Καλημερα  σε  ολους. Γνωστη  μου  ΠΕ02  εχει  συνολικα  18.3  μορια. Εχει  δηλωσει  Αττικη  για  ωρομισθία  και  ολη  την  Ελλαδα  για  αναπληρωτρια. Τι  πιστευετε? Υπαρχουν  ελπιδες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:56:20 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:38:48 πμ »
Καλημερα  σε  ολους. Γνωστη  μου  ΠΕ02  εχει  συνολικα  18.3  μορια. Εχει  δηλωσει  Αττικη  για  ωρομισθία  και  ολη  την  Ελλαδα  για  αναπληρωτρια. Τι  πιστευετε? Υπαρχουν  ελπιδες?

Για αναπληρώτρια όχι.
Για ωρομίσθια μάλλον πολλές (εξαρτάται, βέβαια, και από την περιφέρεια).
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:39:59 πμ »
Καλημερα  σε  ολους. Γνωστη  μου  ΠΕ02  εχει  συνολικα  18.3  μορια. Εχει  δηλωσει  Αττικη  για  ωρομισθία  και  ολη  την  Ελλαδα  για  αναπληρωτρια. Τι  πιστευετε? Υπαρχουν  ελπιδες?

Για αναπληρώτρια όχι.
Για ωρομίσθια μάλλον πολλές (εξαρτάται, βέβαια, και από την περιφέρεια).
Για ωρομισθια στην αττικη σιγουρα!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:42:28 πμ »
Αχ παιδιά δεν ξέρω...απελπίζομαι με αυτά που ακούω...συμβαίνει και στο δικό μας κλάδο λοιπόν...πώς να μαζέψεις τότε μόρια? Εγώ έλεγα μήπως με 15.5 μόρια που έχω από τον ΑΣΕΠ αν πχ με καλούσαν για μια χρονιά από την αρχή ωρομίσθια θα έπαιρνα περίπου 4 και ίσως ήλπιζα για τους τελευταίους στην αναπλήρωση τη δεύτερη χρονιά. Έτσι όμως δε γίνεται...
Για ωρομίσθια εχεις πολλές πιθανότητες (εκτός αν έχει επιλέξει Αττική) .Το θέμα είναι ότι για να πλησιάσεις τα 4 μόρια και να φτάσεις έτσι τα 19 συνολικά, θα πρέπει να προσληφθείς ωρομίσθια αρχές Οκτώβρη.

όχι syrrahm είμαι Στερεά, εδώ τα μόρια είναι αρκετά χαμηλά στην ωρομισθία γύρω στα 12. Το άγχος μου είναι μήπως τύχω σε σχολείο που με θέλουν για ένα μήνα όπως έλεγα πριν και πω όχι και μετά δε με ξανακαλέσουν...και πάνε τα μοριάκια...
Φετος οταν με καλεσαν ωρομισθια ρωτησα τι θα γινει εαν επιστρεψει η συναδελφος και μου ειπαν οτι θα με πανε σε αλλο κενο και αν δεν υπαρχει θα με κρατησουν στο γραφειο δηλ. με τις ωρες που σε καλουν στην αρχη ειναι υποχρεωμενοι να σε καλυψουν ως το τελος.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 05, 2009, 12:32:18 μμ »
Όχι είναι ακριβώς το ίδιο. δηλ 10 ώρες ΠΔΣ και 10 ώρες ωρομισθίας σε πρωινό πρόγραμμα σου δίνουν τα ίδια μόρια και με το 1/5 της κούρασης. Απλώς δεν παίρνεις 10 ώρες στην ΠΔΣ αν δεν έχεις γνωστό, όπως σωστά είπες, εγώ που φώναξα και γκρίνιαξα ένα 4ωρο κατάφερα να πάρω στου διαόλου τη μάνα, πιο μακριά δεν είχε να με στείλουν.
Τσαντίζομαι όμως, γιατί γνώρισα εκεί άτομα με 10ωρα που δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ και δεν σκοπεύουν να δώσουν. Ως γνωστόν στην ειδικότητά μας πρέπει να κάνεις 10 χρόνια ΠΔΣ για να μαζέψεις μόνο από κει μόρια για αναπληρωτής. Κι εκνευρίζομαι που αυτά τα άτομα στερούν από μας, που μπαίνουμε στη διαδικασία του ΑΣΕΠ, αυτά τα τόσο πολύτιμα μόρια. Πάλι καλά που στη δική μας β/θμια ο διευθυντής απαίτησε να μην πάρει κανείς 10 ώρες, αλλά 8 το ανωτατο, κι έτσι κάτι έμεινε και για μας τους καημένους.
Ρε συ, δηλαδή πήγες χωρίς γνωστό από πουθενά και σου έδωσαν ώρες;Τι να πω , θα πάω κι εγώ!!!Εγώ έκανα μόνο δύο ώρες πρόπερσι λόγω ενός γνωστού διευθυντή σχολείου.Ολοι οι άλλοι εκεί είχαν από 4 και πάνω.Μια κοπέλα έκανε και σε διπλανό νομό π.δ.σ. Προφανώς θα είχε πολιτικό μέσο.Εγώ είχα στο μυαλό μου, να αρχίσω διάβασμα για ασεπ και αυτή έλεγε ότι δεν μπορεί τις εξετάσεις γι'αυτό και δεν θα δώσει!Φανταστήτε ότι εγώ η καημένη Σκεφτόμουν:"Γιατί μωρέ η καημένη χάνει την ευκαιρία να δώσει ασεπ;Με τα ιδιαίτερα θα ασχολείται μια ζωή;" Πώς σας φαίνεται;;Ημουν τελείως αβγαλτο το καημένο!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #134 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:02:27 μμ »
Πως με εκνευρίζουν όλοι αυτοί που λένε "τι? ασεπ? α....δε μπορώ άλλο διάβασμα...θα πάω από πδσ"!
Μα πως με εκνευρίζουν..........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #135 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:18:42 μμ »
Προσωπική μου άποψη, αλλά νομίζω όπως το σκέφτομαι ότι δεν κάνω λάθος... πείτε μου κι σείς τη γνώνη σας.
Λοιπόν, ανεξάρτητα από τους βαθμούς του τελευταίου διοριστεου από ΑΣΕΠ, ανεξαρτητα από το τι θα γίνει τελικά με τους ΟΑΕΔίτες, πιστεύω ότι ούτως ή άλλως η βάση θα ανεβεί κατα 2,5 μόρια μόνο και μόνο γιατί αυτή τη χρόνια τα μόρια των ΑΣΕπιτών θα προέρχονται από τους 2 τελευταίους ΑΣΕΠ, στους οποιους η βάση είναι το 55. Ενώ μέχρι πέρυσι οι 2 τελευταίοι ΑΣΕΠ είχαν βάση ο ένας του 2007 55 μόρια, αλλά του 2005 είχε 60 μόρια. Ἀρα αυτό δεν μας κάνει αμέσως-αμέσως άνοδο 2,5 μόρια (επειδή του προτελευταίου ΑΣΕΠ υπολογίζονται στο μισό);
Υπολογίστε τώρα και την άνοδο που θα υπάρξει λόγω των μειωμένων διορισμών από τον τελευταίο ΑΣΕΠ, μόνο 480 θέσεις, δε θα είναι 2 μοριάκια τουλάχιστον; (με το πιο αισιόδοξο σενάριο, λογικά θα είναι παραπάνω)
Ο Αρίστος είναι πιο αισιόδοξος από μένα, με βάση όσα έχει πει σε άλλο σημείο, υποστηρίζοντας ότι θα πάρει φέτος περισσότερους αναπληρωτές και άρα η βάση δε θα έχει ιδιαίτερη ανοδο... αλλά προσωπικά δε συμμερίζομαι την αισιοδοξία του, ειδικά αν μπουν και οι ΟΑΕΔιτες στο παιχνίδι.
Εν ολίγοις δηλ. υπολογίζω σίγουρα 4 μόρια τουλάχιστον πάνω. Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι τα έχω σκεφτεί πολύ λογικά τα πράγματα... εσείς τι λέτε;

Συνάδελφοι με τους ΟΑΕΔίτες υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα.   
Είναι πολύ περισσότεροι από όσους νομίζουμε.
Οργανώνεται ένσταση κατά αυτών. Ενημερωθείτε και πάρετε θέση στο θέμα του pde " Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών" (Ψάξτε με αναζήτηση).
Για να συμμετάσχετε αφήστε στοιχεία σας με "προσωπικό μήνυμα " στο rublev.
Σε όποια θέση του πίνακα διορισμών (40%) ή αναπληρωτών ή ωρομισθίων και αν είστε θα τους βρείτε μπροστά σας και θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο, αν δεν αντιδράσετε εγκαίρως. 

Όσοι βρίσκονται ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών θα πάνε στη Δ περιοχή.Όσοι είναι στη βάση του πίνακα θα πάνε ωρομίσθιοι. Όσοι περιμένουν για ωρομίσθιοι το Νοέμβριο θα τους πάρουν το Φλεβάρη και όσοι περίμεναν το Φλεβάρη για ωρομίσθιοι θα κάτσουν σπίτι τους. :o :o :P

Έχουμε έρθει σε επαφή με διακεκριμένους νομικούς  και μας έχουν διαβεβαιώσει ότι υπάρχει νομικό έρεισμα για ένσταση. Οι εξελίξεις δρομολογούνται και όσο περισσότεροι ,τόσο καλύτερα  (σχετικά με το οικονομικό).
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Μην θεωρήσετε  ότι η επιτυχή έκβαση θα ευνοήσει και κάποιον που δε θα συμμετάσχει.
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #136 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:52:50 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Με 11.94 μόρια από ΑΣΕΠ, χωρίς προϋπηρεσία και με πρώτη επιλογή στις περιοχές ωρομισθίας περιφέρεια Πελοποννήσου, υπάρχει περίπτωση να κληθεί κάποιος;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nina123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #137 στις: Ιούλιος 06, 2009, 03:17:48 μμ »
να σας ρωτησω με 18,4 μορια εχω πιθανοτητες να με καλεσουν ως ωρομισθια στην δυτικη ελλαδα απο οκτωβρη?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #138 στις: Ιούλιος 06, 2009, 04:07:13 μμ »
Παιδιά να σας πω ένα κολπάκι που ευτυχως με έκοψε φέτος και έκανα...μου δώσαν αρχικά 2 ώρες ΠΔΣ στην Α λυκείου αρχαία και ήθελα τουλάχιστον 4 γιατί κι εγώ έχω μόρια από προηγούμενο ΑΣΕΠ και είδα κάτι 23χροννα να παίρνουν το 4ωρο χωρίς ΑΣΕΠ!! (σημειωτέον ότι στον νομό Δράμας δίνουν βαρειά 4 ώρες και στους περισσότερους 2 ώρες) Αλλά φέτος Ενόψει του ΑΣΕΠ ήθελα να έχω μαζέψει έστω ένα μόριο για να προστεθεί κι αυτό στα μόρια που θα μάζευα απ΄τα γραπτά! Και επειδή στην Α λυκείου όπως ξέρετε τα αρχαία είναι 6 ώρες στο πρωινό ωράριο...σκέφτηκα πως οι 2 ώρες ενισχυτικής δεν θα έφταναν για  να ακολουθώ τους ρυθμούς του σχολείου και εφόσον μάλιστα δεν ξεκίνησα Σεπτέμβριο! Έτσι ζήτησα προέκταση ωραρίου και μου έδωσαν άλλη μία ώρα στο ίδιο τμήμα,δηλαδή 3 ώρες σε ένα τμήμα αρχαίων και είναι νόμιμο,μπορούμε να διεκδικήσουμε το μισό τουλάχιστον των ωρών που διδάσκετε το μάθημα στο πρωινό πρόγραμμα! Έτσι μάζεψα τελικά τον  1 μήνα που ήθελα και το 1 μόριο! Μπορεί να μην ήταν τραγική διαφορά,αλλά κάτι είναι και αυτό...έχετέ το στο νου σας γιατί κανένας δεν μας λέει τι δικαιούμαστε!! ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια Ωρομισθίων σε Περιφέρειες
« Απάντηση #139 στις: Ιούλιος 07, 2009, 12:44:06 μμ »
Λώρα, στο σχολείο ζήτησες προέκταση ωραρίου, ή στη δευτεροβάθμια;Οταν λες ότι το διακαιούμαστε, σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να μας δώσουν τις μισές ώρες αν τους το ζητήσουμε;Και κάτι άλλο:Σχετίζονται καθόλου τα μόρια από τον α.σ.ε.π με τις ώρες που θα πάρει κάποιος από π.δ.σ;Μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα δηλαδή γαι να μου δώσουν κανένα ψίχουλο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.