*

Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 7188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση αλλα πότε θα διδάξω;
    • Προφίλ
Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« στις: Απρίλιος 26, 2009, 05:27:24 μμ »
Η απορία μου αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα  στην  Γ Λυκείου. Συχνά χρειάζεται να γραφούν κάποια διαγωνίσματα κατά την διάρκεια του μαθήματος, πληρώνεσαι κανονικά για την ώρα αυτή ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:20 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2009, 10:41:41 πμ »
Εγώ κατά κανόνα τα διαγωνίσματα δεν τα πληρώνομαι. Αυτό που κάνω όμως είναι να βάζω τα παιδιά να γράφουν σε γκρουπάκια. Πχ δυό κοπελιές Β Λυκείου και 2 της Γ Λυκείου έρχονται ξέρω 'γω Σάββατο πρωί σπίτι μου και γράφουν όλες μαζί. Έτσι ελαχιστοποιώ το χαμένο χρόνο σε ώρες που δεν πληρώνομαι.
Και κάτι ακόμα: την ώρα του διαγωνίσματος την ορίζω εγώ. Τάδε μέρα τάδε ώρα. Όποιος θέλει έρχεται, αλλιώς δε γράφει καθόλου. Και το ξεκαθαρίζω και με τους γονείς αυτό. Αν για κάποιο λόγο δε μπορεί να έρθει το παιδί (άρρωστο κ.τ.λ), είτε έρχεται κάποια άλλη μέρα που έχω προγραμματισμένο διαγώνισμα, είτε το γραφει μόνο του στο σπίτι του.
Με αυτό τον τρόπο υπολογίζω ότι χάνω περίπου 2 ώρες κάθε Σάββατο που μου μένουν απλήρωτες, αλλά τουλάχιστον είμαι καλυμμένη από άποψη διαγωνισμάτων.

Αυτά!

Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2009, 10:49:07 πμ »
Η απορία μου αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα  στην  Γ Λυκείου. Συχνά χρειάζεται να γραφούν κάποια διαγωνίσματα κατά την διάρκεια του μαθήματος, πληρώνεσαι κανονικά για την ώρα αυτή ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


εχω 2 μαθητριες Γ'λυκειου. κανουν διαφορετικες ωρες μαθημα αλλα οταν τους βαζω επαναληπτικο τεστ/διαγωνισμα το δινω να το κανουν σπιτι αρκει να μετρουν το χρονο και να μη χρησιμοποιουν βοηθηματα.( μεγαλες ειναι δεν χρειαζονται αστυνομευση, πιστευω ξερουν το τι πρεπει να κανουν)

δεν χρεωνω  ωρα για διαγωνισμα.το θεωρω αδικο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2009, 12:12:06 μμ »
Ούτε εγώ χρεώνω τα διαγωνίσματα. Και κάνω περίπου ό,τι και ο Μάρκος, δηλαδή το δίνω και το γράφουν μόνοι τους, χωρίς επιτήρηση. Αν πια θέλουν να αντιγράψουν στο διαγώνισμα μαθήματος Γ' Λυκείου πανελληνίως εξεταζομένου, για το οποίο κάνουν ιδιαίτερο μάθημα, τι να πω; Είναι άξιοι της τύχης τους... Άσε που, με λίγη εμπειρία, φαίνεται ποιος έχει αντιγράψει...

Το μόνο διαφορετικό που κάνω, για όσους δεν μπορούν να ελέγξουν το χρόνο τους και προκειμένου να τους βοηθήσω, είναι ότι αφήνω το διαγώνισμα συγκεκριμένη ώρα και το παίρνω επίσης συγκεκριμένη ώρα. Περνάω και τους το αφήνω, ας πούμε, το Σάββατο στις 12 και στις 3 περνάω και το παίρνω. Βέβαια, ζω σε μικρή πόλη, όπου κάτι τέτοιο είναι εφικτό...

Γενικά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να χρεώνει τα διαγωνίσματα. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:20 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2009, 12:32:05 μμ »
Εγώ πάλι γιατί δεν το θεωρώ άδικο;  ??? Και δεν το λέω από φιλοχρηματία, αλλά γιατί θεωρώ πως αυτό είναι το σωστό.
Κατ'αρχάς, για να ετοιμάσεις και να διορθώσεις ένα διαγώνισμα, καταβάλλεις έναν σχετικό κόπο (ειδικά αν πρόκειται για μάθημα όπου απαιτούνται ασκήσεις) και σπαταλάς κάποιον χρόνο. Δεν πρέπει να αμειφθείς γι' αυτό; Εκπαιδευτική δουλειά δεν είναι μόνο η διδασκαλία. Είναι και η προετοιμασία του μαθήματος και η εξέταση (είτε με διαγώνισμα είτε με λίγες ασκήσεις) και η διόρθωση.

Από αυτήν την άποψη, θεωρώ ότι ένας εκπαιδευτικός αμείβεται ή πρέπει να αμείβεται για όλη τη δουλειά που προσφέρει. Αν πληρωνόταν μόνο για τις 3-4 ώρες που δουλεύει την ημέρα στο σχολείο ή μόνο για το χρόνο που διδάσκει κατά τη διάρκεια της σχολικής ώρας (δηλαδή όχι για τα διαγωνίσματα, όχι για την ώρα που τους βάζει ασκήσεις) θα έπρεπε να παίρνει ψίχουλα (όχι ότι τώρα παίρνει πολλά).  Όμως, αυτό δεν συμβαίνει. Δεν πληρώνεται καν με μειωμένη τιμή για το χρόνο αυτό και δικαίως.
Αν υπάρχει η δυνατότητα να γράφουν τα παιδιά σε γκρουπ πάντως, είναι μια δίκαιη λύση που έρχεται και πιο φθηνά στους μαθητές.

Επίσης, πιστεύω ότι, όταν δίνεις μια άσκηση ή ένα διαγώνισμα, πρέπει να είσαι παρών, για να δώσεις διευκρινήσεις. Αυτό άλλωστε συμβαίνει και στις πραγματικές συνθήκες των εξετάσεων. (Η μόνη περίπτωση που δεν νομίζω ότι χρειάζεται αυτό είναι η έκθεση, που όντως μπορούν να τη γράψουν μόνοι χρησιμοποιώντας το ρολόι τους.) Επίσης, για εμένα καλό είναι να διορθώνεται το διαγώνισμα επί τόπου. Μπορείς έτσι να εξηγήσεις άμεσα στο μαθητή τι διορθώνεις και γιατί.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2009, 12:59:12 μμ »
Σέβομαι την άποψή σου, αλλά διαφωνώ για πολλούς λόγους.

Πρώτον, με το σκεπτικό που αναφέρεις, θα έπρεπε να πληρώνουν και τις σημειώσεις που τους δίνω. Ξέρεις πόσες είναι; Πόση φαιά ουσία έχω καταναλώσει (αλλά και πόσο μελάνι στον εκτυπωτή μου!  ;));

Δεύτερον, θεωρώ ότι αμείβομαι πολύ καλά και δε μου πάει να χρεώνω και τα διαγωνίσματα. Μάλιστα, θα έλεγα ότι η αμοιβή μου είναι τέτοια που να καλύπτει και τα διαγωνίσματα.

Τρίτον, στις πανελλήνιες οι επιτηρητές δεν μπορούν να δώσουν διευκρινήσεις. Μόνο αν ζητηθεί επίσημα από το Υπουργείο δίνεται διευκρίνηση. Ε, και το υπουργείο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, το παίζω εγώ! :D Με παίρνουν τηλέφωνο, αν συναντήσουν σοβαρό πρόβλημα... Τα διαγωνίσματα, δηλαδή, τα αντιμετωπίζουμε με τα παιδιά μου σαν άτυπες μικρές προσομοιώσεις...

Βέβαια, αυτά που λέω είναι σωστά για μένα. Δε σημαίνει ότι έχω δίκιο. Ο καθένας λειτουργεί όπως νομίζει.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2009, 01:16:59 μμ από vicsk »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2009, 01:16:24 μμ »
Θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα.
Στην τιμή που ζητάω για την ώρα κάθε μαθήματος, συμπεριλαμβάνω και τις φωτοτυπίες μου, και το χρόνο διόρθωσης, αλλά και τα διαγωνίσματα. Αυτό το ξεκαθαρίζω και με τους γονείς από την αρχή και το διευκρινίζω, δικαιολογώντας κατά κάποιο τρόπο και την αμοιβή μου, όταν αυτή τους φαίνεται υπερβολική. Το θεωρώ λίγο "κοροϊδία" να ζητάω χρήματα όταν εγώ το 2ωρο αυτό κάθομαι σε μια γωνία και διορθώνω διαγωνίσματα άλλων μαθητών. Άλλωστε, και σε κανένα φροντιστήριο -απ' όσο ξέρω- δεν χρεώνεται ξεχωριστά η ώρα των διαγωνισμάτων. Αν πάλι σου φαίνεται απαράδεκτο, ίσως θα μπορούσες να κάνεις έναν διακανονισμό με τους γονείς, αλλά δε νομίζω ότι θα πρέπει να ζητήσεις να σου πληρωθούν οι ώρες σαν να έκανες μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 27, 2009, 01:22:05 μμ »
μεσα στη τιμη της ωρας συμπεριλαμβανονται και φωτοτυπιες και διαγωνισμα. θα συμφωνησω με gringa & visck.
ομως, αν η συναδελφος apri, θεωρει οτι αυτο ειναι κατι αλλο και οι γονεις του μαθητη δεν εχουν αντιρρηση τοτε ΟΚ.
(εδω που τα λεμε κανονικα θα επρεπε να τα χρεωνουμε, αλλα ενταξει... εμενα δε μου παει να το κανω)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 27, 2009, 01:29:33 μμ »
Σέβομαι την άποψή σου, αλλά διαφωνώ για πολλούς λόγους.

Πρώτον, με το σκεπτικό που αναφέρεις, θα έπρεπε να πληρώνουν και τις σημειώσεις που τους δίνω. Ξέρεις πόσες είναι; Πόση φαιά ουσία έχω καταναλώσει (αλλά και πόσο μελάνι στον εκτυπωτή μου!  ;));

Δεύτερον, θεωρώ ότι αμείβομαι πολύ καλά και δε μου πάει να χρεώνω και τα διαγωνίσματα. Μάλιστα, θα έλεγα ότι η αμοιβή μου είναι τέτοια που να καλύπτει και τα διαγωνίσματα.


Αν εξ αρχής έχεις κανονίσει αμοιβή που να τα καλύπτει όλα αυτά και το έχεις τονίσει στους γονείς, τότε το θέμα αλλάζει. Και εγώ ποτέ δεν ζήτησα επιπλέον χρήματα για τις σημειώσεις και για τα διαγωνίσματα, αλλά είχα τονίσει ότι αυτά συμπεριλαμβάνονται στην τιμή που ζητούσα.
Και στο σχολείο ακόμη, δεν ζητάς υπερωρίες για το διαγώνισμα, εννοείται ότι η αμοιβή  συμπεριλαμβάνεται στον μισθό.
Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω -και συνήθως το λέω σε όσους κατηγορούν τους εκπαιδευτικούς για τα χρήματα που παίρνουν για τα τετράωρα και τα πεντάωρα ή τα δίωρα των ιδιαίτερων μαθημάτων- είναι ότι η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν περιορίζεται μόνο στις διδακτικές ώρες, αλλά περιλαμβάνει και άλλα πράγματα.

Τώρα το αν θα είσαι παρών ή όχι στο διαγώνισμα εξαρτάται από το χρόνο σου, από το πόσο εμπιστεύεσαι ότι ο μαθητής θα λειτουργήσει υπεύθυνα κλπ. Εμένα μού έχει τύχει λ.χ μαθητής που ξεχνούσε ακόμα και το πού είχε κρύψει τις ασκήσεις που του άφηνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2009, 01:31:46 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 27, 2009, 01:39:06 μμ »
Εμένα μού έχει τύχει λ.χ μαθητής που ξεχνούσε ακόμα και το πού είχε κρύψει τις ασκήσεις που του άφηνα.

Α, ναι! Έχω κι εγώ έναν τέτοιο μαθητή. Του ξαναδίνω κάθε τόσο τις σημειώσεις, γιατί δεν μπορεί να τις βρει!!!

Κανείς μας δεν τα γλιτώνει αυτά τελικά, μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 27, 2009, 02:03:23 μμ »
Εγώ, αν και είμαι καθηγήτρια ξένων γλωσσών, ωστόσο γράφουμε συχνά τεστ και κυρίως με μεγαλύτερα επίπεδα όπου δίνω στους μαθητές παλαιότερα θέματα εξετάσεων. Χρεώνω κανονικά την ώρα που το γράφουν κι ας καθομαι χωρίς να κάνω τίποτα, κι ας μην ετοίμασα εγώ το τεστ. Για τις σημειώσεις, ό,τι τους δίνω το χρεώνω. Τα δίνω, όμως, όλα μαζί, βγάζω όλες τις φωτοτυπίες και τις δένω με σπιράλ οπότε τους λέω κανονικά την τιμή και μου τα δίνουν. Τώρα αν προκύψουν και μερικές μεμονωμένες εννοείται ότι δεν τις χρεώνω.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 27, 2009, 02:11:20 μμ »
Εγω εχω μια αλλη απορια. Οταν εγω π.χκανω ενα προγραμμα επαναληψης και διαγωνισματων για το τελος και το προγραμμα αυτο χαλαει επειδη ο μαθητης δεν ερχεται και το ακυρωνει συχνα πυκνα, τοτε τι γινεται? Πως αντιδρατε εσεις?

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2009, 02:18:01 μμ »
Γιώτα αρχικά μιλάω με τους γονείς. Τους εξηγώ την αναγκαότητα των διαγωνισμάτων και τη σημασία της παρουσίας των παιδιών τους. Επιπλέον, δίνω κάθε μήνα στα παιδιά -και στους γονείς- φωτοτυπημένη την ύλη που πρόκριται να βγάλω και το πρόγραμμα των διαγωνισμάτων και το τηρώ κατά γράμμα. Αν κάποιο παιδί ακυρώσει για σοβαρό λόγο (πχ ασθένεια) φροντίζω να το αναπληρώσω. Αν απλά βαριέται να έρθει, εγώ συνεχίζω το πρόγραμμά μου, αφού φυσικά ενημερώνω τους γονείς.
Και κάτι τελευταίο: Όταν ακυρώνουν μαθήματα το δέχομαι μόνο αν με πάρουν τηλέφωνο οι ίδιοι οι γονείς. Με τα πιτσιρίκια δε μπορώ να βγάλω άκρη....

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2009, 02:24:52 μμ »
Συμφωνω απολυτως μαζι σου. Κι αν οι γονεις δεν πολυενδιαφερονται? Γιατι υπαρχουν γονεις που ουτε τις ωρες κρατανε ουτε τιποτα. Τοτε τι γινεται? Ως νεα στο επαγγελμα βλεπετε εχω πολλες αποριες..!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160954
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.