*

Αποστολέας Θέμα: Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 32541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pacha82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:40:59 πμ »
Παιδια να ρωτησω κατι...Οι 56 μερες πριν την κυηση ειναι εργασιμες η  μαζι με τα ΣΚ???Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!Καλη μας λευτερια!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 01:19:25 μμ »
Παιδια να ρωτησω κατι...Οι 56 μερες πριν την κυηση ειναι εργασιμες η  μαζι με τα ΣΚ???Ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!Καλη μας λευτερια!!!!
Μαζί με τα Σ/Κ. :)

Αποσυνδεδεμένος Pacha82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:11:31 μμ »
Thanx panickos!!

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 03:22:35 μμ »
Καλησπέρα , ηθελα να ρωτήσω αν δικαιούται καποιος ενσημα , όταν παίρνει άδεια τοκετού και λοχείας ,ώστε  να πάρει ταμείο ανεργίας το κάλοκαίρι, αν εργαστει μετά την άδεια ως ωρομίσθιος για παράδειγμα και έτσι συμπληρώσει τα 125 ένσημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:16:14 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 08:38:06 μμ »
Καλησπέρα , ηθελα να ρωτήσω αν δικαιούται καποιος ενσημα , όταν παίρνει άδεια τοκετού και λοχείας ,ώστε  να πάρει ταμείο ανεργίας το κάλοκαίρι, αν εργαστει μετά την άδεια ως ωρομίσθιος για παράδειγμα και έτσι συμπληρώσει τα 125 ένσημα.
Λοιπόν, να σου πω από τη δική μου εμπειρία: παίρνεις ένσημα ΑΛΛΑ δεν μετρώνται για το ταμείο ενεργίας. Είναι ένσημα ασθενείας (αν θυμάμαι καλά). Γι'αυτό κι εγώ έχασα το ταμείο ανεργίας  :'( (στη δεύτερη εγκυμοσύνη γιατί στην πρώτη, που γέννησα σχεδόν ίδια ημερομηνία, το πήρα. Μου είπαν ότι είχε γίνει λάθος και να μην το έψαχνα πολύ γιατί θα μου ζητούσαν τα λεφτά πίσω αναδρομικά :o). Καλύτερα, βέβαια, ρώτα στον ΟΑΕΔ μπας και άλλαξε κάτι (σαν κάτι τέτοιο να πήρε το αυτί μου πριν λίγο καιρό :-\).

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:51:20 μμ »
Λοιπόν, αφού έκανα τα χαρτιά μου και πήρα το επίδομα λοχείας με έτρωγε αν θα χάσω τα μόριά μου από την πρωτοβάθμια. Έκανα ανάληψη υπηρεσίας στις 7/09 και η ΠΗΤ είναι 20/10.¨Οπως καταλαβαίνετε είχα μπει είδη στις μέρες άδειας. Στην πρωτοβάθμια μου έδωσαν αμέσως την άδεια "με το έτσι θέλω" γιατί είναι υποχρεωμένοι να μου τη δώσουν όπως είπαν. Εγώ τους έλεγα όμως ότι απ' όσα είχα διαβάσει έπρεπε να δουλέψω 10 ημέρες επειδή δεν ήθελα να χάσω τα μόριά μου. Τελικά ο σύζυγός μου πήρε στο Υπουργείο και μίλησε με κάποιον κ Λιαμπότη ο οποίος του είπε ότι δεν χρειάζεται να δουλέψω αυτές τις 10 ημέρες και ότι τα μόριά μου θα τα πάρω κανονικά αλλά και τα ένσημα. Έχω ακούσει πολλά τις τελευταίες ημέρες οπότε όταν θα έρθει η ώρα και επαληθευτούν όλα αυτά θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 09:53:29 μμ »
διορθώστε τον τίτλο ρε παιδιά σε "λοχείας"!!!!!   επιτέλους!!!

Αποσυνδεδεμένος Pacha82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:26:26 πμ »
Α!!!!Και κατι ακομα!!Αν γεννας αμεσως μετα απο διακοπες Χριστουγεννων ή Πασχα στις 56 μερες κυησεως υπολογιζονται και αυτες των διακοπων ή οχι???Και παλι χιλια ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:51:32 πμ »

Υπολογίζονται και οι διακοπές και οι αργίες και τα Σαββατοκύριακα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Pacha82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 02:08:15 μμ »

Υπολογίζονται και οι διακοπές και οι αργίες και τα Σαββατοκύριακα.


Τι κριμα..........anyway...Σ ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 06:27:38 μμ »
Τελικά δεν παίρνω ένσημα επειδή ξαφνικά εμφανίστηκε κάποιος να τους πει ότι έπρεπε να δουλέψω αυτές τις 10 μέρες....Λες και εγώ δεν τους το είχα πει. >:(. Βάζουν σε πόστα ανθρώπους που δεν ξέρουν τί τους γίνεται....Σε υποχρεώνουμε να πάρεις άδεια για να προστατέψουμε εσένα και το μωρό σου αλλά κάτσε σπίτι χωρίς ένσημα και χωρίς χρήματα. Τα 800 που δίνει το ΙΚΑ για το επίδομα κύησης δεν φτάνουν ούτε για στραγάλια. :-\ Όσο για τα ένσημα…. Πάλι χωρίς ταμείο ανεργίας θα τη βγάλω το καλοκαίρι. :( :'(

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 12:48:29 μμ »
Τελικά δεν παίρνω ένσημα επειδή ξαφνικά εμφανίστηκε κάποιος να τους πει ότι έπρεπε να δουλέψω αυτές τις 10 μέρες....Λες και εγώ δεν τους το είχα πει. >:(. Βάζουν σε πόστα ανθρώπους που δεν ξέρουν τί τους γίνεται....Σε υποχρεώνουμε να πάρεις άδεια για να προστατέψουμε εσένα και το μωρό σου αλλά κάτσε σπίτι χωρίς ένσημα και χωρίς χρήματα. Τα 800 που δίνει το ΙΚΑ για το επίδομα κύησης δεν φτάνουν ούτε για στραγάλια. :-\ Όσο για τα ένσημα…. Πάλι χωρίς ταμείο ανεργίας θα τη βγάλω το καλοκαίρι. :( :'(

Απαραδεκτοι! Αφου ομως ξερεις ονομα αυτου που σε παραπληροφορησε και σε πηρε στο λαιμο του, δε μπορεις να τα απαιτησεις?
*Τα μορια παντως τα παιρνεις κανονικα, ετσι?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 12:51:46 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ( ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ 18/2/09). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ 10 ΜΕΡΕΣ, ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ 15ΘΗΜΕΡΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ, ΜΕΤΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 15-16 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΥΗΣΗΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ. ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΔΕ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3000Ε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΓΙΑ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:30:07 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ( ΕΓΩ ΓΕΝΝΑΩ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ 18/2/09). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ 10 ΜΕΡΕΣ, ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ 15ΘΗΜΕΡΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ, ΜΕΤΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 15-16 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΥΗΣΗΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ. ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΔΕ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ, ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3000Ε ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΓΙΑ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
Εγώ εκ των υστέρων έμαθα ότι μπορούσα να πάρω επαπειλούμενη γιατί νόμιζα ότι θα έχανα τα μόρια (κι έτρεχα σα το ζώον με την κοιλιά τούρλα >:(). Το επίδομα ανεργίας, πάντως, αν και δεν είχα επαπειλούμενη, το έχασα. :'( Ελπίζω ν'άλλαξε κάτι και να το πάρεις. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162193
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 650

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.