*

Αποστολέας Θέμα: Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 32534 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 21, 2009, 10:06:51 πμ »
Εγώ εκ των υστέρων έμαθα ότι μπορούσα να πάρω επαπειλούμενη γιατί νόμιζα ότι θα έχανα τα μόρια (κι έτρεχα σα το ζώον με την κοιλιά τούρλα Angry). Το επίδομα ανεργίας, πάντως, αν και δεν είχα επαπειλούμενη, το έχασα. Cry Ελπίζω ν'άλλαξε κάτι και να το πάρεις. Smiley

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΓΙΑ 8 ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΠΕΡΣΙΝΟΥ. ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 2008-2009 ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ 2009-2010. ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ. ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΜΩΡΟ :). ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:58 »

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 06:57:19 μμ »
Γεια σας! παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου πει αν μετα την αδεια λοχειας δικαιουμαστε και καποια αλλη αδεια απο το ΙΚΑ; πιανεται η ψυχη μονο που σκεφτομαι πως θα αφησω 2.5 μηνων μωρο :'(
ακουσα δεν ξερω αν αληθευει οτι δεν δικαιουμαστε την 6μηνη αδεια μητροτητας, ισχυει το ιδιο και για την αδεια γαλουχιας;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 22, 2009, 09:34:43 μμ »
Γεια σας! παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου πει αν μετα την αδεια λοχειας δικαιουμαστε και καποια αλλη αδεια απο το ΙΚΑ; πιανεται η ψυχη μονο που σκεφτομαι πως θα αφησω 2.5 μηνων μωρο :'(
ακουσα δεν ξερω αν αληθευει οτι δεν δικαιουμαστε την 6μηνη αδεια μητροτητας, ισχυει το ιδιο και για την αδεια γαλουχιας;
Άδεια γαλουχίας; Στους ωρομίσθιους δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Πρώτη φορά ακούω τέτοιο όρο. :-\ ???

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 11:24:31 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αν είσαι αναπληρώτρια-έγκυος και πάρεις επαπειλούμενη άδεια πληρώνεσαι από το ικα; μια γνωστή μου που γέννησε πρόσφατα μου είπε πως για τους μήνες που είχε επαπειλούμενη, δεν πληρωνόταν από τη δευτεροβάθμια, αλλά έπαιρνε γύρω στα 450 ευρώ κάθε μήνα από το ικα. Ισχύει αυτό; Περίεργο μου φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:49:58 »

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 12:11:43 μμ »
ισχύει...οι αναπληρώτριες που παίρνουν επαπειλούμενη δεν πληρώνονται από την α/β θμια αλλά από το ικα...για το ποσό που δίνει το ικα δεν είμαι σίγουρη ???
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:53:13 μμ »
Επειδή μόλις περάσαμε την εμπειρία των επαπειλούμενων αδειών με την γυναίκα μου σε ενημερώνω ότι:

α) αρχικά της έγραψε ο γιατρός μια 15ήμερη άδεια η οποία και χρεώθηκε ως αναρρωτική
β) στην συνέχεια με την γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού πήγαινα εγώ στο ΙΚΑ και ο γιατρός εκεί μου έγραφε παραπεμπτικό για την Α'Βάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

Το β) επαναλαμβανόταν κάθε 15ημέρες.

Μόνο η τελευταία άδεια ήταν για περισσότερες ημέρες προκειμένου να "κλειδώσει" με την ημερομηνία έναρξης της άδειας κύησης. Η γυναίκα μου είχε πιθανή ημερομηνία τοκετού 10 μαρτίου και ουσιαστικά δεν πήγε ποτέ στο σχολείο παρά μόνο για την πράξη ανάληψης υπηρεσίας.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.....
Συνάδελφε η γυναίκα σου πληρωνόταν κανονικά και έπαιρνε κανονικά τα μόρια?
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 04:35:12 μμ »
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!Ειμαι εγκυος και μολις με προσεβαλαν αναπληρωτρια.τι με συμφερει να κανω με την αδεια τοκετου -λοχειας?εχω ΠΗΤ 25/12/2010.

1.Δικαιουμε 6/μηνη αδεια απο ΟΑΕΔ?
2.Μπορω να παρω ολη την αδεια που δικαιουμαι μετα τη γεννα?
3.Θα περνω κανονικα τα μορια και το μισθο μου?

ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 04:46:59 μμ »
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!Ειμαι εγκυος και μολις με προσεβαλαν αναπληρωτρια.τι με συμφερει να κανω με την αδεια τοκετου -λοχειας?εχω ΠΗΤ 25/12/2010.

1.Δικαιουμε 6/μηνη αδεια απο ΟΑΕΔ?
2.Μπορω να παρω ολη την αδεια που δικαιουμαι μετα τη γεννα?
3.Θα περνω κανονικα τα μορια και το μισθο μου?

ευχαριστω...

Προφανώς σε προσέλαβαν... ;)
Δικαιούσαι άδεια 17 εβδομάδων που πρέπει να είναι 8 εβδομάδες πριν από την ΠΗΤ και 9 εβδομάδες μετά.
Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 05:41:38 μμ »
ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ!Ειμαι εγκυος και μολις με προσεβαλαν αναπληρωτρια.τι με συμφερει να κανω με την αδεια τοκετου -λοχειας?εχω ΠΗΤ 25/12/2010.

1.Δικαιουμε 6/μηνη αδεια απο ΟΑΕΔ?
2.Μπορω να παρω ολη την αδεια που δικαιουμαι μετα τη γεννα?
3.Θα περνω κανονικα τα μορια και το μισθο μου?

ευχαριστω...
Τη περίοδο της άδειας κύησης και λοχείας ,θα παιρνεις μόνο μόρια.ένσημα και μισθοδοσία όχι.

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 08:57:07 μμ »
οταν βρισκεσαι σε αδεια τοκετου-λοχειας πληρωνεσαι κανονικα απο την α/θμια? ή από το ΙΚΑ?παιρνεις και το επιδομα και μισθό ή μονο το επίδομα?

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:21:28 μμ »
Δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο εγω ρωτω οι αναπληρωτες δικαιουνται την αδεια ανατροφης ; αν  ναι τι γινεται με πληρωμη και προυπηρεσια κυριως;

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:43:19 μμ »
 Αχ διαφωτιστε μας εσεις οι εμπειρες, αν γνωριζετε...
Κι εγω οπως κ παραπανω η συναδελφος προσεληφθην αναπληρωτρια (ακομα βεβαια δεν εχω τοποθετηθει-δεν εχουν βγει τα κενα,λενε)
κ γενναω 23/12...Πώς συμφερει να παρουμε την αδεια???
Δηλωνουμε πραγματικες ημερομηνιες?? Υπαρχει περιπτωση να μπορουσαμε να κερδισουμε τιποτα μερες απο την αδεια της λοχειας???
Με δεδομενη την ημερομηνια τοκετου -ασε που μπορει να γεννησω νωριτερα-θα παω σχολειο γυρω στα τέλη Φεβρ.
Πού να αφησεις 2 μηνων μωρο?? Μπορει να κανεις να δηλώσει αλλη ημερομηνια? Μάλλον οχι εεε??
Οσο για την αδεια κυησης, συμφερει να δηλωσουμε κανονικα την πιθανη ημερ/νια ή λιγο νωριτερα? Κερδιζουμε κατι??

Please....βοηθηστε μας

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 11:22:02 μμ »
Κερδίζεις αν γεννήσεις νωρίτερα από την    ΠΗΤ γιατί η άδεια λοχείας ξεκινάει απο εκεί άσχετα πόσο νωρίτερα γέννησες. Γέννησα με καισαρική όταν ήμουν αναπληρώτρια και κέρδισα για μετά τις 17 μέρες νωρίτερα. Αρα σε συμφέρει να δηλώσεις αργότερα ΠΗΤ από 25/12. Πληρώνεσε μόνο από το ΙΚΑ και δεν παίρνεις το μισθό του αναπληρωτή είναι λίγο λιγότερα Τα μόρια τα παίρνεις κανονικά όλα. Εμένα εκεί που ήμουν το ΙΚΑ δε μου πλήρωσε τι;ς 56 ημέρες πριν από την αρχή αλλά μου έδωσαν όλα τα χρήματα πριν και μετά αφόυ γέννησα. Μάλιστα θυμάμαι μου έβαλαν τις φωνές γιατί γέννησα νωρίτερα επειδή πληρώνουν και αυτές τις μέρες

Αποσυνδεδεμένος marsak72

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: αδεια τοκετου και λοχιας απο τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:18:19 πμ »
Αχ διαφωτιστε μας εσεις οι εμπειρες, αν γνωριζετε...
Κι εγω οπως κ παραπανω η συναδελφος προσεληφθην αναπληρωτρια (ακομα βεβαια δεν εχω τοποθετηθει-δεν εχουν βγει τα κενα,λενε)
κ γενναω 23/12...Πώς συμφερει να παρουμε την αδεια???
Δηλωνουμε πραγματικες ημερομηνιες?? Υπαρχει περιπτωση να μπορουσαμε να κερδισουμε τιποτα μερες απο την αδεια της λοχειας???
Με δεδομενη την ημερομηνια τοκετου -ασε που μπορει να γεννησω νωριτερα-θα παω σχολειο γυρω στα τέλη Φεβρ.
Πού να αφησεις 2 μηνων μωρο?? Μπορει να κανεις να δηλώσει αλλη ημερομηνια? Μάλλον οχι εεε??
Οσο για την αδεια κυησης, συμφερει να δηλωσουμε κανονικα την πιθανη ημερ/νια ή λιγο νωριτερα? Κερδιζουμε κατι??

Please....βοηθηστε μας
Εγω ειχα ΠΗΤ  8/9/10 γεννησα 16 Αυγουστου και θα παρουσιαστω στο σχολειο που θα με τοποθετησουν στις 18/10/10.Δεν κερδισα τιποτε γεννωντας νωριτερα και δε γινεται αφου για να παρεις την αδει λοχειας παρουσιαζεις ληξιαρχικη πραξη γεννησης. Ναι εγω θα παω στο σχολειο ενω το παιδι μου θα ειναι 2 μηνων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.