*

Αποστολέας Θέμα: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους  (Αναγνώστηκε 23895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 29, 2009, 04:44:18 μμ »
παιδια ΒΓΗΚΕ....ετοιμαστειτε να δηλωσετε στα τυφλα...
1-12 ιουνιου η προθεσμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος STENNA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 29, 2009, 04:59:19 μμ »
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ,  ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΕΝΝΟΩ, ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Ή ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ?

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 29, 2009, 05:05:20 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Έχω ένα συνοικιακό φροντιστήριο και είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ. Θέλω να κάνω αίτηση για αναπλήρωση ή ωρομισθία αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται. Το πρόβλημα μου (όπως και άλλων φαντάζομαι) είναι ότι δεν ξέρω πώς τα έχω πάει στον Ασεπ. Και εξηγούμαι: αν τα έχω πάει καλά τότε αξίζει να κάνω τα χαρτιά μου και αν χρειαστεί να κλείσω και το φροντιστήριο και να περιμένω λίγες ώρες ωρομισθία για παράδειγμα που σου δίνουν και μόρια. Ένας φίλος μου μου είχε πει ότι κανονικά δεν επιτρέπεται αλλά όλοι το κάνουν και οι δευτεροβάθμιες δεν ελέγχουν. Εγώ, για να είμαι ειλικρινής νόμιζα ότι κάνεις πρώτα την αίτηση και αν σε πάρουν τότε δεσμεύεσαι ότι κλείνεις το φροντιστήριο ή παραιτείσαι αν δουλεύεις σε φροντιστήριο άλλου. Είναι όμως έτσι ή εκ των προτέρων για να κάνεις την αίτηση και μόνο, δεν πρέπει να έχεις φροντιστήριο; Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει; Θα το εκτιμούσα πολύ.

Θα δηλώσεις ότι θα αναστείλεις τη λειτουργία της επιχείρησής σου πριν την ανάληψη υπηρεσίας ως εκπαιδευτικού. Υπάρχει ειδικό κουτάκι.
  
Ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 29, 2009, 05:20:49 μμ »
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ,  ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΟΡΙΑ ΕΝΝΟΩ, ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ Ή ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ?
Δες εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11647.45
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 29, 2009, 05:47:37 μμ »
Σχετικά με την ΠΔΣ, είχε βγει πέρυσι άλλη εγκύκλιος, αλλά και στην αντίστοιχη για αναπληρωτές-ωρομισθίους έλεγε: «34. α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31-8-2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) του άρθρου 5 του Ν. 2525/1997 (ΦΕΚ 188 Α)  και ιδ) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος,  Υπουργείου  των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης , μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, επιφυλασσομένης της διάταξης της παρ. 10 του άρθρου 8 του Ν. 2817/2000.

Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Ότι δηλαδή στη φετινή η περίπτωση ιβ της περσινής εγκυκλίου δεν υπάρχει;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2009, 05:49:15 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 29, 2009, 06:04:55 μμ »
Σχετικά με την ΠΔΣ, είχε βγει πέρυσι άλλη εγκύκλιος, αλλά και στην αντίστοιχη για αναπληρωτές-ωρομισθίους έλεγε:

«34. α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε: α) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους, εφόσον έχει προσφερθεί μέχρι 31-8-2005, ια) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ιβ) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής στήριξης ιγ) στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) του άρθρου 5 του Ν. 2525/1997 (ΦΕΚ 188 Α)  και ιδ) στα δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου, σε κάθε κράτος,  Υπουργείου  των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης , μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, επιφυλασσομένης της διάταξης της παρ. 10 του άρθρου 8 του Ν. 2817/2000.

Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Ότι δηλαδή στη φετινή η περίπτωση ιβ της περσινής εγκυκλίου δεν υπάρχει;

Το απόσπασμα στην παράθεση είναι από την εγκύκλιο 2009-10, που βγήκε σήμερα .Το αντίστοιχο απόσπασμα της εγκυκλίου 2008-9 είναι αυτό με επιλεγμένο το ίδιο σημείο:

    " Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού, νοείται αυτή που προσφέρθηκε:
α) στα δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, αρμοδιότητας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, β) στα Μουσικά Σχολεία, γ) στα Τμήματα Αθλητικών Διευκολύνσεων, δ) στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής, ε) στα Ναυτικά Λύκεια, στ) στα Μεταλυκειακά Προπαρασκευαστικά Κέντρα, ζ) στα Ολοήμερα Σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η) στα Εκκλησιαστικά Σχολεία, θ) στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, ι) για την εφαρμογή του προγράμματος της Ολυμπιακής Εκπαίδευσης, ια) για την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας και πρόσθετης διδακτικής βοήθειας, καθώς και στα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας, ιβ) σε δημόσια σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που τελούν υπό τη διοικητική εποπτεία του αρμόδιου σε κάθε κράτος Υπουργείου των κρατών-μελών της Ε.Ε. μετά την ημερομηνία ένταξης των χωρών αυτών στην Ε.Ε., επιφυλασσομένης της διάταξης της παρ.10 του άρθρου 8 του Ν.2817/2000, που αφορά αναγνωρισμένες προϋπηρεσίες σε ελληνικά σχολεία της Κύπρου, οι οποίες επίσης γίνονται δεκτές και ιγ) σε θέσεις μονίμων εκπαιδευτικών πριν από την αποχώρησή τους και μέχρι 31-8-2005."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2009, 06:17:39 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 29, 2009, 06:16:23 μμ »
Έχεις δίκιο! Sorry λάθος! Άμα έχεις χίλια παράθυρα ανοιχτά και συγκρίνεις μπερδεύεσαι! Οπότε η προϋπηρεσία από ΠΔΣ προσμετράται κανονικά και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 29, 2009, 06:25:36 μμ »
Παιδια εμεις οι ΠΕ 02 εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ετσι δεν ειναι;

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 29, 2009, 06:26:18 μμ »
Παιδια εμεις οι ΠΕ 02 εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια δεν χρειαζεται πιστοποιητικο ετσι δεν ειναι;

yeap!!
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 29, 2009, 06:49:51 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση. Προσλήφθηκα αναπληρώτρια στις 10/09/08 σε δυσπρόσιτο. Πόσα μόρια θα έχω συνολικά;

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 29, 2009, 07:02:30 μμ »
Eπειδή δεν μπορώ να κατεβάσω την αίτηση, μπορείτε να μου πείτε πόσες περιοχές δηλώνουμε στην αίτηση των αναπληρωτών;
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 29, 2009, 07:05:57 μμ »
Τι μπορουμε να κανουμε με την εγκυκλιο που δν ανοιγει;

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 29, 2009, 07:09:47 μμ »
Eπειδή δεν μπορώ να κατεβάσω την αίτηση, μπορείτε να μου πείτε πόσες περιοχές δηλώνουμε στην αίτηση των αναπληρωτών;
Δηλώνουμε 30 περιοχές και αν θέλουμε το κουτάκι με το ΝΑΙ σε όλα

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πότε γίνονται οι αιτήσεις για Αναπληρωτές - Ωρομίσθιους
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 29, 2009, 07:12:17 μμ »
Ευχαριστώ για την αμεσότατη απάντηση...
et in Arcadia ego...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162200
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.