*

Αποστολέας Θέμα: Γ Λυκείου Θεωρητική  (Αναγνώστηκε 29867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 18, 2009, 09:46:59 πμ »
Προσωπικά δεν την έχω υπ' όψιν μου. Πέρα από τη σειρά με τις γκρί του Κωνσταντινίδη, δε γνωρίζω καμία άλλη σ' αυτό το χρώμα! :D. Πάντως του Κωνσταντινίδη είναι πολύ καλές, ρίξε μια ματιά, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι κυκλοφορούν ακόμα.
Αν και νομίζω πως αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα ήταν "κοινό μυστικό", και δε θα το ήξερε μόνο η συγκεκριμένη καθηγήτρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 18, 2009, 11:08:49 πμ »
Παιδιά, θα φανεί λίγο σαν κουιζ αλλά ακούω τελευταία για μια θεματογραφία για τη Γ΄λυκείου από όπου (λέει) πέφτουν κείμενα από εκεί στις πανελλαδικές.Την είχε μια καθηγήτρια στο σχολείο και τους είπε ότι από εκεί πέφτουν συνήθως. Το εξώφυλλο είναι γκρι και έχει πολλές σελίδες. Εγώ έχω μία με γκρι εξώφυλλο, παμπάλαιη (του Εργολάβου), αλλά τα παιδιά μου έφεραν μια φωτοτυπία από ένα κείμενο και κατάλαβα ότι δεν είναι αυτή. Δεν τους είπε ούτε τον εκδοτικό οίκο, ούτε το συγγραφέα, μόνο τους έδειξε το βιβλίο. Έχετε κάτι υπόψη σας;;

 ???  ???  ::)  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 18, 2009, 11:25:21 πμ »
Eμένα μου αρέσει και η θεματογραφία του Τότσικα "Το αδιδακτο κείμενο, 100 επιλεγμένα κείμενα" των εκδόσεων Gutemberg.
τα πρώτα 40 κείμενα αναφέρονται το καθένα και σε ένα συντακτικό φαινόμενο (πχ κατηγορούμενο, δοτ. προσωπική, ειδικές προτάσεις κτλ), έχει πλήρη συντακτική ανάλυση του κειμένου, πινακα με τη θεωρία συντακτικού ή γραμματικής που διαπραγματεύεται στο κάθε κεφάλαιο, επιπλέον προτάσεις για εξάσκηση πάνω στο φαινόμενο και στο τέλος ασκήσεις πάνω στο κείμενο. Δεν έχει απαντήσεις όμως των ασκήσεων.
Στο β' μέρος έχει άλλα 40 κείμενα μόνο με λεξιλογικά σχόλια και ασκήσεις και στο γ' 20 κείμενα χωρίς κανένα σχόλιο. Δυστυχώς σε αυτά τα τελευταία δε δίνει τη μεταφραση, πρέπει να τη βγάλεις μόνος σου, αλλά υπάρχει μετάφραση στα προηγούμενα 80 κείμενα.
Α, το κείμενο 2 έχει πέσει παλιά στις πανελλαδικές (νομίζω της β' λυκείου όταν έδιναν κι αυτοί πανελλαδικές). Ήταν αυτό με το Σωκράτη και τον Αντισθένη που μιλούσαν για την αγωγή των γυναικών και παρομοίαζαν τη δύστριοπη γυναίκα με ατίθασο άλογο...
Το βιβλίο έχει λευκό εξώφυλλο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 18, 2009, 11:34:50 πμ »
Περίπου τέτοια δομή έχει και η θεματογραφία του Παρασκευόπουλου (εκδόσεις Ρώσση). Προπαρασκευαστικά κείμενα με βάση συγκεκριμένα συντακτικά φαινόμενα, παρατηρήσεις, κάποιες ασκήσεις και μετάφραση. Και δεύτερο μέρος με κλιμακούμενης δυσκολίας κείμενα... χωρίς μετάφραση....

Και του Τζουγανάτου είναι καλή (εκδόσεις Εστία), αν και πιο παλιά. Αλλά έχει καλό υλικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:38:52 »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 18, 2009, 01:26:02 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους σας, δεν έχω σαρωτή αλλά θα προσπαθήσω να το σκανάρω και να σας το δείξω...Πιό πολύ με πείραξε μια διάθεση που αντιλαμβανόμουν ότι είχε η συγκεκριμένη καθηγήτρια όλη τη χρονιά να "πικάρει" λίγο τους ιδιαιτερατζήδες και θέλω να το βρω από περιέργεια...για να δω αν τελικά ισχύει..σας ευχαριστώ όλους και πάλι (εγώ χρησιμοποιώ όπως η olgalia Tότσικα, Τσουρέα, και ενίοτε Ζήτη).

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 18, 2009, 01:36:01 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι, έχω κι ένα άλλο σε γκρι: "Τα Αρχαία Ελληνικά", του Νίκου Μουλακάκη, των εκδόσεων Gutenberg.
Αν και στο συγκεκριμένο, το φετινό θέμα τουλάχιστον, δεν περιέχεται.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 18, 2009, 01:48:14 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι, έχω κι ένα άλλο σε γκρι: "Τα Αρχαία Ελληνικά", του Νίκου Μουλακάκη, των εκδόσεων Gutenberg.
Αν και στο συγκεκριμένο, το φετινό θέμα τουλάχιστον, δεν περιέχεται.

Λες; Καλά, αυτή τους το έλεγε κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς...απλώς θα είναι και φέτος στο σχολείο και θα μας ζαλίσει πάλι...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 18, 2009, 01:51:29 μμ »
Τώρα που το σκέφτομαι, έχω κι ένα άλλο σε γκρι: "Τα Αρχαία Ελληνικά", του Νίκου Μουλακάκη, των εκδόσεων Gutenberg.
Αν και στο συγκεκριμένο, το φετινό θέμα τουλάχιστον, δεν περιέχεται.

τι μου θυμησες τωρα!!! αυτο το βιβλιο το ειχα δανεισει καποτε και οπως καταλαβαινετε δεν το ειδα ξανα!!!
(πρωτοφανες?!!!, οχι δα!) Αραγε τωρα κυκλοφορει? δεν ξερω? παντως θυμαμαι ηταν πολυ καλο.

συμπερασμα?: ποτε μη δανειζετε βιβλια. 99,999999% δεν θα το παρετε πισω!
και να σας πω?!, αυτοι που πραγματικα αγαπουν το βιβλιο θα το αγορασουν,δεν υπαρχει περιπτωση.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 18, 2009, 02:06:50 μμ »
Εγώ πάλι  :που δε θυμάμαι ποιά δανείζω και που; ....................... :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 18, 2009, 02:08:37 μμ »
εγω θυμαμαι. και οταν κανω (σπανια βεβαια) επισκεψη στο σπιτι του δανειζομενου/ης τοτε φευγοντας το παιρνω μαζι μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 09:10:38 μμ »
γεια σας και από μενα λοιπον ψαχνω μια καλή θεματογραφία εχω του ζητη με συγγραφέα τον μπατζινα αλλά το έχουμε τελειώσει.Πήρα του μπαχαρακη αλλά ειναι δυσνοητο τελείως όμως τι έχετε να προτεινετε?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 10:40:23 μμ »
εχω αρκετες και καλες, αλλα προσφατα πηρα την "Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία" του Αντωνη Σαχπεκίδη, εκδ. ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ, γιατι τη βρηκα παρα πολυ καλη και με καλη οργανωση. Εχει μεταξυ πολλων αλλων και οδηγιες για τη διδασκαλια στο αγνωστο κειμενο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 12:00:19 πμ »
ευχαριστώ πολύ....

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Λυκείου Θεωρητική
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 12:06:19 πμ »
και πάλι ζητώ την πολύτιμη βοήθεια σας....τελειώνω την ύλη μεσα φλεβάρη.Φέτος ανελαβα για πρώτη φορά λατινικά πώς προτείνετε να γινει η επανάληψη. Σκέφτηκα να ξεκινήσω τρια κειμενα την φορά να έχει διαβάσει πρωτυτερα και να αναλύουμε συντακτικα και γραμματικά φαινόμενα και στη συνεχεια επαναληπτικά διαγωνισματα τι λέτε?
τώρα όσον αφορά το γνωστό όπως και πέρυσι έβαζα επαναληπτικά διαγωνίσματα προτείνετε κατι διαφορετικό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161836
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.