*

Αποστολέας Θέμα: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?  (Αναγνώστηκε 4691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι ή Όχι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2007, 09:41:05 μμ »
ΟΧΙ
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2007, 01:58:54 μμ »
Για όλους τους πίνακες των αναπληρωτών που τα πτυχία τους δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια ( εκτός από Φιλόλογοι, θεολόγοι, Μαθ, Φυσ. Χημ κ.ο.κ και κατόχους ΑΣΠΑΙΤΕ) ένα μόνο μεταπτυχιακό προσδίδει Παιδαγωγική επάρκεια και συνεπώς παραπάνω μόρια στη λίστα------> αυτό στις "Επιστήμες Αγωγής" του τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.
Η προκύρηξη των αναπληρωτών το λεέι ξεκάθαρα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 10:48:20 μμ »
Δινει και 1.5 μόρια στην λίστα για τα ΤΑΔ.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 11:13:58 μμ »
Αυτό δεν είναι άδικο?
Γιατί με πτυχίο ασπαιτέ προηγείσαι από όλους τους υπόλοιπους ενώ με το μεταπτυχιακό που δείχει τέλος πάντων ότι
κατέχεις καλύτερα το αντικείμενο της ειδικότητας δεν λαμβάνεται καν υπόψη.

Αν είναι τότε να εξεταζόμαστε μόνο παιδαγωγικά στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 12:29:35 πμ »
Γιατι πολύ απλά ως εκπαιδευτικος έχει μεγαλύτερη αξία να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση.

Πολύ απλά
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 12:54:35 πμ »
Γιατι πολύ απλά ως εκπαιδευτικος έχει μεγαλύτερη αξία να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση.

Πολύ απλά

Πρέπει να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση μάλλον για να το λες αυτό.

Παιδαγωγικό ρόλο έχει μόνο ο δάσκαλος στο δημοτικό και όχι ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο.
Ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο ρόλο έχει να διδάξει μία επιστήμη ή τεχνολογία στα παιδιά
και όχι να διαμορφώσει τον χαρακτήρα τους.
Πως μπορεί να το κάνει αυτό ένας μαθηματικός πχ που βλέπει τα παιδιά 2 ώρες την εβδομάδα?
Ο δάσκαλος όμως που έχει τα παιδιά 6 ώρες την ημέρα για όλο τον χρόνο έχει πράγματι παιδαγωγικό ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 01:39:35 πμ »
Ο ρόλος σου μέσα στην τάξη ξεκινάει από την οργάνωση του μαθήματος, του τρόπου διδασκαλίας που θα πρέπει να εφαρμόσεις κατά περίπτωση μαθητή και στο σύνολο, του τρόπου αξιολόγησης που θα ακολουθήσεις, του τρόπου βαθμολόγησης που πρέπει να εφαρμόσεις καθώς και τόσες άλλες τεχνικές που χρειάζεσαι να μάθεις για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε αυτή την ζωντανή κοινότητα που λέγεται τάξη. Δεν καλείσαι μόνο να κατέχεις άπταιστα  την επίστημη σου και να την μεταδώσεις. Ο ρόλος του δασκάλου/καθηγητή δεν περιορίζεται στην μετάδοση της γνώσης αλλά είναι διαδραστικός σε σχέση με το μαθητές του, μαθητηκοκεντρικός, ομαδοσυνεργατικός. Πρεπεί να ξέρει κάθε φορά πως θα πράξει γιάτι, η τάξη των μαθητών είναι κάτι ζωντανό.
Ουτε εγώ έχω έχω παιδαγγωγική επάρκεια αλλά πίστεψε με, νίωθω ότι την χρειάζομαι πραγματικά. Διαφορετικά θα συμπεριφερθεί μέσα στην αυτός που έχει παιδαγωγική κατάρτιση, εκτός και αν είναι τόσο αδιάφορος και δεν θελήσει να την χρησιμοποιήσει.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 05:28:02 μμ »
Ο ρόλος σου μέσα στην τάξη ξεκινάει από την οργάνωση του μαθήματος, του τρόπου διδασκαλίας που θα πρέπει να εφαρμόσεις κατά περίπτωση μαθητή και στο σύνολο, του τρόπου αξιολόγησης που θα ακολουθήσεις, του τρόπου βαθμολόγησης που πρέπει να εφαρμόσεις καθώς και τόσες άλλες τεχνικές που χρειάζεσαι να μάθεις για να μπορέσεις να ανταποκριθείς σε αυτή την ζωντανή κοινότητα που λέγεται τάξη. Δεν καλείσαι μόνο να κατέχεις άπταιστα την επίστημη σου και να την μεταδώσεις. Ο ρόλος του δασκάλου/καθηγητή δεν περιορίζεται στην μετάδοση της γνώσης αλλά είναι διαδραστικός σε σχέση με το μαθητές του, μαθητηκοκεντρικός, ομαδοσυνεργατικός. Πρεπεί να ξέρει κάθε φορά πως θα πράξει γιάτι, η τάξη των μαθητών είναι κάτι ζωντανό.
Ουτε εγώ έχω έχω παιδαγγωγική επάρκεια αλλά πίστεψε με, νίωθω ότι την χρειάζομαι πραγματικά. Διαφορετικά θα συμπεριφερθεί μέσα στην αυτός που έχει παιδαγωγική κατάρτιση, εκτός και αν είναι τόσο αδιάφορος και δεν θελήσει να την χρησιμοποιήσει.

Θα συμφωνήσω με τη φίλη.
Ο καθηγητής δεν πρέπει να είναι μόνο άρτια επιστημονικά καταρτιστημένος αλλά και παιδαγωγικά. Συνήθως κάποιος λιγότερο επιστημονικά καταρτισμένος σε σχέση με κάποιον άλλο αλλά περισσότερο παιδαγωγικά, είναι καλύτερος εκπαιδευτικός.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 07:09:32 μμ »
Γιατι πολύ απλά ως εκπαιδευτικος έχει μεγαλύτερη αξία να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση.

Πολύ απλά

Πρέπει να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση μάλλον για να το λες αυτό.

Παιδαγωγικό ρόλο έχει μόνο ο δάσκαλος στο δημοτικό και όχι ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο.
Ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο ρόλο έχει να διδάξει μία επιστήμη ή τεχνολογία στα παιδιά
και όχι να διαμορφώσει τον χαρακτήρα τους.
Πως μπορεί να το κάνει αυτό ένας μαθηματικός πχ που βλέπει τα παιδιά 2 ώρες την εβδομάδα?
Ο δάσκαλος όμως που έχει τα παιδιά 6 ώρες την ημέρα για όλο τον χρόνο έχει πράγματι παιδαγωγικό ρόλο.


Προφανώς (προφανέστατα) αγνοείς την έννοια της παιδαγωγικής (τόσο στο επίπεδο της αγωγής του παιδιού όσο και στον τρόπο μετάδοσης των γνώσεων)

Και ναι έχω παιδαγωγικό πτυχίο και βλέπω την δυσκολία που έxουν οι συνάδελφοι χωρις.Καλύτερα να κοιτάξεις να βρεις τρόπο να αποκτήσεις το παιδαγωγικό παρά να  το  απαξιείς
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2007, 07:11:36 μμ από vasilis1 »
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 08:53:24 μμ »
Γιατι πολύ απλά ως εκπαιδευτικος έχει μεγαλύτερη αξία να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση.

Πολύ απλά

Πρέπει να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση μάλλον για να το λες αυτό.

Παιδαγωγικό ρόλο έχει μόνο ο δάσκαλος στο δημοτικό και όχι ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο.
Ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο ρόλο έχει να διδάξει μία επιστήμη ή τεχνολογία στα παιδιά
και όχι να διαμορφώσει τον χαρακτήρα τους.
Πως μπορεί να το κάνει αυτό ένας μαθηματικός πχ που βλέπει τα παιδιά 2 ώρες την εβδομάδα?
Ο δάσκαλος όμως που έχει τα παιδιά 6 ώρες την ημέρα για όλο τον χρόνο έχει πράγματι παιδαγωγικό ρόλο.


Προφανώς (προφανέστατα) αγνοείς την έννοια της παιδαγωγικής (τόσο στο επίπεδο της αγωγής του παιδιού όσο και στον τρόπο μετάδοσης των γνώσεων)

Και ναι έχω παιδαγωγικό πτυχίο και βλέπω την δυσκολία που έxουν οι συνάδελφοι χωρις.Καλύτερα να κοιτάξεις να βρεις τρόπο να αποκτήσεις το παιδαγωγικό παρά να  το  απαξιείς

Δεν πιστεύω ότι το χρειάζομαι γιατί έχω κάνει δύο μαθήματα ειδικής διδακτικής για την ειδικότητα μου (Πληροφορική θετικών επιστημών),
και έχω διαβάσει και αρκετά από μόνος μου.

Δεν χρειάζεται να πάω σε καμία ασπαιτέ να πάω για να μάθω πως να διδάξω την πληροφορική αφού αυτό το καλύπτει ήδη το πτυχίο μου,αντίθετα φαντάζομαι με το δικό σου.

Δύο μαθήματα είναι αρκετά φαντάζομαι σε κάθε σχολή για να μπορέσει να διδάξει κάποιος το αντικείμενο μίας επιστήμης.Να μπουν σε όλες τις σχολές αυτά(και στα τεί),και να καταργηθεί με την μία το άχρηστο πτυχίο σας,το οποίο υπάρχει απλά για να δίνει πλεονέκτημα στους διορισμούς σε μερικούς βησματίες από τους τεχνολόγους.





Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 09:11:09 μμ »
Γιατι πολύ απλά ως εκπαιδευτικος έχει μεγαλύτερη αξία να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση.

Πολύ απλά

Πρέπει να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση μάλλον για να το λες αυτό.

Παιδαγωγικό ρόλο έχει μόνο ο δάσκαλος στο δημοτικό και όχι ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο.
Ο καθηγητής στο γυμνάσιο/λύκειο ρόλο έχει να διδάξει μία επιστήμη ή τεχνολογία στα παιδιά
και όχι να διαμορφώσει τον χαρακτήρα τους.
Πως μπορεί να το κάνει αυτό ένας μαθηματικός πχ που βλέπει τα παιδιά 2 ώρες την εβδομάδα?
Ο δάσκαλος όμως που έχει τα παιδιά 6 ώρες την ημέρα για όλο τον χρόνο έχει πράγματι παιδαγωγικό ρόλο.


Προφανώς (προφανέστατα) αγνοείς την έννοια της παιδαγωγικής (τόσο στο επίπεδο της αγωγής του παιδιού όσο και στον τρόπο μετάδοσης των γνώσεων)

Και ναι έχω παιδαγωγικό πτυχίο και βλέπω την δυσκολία που έxουν οι συνάδελφοι χωρις.Καλύτερα να κοιτάξεις να βρεις τρόπο να αποκτήσεις το παιδαγωγικό παρά να  το  απαξιείς

Δεν πιστεύω ότι το χρειάζομαι γιατί έχω κάνει δύο μαθήματα ειδικής διδακτικής για την ειδικότητα μου (Πληροφορική θετικών επιστημών),
και έχω διαβάσει και αρκετά από μόνος μου.

Δεν χρειάζεται να πάω σε καμία ασπαιτέ να πάω για να μάθω πως να διδάξω την πληροφορική αφού αυτό το καλύπτει ήδη το πτυχίο μου,αντίθετα φαντάζομαι με το δικό σου.

Δύο μαθήματα είναι αρκετά φαντάζομαι σε κάθε σχολή για να μπορέσει να διδάξει κάποιος το αντικείμενο μίας επιστήμης.Να μπουν σε όλες τις σχολές αυτά(και στα τεί),και να καταργηθεί με την μία το άχρηστο πτυχίο σας,το οποίο υπάρχει απλά για να δίνει πλεονέκτημα στους διορισμούς σε μερικούς βησματίες από τους τεχνολόγους.






Τα έγραψες όλα.Τα πάντα πέρα από το δικό σου πτυχίο είναι άχρηστα.

Σε πληροφορώ (αν και δεν νομίζω ότι θα πιάσει τόπο) ότι το πτυχίο μου έχει το 25% των μαθημάτων επάνω στην παιδαγωγική (ακόυ εκεί 2 μαθήματα-δεν ντρέπεσαι να το λες έτσι?)

Προφανως ειδικές διδακτικές,μέθοδοι διδασκαλίας,ψυχοπαιδαγωγική,ψυχολογία του εφήβου,γενική ψυχολογία,εξελικτική ψυχολογία κ.ά δεν σου λένε τίποτα και είναι μεσα στα άσχετα μαθήματα που διδάχθηκα και άχρηστα για την πορεία μου στη εκπαιδευση

Επίσης ευχαριστώ για τον τίτλο άχρηστο πτυχίο-φύγε από την εκπαίδευση δεν θα προσφέρεις τίποτα με αυτες τις απόψεις
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 09:14:16 μμ »
Φιλαράκι, παρεκτρέπεσαι...

Καταρχήν δεν είμαστε όλοι βυσματίες. Οι πιο πολλοί που είναι στην ΑΣΠΑΙΤΕ είναι πάνω από 30 χρονών με εμπειρία και πτυχία.

Επίσης ποιος σου είπε ότι κάνεις ειδική Διδακτική στην ΑΣΠΑΙΤΕ? Μαθαίνουμε, τουλάχιστον στο 1ο εξάμηνο, πως να διδάξουμε και κυρίως Παιδαγωγικά μαθήματα.

Όσο και να θες να υποβαθμίσεις την αξία της σχολής, η ουσία είναι μια: ΚΑΘΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ!!!. Ένα τρόπος να την αποκτήσεις είναι και η ΑΣΠΑΙΤΕ.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Το μεταπτυχιακό σου δίνει μόρια για την λίστα των αναπληρωτών?
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 13, 2007, 09:15:47 μμ »
Προφανώς αναφέρομαι στον kotsios
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.