*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009  (Αναγνώστηκε 93364 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #322 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:39:51 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ...ακόμη μέσα μου δεν έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αλλά αφού πάω με μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα ΑΣΕΠ, μάλλον δε θα ρισκάρω...θα τραβώ τα μαλλιά μου να βλέπω να καλούν κάτω από μένα...ΦΡΙΚΗΗΗΗΗ. θα πάθω μια φρίκη βέβαια κι αν με καλέσουν στον Έβρο και λίγο μετά καλέσουν με λιγότερα μόρια στην περιφέρειά μου, αλλά θα είναι πιο μικρή, ΦΡΙΚΗΗΗ, αλλά όσο να ναι πιο μικρή. θα επιλέξω τη μικρή φρίκη (ας μας καλέσουν....και βλέπουμε...πόσους θα πάρουν;;;;;)
ευχαριστώ και πάλι, με βοηθήσατε πολύ
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος nik_osa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #323 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:47:32 μμ »
Γειά σας και από μένα!

Πρώτη φορά θα κάνω αίτηση (ΠΕ19, έδωσα και ΑΣΕΠ με το 3Π/2008 με μηδενικά λοιπά μόρια) και έχω μερικές απορίες:

1) Αν έχω καταλάβει καλά, συμπληρώνω την αίτηση, δηλώνω περιοχές προτίμησης ΚΑΙ για αναπληρωτής ΚΑΙ για ωρομίσθιος και για ολοήμερα (μιας και πάμε με πολλέεεεεες ελπίδες :p) και ξεκινάω από τον πάτο περίπου του πίνακα και περιμένω;

2) Τί και πόση σημασία έχει η εντοπιότητα για να με πάρουν κάπου; Πχ. αν δηλώσω περιοχή με δυσπρόσιτα σχολεία και τόπο κατοικίας κοντά σε αυτά λαμβάνεται υπ'όψιν σε αυτό το στάδιο;

3) Ερωτήσεις για την ίδια την αίτηση
    ι) Ομαδοποιημένη ειδικότητα τί είναι; Ακόμη εμένα η σχολή μου δε δείχνει πουθενά Ειδικότητα ή Κλάδο, πειράζει αν θα μείνει κενό αυτό;
   ιι) Τί σημασία έχουν οι πίνακες για 30μηνο και 24μηνο που επιλέγω;
   ιιι) Το "ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ / ΣΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ" τί εννοεί; Αν είμαι ΠΕ19 αν έχω δώσει και για ΠΕ02 πχ;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το φως στο τούνελ των αιτήσεων!
:p :)

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #324 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:54:50 μμ »
σας ευχαριστώ πολύ...ακόμη μέσα μου δεν έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση, αλλά αφού πάω με μαύρα μεσάνυχτα για το θέμα ΑΣΕΠ, μάλλον δε θα ρισκάρω...θα τραβώ τα μαλλιά μου να βλέπω να καλούν κάτω από μένα...ΦΡΙΚΗΗΗΗΗ. θα πάθω μια φρίκη βέβαια κι αν με καλέσουν στον Έβρο και λίγο μετά καλέσουν με λιγότερα μόρια στην περιφέρειά μου, αλλά θα είναι πιο μικρή, ΦΡΙΚΗΗΗ, αλλά όσο να ναι πιο μικρή. θα επιλέξω τη μικρή φρίκη (ας μας καλέσουν....και βλέπουμε...πόσους θα πάρουν;;;;;)
ευχαριστώ και πάλι, με βοηθήσατε πολύ
Πρεπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι στην αρχή θα χρειαστεί ίσως να ταλαιπωρηθείς λίγο. Δυστυχώς όμως δε γίνεται αλλιώς ! Απαιτείται υπομονή και επιμονή.

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #325 στις: Ιούνιος 03, 2009, 09:25:46 μμ »
Γειά σας και από μένα!

Πρώτη φορά θα κάνω αίτηση (ΠΕ19, έδωσα και ΑΣΕΠ με το 3Π/2008 με μηδενικά λοιπά μόρια) και έχω μερικές απορίες:

1) Αν έχω καταλάβει καλά, συμπληρώνω την αίτηση, δηλώνω περιοχές προτίμησης ΚΑΙ για αναπληρωτής ΚΑΙ για ωρομίσθιος και για ολοήμερα (μιας και πάμε με πολλέεεεεες ελπίδες :p) και ξεκινάω από τον πάτο περίπου του πίνακα και περιμένω;

2) Τί και πόση σημασία έχει η εντοπιότητα για να με πάρουν κάπου; Πχ. αν δηλώσω περιοχή με δυσπρόσιτα σχολεία και τόπο κατοικίας κοντά σε αυτά λαμβάνεται υπ'όψιν σε αυτό το στάδιο;

3) Ερωτήσεις για την ίδια την αίτηση
    ι) Ομαδοποιημένη ειδικότητα τί είναι; Ακόμη εμένα η σχολή μου δε δείχνει πουθενά Ειδικότητα ή Κλάδο, πειράζει αν θα μείνει κενό αυτό;
   ιι) Τί σημασία έχουν οι πίνακες για 30μηνο και 24μηνο που επιλέγω;
   ιιι) Το "ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ / ΣΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ" τί εννοεί; Αν είμαι ΠΕ19 αν έχω δώσει και για ΠΕ02 πχ;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για το φως στο τούνελ των αιτήσεων!
:p :)


1) Δυστυχώς, δεν μπορώ να σου δώσω ελπίδες αλλά καλή αρχή στον κυκεώνα!
2) Η εντοπιότητα στους αναπληρωτές δεν παίζει κανένα ρόλο και ούτε στα δυσπρόσιτα που όλοι συζητούν τόσο. Κάποτε, ως αναπληρώτρια έχω υπάρξει σε δυσπρόσιτο όταν δεν υπήρχε το κίνητρο της διπλής μοριοδότησης, μετά βέβαια δικαιώθηκε ο ξενιτεμός μου και με βοήθησε απ' όλες τις πλευρές.
3)ι) ομαδοποιημένη ειδικότητα ΠΕ19 Πληροφορικής
  ιι)Στο 30μηνο ανήκουν όσοι στις 30/6/2008 είχαν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας (καθαρούς-χωρίς μόρια ΑΣΕΠ ή δυσπρόσιτου). 24μηνο έχουν όσοι έχουν τουλάχιστον μία επιτυχία στον ΑΣΕΠ κι έχουν συμπληρώσει μέχρι 30/6/2009 24 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας, οπότε τα κουτάκια αυτά τα αφήνεις κενά.
  ιιι)Σωστά τα λες.

Καλό κουράγιο σε όλους τους αναπληρωτές με ή χωρίς ΑΣΕΠ. Πρόταση σε όλους να τικάρετε το κουτάκι "Αποδέχομαι το διορισμό και στις υπόλοιπες περιοχές"... Μέχρι να διοριστώ είχα επιτυχία σε τρεις ΑΣΕΠ (στον ένα έχασα το διορισμό για 2 θέσεις :(  )και 7 χρόνια προϋπηρεσία ωρομίσθιας-αναπληρώτριας. Πάντα, όμως παρ' όλο την υψηλή σχετικά θέση μου στον πίνακα αναπληρωτών λόγω δυσπροσίτων και μορίων ΑΣΕΠ, έβαζα "ΝΑΙ σε όλα τα υπόλοιπα.... :)
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:55:07 »

Αποσυνδεδεμένος anna-kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #326 στις: Ιούνιος 03, 2009, 10:13:49 μμ »
καλησπέρα!βοηθήστε με και εμένα λιγάκι γιατί κάνω πρώτη φορά αίτηση..στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος έχετε ανεβάσει μια λίστα με τις σχολικές μονάδες ανά περιφέρεια στη β/θμια,είναι ίδιες και για την πρωτοβάθμια?ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #327 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:00:02 μμ »
[b]ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ[/b]Δυτικής Μακεδονίας
Κεντρικής Μακεδονίας
Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης
Αττικής
Βορείου Αιγαίου
Νοτίου Αιγαίου
Κρήτης
Στερεάς Ελλάδας
Δυτικής Στερεάς Ελλάδας
Ιονίων Νήσων
Πελοποννήσου
Ηπείρου
Θεσσαλίας

'Ολες σου οι επιλογες (30 στο συνολο αν θες) θα είναι σε μία από τις παραπάνω διευθύνσεις .

π.χ. Κεντρικής Μακεδονίας (Θεσσαλονικη-Κιλκίς-Σέρρες κλπ)
Αν και με κάποια καθυστέρηση να σε ευχαριστήσω  :)

Και κάτι ακόμα... είμαι ΠΕ20, στα ολοήμερα επιλέγω τις περιοχές πρωτοβάθμιας από το αρχείο excel. Επειδή είναι διαφορετικοί οι κωδικοί σε σχέση με αυτούς της δευτεροβάθμιας, που μπορώ να βρω σε ποια σχολεία πρωτοβάθμιας αντιστοιχούν;

Αποσυνδεδεμένος nik_osa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #328 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:06:10 μμ »
Σε ευχαριστώ kallia_7, ξεκαθάρισε κάπως το θολό τοπίο...  :)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #329 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:06:58 μμ »
καλησπέρα!βοηθήστε με και εμένα λιγάκι γιατί κάνω πρώτη φορά αίτηση..στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος έχετε ανεβάσει μια λίστα με τις σχολικές μονάδες ανά περιφέρεια στη β/θμια,είναι ίδιες και για την πρωτοβάθμια?ευχαριστώ
Όχι, δεν είναι ακριβώς ίδια. Πχ υπάρχει στη Δευτεροβάθμια "Α-Β-Γ-Δ Σερρών" αλλά στην Πρωτοβάθμια μόνο "Σερρών".
Και κάτι ακόμα... είμαι ΠΕ20, στα ολοήμερα επιλέγω τις περιοχές πρωτοβάθμιας από το αρχείο excel. Επειδή είναι διαφορετικοί οι κωδικοί σε σχέση με αυτούς της δευτεροβάθμιας, που μπορώ να βρω σε ποια σχολεία πρωτοβάθμιας αντιστοιχούν;
Δε χρειάζονται οι κωδικοί. Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς. Εγώ πήγα σήμερα και δεν τους κοίταξαν καν. Μόνο διάβαζα την αίτηση και πληκτρολογούσαν.

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #330 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:25:06 μμ »
καλησπέρα!βοηθήστε με και εμένα λιγάκι γιατί κάνω πρώτη φορά αίτηση..στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος έχετε ανεβάσει μια λίστα με τις σχολικές μονάδες ανά περιφέρεια στη β/θμια,είναι ίδιες και για την πρωτοβάθμια?ευχαριστώ
Όχι, δεν είναι ακριβώς ίδια. Πχ υπάρχει στη Δευτεροβάθμια "Α-Β-Γ-Δ Σερρών" αλλά στην Πρωτοβάθμια μόνο "Σερρών".
Και κάτι ακόμα... είμαι ΠΕ20, στα ολοήμερα επιλέγω τις περιοχές πρωτοβάθμιας από το αρχείο excel. Επειδή είναι διαφορετικοί οι κωδικοί σε σχέση με αυτούς της δευτεροβάθμιας, που μπορώ να βρω σε ποια σχολεία πρωτοβάθμιας αντιστοιχούν;
Δε χρειάζονται οι κωδικοί. Τζάμπα θα ταλαιπωρηθείς. Εγώ πήγα σήμερα και δεν τους κοίταξαν καν. Μόνο διάβαζα την αίτηση και πληκτρολογούσαν.
Η απορία μου είναι η εξής... για παράδειγμα για δευτεροβάθμια στην Αρκαδία έχουμε:

Α ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Β ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Γ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

και από εδώ http://moriade.comli.com/ μπορούμε να βρούμε σε κάθε μια περιοχή ποιούς δήμους περιλαμβάνει.

στο excel της πρωτοβάθμιας όμως είναι:

ΑΡΚΑΔΙΑΣ Α
ΑΡΚΑΔΙΑΣ Β

από ότι καταλαβαίνω σε αντιδιαστολή με την δευτεροβάθμια που ο νομός είναι χωρισμένος σε 4 περιοχές στη πρωτοβάθμια είναι σε 2. Ποιούς δήμους όμως περιλαμβάνει η κάθε μια περιοχή;  ???

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #331 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:27:40 μμ »
Τί γίνεται αν δεν συμπληρώσω το κουτάκι ''αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της Β/θμιας Εκπαίδευσης'' ; Αν είχα κάποια πιθανότητα να με καλέσουν (λέμε τώρα, την ταλαίπωρη ΠΕ02),μήπως κινδυνεύω να μην υπάρχει κανένα κενό στις 30 περιοχές που δηλώνω και να μείνω εκτός αναπλήρωσης;
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #332 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:41:15 μμ »

Τί γίνεται αν δεν συμπληρώσω το κουτάκι ''αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της Β/θμιας Εκπαίδευσης'' ; Αν είχα κάποια πιθανότητα να με καλέσουν (λέμε τώρα, την ταλαίπωρη ΠΕ02),μήπως κινδυνεύω να μην υπάρχει κανένα κενό στις 30 περιοχές που δηλώνω και να μείνω εκτός αναπλήρωσης;

Όπως τα λες είναι.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #333 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:00:43 πμ »
Τί γίνεται αν δεν συμπληρώσω το κουτάκι ''αποδέχομαι πρόσληψη αναπληρωτή και στις λοιπές περιοχές της Β/θμιας Εκπαίδευσης'' ; Αν είχα κάποια πιθανότητα να με καλέσουν (λέμε τώρα, την ταλαίπωρη ΠΕ02),μήπως κινδυνεύω να μην υπάρχει κανένα κενό στις 30 περιοχές που δηλώνω και να μείνω εκτός αναπλήρωσης;
Αυτό είναι λεπτό προσωπικό θέμα. Αν δεν θέλεις να πας σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας τότε η επιλογή σου να μην συμπληρώσεις το κουτάκι είναι σωστή.

Αποσυνδεδεμένος patra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #334 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:08:45 πμ »
Δεν θα σε καλέσουν ! Είναι σα να δηλώνεις μόνο τις 30 περιοχέs. Υποθέτω οτι αν υπάρχει μια θέση στον Εβρο και είναι η σειρά σου στον πίνακα δεν θα σε καλέσουν, αν δεν έχεις τσεκάρει το κουτάκι ή δεν την έχεις δηλώσει. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι στους ωρομίσθιους πως λειτουργεί το σύστημα. δηλώνω δλδ  π.χ την περιφέριεια Αττικής και κατα σειρά όλες περιοχές που ανήκουν Αθήνα, πειραιά, δυτ.και ανατολική αττική ; και αν δηλαδή καποιος δεν θέλει να πάει στα κύθηρα (Γ πειραιά) δεν το δηλώνει ; μπέρδεμα μου φαίνεται. Η Eπιλογή 40% γίνεται  απευθείας από τον πίνακα αναπληρωτών γιατί δεν βλέπω κανένα κουτάκι όπως το 30μηνο ή 24μηνο. Δεν δηλώνεται πουθενά αυτο; Βοηηηήθεια διαφωτίστε με !!!τhanks

Αποσυνδεδεμένος anna-kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #335 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:04:02 πμ »
Παράθεση
Η απορία μου είναι η εξής... για παράδειγμα για δευτεροβάθμια στην Αρκαδία έχουμε:

Α ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Β ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Γ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

και από εδώ http://moriade.comli.com/ μπορούμε να βρούμε σε κάθε μια περιοχή ποιούς δήμους περιλαμβάνει.

στο excel της πρωτοβάθμιας όμως είναι:

ΑΡΚΑΔΙΑΣ Α
ΑΡΚΑΔΙΑΣ Β

από ότι καταλαβαίνω σε αντιδιαστολή με την δευτεροβάθμια που ο νομός είναι χωρισμένος σε 4 περιοχές στη πρωτοβάθμια είναι σε 2. Ποιούς δήμους όμως περιλαμβάνει η κάθε μια περιοχή;  ???

και όταν ο χωρισμός είναι ο ίδιος η κατανομή των δήμων είναι ίδια ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2009, 01:34:19 πμ από anna-kat »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.