*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009  (Αναγνώστηκε 93377 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #336 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:19:51 πμ »
Για να δούμε anna-kat  :)

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά λέει:

6.α) Φωτοαντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 για τη γνησιότητα αυτού (σε περίπτωση που το διαθέτουν, άλλως θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα)

Δηλαδή θα βγάλω απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ και απλά θα γράψω σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο; Ή θα πρέπει να πιστοποιήσει κάποια τρίτη υπηρεσία την γνησιότητα του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος anna-kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #337 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:38:58 πμ »
αν ήξερα από στρατό θα σου έλεγα αλλά... :) λίστα με διευθύνσεις για τις β/θμιες που μπορώ να βρώ?

Αποσυνδεδεμένος asxetos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 04, 2009, 03:58:54 πμ »
ειμαι ασχετος περα ως περα για αυτο το θεσμο αν μπορει καποιος ας βοηθησει,εχω τελειωσει τει λογιστικης εχω δικαιωμα 
να κανω αιτηση?δεν εχω προυπηρεσια  και αν υπαρχει καμια απειροελαχιστη ελπιδα  να με παρουν ως ωρομισθιο  αν μπορει  κανενας ας απααντησει

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 04, 2009, 07:54:42 πμ »
ειμαι ασχετος περα ως περα για αυτο το θεσμο αν μπορει καποιος ας βοηθησει,εχω τελειωσει τει λογιστικης εχω δικαιωμα 
να κανω αιτηση?δεν εχω προυπηρεσια  και αν υπαρχει καμια απειροελαχιστη ελπιδα  να με παρουν ως ωρομισθιο  αν μπορει  κανενας ας απααντησει
Διάβασε στην εγκύκλιο αν έχεις αυτό το δικαίωμα .
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank28_5_9_0532.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 04, 2009, 07:56:16 πμ »
Για να δούμε anna-kat  :)

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά λέει:

6.α) Φωτοαντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 για τη γνησιότητα αυτού (σε περίπτωση που το διαθέτουν, άλλως θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα)

Δηλαδή θα βγάλω απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ και απλά θα γράψω σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο; Ή θα πρέπει να πιστοποιήσει κάποια τρίτη υπηρεσία την γνησιότητα του;
Πρέπει να πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και να ζητήσεις αντίγραφο.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 04, 2009, 09:16:05 πμ »
[και όταν ο χωρισμός είναι ο ίδιος η κατανομή των δήμων είναι ίδια ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?

Περιοχές Α/θμιας και αντίστοιχοι δήμοι στο παρακάτω συνημμένο

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 04, 2009, 09:43:28 πμ »
Δεν θα σε καλέσουν ! Είναι σα να δηλώνεις μόνο τις 30 περιοχέs. Υποθέτω οτι αν υπάρχει μια θέση στον Εβρο και είναι η σειρά σου στον πίνακα δεν θα σε καλέσουν, αν δεν έχεις τσεκάρει το κουτάκι ή δεν την έχεις δηλώσει. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι στους ωρομίσθιους πως λειτουργεί το σύστημα. δηλώνω δλδ  π.χ την περιφέριεια Αττικής και κατα σειρά όλες περιοχές που ανήκουν Αθήνα, πειραιά, δυτ.και ανατολική αττική ; και αν δηλαδή καποιος δεν θέλει να πάει στα κύθηρα (Γ πειραιά) δεν το δηλώνει ; μπέρδεμα μου φαίνεται. Η Eπιλογή 40% γίνεται  απευθείας από τον πίνακα αναπληρωτών γιατί δεν βλέπω κανένα κουτάκι όπως το 30μηνο ή 24μηνο. Δεν δηλώνεται πουθενά αυτο; Βοηηηήθεια διαφωτίστε με !!!τhanks

Aν και ωρομίσθια, δύσκολο να σε καλέσουν στα Κύθηρα, έχεις διακίωμα ν' αρνηθείς, χωρίς να έχεις καμία κύρωση, οπότε μη σε απασχολεί.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 04, 2009, 09:44:43 πμ »
Δεν θα σε καλέσουν ! Είναι σα να δηλώνεις μόνο τις 30 περιοχέs. Υποθέτω οτι αν υπάρχει μια θέση στον Εβρο και είναι η σειρά σου στον πίνακα δεν θα σε καλέσουν, αν δεν έχεις τσεκάρει το κουτάκι ή δεν την έχεις δηλώσει. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι στους ωρομίσθιους πως λειτουργεί το σύστημα. δηλώνω δλδ  π.χ την περιφέριεια Αττικής και κατα σειρά όλες περιοχές που ανήκουν Αθήνα, πειραιά, δυτ.και ανατολική αττική ; και αν δηλαδή καποιος δεν θέλει να πάει στα κύθηρα (Γ πειραιά) δεν το δηλώνει ; μπέρδεμα μου φαίνεται. Η Eπιλογή 40% γίνεται  απευθείας από τον πίνακα αναπληρωτών γιατί δεν βλέπω κανένα κουτάκι όπως το 30μηνο ή 24μηνο. Δεν δηλώνεται πουθενά αυτο; Βοηηηήθεια διαφωτίστε με !!!τhanks

Aν και ωρομίσθια, δύσκολο να σε καλέσουν στα Κύθηρα, έχεις διακίωμα ν' αρνηθείς, χωρίς να έχεις καμία κύρωση, οπότε μη σε απασχολεί.
Υπενθύμιση : μόνο μια φορά μπορείς να αρνηθείς.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 04, 2009, 09:54:31 πμ »
Sun, και στην ωρομισθια ισχυει αυτο? να αρνηθει δλδ κανεις 1 μονο φορα?
νομιζα οτι στην ωρομισθια δεν εχεις κυρωσεις αλλα μονο στην αναπληρωση οταν την αρνηθεις για 2η φορα.

παντως, αυτο με το να εχεις κυρωσεις αν αρνηθεις ειναι πολυ "κουλο". λες και δεν υπαρχουν αλλοι για να τους καλεσουν, λες και την εχεις σιγουρη και καθεσαι στο καναπε και περιμενεις λες και δεν εχεις ψαξει κατι αλλο εν τω μεταξυ αλλα θα πρεπει να συντηρησε απο τους δικους σου ή απο κανενα κοινοφελες ιδρυμα!

την αιτηση την κανουμε σε χρονο συγκεκριμενο που εκεινη τη στιγμη δεν εχεις ή δεν ξερεις τη θα κανεις. οποτε αυτο πρεπει να αλλαξει και να καταργηθουν οι κυρωσεις. δεν ξερω αν συμφωνειτε πανω σε αυτο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 04, 2009, 10:12:07 πμ »
Έχει βάση το σκεπτικό σου ,Μάρκο,αλλά η λογική των "κυρώσεων" νομίζω πως είναι η εξής : σου λέει το υπουργείο ," ρε φίλε, σου προσφέρω δουλειά -έστω υπό αυτό το απαράδεκτο καθεστώς της αναπλήρωσης και της ωρομισθίας - κι εσύ αρνείσαι τη θέση αυτή , ενώ άλλοι (χιλιάδες) μετά από σένα περιμένουν με αγωνία ; Δε θα σε παρακαλάμε κιόλας !"

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 04, 2009, 10:27:04 πμ »
Έχει βάση το σκεπτικό σου ,Μάρκο,αλλά η λογική των "κυρώσεων" νομίζω πως είναι η εξής : σου λέει το υπουργείο ," ρε φίλε, σου προσφέρω δουλειά -έστω υπό αυτό το απαράδεκτο καθεστώς της αναπλήρωσης και της ωρομισθίας - κι εσύ αρνείσαι τη θέση αυτή , ενώ άλλοι (χιλιάδες) μετά από σένα περιμένουν με αγωνία ; Δε θα σε παρακαλάμε κιόλας !"

Ναι, αλλα το να αρνηθω εγω τη θεση αναπληρωσης ή της ωρομισθιας οταν το υπουργειο/επιθεωρηση μου το λενε 10 μερες πριν και ενω εργαζομαι ηδη (γιατι πως θα ζησω και γω)δεν ειανι ευκολο να πω στον εργοδοτη μου "αντε γεια" σε 1 εβδομαδα. και τοτε θα την αρνηθω.δεν μπορω να κανω αλλιως.

επειτα, οταν μου λες τη ταδε ημερομηνια  να κανω αιτηση,την κανω αλλα υπαρχει αβεβαιοτητα για το ποτε κι αν θα σε καλεσουν.για το αν μεχρι τοτε εχω δουλεια ή δεν εχω κλπ κλπ
τη θεση ναι, τη ζητουν χιλιαδες. ε, ας παει ο επομενος. εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω, πως θα γινει.
δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν ατομα στη σειρα που περιμενουν,
γιατι να μου βαλεις και κυρωσεις?

βαλε κυρωσεις οταν μου το λες ιουνιο -ιουλιο και θα πρεπει να ειμαι στη θεση μου 1η σεπτεμβριου. να εχω το χρονο να καλυψω τις υποχρεωσεις μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2009, 10:33:03 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 04, 2009, 10:33:28 πμ »
Έχει βάση το σκεπτικό σου ,Μάρκο,αλλά η λογική των "κυρώσεων" νομίζω πως είναι η εξής : σου λέει το υπουργείο ," ρε φίλε, σου προσφέρω δουλειά -έστω υπό αυτό το απαράδεκτο καθεστώς της αναπλήρωσης και της ωρομισθίας - κι εσύ αρνείσαι τη θέση αυτή , ενώ άλλοι (χιλιάδες) μετά από σένα περιμένουν με αγωνία ; Δε θα σε παρακαλάμε κιόλας !"

Ναι, αλλα το να αρνηθω εγω τη θεση αναπληρωσης ή της ωρομισθιας οταν το υπουργειο/επιθεωρηση μου το λενε 10 μερες πριν και ενω εργαζομαι ηδη (γιατι πως θα ζησω και γω)δεν ειανι ευκολο να πω στον εργοδοτη μου "αντε γεια" σε 1 εβδομαδα. και τοτε θα την αρνηθω.δεν μπορω να κανω αλλιως.

επειτα, οταν μου λες τη ταδε ημερομηνια  να κανω αιτηση,την κανω αλλα υπαρχει αβεβαιοτητα για το ποτε κι αν θα σε καλεσουν.για το αν μεχρι τοτε εχω δουλεια ή δεν εχω κλπ κλπ
τη θεση ναι, τη ζητουν χιλιαδες. ε, ας παει ο επομενος. εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω, πως θα γινει.
δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν ατομα στη σειρα που περιμενουν,
γιατι να μου βαλεις και κυρωσεις?

βαλε κυρωσεις οταν μου το λες ιουνιο -ιουλιο και θα πρεπει να ειμαι στη θεση μου 1η σεπτεμβριου. να εχω το χρονο να καλυψω τις υποχρεωσεις μου.

Καμία αντίρρηση στα παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:07:26 πμ »
Καλημέρα!
Έχω στείλει ήδη αυτό το ποστ σε άλλο θέμα αλλά δεν υπάρχει καθόλου κίνηση οπότε είπα να το στείλω κι εδώ.
Δε θέλω να γίνω κουραστική αλλά καίγομαι να μάθω τη γνώμη και αννθρώπων που γνωρίζουν.


Είμαι καθηγήτρια σε ιδιωτικό σχολείο φέτος με φουλ ωράριο. Από πέρσι έχω μαζέψει δυο μόρια ως ωρομίσθια. Φέτος που θα κάνω τα χαρτιά μου θα έχω παιδαγωγική κατάρτιση (είμαι ΠΕ19). Επίσης μετράει καθόλου στον πίνακα ότι έχω χαρτί μεταπτυχιακού;


Κάνω τιποτα φέτος; (με αυτά τα δυο μόρια και την παιδαγωγική κατάρτιση από μεταπτυχιακό) Πώς με βλέπετε; Αναπλήρωση ή στην (ιδανική και ονειρεμένη) διορισμός;
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:10:18 πμ »

[/quote]

Ναι, αλλα το να αρνηθω εγω τη θεση αναπληρωσης ή της ωρομισθιας οταν το υπουργειο/επιθεωρηση μου το λενε 10 μερες πριν και ενω εργαζομαι ηδη (γιατι πως θα ζησω και γω)δεν ειανι ευκολο να πω στον εργοδοτη μου "αντε γεια" σε 1 εβδομαδα. και τοτε θα την αρνηθω.δεν μπορω να κανω αλλιως.

επειτα, οταν μου λες τη ταδε ημερομηνια  να κανω αιτηση,την κανω αλλα υπαρχει αβεβαιοτητα για το ποτε κι αν θα σε καλεσουν.για το αν μεχρι τοτε εχω δουλεια ή δεν εχω κλπ κλπ
τη θεση ναι, τη ζητουν χιλιαδες. ε, ας παει ο επομενος. εγω αυτη τη στιγμη δεν μπορω, πως θα γινει.
δεν ειναι οτι δεν υπαρχουν ατομα στη σειρα που περιμενουν,
γιατι να μου βαλεις και κυρωσεις?

βαλε κυρωσεις οταν μου το λες ιουνιο -ιουλιο και θα πρεπει να ειμαι στη θεση μου 1η σεπτεμβριου. να εχω το χρονο να καλυψω τις υποχρεωσεις μου.

[/quote]

+++++++++++++++++++++++++++++++++

Πλέον μπορώ να τα περιμένω όλα!!!!!!!!!!!!!!!
Αφού βρέθηκε κάτι που συμφωνώ με τον markos, όλα ειναι πιθανά.
 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.