*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009  (Αναγνώστηκε 92238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:34:41 πμ »
Άλλοι κάνουν 300km για 6 ώρες/βδομάδα & άλλοι αρνούνται θέση αναπληρωτή & διαμαρτύρονται γιατί αυτό συνεπάγεται την έξοδό τους από τον πίνακα ..... Τί να πεις ....  :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος sakis79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:40:04 πμ »
Για να δούμε anna-kat  :)

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά λέει:

6.α) Φωτοαντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 για τη γνησιότητα αυτού (σε περίπτωση που το διαθέτουν, άλλως θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα)

Δηλαδή θα βγάλω απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ και απλά θα γράψω σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο; Ή θα πρέπει να πιστοποιήσει κάποια τρίτη υπηρεσία την γνησιότητα του;
Πρέπει να πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και να ζητήσεις αντίγραφο.
Πήγα στο στρατολογικό γραφείο και πήρα πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄. Στα δικαιολογητικά λέει όμως φωτοαντίγραφο και όχι το πρωτότυπο/επικυρωμένο. Τι θα καταθέσω εγώ; Και με την υπεύθυνη δήλωση θα συμπληρώσω εγώ μια δηλώνοντας ότι είναι γνήσιο το πιστοποιητικό;

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:40:25 πμ »
Άλλοι κάνουν 300km για 6 ώρες/βδομάδα & άλλοι αρνούνται θέση αναπληρωτή & διαμαρτύρονται γιατί αυτό συνεπάγεται την έξοδό τους από τον πίνακα ..... Τί να πεις ....  :'( :'( :'( :'(
Έχεις κι εσύ τα δίκια σου ...

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 04, 2009, 11:41:37 πμ »
Για να δούμε anna-kat  :)

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά λέει:

6.α) Φωτοαντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 για τη γνησιότητα αυτού (σε περίπτωση που το διαθέτουν, άλλως θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα)

Δηλαδή θα βγάλω απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ και απλά θα γράψω σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο; Ή θα πρέπει να πιστοποιήσει κάποια τρίτη υπηρεσία την γνησιότητα του;
Πρέπει να πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και να ζητήσεις αντίγραφο.
Πήγα στο στρατολογικό γραφείο και πήρα πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄. Στα δικαιολογητικά λέει όμως φωτοαντίγραφο και όχι το πρωτότυπο/επικυρωμένο. Τι θα καταθέσω εγώ; Και με την υπεύθυνη δήλωση θα συμπληρώσω εγώ μια δηλώνοντας ότι είναι γνήσιο το πιστοποιητικό;
Έλεος ρε φίλε !!! Το αντίγραφο θα καταθέσεις . Το αντίγραφο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:01:05 μμ »
Sun, είσαι σίγουρος ότι και στην ωρομισθία έχεις δικαίωμα να αρνηθείς μόνο μία φορά; Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αρνηθείς, δεν το έχω δει αυτό να αναφέρεται πουθενά! Φέτος αρνήθηκα την πρώτη φορά, δέχτηκα όμως τη δεύτερη, οπότε δεν μπορώ να το διαπιστώσω...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:01:43 μμ »
Δεν θα σε καλέσουν ! Είναι σα να δηλώνεις μόνο τις 30 περιοχέs. Υποθέτω οτι αν υπάρχει μια θέση στον Εβρο και είναι η σειρά σου στον πίνακα δεν θα σε καλέσουν, αν δεν έχεις τσεκάρει το κουτάκι ή δεν την έχεις δηλώσει. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι στους ωρομίσθιους πως λειτουργεί το σύστημα. δηλώνω δλδ  π.χ την περιφέριεια Αττικής και κατα σειρά όλες περιοχές που ανήκουν Αθήνα, πειραιά, δυτ.και ανατολική αττική ; και αν δηλαδή καποιος δεν θέλει να πάει στα κύθηρα (Γ πειραιά) δεν το δηλώνει ; μπέρδεμα μου φαίνεται. Η Eπιλογή 40% γίνεται  απευθείας από τον πίνακα αναπληρωτών γιατί δεν βλέπω κανένα κουτάκι όπως το 30μηνο ή 24μηνο. Δεν δηλώνεται πουθενά αυτο; Βοηηηήθεια διαφωτίστε με !!!τhanks

Aν και ωρομίσθια, δύσκολο να σε καλέσουν στα Κύθηρα, έχεις διακίωμα ν' αρνηθείς, χωρίς να έχεις καμία κύρωση, οπότε μη σε απασχολεί.
Υπενθύμιση : μόνο μια φορά μπορείς να αρνηθείς.
καλημερα! Παιδιά ειναι τσεκαρισμέρνο ότι και στην ωρομισθία μπορείς να αρνηθείς μόνο μια φορά;Είχα την εντύπωση οτι δηλώνεις διάφορες περιοχές μιας περιφέρειας και αν αρνηθείς σε μια διεύθυνση απλά χάνεις τη σειρά σου εκει,αλλά εχεις δικαιωμα να κληθείς και αλλες φορές σε άλλες διευθύνσεις της περιφέρειας ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:14:33 μμ »
Sun, είσαι σίγουρος ότι και στην ωρομισθία έχεις δικαίωμα να αρνηθείς μόνο μία φορά; Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αρνηθείς, δεν το έχω δει αυτό να αναφέρεται πουθενά! Φέτος αρνήθηκα την πρώτη φορά, δέχτηκα όμως τη δεύτερη, οπότε δεν μπορώ να το διαπιστώσω...
Παραθέτω από την ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΤΥΠΟ Α που υποβάλλεται :

14. Γνωρίζω ότι αν δεν αναλάβω για οποιονδήποτε λόγο υπηρεσία  εντός της προθεσμίας που ορίζεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου, διαγράφομαι από τον πίνακα για το τρέχον σχολικό έτος. Αν αρνηθώ για δεύτερη φορά, διαγράφομαι για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου και για τα δύο επόμενα. o

Αποσυνδεδεμένος anna-kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:17:31 μμ »
[και όταν ο χωρισμός είναι ο ίδιος η κατανομή των δήμων είναι ίδια ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?

Περιοχές Α/θμιας και αντίστοιχοι δήμοι στο παρακάτω συνημμένο

σέυχαριστώ πολύ!μήπως έχεις και καμιά λίστα με τις δ/θμιες ?να δω που θα πάω να καταθέσω τα χαρτιά γιατί μόνο για α/θμιες βρίσκω

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 04, 2009, 12:44:07 μμ »
[και όταν ο χωρισμός είναι ο ίδιος η κατανομή των δήμων είναι ίδια ή υπάρχουν διαφοροποιήσεις?

Περιοχές Α/θμιας και αντίστοιχοι δήμοι στο παρακάτω συνημμένο

σέυχαριστώ πολύ!μήπως έχεις και καμιά λίστα με τις δ/θμιες ?να δω που θα πάω να καταθέσω τα χαρτιά γιατί μόνο για α/θμιες βρίσκω
Δες την πρώτη σελίδα του θέματος που διαβάζεις.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:08:27 μμ »
Για να δούμε anna-kat  :)

Έχω και μια άλλη ερώτηση. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά λέει:

6.α) Φωτοαντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ με υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 για τη γνησιότητα αυτού (σε περίπτωση που το διαθέτουν, άλλως θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα)

Δηλαδή θα βγάλω απλή φωτοτυπία του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ και απλά θα γράψω σε μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι γνήσιο; Ή θα πρέπει να πιστοποιήσει κάποια τρίτη υπηρεσία την γνησιότητα του;
Πρέπει να πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και να ζητήσεις αντίγραφο.
Πήγα στο στρατολογικό γραφείο και πήρα πιστοποιητικό στρατολογίας τύπου Α΄. Στα δικαιολογητικά λέει όμως φωτοαντίγραφο και όχι το πρωτότυπο/επικυρωμένο. Τι θα καταθέσω εγώ; Και με την υπεύθυνη δήλωση θα συμπληρώσω εγώ μια δηλώνοντας ότι είναι γνήσιο το πιστοποιητικό;

νομιζω οτι καταθετεις αυτο που πηρες απο το στρατολογικο γραφειο. ετσι ως εχει. ηδη αυτο που σου εδωσαν ειναι "αντίγραφο" το πρωτοτυπο το πηρες οταν απολυθηκες.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:10:59 μμ »
Παραθέτω από την εγκύκλιο :  

"8. Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.4 του Ν.3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη.

Πουθενά για τους ωρομίσθιους δεν αναφέρει η εγκύκλιος κάτι ανάλογο με το παραπάνω.
Θεωρώ ότι η παρατήρηση 14 του εντύπου της αίτησης αφορά τους αναπληρωτές.
Θα αναφέρω μάλιστα και τη δική μου εμπειρία : Πέρισυ αρνήθηκα δύο φορές την πρόσληψή μου ως ωρομίσθια στις δύο δ/νσεις που με κάλεσαν , ενώ αποδέχτηκα διορισμό ωρομίσθιας σε ένα τρίτο γραφείο δ/νσης που με κάλεσε. Το μόνο που είχα να κάνω με τις δύο πρώτες δ/νσεις, όπου αρνήθηκα, ήταν να στείλω fax άρνησης διορισμού ώστε να με αποδεσμεύσουν και να με καλέσει κάποια άλλη.

Αποσυνδεδεμένος anna-kat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #361 στις: Ιούνιος 04, 2009, 01:12:04 μμ »

Δες την πρώτη σελίδα του θέματος που διαβάζεις.
έχεις ένα δίκαιο...ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #362 στις: Ιούνιος 04, 2009, 02:18:08 μμ »
Sun, είσαι σίγουρος ότι και στην ωρομισθία έχεις δικαίωμα να αρνηθείς μόνο μία φορά; Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αρνηθείς, δεν το έχω δει αυτό να αναφέρεται πουθενά! Φέτος αρνήθηκα την πρώτη φορά, δέχτηκα όμως τη δεύτερη, οπότε δεν μπορώ να το διαπιστώσω...
Παραθέτω από την ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΤΥΠΟ Α που υποβάλλεται :

14. Γνωρίζω ότι αν δεν αναλάβω για οποιονδήποτε λόγο υπηρεσία  εντός της προθεσμίας που ορίζεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου, διαγράφομαι από τον πίνακα για το τρέχον σχολικό έτος. Αν αρνηθώ για δεύτερη φορά, διαγράφομαι για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου και για τα δύο επόμενα. o
Sun, αυτό είναι για τους αναπληρωτές. Εγώ έχω αρνηθεί πολλάκις αλλά κύρωση δεν υπήρχε. Μάλιστα, με καλούσαν διαρκώς και μέσα στην ίδια χρονιά. Επίσης, μπορεί, πχ, να έχεις δηλώσει για ωρομίσθιος 1. Θεσσαλονίκη, 2. Πιερία, 3. Κιλκίς, κλπ, να σε καλέσουν από την 2 ή 3 επιλογή, να αρνηθείς και να περιμένεις να σε καλέσει η 1η επιλογή (αυτό γίνεται με το είσαι σε επαφή μαζί τους συνέχεια για να μάθεις ποιο είναι το τελευταίο άτομο που κάλεσαν και να υπολογίσεις). Το έχω κάνει. Γι'αυτό το λέω.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #363 στις: Ιούνιος 04, 2009, 02:20:28 μμ »
Sun, είσαι σίγουρος ότι και στην ωρομισθία έχεις δικαίωμα να αρνηθείς μόνο μία φορά; Είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχει περιορισμός στις φορές που θα αρνηθείς, δεν το έχω δει αυτό να αναφέρεται πουθενά! Φέτος αρνήθηκα την πρώτη φορά, δέχτηκα όμως τη δεύτερη, οπότε δεν μπορώ να το διαπιστώσω...
Παραθέτω από την ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΤΥΠΟ Α που υποβάλλεται :

14. Γνωρίζω ότι αν δεν αναλάβω για οποιονδήποτε λόγο υπηρεσία  εντός της προθεσμίας που ορίζεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου, διαγράφομαι από τον πίνακα για το τρέχον σχολικό έτος. Αν αρνηθώ για δεύτερη φορά, διαγράφομαι για το σχολικό έτος που διανύεται κατά την ανακοίνωση της πρόσληψής μου και για τα δύο επόμενα. o
Sun, αυτό είναι για τους αναπληρωτές. Εγώ έχω αρνηθεί πολλάκις αλλά κύρωση δεν υπήρχε. Μάλιστα, με καλούσαν διαρκώς και μέσα στην ίδια χρονιά. Επίσης, μπορεί, πχ, να έχεις δηλώσει για ωρομίσθιος 1. Θεσσαλονίκη, 2. Πιερία, 3. Κιλκίς, κλπ, να σε καλέσουν από την 2 ή 3 επιλογή, να αρνηθείς και να περιμένεις να σε καλέσει η 1η επιλογή (αυτό γίνεται με το είσαι σε επαφή μαζί τους συνέχεια για να μάθεις ποιο είναι το τελευταίο άτομο που κάλεσαν και να υπολογίσεις). Το έχω κάνει. Γι'αυτό το λέω.
Ok ! Πάω πάσο. Μάλλον έκανα λάθος. Συγγνώμη για την ενδεχόμενη αναστάτωση !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.