*

Αποστολέας Θέμα: Διορθωτής σε πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 13831 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Διορθωτής σε πανελλήνιες
« στις: Μάιος 20, 2009, 01:12:49 μμ »
Παιδιά γίνεται να με παρουν διορθωτη σε πανελληνιες απ τη στιγμή που διανυω το 2 ετος διορισμού μου?επίσης με ζητούν απο άλλο νησι.εγώ πχ δεν εχω μια.να πάω με δικά μου εξοδα(καράβι,διαμονή,φαγητό)?θα μου τα πληρώσουν είπαν  αλλα πότε?αυτό που ρωτας ειναι αν είναι υποχρεωτικο...ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2009, 01:26:23 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:45 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2012, 01:02:00 μμ »
πως γίνεται να πας διορθωτής σε πανελλήνιες;
βγαίνει κάποια ανακοίνωση για δήλωση σχετική επιθυμίας; δεν έχω δει κατι.... Έχει βγεί κάτι;

χρειάζονται ειδικά προσόντα ή κριτήρια; (πέρα του να έχεις διδάξει το αντίστοιχο μάθημα την τρέχουσα χρονιά )

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2012, 01:15:31 μμ »
πως γίνεται να πας διορθωτής σε πανελλήνιες;
βγαίνει κάποια ανακοίνωση για δήλωση σχετική επιθυμίας; δεν έχω δει κατι.... Έχει βγεί κάτι;

χρειάζονται ειδικά προσόντα ή κριτήρια; (πέρα του να έχεις διδάξει το αντίστοιχο μάθημα την τρέχουσα χρονιά )

Καλημερα! Δεν βγαινει προκυρηξη, ερχεται κατευθειαν εγγραφο στο σχολειο με το οποιο καλουν τους διορθωτες ανα μαθημα. Καλουν μονο οσους διδασκουν εκεινη τη χρονια πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα και ο καθενας μπορει να διορθωσει μονο το μαθημα/τα μαθηματα που διδασκει τη συγκεκριμενη χρονια. Συνηθως τους καλουν ολους, η τους περισσοτερους.

υ.γ. δε μονιζω να υπαρχει καποια αλλη προϋποθεση... Εμενα με καλεσαν φετος για δευτερη χρονια (και ειμαι αναπληρωτρια)

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 22, 2012, 01:24:18 μμ »
Ακόμη και αν κάποιος δεν διδάσκει φέτος μάθημα πανελλαδικών αλλά το δίδαξε σε προηγούμενα έτη, καλείται επίσης ως διορθωτής.
Θα πας στην ενημέρωση και αν έχεις πρόβλημα, τότε θα τους το αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:18:45 »

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2012, 02:59:49 μμ »
Και αν δεν μπορείς να πας στην ενημέρωση ; Προφανώς είναι καλύτερα να μπορείς να πάς ! Αλλά μια ενημέρωση μόνο είναι, μια συγκεκριμένη ώρα είναι, εγώ δεν μπορώ να πάω και δεν έχω ξανακάνει και διορθωτής ! Πάω την επομένη και διορθώνω "φόρα-παρτίδα" ή σου λένε τίποτε εκεί ;

ΥΓ Δε θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον δυο ενημερώσεις-πειραματικές βαθμολογήσεις ;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2012, 03:50:40 μμ »
Και αν δεν μπορείς να πας στην ενημέρωση ; Προφανώς είναι καλύτερα να μπορείς να πάς ! Αλλά μια ενημέρωση μόνο είναι, μια συγκεκριμένη ώρα είναι, εγώ δεν μπορώ να πάω και δεν έχω ξανακάνει και διορθωτής ! Πάω την επομένη και διορθώνω "φόρα-παρτίδα" ή σου λένε τίποτε εκεί ;

ΥΓ Δε θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον δυο ενημερώσεις-πειραματικές βαθμολογήσεις ;
Πέρισυ θυμάμαι ότι έγραφε ότι διορθώνεις γραπτἀ, μόνο εφόσον παραβρίσκεσαι στην ενημέρωση. Γενικώς όμως είναι διαλλακτικοί, γιατί καίγονται για διορθωτές! Η ενημέρωση πάντως είναι πολύ σημαντική:συζητάς τα θέματα, αποφασίζεις τη μοριοδότηση, γίνεται συζήτηση για τα προβλήματα που μπορεί να συναντήσεις στη διόρθωση γραπτών κτλ. Γίνεται ανταλλαγή απόψεων με άλλα βαθμολογικά κέντρα.
Τώρα για μετακίνηση σε άλλο νησί είναι απαράδεκτο. Θα πηγαίνεις για 3-5 ώρες διόρθωση και θα επιστρέφεις; Εμείς το κάναμε σε γειτονικό νομό, με 2 ώρες δρομολόγιο και 4 δρομολόγια λεωφορείου την ημέρα και ήταν σκότωμα!

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2012, 03:59:32 μμ »
Debio ευχαριστώ πολύ !

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 22, 2012, 05:26:53 μμ »
Ακόμη και αν κάποιος δεν διδάσκει φέτος μάθημα πανελλαδικών αλλά το δίδαξε σε προηγούμενα έτη, καλείται επίσης ως διορθωτής.
Θα πας στην ενημέρωση και αν έχεις πρόβλημα, τότε θα τους το αναφέρεις.
Θα πρέπει να έχεις διδάξει το συγκεκριμένο μάθημα τα δύο τελευταία χρόνια. Αν όμως δεν σε έχουν τσακώσει για περσινό μάθημα, που συνήθως δεν σε τσακώνουν, δεν σε ειδοποιούν καν. Πρόσεχε μόνο μην τους το πεις εσύ κατά λάθος και σε τσακώσουν.
Αν δεν έχεις σκοπό να πας να διορθώσεις, δεν πας στην ενημέρωση, γιατί εκεί θα σε πιέσουν όσο δεν φαντάζεσαι! Ειδικά φέτος που πρέπει να τελειώνουν γρηγορότερα, λόγω εκλογών και διεξαγωγής των εξετάσεων πιο αργά από πέρισυ!

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 22, 2012, 07:41:18 μμ »
Δεν ήλθε πάντως τίποτε προσωπικό ! Ενα γράμμα προς όλους όσοι κάνανε  πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα τα τρια τελευταία χρόνια πως ορίζονται βαθμολογητές ! Χωρίς ονόματα !  Θα μπορούσα να μην το έχω πάρει καν είδηση ! Δεν είμαι βεβαιος καν αν υποχρεούμαι να πάω, ούτε αν θεωρητικά υποχρεούμαι αλλά δεν πειράζει στην πράξη και να μην εμφανισθώ διότι δε θα με ψάξουν, ούτε αν πρέπει να πάω και στα δυο μαθήματα που έκανα και εξετάζονται πανελλαδικά ή στο ένα, γενικώς δεν ξέρω τίποτε ! Φαντάζομαι όμως ότι με τις περικοπές μισθών που έχουν γίνει δε θα έχουν πρόβλημα να βρουν βαθμολογητές !

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 22, 2012, 07:53:48 μμ »
Δεν ήλθε πάντως τίποτε προσωπικό ! Ενα γράμμα προς όλους όσοι κάνανε  πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα τα τρια τελευταία χρόνια πως ορίζονται βαθμολογητές ! Χωρίς ονόματα !  Θα μπορούσα να μην το έχω πάρει καν είδηση ! Δεν είμαι βεβαιος καν αν υποχρεούμαι να πάω, ούτε αν θεωρητικά υποχρεούμαι αλλά δεν πειράζει στην πράξη και να μην εμφανισθώ διότι δε θα με ψάξουν, ούτε αν πρέπει να πάω και στα δυο μαθήματα που έκανα και εξετάζονται πανελλαδικά ή στο ένα, γενικώς δεν ξέρω τίποτε ! Φαντάζομαι όμως ότι με τις περικοπές μισθών που έχουν γίνει δε θα έχουν πρόβλημα να βρουν βαθμολογητές !
Σε εμάς ήρθε λίστα με ονόματα:ο καθένας υπέγραφε δίπλα από το όνομά του ότι ενημερώθηκε. αν σε εσάς δεν ήρθε κάτι τέτοιο ή δεν υπέγραψες ότι ενημερώθηκες σε αυτό το χαρτί που ήρθε, θεωρητικά δεν ξέρεις κάτι.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 22, 2012, 09:30:52 μμ »
υπάρχει πουθενά αναρτημένο ποιοί νομοί ή μάλλον ποιά σχολεία σε ποιούς νομούς είναι βαθμολογικά κέντρα;
και επίσης σε ποιά βαθμολογικά κέντρα στέλνονται τα γραπτά από τον κάθε νομό;

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2012, 09:38:24 μμ »
Δεν ήλθε πάντως τίποτε προσωπικό ! Ενα γράμμα προς όλους όσοι κάνανε  πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα τα τρια τελευταία χρόνια πως ορίζονται βαθμολογητές ! Χωρίς ονόματα !  Θα μπορούσα να μην το έχω πάρει καν είδηση ! Δεν είμαι βεβαιος καν αν υποχρεούμαι να πάω, ούτε αν θεωρητικά υποχρεούμαι αλλά δεν πειράζει στην πράξη και να μην εμφανισθώ διότι δε θα με ψάξουν, ούτε αν πρέπει να πάω και στα δυο μαθήματα που έκανα και εξετάζονται πανελλαδικά ή στο ένα, γενικώς δεν ξέρω τίποτε ! Φαντάζομαι όμως ότι με τις περικοπές μισθών που έχουν γίνει δε θα έχουν πρόβλημα να βρουν βαθμολογητές !
Σε εμάς ήρθε λίστα με ονόματα:ο καθένας υπέγραφε δίπλα από το όνομά του ότι ενημερώθηκε. αν σε εσάς δεν ήρθε κάτι τέτοιο ή δεν υπέγραψες ότι ενημερώθηκες σε αυτό το χαρτί που ήρθε, θεωρητικά δεν ξέρεις κάτι.
Ακριβώς το ίδιο και σε εμας.
Και να μην το εχεις κανει ποτε το μαθημα φετος σε καλουν.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2012, 09:46:08 μμ »
Σε εμάς ήρθε λίστα με ονόματα:ο καθένας υπέγραφε δίπλα από το όνομά του ότι ενημερώθηκε. αν σε εσάς δεν ήρθε κάτι τέτοιο ή δεν υπέγραψες ότι ενημερώθηκες σε αυτό το χαρτί που ήρθε, θεωρητικά δεν ξέρεις κάτι.
[/quote]
Ακριβώς το ίδιο και σε εμας.
Και να μην το εχεις κανει ποτε το μαθημα φετος σε καλουν.
[/quote]
Λογικό το βρίσκω να καλούν ότι βρουν, γιατί εκεί που φτάσαν οι μισθοί, και με όριο επιπρόσθετης αποζημίωσης το 25% του μισθού, δεν μπορείς να διορθώνεις άπειρα γραπτά.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2012, 11:09:40 μμ »
ώπα παιδιά, μισό λεπτό η διαδικασία ειναι συγκεκριμένη.
η δδε ζητά απο τα λύκεια ( τους διευθυντές) να ενημερώσουν εγγράφως ποιοί καθηγητές έκαναν φέτος ποιά πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.
στη συνέχεια η δδε καταρτίζει απόφαση με τους βαθμολογητές ανά ειδικότητα και μάθημα. Αυτή η απόφαση στέλνεται στα σχολεία με την ένδειξη εμπιστευτικό γιατί φυσικά δε γίνεται να βγει φόρα παρτίδα επειδή δεν πρέπει να γίνεται γνωστό ποιοί είναι βαθμολογητές και πού. όπως επίσης απαγορεύεται να πεις απο ποιά σχολεία γραπτά διορθώνεις. Προσέξτε το αυτό για΄τι ξέρω οτι βέβαια σε μεταξύ σας συζητήσεις τα λέτε αλλά προσέξτε, ποτέ δημοσίως γιατί εκτός των άλλων ( του αδιαβλήτου πχ των εξετάεων) είναι και πειθαρχικό παράπτωμα και ποτέ δεν ξέρεις ποιανού θα του καπνίσει να στραφεί εναντίον σου .

Εξ ου και αυτές οι λίστες δεν ανακοινώνονται δημοσίως ( πχ στο ίντερνετ).  Το ίδιο συμβαίνει και με τα βαθμολογικά κέντρα και απο ποιές περιοχές γραπτά διορθώνονται σε καθένα απο αυτά.

το να παρευρεθεί κανείς στην ενημέρωση είναι υποχρεωτικό. Αν κάποιος δεν πάει αλλά θέλει να διορθώσει πρέπει πρώτα να περάσει απο τον συντονιστή του μαθήματος, να ενημερωθεί για τη μοριοδότηση και τις προτεινόμενες απαντήσεις και μετά να παραλάβει εικοσιπεντάδα για διόρθωση.

Η διαδικασία προβλέπει ότι όποιος έχει κληθεί και δεν πάει χάνει το δικαιωμα να διδάξει το μάθημα αυτό την επόμενη χρονιά. Φυσικά αυτό σπάνια - έως ποτέ - γίνεται αλλά σε μας τουλάχιστον, φέτος, συζητιέται πολύ σοβαρά....θα δείξει...  Ως πέρισυ πάντως δεν είχε ανοιξει μύτη, απλά όσοι πήγαν φορτώθηκαν και τα γραπτά αυτών που δεν πήγαν - που εγώ τουλάχιστον το βρίσκω άδικο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 720

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.