*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
1. Δεν είναι ωραίο να εκφράζεσαι με λέξεις του τύπου "απρόσωπος κ γύφτουλας" για τους ιδιοκτήτες φροντιστηρίων.
Το ότι πληρώνονται με το χρόνο/διδακτικό έτος τι από τα 2 παραπάνω τους κάνει;

2. Ο δάσκαλος πληρώνεται από τους γονείς. Από αυτά τα χρήματα ζει.
Αν έχει υπολογίσει ότι τα ιδιαίτερα θα του αποφέρουν 100 ευρώ τη βδομάδα και κάθε βδομάδα χάνει τα 20-30 ευρώ λόγω ακυρώσεων της τελευταίας στιγμής από τους μαθητές του χωρίς ουσιαστικό λόγο, απλώς συμβάλλει με την ανοχή του και την επιείκειά του στην συνέχιση της κατάστασης...
Τότε ναι, ο ίδιος αποδέχεται ότι ο ρόλος του είναι "μην αγοράσεις σήμερα ψωμί, έχουμε".

3. Γιατί όλοι οι μαθητές παρακολουθούν κανονικότατα τις ώρες τους στα φροντιστήρια;  ???  ???

Υ.Γ: Μήπως είσαι μικρούλα και "φρέσκια" στο χώρο, οπότε να δικαιολογήσω τις απόψεις σου; Γιατί, ας μην κρυβόμαστε, όλοι με τέτοιες ιδέες ξεκινούμε τα ιδιαίτερα, αλλά στην πορεία τις αλλάζουμε άρδην...  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Η BIKINI έχει δίκαιο σε όλα όσα γράφει.....
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
τετοια ταυτηση αποψεων bikini πρωτη φορα την εχουμε......

ανησυχω......

 :o  :o  :o  :o

 ;D  ;D  ;D  ;D

 :P  :P  :P  :P

Πολλές φορές, μάλλον ελάχιστες, μιλάς και λογικά, φίλε Μάρκο!  ;D  ;D  :P  :P  

δεν θελω να μιλαω στη "λογικη" κανενος. μονο με τη  δικη μου.
και συμφωνω bikinaki μου μαζι σου,προσθετοντας: ελαχιστες φορες μιλαω λογικα, τις περισσοτερες "σοφα" !!!

To σοφο παιδι !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 04:55:40 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Αυτό με τις ακυρώσεις μαθημάτων είναι πραγματικά μεγάλο πρόβλημα. Και εγώ δεν τις πληρώνομαι τις ακυρωμένες ώρες, αλλά και δε δέχομαι να μου ακυρώνουν ώρα για "ψύλου πήδημα" όπως είπε και ο Μάρκος. Και αν στις μικρότερες τάξεις η ακύρωση του μαθήματος επηρεάζει κυρίως το πορτοφόλι μου, στις μεγαλύτερες επηρεάζει κυρίως το μαθητή. Έναι λογικό όταν ξεκινάει κανείς μαθήματα, ειδικά για κατεύθυνση να έχει κάνει έναν κάποιο προγραμματισμό ανάλογα με την ύλη και τις ανάγκες-έλλείψεις του μαθητή. Πχ για να βγάλουμε όλη τη γραμματική θέλουμε τόσες ώρες κ.ο.κ. Όταν όμως τα μαθήματα συνέχεια ακυρώνονται, είναι λογικό να μη μπορεί να γίνει η προετοιμασία με σωστό τρόπο. Σε αυτή την περίπτωση συζυτάω με τους γονείς, οι οποίοι τις περισσότερες φορές είναι με το μέρος μου. Στη μία περίπτωση που δεν συμφώνησαν μαζί μου, έβαλα τα μαθήματα του παιδιού τους τελευταίες ώρες το βράδυ, έτσι ώστε αν μου ακυρώσουν να πάω νωρίς στο σπίτι και να μη με τρώνε τα πήγαινε-έλα. Επίσης ξεκαθάρισα ότι μοιράζονται και οι ίδιοι μερίδιο της ευθύνης για την επιτυχία-αποτυχία του παιδιού τους στις εξετάσεις. Την επόμενη χρονιά που ο μικρότερος γιος τους ήθελε να κάνουμε μαζί μάθημα, πολύ απλά δεν το ανέλαβα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ

να σε πληρώνουν για υπηρεσίες που ΔΕΝ έχεις προσφέρει πρώτη φορά το ακούω!!
δηλαδή, ΟΚ μαγκιά σου..δε λέω..

Τι εννοείς "σοβαρότατου" λόγου;;Μόνο την ασθένεια;
Το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να ΜΗΝ σε χρειαστεί κάποιες φορές.

Δηλαδή αν το παιδί κατανοήσει πλήρως το συγκεκριμένο μάθημα στη παράδοση κ δεν χρειάζεται βοήθεια στις ασκήσεις δε μπορεί να σου πεί πως θα ήθελε να μην πας;;;
Προσωπικά όταν βλέπω μαθητές μου που προηγουμένως είχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα να πρακολουθήσουν τον καθηγητή τους, να μου λένε ξαφνικά (ακόμα κ λίγη ώρα πριν το μάθημα) να μην πάω γιατι τις έλυσαν μονοι τους, εγώ χαίρομαι!!!!Κ τους συγχαίρω!!!







; όταν αποφασίζουν γονείς- παιδιά να καλέσουν καθηγητή για ιδιαίτερο μάθημα, πρέπει να το βλέπουν ΣΟΒΑΡΑ! αν σου ξεκαθαρίσουν ότι θα σε καλούν όποτε το παιδί χρειαστεί και το συμφωνήσετε εξ αρχής, αν σε συμφέρει και το δεκτείς οκ. αλλά αν έχεις κλείσει ένα ιδιαίτερο για 2,3 όσες ώρες κάθε εβδομάδα και κάθε λίγο και λιγάκι για χ ψ λόγους στο ακυρώνουν, εεε αυτό δεν είναι πια μάθημα!!!!
όταν σου τύχει να έχεις μάθημα στις 6 και 6 παρά 5 όταν θα έχεις μόλις φτάσει στο σπίτι τους σου τηλεφωνήσουν για ακύρωση, ή ακόμη χειρότερα αν πας και δεν είναι κανείς εκεί - το ξέχασαν- τότε πες μου αν ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ή όχι να σε πληρώνουν στις ακυρώσεις...εξάλλου αν θέλουν δέχονται τα δεδομένα σου, αλλιώς...υπάρχουν κι άλλοι καθηγητές οκ.
 δεν είναι θέμα μαγκιάς...
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρεμβαίνω στην ενδιαφέρουσα κουβέντα σας, για να κάνω μια ερώτηση... στην απόδειξη που δίνετε στον γονέα στο τέλος του μήνα αρκεί απλά ως αιτιολογία το "παροχή υπηρεσιών"; Ή πρέπει να γράψεις αναλυτικά π.χ. "διδασκαλία Χ ωρών Μαθηματικά κλπ."... είμαι καινούργιος στον χώρο και προσπαθώ να εγκλιματιστώ, και να "στρώσω τις βάσεις" για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Παρεμβαίνω στην ενδιαφέρουσα κουβέντα σας, για να κάνω μια ερώτηση... στην απόδειξη που δίνετε στον γονέα στο τέλος του μήνα αρκεί απλά ως αιτιολογία το "παροχή υπηρεσιών"; Ή πρέπει να γράψεις αναλυτικά π.χ. "διδασκαλία Χ ωρών Μαθηματικά κλπ."... είμαι καινούργιος στον χώρο και προσπαθώ να εγκλιματιστώ, και να "στρώσω τις βάσεις" για να κάνω σωστά τη δουλειά μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Ποιος δίνει αποδείξεις;;;  ???  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Ποιος δίνει αποδείξεις;;;  ???  ???  ???

Κανείς σας δεν δίνει αποδείξεις; Δεν σας έχουν ζητήσει αποδείξεις οι γονείς; Τα φροντιστήρια δίνουν αποδείξεις, οι οποίες εκπίπτουν από τη δήλωση εισοδήματος του γονέα, οπότε το θεωρώ λογικό να μου ζητήσουν απόδειξη... και προετοιμάζομαι ανάλογα. Γι'αυτό και έθεσε το ερώτημα, επειδή εσείς προφανώς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία :)

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Κι εγώ πλεόν ξεκαθαρίζω ότι το μάθημα θα πληρώνεται σε περίπτωση που δεν ακυρωθεί εγκαίρως, (2 ώρες πριν για παράδειγμα). Μου εχει τυχει να έχω φτασει έξω από την πόρτα και να με παίρνουν τηλ. για να το ακυρώσουν. Νομιζω δεν ειναι παραλογο που το ζητάω. Αν το ακυρωσουν νωριτερα, το αναπληρωνουμε καποια στιγμή, και κανεις δε βγαινει χαμένος. Θεωρώ παράλογο, όμως, το άλλο που ειπώθηκε, ότι αν για παραδειγμα κανονισουμε ότι θα κάνουμε 5 ώρες την εβδομάδα, θα τις πληρωθώ είτε τις καναμε είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
σωστο αυτο που λες για την εγκαιρη ειδοποιηση. ακριβως το ιδιο μου ειχε συμβει και μενα καποτε. το ξεκαθαρισα και παντα το ξεκαθαριζω απο την αρχη.

επισης, οταν κανονιζει ο γονιος να κανει 5 ωρες ιδιαιτερο την εβδομαδα αυτο σημαινει οτι εχει τη δυνατοτητα να πληρωνει τις 5 ωρες/per week και οτι το παιδι εχει αναγκη αυτες τις ωρες για να μπορεσει να καλυψει τα κενα και να προχωρησει.
 
απο την αλλη, "κλεινεις" τον καθηγητη για 5 ωρες,ο οποιος δεν μπορει να βαλει αλλο μαθημα. επιπλεον,δεν ειναι σωστο να χανει τα χρηματα απο τα μαθηματα που ακυρωνονται διαρκως.
θα μπορουσε να εχει 1,2 αλλους μαθητες,να πληρωνεται κανονικα και να ειναι ενταξει στις οικονομικες υποχρεωσεις και αναγκες του.

συνεπως, ναι,θα πρεπει να πληρωνονται οι ωρες αυτες και δεν πρεπει να τις χανει για "ηλιθιο"λογο.
παντα σε συνεννοηση και συνεργασια με τους γονεις. γιατι πιστευω αν υπαρχει αυτο ολα λυνονται και δεν υπαρχουν παρεξηγησεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Κάτι ακόμα εξίσου ενοχλητικό είναι για μένα η εντύπωση μερικών γονέων (παιδιών γυμνασίου κυρίως) πως επειδή σου πληρώνουν κάποιες συγκεκριμένες ώρες σου, έχεις την υποχρέωση να κάνεις ό,τι θέλουν αυτοί μέσα στις ώρες αυτές. Έχει τύχει δηλαδή να μου ζητήσουν να "βοηθήσω το παιδί" σε δάφορα μαθήματα όπως Γεωγραφία, Θρησκευτικά, Βιολογία και δε συμμαζεύεται. Μία μάλιστα μαμά, είχε το θράσος να μου πει "Κατερινιώ, δεν προχώρησαν σήμερα στο σχολείο, να κάνετε Αγγλικά που γράφει και τεστ στο φροντιστήριο", απλά και μόνο επειδή έκανα το λάθος να της πω ότι είχα πάρει το Proficiency πριν από 16 χρόνια....
Στις αρχές υπήρξα πιο ελαστική σ' αυτό το θέμα είναι η αλήθεια, αλλά πλέον κόβω από την αρχή τον αέρα. Θεωρώ ότι το να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που δεν είναι στην ειδικότητά μου είναι κάτι το οποίο χρειάζεται προετοιμασία και διάβασμα και, ειλικρινά, δεν είμαι διατεθειμένη να τα κάνω όλα αυτά. Χώρια που υποτιμά την επιστήμη μου, αλλά και την επιστήμη των αντιστοίχων συναδέλφων.
Εσάς σας έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό; πώς το αντιμετωπίζετε;

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
σωστο αυτο που λες για την εγκαιρη ειδοποιηση. ακριβως το ιδιο μου ειχε συμβει και μενα καποτε. το ξεκαθαρισα και παντα το ξεκαθαριζω απο την αρχη.

επισης, οταν κανονιζει ο γονιος να κανει 5 ωρες ιδιαιτερο την εβδομαδα αυτο σημαινει οτι εχει τη δυνατοτητα να πληρωνει τις 5 ωρες/per week και οτι το παιδι εχει αναγκη αυτες τις ωρες για να μπορεσει να καλυψει τα κενα και να προχωρησει.
 
απο την αλλη, "κλεινεις" τον καθηγητη για 5 ωρες,ο οποιος δεν μπορει να βαλει αλλο μαθημα. επιπλεον,δεν ειναι σωστο να χανει τα χρηματα απο τα μαθηματα που ακυρωνονται διαρκως.
θα μπορουσε να εχει 1,2 αλλους μαθητες,να πληρωνεται κανονικα και να ειναι ενταξει στις οικονομικες υποχρεωσεις και αναγκες του.

συνεπως, ναι,θα πρεπει να πληρωνονται οι ωρες αυτες και δεν πρεπει να τις χανει για "ηλιθιο"λογο.
παντα σε συνεννοηση και συνεργασια με τους γονεις. γιατι πιστευω αν υπαρχει αυτο ολα λυνονται και δεν υπαρχουν παρεξηγησεις.

Μάρκο μου, για άλλη μία φορά θα συμφωνήσω!  ;D
(2η ταύτιση απόψεων...  ;) )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Κάτι ακόμα εξίσου ενοχλητικό είναι για μένα η εντύπωση μερικών γονέων (παιδιών γυμνασίου κυρίως) πως επειδή σου πληρώνουν κάποιες συγκεκριμένες ώρες σου, έχεις την υποχρέωση να κάνεις ό,τι θέλουν αυτοί μέσα στις ώρες αυτές. Έχει τύχει δηλαδή να μου ζητήσουν να "βοηθήσω το παιδί" σε δάφορα μαθήματα όπως Γεωγραφία, Θρησκευτικά, Βιολογία και δε συμμαζεύεται. Μία μάλιστα μαμά, είχε το θράσος να μου πει "Κατερινιώ, δεν προχώρησαν σήμερα στο σχολείο, να κάνετε Αγγλικά που γράφει και τεστ στο φροντιστήριο", απλά και μόνο επειδή έκανα το λάθος να της πω ότι είχα πάρει το Proficiency πριν από 16 χρόνια....
Στις αρχές υπήρξα πιο ελαστική σ' αυτό το θέμα είναι η αλήθεια, αλλά πλέον κόβω από την αρχή τον αέρα. Θεωρώ ότι το να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που δεν είναι στην ειδικότητά μου είναι κάτι το οποίο χρειάζεται προετοιμασία και διάβασμα και, ειλικρινά, δεν είμαι διατεθειμένη να τα κάνω όλα αυτά. Χώρια που υποτιμά την επιστήμη μου, αλλά και την επιστήμη των αντιστοίχων συναδέλφων.
Εσάς σας έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό; πώς το αντιμετωπίζετε;

Κατερινιώ (αφού μάθαμε και το όνομά σου  ;) ), μου έχει τύχει στην αρχή της καριέρας μου ( :P ) αλλά λίγο διαφορετική περίπτωση: σε  μαθητή α' γυμνασίου, πολύ-πολύ αδύναμο, έκανα όλα τα μαθήματα!  :o Να και γεωγραφία, να και έκθεση, να και μαθηματικά, να και φυσική, να και αρχαία, τα πάντα!  :o
Μόλις είχα ορκιστεί και ήταν ο πρώτος μου μαθητής-"πελάτης", οπότε δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω ιδιαίτερα.  ::)

Την επόμενη χρονιά, βέβαια, άρχισα και έβαζα τους όρους μου: "φιλόλογος είμαι, φιλολογικά διδάσκω" απαντούσα σε τέτοιες απαιτήσεις γονέων.

Στην επαρχία, από όπου και είμαι, υπάρχουν συχνά πολλά τέτοια φαινόμενα.
Θες επειδή οι γονείς είναι ακόμη λιγότερο "εξελιγμένοι" και ενημερωμένοι στο ποιος πρέπει να διδάσκει τι, θες διότι σου δείχνουν μεγάλη εμπιστοσύνη στο ότι "καλά τα πάτε στα αρχαία, γιατί να μην κάνετε και φυσική;", θες επειδή έχουν την εντύπωση ότι "δάσκαλος είναι, είναι δυνατό να μην ξέρει εκτός από αρχαία και μαθηματικά; Πανεπιστήμιο τελείωσε!".

Όλα τα μαθαίνεις στην πορεία, βέβαια, και πράττεις ανάλογα... Και από τα λάθη ( ; ) του παρελθόντος αποκτάς και τις εμπειρίες σου...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2009, 06:38:55 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Όλα τα μαθαίνεις στην πορεία, βέβαια, και πράττεις ανάλογα... Και από τα λάθη ( ; ) του παρελθόντος αποκτάς και τις εμπειρίες σου...   
 
++++++++++
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159647
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.