*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300532 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #994 στις: Μάρτιος 23, 2016, 02:43:11 μμ »
Θα σου πω το εξής:Ανάλογα στο ποσό που έχει μαζευτεί.Αν είναι τεράστιο θα σου θέσω το εξής ερώτημα:Αν δυσκολεύεται να πληρώνει τα λίγα,τα πολλά πώς;Κάποτε το έκανα αυτό.Από καλοσύνη.Είχα ιδιαίτερα αλλά αγαπούσα το παιδί και λυπόμουν να το αφήσω.Το αποτέλεσμα;500 ευρώ.Τελικά έκανα ο,τι και αυτοί.Είπα πως τα ήθελα για λογαριασμούς και ενοίκιο.Μου τα έδωσε με κόπο και το παράτησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:43 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #995 στις: Μάρτιος 23, 2016, 02:51:55 μμ »
Αργότερα έμαθα από άλλο μου ιδιαίτερο,μικρός ο κόσμος,πως χρωστούσε και τον ψαρά της γειτονιάς.Και είχε χρήματα.Απλά δεν γούσταρε να πληρώνει.Τώρα έχει κόρη φιλόλογο. ...χα,χα...αστεία η ζωή.Να προσθέσω πως αρχικά πλήρωνε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #996 στις: Μάρτιος 23, 2016, 02:55:45 μμ »
Καλησπέρα σας. Θέλω τη συμβουλή σας. Έχω μαθήτρια λυκείου, 1 2ωρο τη βδομ. Δεν έχω πολλά ιδιαίτερα φέτος και ζορίζομαι. Εδώ και 1,5 μήνα δε με πληρώνει κάθε φορά όπως πριν, αλλά μου δίνει ό, τι έχει. Αντί 30 το 2ωρο, 10 και μου χρωστάει τα άλλα. Έχουν μαζευτεί κάποια χρήματα και μου λέει ότι θα τα πάρω τον άλλο μήνα, αλλά όχι και σίγουρα γιατί ζορίζονται και μου κλαίγεται.Τι να κάνω? Δε θέλω να τη χάσω γιατί θέλει μαθ. και το καλοκαίρι. Ευχαριστώ.

κράτα το. είναι επισφαλές αυτό, αλλά....παίρνεις ρίσκο. 'Αστο για λίγο ακόμα και βλέπεις...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #997 στις: Μάρτιος 23, 2016, 03:52:32 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πριν 3 χρόνια δεν άφησα ιδιαίτερο που με πλήρωναν για χρόνια κανονικά και στη γ λυκείου χώρισαν οι γονείς, δεν ήθελα να το αφήσω από καλοσύνη και μου χρωστάν τώρα έναν ολόκληρο χρόνο*5 ώρες τη βδομάδα και με  στέλνουν ο πατέρας στη μάνα και η μάνα στον πατέρα. Φυσικά, δεν τα πήρα ποτέ. Αστυνομικός ο πατέρας δασκάλα η μάνα. Αυτά , Ιωάννα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:52:43 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #998 στις: Μάρτιος 23, 2016, 05:30:16 μμ »
Ακριβώς έτσι.Η καλοσύνη πληρώνεται.Πάντως πριν πράξεις κάτι κάνε μια συζήτηση.Δηλαδή πες το ευνόητο...να προσπαθήσουν να μην αφήνουν να αυξάνεται το ποσό διότι δεν θα μπορούν οι ίδιοι αφενός να το αποπληρώσουν  και αφετέρου εσύ έχεις ανάγκη των χρημάτων αυτών.Θα σου πω πως ο αδερφός της κοπέλας ήταν β λυκείου και ήδη είχα δύο ώρες μαζί του.Και θα τον είχα και την επόμενη χρονιά,όπως τονιζε η μητέρα.Αλλά η συμπεριφορά.....οπότε κάνε μια συζήτηση και μετά βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #999 στις: Μάρτιος 23, 2016, 09:10:26 μμ »
Δε μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο αν και με αυτά που διαβάζω εδώ το έχω σκεφτεί σαν ενδεχόμενο.Εγώ θα το άφηνα αν έβλεπα ότι έχει μαζευτεί ένα αξιοσέβαστο ποσό,από φόβο μη γίνει φέσι,αφού βέβαια είχα τονίσει ότι έχω ανάγκη τα χρήματα για ενοίκιο  (σε τέτοιες περιπτώσεις λέω ότι συντηρώ μόνη μου τον εαυτό μου κλπ).Και δε θεωρώ ότι είναι έλλειψη καλοσύνης να το αφήσεις γιατί και εμείς ξοδευτήκαμε υλικά και συναισθηματικά για να αποκτήσουμε ένα πτυχίο,δεν το κάνουμε για χόμπυ το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1000 στις: Μάρτιος 23, 2016, 09:52:12 μμ »
Δε μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο αν και με αυτά που διαβάζω εδώ το έχω σκεφτεί σαν ενδεχόμενο.Εγώ θα το άφηνα αν έβλεπα ότι έχει μαζευτεί ένα αξιοσέβαστο ποσό,από φόβο μη γίνει φέσι,αφού βέβαια είχα τονίσει ότι έχω ανάγκη τα χρήματα για ενοίκιο  (σε τέτοιες περιπτώσεις λέω ότι συντηρώ μόνη μου τον εαυτό μου κλπ).Και δε θεωρώ ότι είναι έλλειψη καλοσύνης να το αφήσεις γιατί και εμείς ξοδευτήκαμε υλικά και συναισθηματικά για να αποκτήσουμε ένα πτυχίο,δεν το κάνουμε για χόμπυ το μάθημα.

δεν είμαστε ίδρυμα βρε παιδιά! 250 Ευρώ μου χρωστάνε από το 2013 και όσο τα είδατε εσείς, τόσο τα είδα και εγώ

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1001 στις: Μάρτιος 23, 2016, 11:52:08 μμ »
Δεν ξέρω τι να πω συνάδελφε. Κουράγιο και περαστικά μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1002 στις: Μάρτιος 24, 2016, 02:00:36 πμ »
Καλησπέρα σας. Θέλω τη συμβουλή σας. Έχω μαθήτρια λυκείου, 1 2ωρο τη βδομ. Δεν έχω πολλά ιδιαίτερα φέτος και ζορίζομαι. Εδώ και 1,5 μήνα δε με πληρώνει κάθε φορά όπως πριν, αλλά μου δίνει ό, τι έχει. Αντί 30 το 2ωρο, 10 και μου χρωστάει τα άλλα. Έχουν μαζευτεί κάποια χρήματα και μου λέει ότι θα τα πάρω τον άλλο μήνα, αλλά όχι και σίγουρα γιατί ζορίζονται και μου κλαίγεται.Τι να κάνω? Δε θέλω να τη χάσω γιατί θέλει μαθ. και το καλοκαίρι. Ευχαριστώ.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλεις να τη χάσεις. Να ήταν καλοπληρώτρια, θα το καταλάβαινα, αλλά αφού δεν πληρώνει τι φοβάσαι; Μήπως θα έχει χρήματα το καλοκαίρι; Αν ψάχνεις μαθητή για δωρεάν μαθήματα, θα βρεις σίγουρα - και τώρα και το καλοκαίρι και του χρόνου. Ευκολάκι.

Η δική μου γνώμη είναι πως δεν έχει καμία σημασία πόσο ξοδευτήκαμε για να πάρουμε πτυχίο ή τι κάνουμε με το εισόδημά μας. Είτει πληρώνουμε το ενοίκιο είτε αγοράζουμε πακοτίνια, δεν πέφτει λόγος σε κανένα. Από τη στιγμή που προσφέρεις μια υπηρεσία και κάνεις συμφωνία με κάποιον ότι θα του παρέχεις αυτή την υπηρεσία με αντίτιμο Χ ευρώ, είναι υποχρεωμένος να σε πληρώνει χωρίς παρακάλια και δικαιολογίες. Αυτός που δεν μπορεί να πληρώσει, θα πρέπει από μόνος του να σου κάνει μια συζήτηση για να αλλάξετε τους όρους της συμφωνίας - είτε να μειώσετε το ποσό προς τα κάτω, είτε να μειώσετε τις ώρες, είτε να σταματήσετε τα μαθήματα. Αν δεν την κάνει, κάντε την εσείς.

Δεν είναι πρόβλημα να δεχτείς να κάνεις μάθημα για ψίχουλα ή και δωρεάν, εφόσον η απόφαση είναι δική σου. Αλλά όταν ο άλλος σε αφήνει απλήρωτο ή σου κάνει τσαλιμάκια (τώρα δεν έχω, όταν θα έχω θα σου δώσω) αυτό είναι προσβλητικό για σένα. Είναι σαν να σου λέει κατάμουτρα: είσαι το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί. Γιατί το δέχεστε;

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1003 στις: Μάρτιος 24, 2016, 05:33:25 μμ »
Isla,καλά τα λες,αλλά είναι λογικό να αναρωτιέται η κοπέλα.Γιατί αυτές οι συμπεριοφορές είναι επίσης καθημερινότητα και στα φροντιστήρια,αλλά οι εργοδότες-άμα κρίνω τουλάχιστον από τις δικές μου-δεν διανοούνται να διώξουν παιδιά και υπομένουν στωικά τέτοιες συμπεριφρορές,για μένα κακώς.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1004 στις: Μάρτιος 25, 2016, 12:38:16 πμ »
Κανονικά κανείς μας δεν θα έπρεπε να τις υπομένει, αλλά ας πούμε ότι στο φροντιστήριο μπορεί να έχεις ένα παιδί που δεν πληρώνει αλλά δεν σου κοστίζει και τίποτα. Στο ιδιαίτερο κάθε μάθημα έχει ένα κόστος - σε χρόνο και χρήμα (έξοδα μετακίνησης, υλικό) - και συνεπώς κάθε απλήρωτη ώρα δεν είναι μόνο ένα χαμένο έσοδο αλλά και ένα επιπλέον έξοδο.

Σε άλλο φόρουμ διάβασα πρόσφατα τον προβληματισμό μιας μαθήτριας που προετοιμάζεται να δώσει για ECCE: να πάει σε φροντιστήριο ή να κάνει ιδιαίτερο; Σκέφτεται να κάνει ιδιαίτερο για να μην χρειαστεί να πάρει βιβλίο, αλλά να της φέρνει η καθηγήτρια φωτοτυπίες. Άκου τώρα σκεπτικό...  ::)

Για το καλό όλων μας κάποτε πρέπει να συνειδητοποιήσουν οι γονείς πως το να φέρνεις δάσκαλο στο σπίτι είναι σαν να καλείς παιδίατρο στο σπίτι ή κομμώτρια ή νυχού. Δεν είναι δωρεάν παροχή υπηρεσιών αλλά πληρώνονται όπως αν πήγαινες στο ιατρείο ή το κομμωτήριο ή το ινστιτούτο αισθητικής. Αλλά δεν θα το συνειδητοποιήσουν αν εμείς οι ίδιοι δεν απαιτούμε το προφανές, δηλαδή πληρωμή για τη δουλειά μας.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1005 στις: Μάρτιος 25, 2016, 12:57:19 πμ »
Έτσι είναι,αλλά για μένα έχουν ευθύνη και τα φροντιστήρια, γιατί μπορεί να μη σου κοστίσει όπως λες τίποτα ένας κακοπληρωτής(πράγμα που δεν ισχύει πάντα),διαμορφώνουν όμως κλίμα απαξίωσης απέναντι στο εκπαιδευτικό έργο.Από αυτά δηλαδή που βλέπω στα ΚΞΓ που δουλεύω,αναρωτιέμαι πώς δέχονται οι εργοδότες τόσο μεγάλες καθυστερήσεις πληρωμών(έως και φέσια),ενώ το παιδί τους κάνει παράλληλα ένα σωρό δραστηριότητες(βλέπε ιστιοπλοΐα-true story) ή γονείς που δε δέχονται να πληρώσουν 60 ευρώ το μήνα και σου λένε με θράσος "50 δίνω μόνο", ενώ παρέχεις στο άλλο τους παιδί δωρεάν prejunior,το οποίο μάθημα πάλι δεν εκτιμά και έρχεται όποτε θέλει,ενώ εσύ πληρώνεις την καθηγήτρια και πολλά πολλά άλλα περιστατικά.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1006 στις: Μάρτιος 25, 2016, 12:05:50 μμ »
Φυσικά έχουν ευθύνη και τα φροντιστήρια, όλοι όσοι είμαστε στο χώρο έχουμε μερίδιο ευθύνης. Αλλά από τη δική μου εμπειρία, η κατάσταση πήρε κυριολεκτικά την κάτω βόλτα όταν έγινε μόδα το ιδιαίτερο των 5 ευρώ (το 2012/13 αν θυμάμαι καλά). Ο γονιός δεν είναι χαζός. Ξέρει πως το ιδιαίτερο κοστίζει παραπάνω. Όταν λοιπόν ακούει πως το ιδιαίτερο κοστίζει 5 ευρώ, λογικά συμπεραίνει πως το φροντιστήριο πρέπει να κοστίζει λιγότερο. Εξ ου και οι απαιτήσεις για δωρεάν παροχές και φτηνά δίδακτρα και άμα θέλω σας πληρώνω.

Όσο και να περιμένεις να αναπροσαρμοστεί η αγορά μέσω της αύξησης των διδάκτρων των φροντιστηρίων, αυτό δεν γίνεται. Πρώτον γιατί τα περισσότερα παιδιά πλέον κάνουν ιδιαίτερα και δεν πάνε σε φροντιστήριο και δεύτερον γιατί το νόμιμο φροντιστήριο έχει να αντιμετώπισει αθέμιτο ανταγωνισμό από κάθε λόγής "επαγγελματία" που δουλεύει παράνομα - ιδιαίτερα με 2, 3 και 5 ευρώ, γκρουπάκια με 10 ευρώ, οικοδιδασκαλεία που λειτουργούν τάξεις, ΚΞΓ χωρίς ταμπέλες, φοιτήτριες με Proficiency, καθηγητές που παίρνουν 7 ευρώ στο φροντιστήριο και 10 ευρώ στα ιδιαίτερα και μάλιστα στην ίδια περιοχή με το φροντιστήριο κλπ.

Δεν γίνεται να σταματήσουν να ξεπουλάνε τα φροντιστήρια ενώ ο γονιός ξέρει πως έχει διαθέσιμη μια φτηνή και βολική επιλογή, η οποία ακούει ότι είναι και ποιοτική (πόσες φορές δεν έχω ακούσει - από καθηγητές μάλιστα - την ατάκα "μπορείς να βρεις ποιοτικό ιδιαίτερο και με 5 ευρώ"). Το μόνο που μπορούν να κάνουν τα φροντιστήρια είναι προσφορές για να ανταγωνιστούν το φτηνό ιδιαίτερο και μετά να κλείσουν, αφήνοντας μερικούς ακόμα εργαζόμενους στο δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1007 στις: Μάρτιος 25, 2016, 03:39:08 μμ »
Χρόνια πολλά! όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης, όμως πατάνε στην ανάγκη μας. Προσωπικά, αν είχα άλλα 2-3 παιδιά, θα συμπεριφερόμουν αλλιώς στον καθένα που θέλει να με εκμεταλλευτεί. Έχει γίνει πλέον θεσμός το ιδιαίτερο των 5 ευρώ, η έλλειψη σεβασμού στον καθηγητή, το να θεωρούν σημαντικότερο το κομμωτήριο από το μάθημα...Εμένα αυτή που μου δίνει ό, τι έχει και όχι ό,τι συμφωνήσαμε θα στείλει εκδρομή το παιδί...Θα σας πω όμως το εξής που πολύ το χάρηκα. Το άλλο μάθημα που έχω είναι γ λυκείου, ξεκινήσαμε πριν 1 μήνα γιατί δεν ήταν ευχαριστημένη από την προηγ. που της έπαιρνε 7 ευρώ!!! Αυτό που είδα. Ελάχιστες φ/τ, άφησε ό,τι δύσκολο, επιφανειακή δουλειά...είπα στη μητέρα πως έχει η κατάσταση και πως θα προσπαθήσω να μπαλώσω ό, τι μπορώ, αλλά μην περιμένει πολλά. Της είπα κατά λέξη Τι περιμένατε από ένα μάθημα των 7 ευρώ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.