*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300521 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:36:59 πμ »
Και ένα πρόσφατο περιστατικό.Β λυκείου και ξεκινάμε κανονικά. Αρχαία και έκθεση. Ακυρώσεις και απαιτήσεις. Αντικαθιστώ στην πρώτη ευκαιρία τις ώρες του με κάτι σταθερό. Τώρα με τρέχει και του λέω βράδυ Κυριακής έμεινε, αν θες. ;)

καλά ξηγήθηκες, αν θέλει πες του πέρα από περίεργη ώρα, ότι η τιμή άλλαξε κατά +10 Ευρώ, και τα θέλω προκαταβολικά για όλο το μήνα :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2016, 11:45:43 πμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 01:01:11 μμ »
Μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.Είχα ένα παιδί μέχρι τις πανελλήνιες.Πήγε πιο καλά σε μένα απ ότι στα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης την οποία είχε επιλέξει ο ίδιος. Όλα καλά και κυρίως ομαλά.Μέχρι που ανέλαβα τον αδερφό του στη β λυκείου.Έκθεση πάλι. Ακυρώσεις,αναβολές.Αν και στενοχωρήθηκα τον άφησα.Είπα πως δεν έχει διάθεση και αν τυχόν αποκτήσει ας με ειδοποιήσει.Ήταν ψυχοφθόρο. Δουλειά δεν γινόταν και ουσιαστικά δεν μπορούσε να γίνει κάτι.Αργότερα,μετά από καιρό,συνάντησα τη μητέρα.Δεν είχε περάσει πουθενά και πλέον έδινε ξανά και με άλλο καθηγητή. Εκείνον δεν τον ακυρωνε διότι δεν είχε τα περιθωρια πια.Το χάρηκα.Αλλά δεν μου κράτησαν και κακία διότι εξήγησα πως με ακυρώσεις δεν υπάρχει λόγος να προσποιούμαστε πως έχουμε καθηγητή ή προχωράμε στην ύλη.Δικό τους το λάθος και η ντροπή.

Αυτό ακριβώς. Θεωρεί ότι το παιδί έχει στήριξη φουλ στο σπίτι. Κάτι το οποίο δεν ισχύει. Παρόλα αυτά όμως νιώθω άσχημα που σταμάτησα μέσα στη μέση της χρονιάς. Μου είπε ότι θέλει να μιλήσουμε και να με πάρει τηλ την επομενη εβδομάδα. Τί παραπάνω να πούμε..την απόφασή μου την έχω πάρει και της την είπα.

Επίσης με ενόχλησε πολυ που μου έκλεισε την ώρα της Τετάρτης και κάθε φορά που μου ακυρωνε εμένα μου έμενε κενή η ώρα και περίμενα σα χαζή για να πάω στο επόμενο μάθημα. Ωστόσο ενώ είχα υποσχθεί στον εαυτο μου ότι έστω μία Κυριακή φέτος θα την άφηνα άδεια για να ξεκουράζομαι, δεν τα κατάφερα. Μπήκαν και εκεί 2 μαθήματα.  Και γιατί; Για να μου το ακυρώνει κάθε δεύτερη Τετάρτη και εγώ να τρέχω και την Κυριακή;  >:(

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 02:03:18 μμ »
Πρέπει να είμαστε σκληροί και σαφείς.Δυστυχώς και γω είμαι ευαίσθητη και λυπάμαι. Αλλά αυτό το πλήρωσα και πλέον προσπαθώ να φέρομαι όπως μου φέρονται.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 02:06:40 μμ »
καλά ξηγήθηκες, αν θέλει πες του πέρα από περίεργη ώρα, ότι η τιμή άλλαξε κατά +10 Ευρώ, και τα θέλω προκαταβολικά για όλο το μήνα :D
Αυτό φυσικά έπρεπε να κάνω.Καλή ιδέα ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:03 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 09:38:26 μμ »
Πρέπει να είμαστε σκληροί και σαφείς.Δυστυχώς και γω είμαι ευαίσθητη και λυπάμαι. Αλλά αυτό το πλήρωσα και πλέον προσπαθώ να φέρομαι όπως μου φέρονται.

Πολύ λυπάμαι . Δε μου αρέσει αυτο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 10:03:20 μμ »
Δυστυχώς homo homini lupus σε κάθε πεδίο :'(

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 03:16:46 μμ »
Καλησπέρα,

Έχω ένα ιδιαίτερο 1 ώρα 1 φορά την εβδομάδα και περίπου 20 λεπτά με το αυτοκίνητο από εκεί που μένω.
Έχουμε κανονίσει από την αρχή της χρονιάς την ώρα και το έχω συνδυάσει έτσι ώστε να είμαι στο δρόμο κι αμέσως μετά να πηγαίνω σε άλλο μάθημα που έχω.
Πριν 2 εβδομάδες πάω κανονικά στο μάθημα, χτυπάω, κανένας στο σπίτι. Παίρνω τηλέφωνο τη μητέρα και  μου είπε ότι επειδή αρρώστησε η μαθήτρια την πήγαν εκτάκτως στο γιατρό κι ότι θα με έπαιρναν εκείνη την ώρα αλλά τους πρόλαβα. Αφού επρόκειτο για ασθένεια δεν έδωσα συνέχεια και το βάλαμε την Κυριακή.
Την περασμένη εβδομάδα είχα μια έκτακτη υποχρέωση, είχα ενημερώσει εκ των προτέρων ότι δε θα μπορέσει να γίνει το μάθημα την καθορισμένη μέρα και αναπληρώσαμε πάλι Κυριακή- είναι η πρώτη φορά που χρειάστηκε να αναβάλλω το μάθημα.
Εντωμεταξύ λόγω σοβαρής υποχρέωσης δικής της με ενημερώνει ότι μπορεί σήμερα να μην κάναμε μάθημα αλλά θα με έπαιρνε τηλέφωνο να μου πει εγκαίρως αν δε θα γινόταν. Δε με πήρε ποτέ και κάλεσα εγώ σήμερα και ουσιαστικά απάντησε η ητέρα της 1 ώρα πριν το μάθημα ότι τελικά δε θα γίνει και να το βάλουμε για Κυριακή.
Της είπα ότι περίμενα τηλέφωνό τους και μου είπε ότι ναι γύρισαν αλλά ήταν κουρασμένη και κοιμήθηκε και δε με πήρε. Και θεώρησε δεδομένο ότι θα μπορώ την Κυριακή αφού κάναμε και τις προηγούμενες 2 εβδομάδες.
Δεν έχω πολλά μαθήματα φέτος αλλά έχω πολλές άλλες υποχρεώσεις κι εν πάσει περιπτώσει μου μένει μια μέρα μόνο για την οικογένειά μου την οποία τη χαλάω για 1 ώρα μάθημα όλη κι όλη.
Φταίω βέβαια γιατί είμαι ελαστική και δεν της έχω πει ξεκάθαρα ότι δε δέχομαι ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής κι ούτε χρωστάω να χάνω τη μέρα μου για 1 ώρα.
Συνάδελφοι πείτε μου ειλικρινά με βρίσκετε υπερβολική;;
Πώς μπορώ να της απαντήσω;
Γενικά είμαι υποχωρητικη και κάνω εγώ πίσω αλλά ξέρω ότι είναι λάθος...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουάριος 19, 2016, 03:47:57 μμ »
Έχεις δίκιο αλλά και άδικο διότι είσαι ελαστική.Απλά να τονίσεις πως τυχαία Κυριακή είχες κενό και πως αυτό δεν θα συμβεί ξανά διότι έχεις μάθημα κανονικά με άλλο παιδί.Τότε να δούμε τι θα κάνει.Καλό Σαββατοκυριακο ;)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #988 στις: Μάρτιος 22, 2016, 08:45:52 μμ »
Πάλι εγώ :) όχι τόσο παράπονο αυτήν την φορά, αλλά ένα peculiarity στα ιδιαίτερα είναι οι γονείς να θέλουν
να ξέρουν τι homework έχει το παιδί τους πχ αντιγράφω από FB Here's the kids homework.
1.Words + Grammar page 92
2. Copy and translation: page 74 boxes 1 and 2
3. Workbook: page 38
4. TEST ON UNITS 19-24 (ON MONDAY), συν ότι έχω δει σε e-mail να στέλνουν το homework του παιδιού στον γονιό! έλεος, αν είναι έτσι να τον στείλω να διδάξει αντί για μένα, αλλά να φέρει 8-8.5-9 στο IELTS όμως σε μαθητή αλλιώς θα υπάρξει πρόβλημα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #989 στις: Μάρτιος 22, 2016, 10:09:25 μμ »
Μένω άναυδη. :-X

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #990 στις: Μάρτιος 23, 2016, 10:07:57 πμ »
Μένω άναυδη. :-X

Που να δεις τον πατέρα μαθητή να είναι πάνω από το κεφάλι του στο μάθημα και να τον κοιτάει όλη την ώρα! αν έκανε κανένα λάθος του φώναζε! άστα να πάνε  :-\ τουλάχιστον πληρώθηκα τα μαθήματα μου!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #991 στις: Μάρτιος 23, 2016, 10:19:44 πμ »
Χα,χα....έχω κάτι καλύτερο.Ο πατέρας ενός παιδιού καθόταν στα μαθήματά μου και με ρωτούσε τα πάντα.Απορίες και ερωτήσεις.Ζαλιζόμουν να τα λέω ξανά και ξανά. Ήταν και ντουβάρι :o

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #992 στις: Μάρτιος 23, 2016, 01:19:49 μμ »
Χα,χα....έχω κάτι καλύτερο.Ο πατέρας ενός παιδιού καθόταν στα μαθήματά μου και με ρωτούσε τα πάντα.Απορίες και ερωτήσεις.Ζαλιζόμουν να τα λέω ξανά και ξανά. Ήταν και ντουβάρι :o

ε συμβαίνουν αυτά! ξέρεις γιατί μας προτιμούν ως ιδιαίτερο μάθημα, έναντι του φροντιστηριακού? α) φτηνότερο κόστος, β) διαχείριση "τάξης" όπως αυτοί επιθυμούν, γ) σου τρώνε τα λεφτά όποτε θέλουν....

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #993 στις: Μάρτιος 23, 2016, 02:09:43 μμ »
Καλησπέρα σας. Θέλω τη συμβουλή σας. Έχω μαθήτρια λυκείου, 1 2ωρο τη βδομ. Δεν έχω πολλά ιδιαίτερα φέτος και ζορίζομαι. Εδώ και 1,5 μήνα δε με πληρώνει κάθε φορά όπως πριν, αλλά μου δίνει ό, τι έχει. Αντί 30 το 2ωρο, 10 και μου χρωστάει τα άλλα. Έχουν μαζευτεί κάποια χρήματα και μου λέει ότι θα τα πάρω τον άλλο μήνα, αλλά όχι και σίγουρα γιατί ζορίζονται και μου κλαίγεται.Τι να κάνω? Δε θέλω να τη χάσω γιατί θέλει μαθ. και το καλοκαίρι. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.193 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.