*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 303315 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 11:56:19 μμ »
Ναι, πολύ σωστά το λες, υπάρχει αυτός ο κίνδυνος. Αλλά είναι τέτοια η ψυχική κούραση από τέτοιου είδους μαθήματα που, μερικές φορές, προτιμάς να χάσεις τα χρήματά σου προκειμένου να απαλλαγείς. Για να καταλάβεις, κάποια στιγμή δούλευα σε ένα φροντιστήριο, στο οποίο το αφεντικό μπορεί να είναι και ο χειρότερος άνθρωπος που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Και όταν άλλαξα φροντιστήριο, ενώ μου χρωστούσε περίπου 500 ευρώ, προτίμησα να του τα χαρίσω, αρκεί να μην ξανάβλεπα τα μούτρα του! ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:11:50 πμ »
Δίκιο έχεις, Καρχαρία. Αλλά δεν μπορώ το φέσι, ρε συ. Με τρελαίνει. Και ξέρεις γιατί; Αυτοί οι άνθρωποι (οι μπαταχτσήδες, που λέμε στα μέρη μου ;D) νιώθουν ότι είναι "ανώτεροι" αν σε κοροιδέψουν και σου φάνε λεφτά. Το βλέπω κάθε μέρα στη δουλειά του άντρα μου που έχει να κάνει με εμπόρους. Πολλοί, μάλιστα, πιστεύουν ότι μόνο αν χρωστάς σε υπολογίζουν. :o Φιλοσοφία πολύύύύύ μακριά από την δικιά μου. :D

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:52:42 μμ »
Μπα μη νομίζεις, και σε μας εδώ η ίδια νοοτροπία ισχύει μέσες άκρες. Και άκου σύμπτωση, πρόσφατα συζητούσα με μερικές συναδέλφους για το θέμα της πληρωμής και έτυχε όλες να έχουμε ταλαιπωρηθεί από γονείς που είχαν αντιπροσωπείες αυτοκινήτων! Επίσης, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι οι καλύτεροι ως προς τις πληρωμές είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 01:26:13 πμ »
Θα ήθελα να συνεχίσω το θέμα ρωτώντας τους  συναδέλφους που ασχολούνται  με τα ιδιαίτερα κυρίως , πότε  και για ποιους λόγους διακόπτουν
ένα  ιδιαίτερο. Ειμαι στα πρόθυρα να διακόψω ένα και θα ήθελα να γνωρίζω και τους δικούς σας λόγους. :( ???

όποιοι και εαν είναι οι λόγοι μου φαίνεται ότι αντι-επαγγελματικό να διακόπτεις ιδιαίτερο στα μέσα της χρονιάς.

Πολύ καλά έκανε και διέκοψε. Νομίζω οτι εδώ μιλάμε για περισσότερο από χρήματα, δηλαδή για τη ψυχική ηρεμία της Στυλιανής. Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζουμε σε μια κατάσταση η οποία μας προκαλεί τρομερό άγχος (όπως είναι βέβαιο οτι είχε η συνάδελφος).
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:18:30 πμ »
Μπα μη νομίζεις, και σε μας εδώ η ίδια νοοτροπία ισχύει μέσες άκρες. Και άκου σύμπτωση, πρόσφατα συζητούσα με μερικές συναδέλφους για το θέμα της πληρωμής και έτυχε όλες να έχουμε ταλαιπωρηθεί από γονείς που είχαν αντιπροσωπείες αυτοκινήτων! Επίσης, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι οι καλύτεροι ως προς τις πληρωμές είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.
Συμφωνώ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Ίσως επειδή είναι συγκεκριμένα τα χρήματα που μπαίνουν στο σπίτι και ξέρουν που πρέπει να πάνε. Ενώ άλλοι που τη μια έχουν πολλά έσοδα και την άλλη καθόλου αρχίζουν "α, τώρα δεν έχω, θα δούμε τον άλλο μήνα" κλπ. Ας κάνουν ένα κουμάντο.

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 12:35:21 μμ »
Το θέμα αντιλαμβάνομαι καιει πολύ κόσμο.Μάλλον θα προειδοποιήσω για μια τελευταία φορά και ύστερα θα διακόψω. Τα χρήματα (ποια χρήματα δηλαδή;) δεν καλύπτουν την ψυχική οδυνη.Ολα αυτά βέβαια όταν αποφασίσει να απαντήσει στις κλήσεις μου.
Μήπως ν' άνοιγα το φροντιστήριο που σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό για να γλιτώσω ολες αυτές τις ταλαιπωρίες; Ή θα μπω σε νέες χειρότερες;
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 03:17:06 μμ »
Μάλλον θα μπεις σε χειρότερες. Γιατί φαντάσου ότι τώρα έχεις να κάνεις με "κάποιες" περιπτώσεις, πιθανόν λίγες. Στο φροντιστήριο θα έχεις να κάνεις με πολλές και επιπλέον θα έχεις στο κεφάλι σου προσωπικό, ενοίκιο, ΙΚΑ και όλα τα συναφή.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ας φερω το ήδη υπαρχων θέμα στην επικαιροτητα ,τι κάνουμε σε περίπτωση που μαθητες μας αποτύχουν στις πανελλήνιες; σε περίπτωση που μας κατηγορήσουν οι γονείς <<δίνουμε >>το μαθητή ή απολογούμαστε ;εν όψει αποτελεσμάτων κιολας θα ήθελα την άποψη σας

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
φροντιζουμε να εχουμε ενημερωσει τους γονεις πολυ πριν τις πανελληνιες για τις δυνατοτητες του παιδιου. αν δε διαβαζει το λεμε. αν ειναι για 12 και στοχευει ιατρικη τονιζουμε πως δεν εχει ελπιδες. οχι προς το τελος αλλα σε ολη τη διαρκεια της χρονιας. το λεμε και στους γονεις και στο μαθητη. αν παραλολα αυτα αφου αποτυχει ο γονιος θυμηθει να βρει εμας εξιλαστηριο θυμα του θυμιζουμε τι λεγαμε ολο το χρονο και δεν το ξανααναλαμβανουμε.

αν τωρα δε φροντισαμε να ενημερωσουμε τους γονεις ολη τη χρονια ή αν καλυπταμε το μαθητη, λεμε τα πραγματα με το ονομα τους. και σωζουμε την υπολοιπη αξιοπρεπεια μας.

αν προκειται για μαθητη καλο, διαβαστερο που θες απο αγχος θες απο "ατυχια" δεν εγραψε οπως περιμεναμε και εμεις και οι γονεις...και παλι το συζηταμε να βρουμε τι εφταιξε.

σε καθε περιπτωση απολογουμαστε μονο οταν εχουμε κανει κατι για το  οποιο πρεπει να απολογηθουμε. δε το κανουμε ποτε για να καλυψουμε το μαθητη.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αυτο εκανα κατα τη διάρκεια της χρονιάς επέμενα να διαβάζει περισσότερο γιατί ήθελε ΜΜΕ αλλά δύσκολα βλέπω τα πράγματα να το χει πετυχει και έχω αγχωθει ,οι γονείς ήταν γενικά ευχαριστημένοι καθώς οι βαθμοί του σχολείου ήταν ιδιαίτερα καλοί ωστόσο προς το τέλος κουράστηκε και δεν έκανε τις επαναλήψεις που όριζα με αποτέλεσμα να τα κάνουμε όλα μαζί!!!

καλά αποτελέσματα να έχουμε και ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος kiki_sach

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Παράθεση
καλά εδώ ξεφύγαμε λίγο έτσι;;
να σε πληρώνουν για υπηρεσίες που ΔΕΝ έχεις προσφέρει πρώτη φορά το ακούω!!
δηλαδή, ΟΚ μαγκιά σου..δε λέω..μακάρι να με πλήρωναν κ εμένα όταν με ακύρωναν :)
απλά δε νομίζω πως υπάρχει ρεαλιστική βάση σε αυτό.

Τι εννοείς "σοβαρότατου" λόγου;;Μόνο την ασθένεια;
Το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να ΜΗΝ σε χρειαστεί κάποιες φορές.

Δηλαδή αν το παιδί κατανοήσει πλήρως το συγκεκριμένο μάθημα στη παράδοση κ δεν χρειάζεται βοήθεια στις ασκήσεις δε μπορεί να σου πεί πως θα ήθελε να μην πας;;;
Προσωπικά όταν βλέπω μαθητές μου που προηγουμένως είχαν ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα να πρακολουθήσουν τον καθηγητή τους, να μου λένε ξαφνικά (ακόμα κ λίγη ώρα πριν το μάθημα) να μην πάω γιατι τις έλυσαν μονοι τους, εγώ χαίρομαι!!!!Κ τους συγχαίρω!!!


Στα λεφτά είμαι υπομονετικός.Όχι επειδή είμαι large χαρακτήρας, αλλά γιατί οι σχέσεις που χτίζω με τις οικογένειες δεν μου επιτρέπουν να μην είμαι ελαστικός..Αν κάτι σε ενοχλεί παρόλαυτα σωστό είναι να το θίγεις κ να το συζητάς.
Παράθεση


Συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να είμαστε και άνθρωποι πάνω απ'όλα. Εγώ είχα μια καθηγήτρια για ιδιαίτερο όταν ήμουν εγώ μαθήτρια η οποία είχε την ίδια αντιμετώπιση, και μια μέρα με έβαλε για μάθημα με πυρετό! Έλεος! Πρέπει να δίνουμε και βάση στις ανθρώπινες σχέσεις και στο καλό όνομα που θα βγάλουμε και για μελλοντικούς "πελάτες"!
[/quote]

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ναι, πολύ σωστά το λες, υπάρχει αυτός ο κίνδυνος. Αλλά είναι τέτοια η ψυχική κούραση από τέτοιου είδους μαθήματα που, μερικές φορές, προτιμάς να χάσεις τα χρήματά σου προκειμένου να απαλλαγείς. Για να καταλάβεις, κάποια στιγμή δούλευα σε ένα φροντιστήριο, στο οποίο το αφεντικό μπορεί να είναι και ο χειρότερος άνθρωπος που έχω συναντήσει στη ζωή μου. Και όταν άλλαξα φροντιστήριο, ενώ μου χρωστούσε περίπου 500 ευρώ, προτίμησα να του τα χαρίσω, αρκεί να μην ξανάβλεπα τα μούτρα του! ::)
εγώ πάλι και ξαναπάω και είμαι και σαν την Κόλινς της Δυναστείας( 8)) και αν τα καλά που μου έχουν κάνει είναι απρόσμενα πολλά, τους κάνω και μια ωραία καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και το ίκα (αν και στο παρελθόν μου ξέφυγαν αρκετοί... :()

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
fivo, απ'οτι σε θυμαμαι, εχεις αυτον τον....αερα!!!!  φανταζομαι τον φροντιστηριαρχη!!!  ;D

τα ιδιαιτερα (κυριως οταν δεν τον γνωριζεις τον αλλο) ειναι επισφαλει!
κρατας "πισινή"
τους εξηγεις απο την αρχη οτι "εγω πληρωνομαι παντα στο τελος του μαθηματος"
ή " εγω πληρωνομαι τελος της εβδομαδας" και μετα προχωραω .... γιατι παρεχω υπηρεσια και πληρωνομαι αμεσως.
ή οπως λεω εγω...." ο κιμας κοβεται παρουσια του πελάτη" 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2010, 02:08:30 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
fivo, απ'οτι σε θυμαμαι, εχεις αυτον τον....αερα!!!!  φανταζομαι τον φροντιστηριαρχη!!!  ;D

τα ιδιαιτερα (κυριως οταν δεν τον γνωριζεις τον αλλο) ειναι επισφαλει!
κρατας "πισινή"
τους εξηγεις απο την αρχη οτι "εγω πληρωνομαι παντα στο τελος του μαθηματος"
ή " εγω πληρωνομαι τελος της εβδομαδας" και μετα προχωραω .... γιατι παρεχω υπηρεσια και πληρωνομαι αμεσως.
ή οπως λεω εγω...." ο κιμας κοβεται παρουσια του πελάτη" 

κοιμάσαι ακόμα βλέπω σύντροφε Μάρκο... ;) anyway, καλός ο κιμάς. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 709

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.