*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302276 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 07:51:38 μμ »
Έγινε και αυτό. Ακύρωση από μαθητή IELTS, λέγοντας μου πως βρήκε άλλη καθηγήτρια πιο φτηνή με 7 ευρώ την ώρα.
Το περίεργο ήταν πως η κοπέλα του που με βρήκε μέσω αγγελίας είπε μια χαρά για τα 12 που ζήταγα (με δωρεάν όλο το υλικό προετοιμασίας μέχρι και το Listening!), τι να πω. Έπρεπε να του πετάξω ένα "μου το λέτε 1 ώρα πριν το μάθημα, θα χρεώσω την μία ώρα", τι να πω, καλά τους κάνουν τα φροντιστήρια που τους λένε 250 ευρώ προκαταβολικά χωρίς δικαίωμα επιστροφής χρημάτων για 10 ώρες με άλλους 12 στην τάξη, με μάθημα 40 λεπτών βεβαίως βεβαίως ΥΓ και μετά λένε θέλετε και άλλες 10 ώρες διδασκαλίας για να πιάσετε ένα 7,5 (ΕΛΕΟΣ).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:10:15 μμ »
Εδώ εμένα μου ζήτησαν καθημερινή μελέτη 2-2:30 ωρών Β Γυμνασίου για 350 ευρώ το μήνα. Και το κερασάκι ήταν ότι η μητέρα μου πρότεινε να φύγω από το σπίτι μου για να μείνω στη διπλανο διαμέρισμα του σπιτιού της που το νοίκιαζε για 450 και μου λέει : "Θα μένεις δίπλα, θα μελετάς το γιο μου, δε θα σε πληρώνω και θα μου δίνεις τη διαφορά στο νοίκι.."   :o :o ??? ??? ::) ::) :-X

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:23:21 μμ »
Εδώ εμένα μου ζήτησαν καθημερινή μελέτη 2-2:30 ωρών Β Γυμνασίου για 350 ευρώ το μήνα. Και το κερασάκι ήταν ότι η μητέρα μου πρότεινε να φύγω από το σπίτι μου για να μείνω στη διπλανο διαμέρισμα του σπιτιού της που το νοίκιαζε για 450 και μου λέει : "Θα μένεις δίπλα, θα μελετάς το γιο μου, δε θα σε πληρώνω και θα μου δίνεις τη διαφορά στο νοίκι.."   :o :o ??? ??? ::) ::) :-X

Δηλαδή και θα έβρισκε νοικάρη για το άδειο διαμέρισμα της, και θα επέβαλε τιμή ενοικίου (!!) και θα είχε την πολυτέλεια να σας έχει επί 24ωρης βάσης (μια πόρτα βρε αδερφέ ο Γιαννάκης δεν κατάλαβε τα Μαθηματικά του κάνεις λίγο?), δεν ξέρω μεγάλη απογοήτευση με τα ιδιαίτερα μαθήματα, πάνε οι χρυσές εποχές....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2013, 08:57:57 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 09:29:30 μμ »
(μια πόρτα βρε αδερφέ ο Γιαννάκης δεν κατάλαβε τα Μαθηματικά του κάνεις λίγο?)

ακριβώς!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουάριος 06, 2013, 09:58:16 μμ »
Εδώ εμένα μου ζήτησαν καθημερινή μελέτη 2-2:30 ωρών Β Γυμνασίου για 350 ευρώ το μήνα. Και το κερασάκι ήταν ότι η μητέρα μου πρότεινε να φύγω από το σπίτι μου για να μείνω στη διπλανο διαμέρισμα του σπιτιού της που το νοίκιαζε για 450 και μου λέει : "Θα μένεις δίπλα, θα μελετάς το γιο μου, δε θα σε πληρώνω και θα μου δίνεις τη διαφορά στο νοίκι.."   :o :o ??? ??? ::) ::) :-X
Μήπως ήθελε να της φτιάχνεις και το φαγητό δωρεάν;
Τι είναι αυτά που ακούμε; Έχουν ξεφύγει κάποιοι γονείς!!

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 12:30:56 πμ »
Και εννοειται αποδειξη στην εφορια 100 ευρω το νοικι. Πραγματικα η κυρια το παραδεχομαι οτι ειχε επιχειρηματικο μυαλο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #300 στις: Φεβρουάριος 07, 2013, 11:46:25 μμ »
Εδώ εμένα μου ζήτησαν καθημερινή μελέτη 2-2:30 ωρών Β Γυμνασίου για 350 ευρώ το μήνα. Και το κερασάκι ήταν ότι η μητέρα μου πρότεινε να φύγω από το σπίτι μου για να μείνω στη διπλανο διαμέρισμα του σπιτιού της που το νοίκιαζε για 450 και μου λέει : "Θα μένεις δίπλα, θα μελετάς το γιο μου, δε θα σε πληρώνω και θα μου δίνεις τη διαφορά στο νοίκι.."   :o :o ??? ??? ::) ::) :-X

Τι και πως ακριβώς της απάντησες; Αν θέλεις, μοιράσου το μαζί μας..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #301 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 12:02:25 πμ »
Και πάνω που νομίζεις ότι τα έχεις ακούσει όλα... η πραγματικότητα σε ξεπερνά για άλλη μια φορά!  :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #302 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 01:22:14 μμ »
Καλά η όλη κατάσταση ήταν σουρεάλ. Με πήρε πριν μία εβδομάδα και μου είπε ότι θέλει να κλείσουμε ώρες για το Σεπτέμβρη.. :o :o ::) ::) :-X :-X Της είπα ότι είναι λιγάκι νωρίς για να ξέρω το πρόγραμμά μου και της είπα ότι είναι 10ε/ ώρα για καθημερινή 2ωρη μελέτη. Εκείνη συγκλονίστηκε και μου πε να ξεχάσω αυτές τις εποχές γιατί ο κόσμος δεν έχει λεφτά..(οκ, θα μπορούσε να μιλάει για τον εαυτό της γιατί έχω και άλλα παιδιά για μελέτη και οι γονείς τους με πληρώνουν κανονικότατα) και ότι μπορεί να μου δίνει το πολύ 350 το μήνα ενώ σε αυτόν που έχει τώρα δίνει 300!! Στο τέλος μου πρόσθεσε ότι και αυτή κ ο άντρας της είναι άνεργοι και γι'αυτό δε μπορούν να με πληρώσουν. Τότε τη ρώτησα γιατί δεν το διαβάζουν οι ίδιοι αφού είναι όλη μέρα στο σπίτι!!! Και μου είπε ότι δεν κάθεται μαζί τους αλλά θελει κάποιον που να τον "στρώσει". Τί να της έλεγα..θεε μου..έλεος..(άσε που μίλαγε ακατάπαυστα..)
Της είπα ότι θα την έχω υπόψιν και από Σεπτέμβρη που θα ξέρω το πρόγραμμά μου θα την πάρω τηλέφωνο  ::)
Όσο την πάρω εμένα να μου τηλεγραφήσετε..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #303 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 02:36:24 μμ »
(με δωρεάν όλο το υλικό προετοιμασίας μέχρι και το Listening!), τι να πω.

δηλαδη σε αλλες περιπτωσεις τους βαζεις να αγορασουν τα cd??εννοειται πως δικη σου υποχρεωση ειναι...μια φορα τα αγοραζεις κ σου μενουν κιολας..

το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #304 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 04:12:53 μμ »
Καλά η όλη κατάσταση ήταν σουρεάλ. Με πήρε πριν μία εβδομάδα και μου είπε ότι θέλει να κλείσουμε ώρες για το Σεπτέμβρη.. :o :o ::) ::) :-X :-X Της είπα ότι είναι λιγάκι νωρίς για να ξέρω το πρόγραμμά μου και της είπα ότι είναι 10ε/ ώρα για καθημερινή 2ωρη μελέτη. Εκείνη συγκλονίστηκε και μου πε να ξεχάσω αυτές τις εποχές γιατί ο κόσμος δεν έχει λεφτά..(οκ, θα μπορούσε να μιλάει για τον εαυτό της γιατί έχω και άλλα παιδιά για μελέτη και οι γονείς τους με πληρώνουν κανονικότατα) και ότι μπορεί να μου δίνει το πολύ 350 το μήνα ενώ σε αυτόν που έχει τώρα δίνει 300!! Στο τέλος μου πρόσθεσε ότι και αυτή κ ο άντρας της είναι άνεργοι και γι'αυτό δε μπορούν να με πληρώσουν. Τότε τη ρώτησα γιατί δεν το διαβάζουν οι ίδιοι αφού είναι όλη μέρα στο σπίτι!!! Και μου είπε ότι δεν κάθεται μαζί τους αλλά θελει κάποιον που να τον "στρώσει". Τί να της έλεγα..θεε μου..έλεος..(άσε που μίλαγε ακατάπαυστα..)
Της είπα ότι θα την έχω υπόψιν και από Σεπτέμβρη που θα ξέρω το πρόγραμμά μου θα την πάρω τηλέφωνο  ::)
Όσο την πάρω εμένα να μου τηλεγραφήσετε..

Νομίζω πως 350 ευρω το μηνα ειναι καλά. Ειναι ενα στανταρ ποσο και συνηθιζεται σε καθε ειδους συμφωνίες. Αρκει να συνεχίσει κανονικα ολη τη χρονιά, χωρις "κενά" ωστε και το ποσο αυτο να ειναι σταθερο και η μελετη του παιδιου να αποδώσει.

Επισης, μη σε παραξενεύει το γεγονός πως πολλα παιδια δεν θέλουν να τους βοηθανε οι γονεις τους ακομα κι αν "κατεχουν" το προς διδασκαλια αντικειμενο. Συμφωνώ βεβαια πως σε τετοιες εποχες και τα παιδια πρεπει να αλλαξουν νοοτροπία, και αυτο θα πρεπει να ξεκινησει απο τους γονεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #305 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 05:24:06 μμ »
Και εγώ θεωρώ ότι είναι αρκετά καλά, αν και εφόσον,όμως, θα πληρώνεσαι στην ώρα σου. Αν τα υπολογίσεις, και 10 ευρώ να παίρνεις την ώρα, θα έβγαιναν γύρω στα 400 και κάτι ενδεχομένως ευρώ.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #306 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:33:04 μμ »
(με δωρεάν όλο το υλικό προετοιμασίας μέχρι και το Listening!), τι να πω.

δηλαδη σε αλλες περιπτωσεις τους βαζεις να αγορασουν τα cd??εννοειται πως δικη σου υποχρεωση ειναι...μια φορα τα αγοραζεις κ σου μενουν κιολας..

στα ιδιαίτερα δεν μπορώ να χρεώσω φωτοτυπίες ή αντίγραφα των CDs? άσε γιατί παλιά έδινα σε μαθητές δωρεάν το βιβλίο τους (είχα μερικά από εκθέσεις βιβλίων) και μετά από 2-3 μήνες με παράταγαν οπότε  :( ΥΓ με 12 ευρώ την ώρα, κόστος μεταφοράς με άθλια ΜΜΜ, να ακούς τον κάθε γονέα συν τις ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής δεν δύναμαι να κάνω κάτι παραπάνω.. ΥΓ2 συν ότι με ένα μάθημα που πλήρωσε του έμεινε το CD οπότε βγήκα χαμένος ουσιαστικά έτσι δεν είναι? ας το αγόραζε μόνος του ή ας του δώσει ο επόμενος πεινασμένος καθηγητής ΥΓ3 έχεις δει ποτέ φροντιστήριο (που πληρώνεις 4 κατοστάρικα προκαταβολικά για 20 ώρες με άλλα 12 άτομα) να δίνει ποτέ CD? μόνο μέσα στην τάξη ότι ακούσει ο "πελάτης"
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:39:13 μμ από George999 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #307 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 10:49:53 μμ »
Τί να πω βρε παιδιά, εμένα μου φαίνονται λίγα 350 ευρώ για 50 ώρες. Βγαίνει 7 ευρώ η ώρα συν του ότι με φέρνει σε δύσκολη θέση το γεγονός ότι θα μελετάω παιδί σε Μαθηματικά και Φυσική ενώ δεν είναι το αντικείμενό μου. Σε καθημερινή μελέτη δημοτικού παίρνω 8, 9, ή 10 ευρώ την ώρα με σνεργάσιμους γονείς και παιδιά. Δε ξέρω..δε μου άρεσε η όλη της συμπεριφορά. Τη ρώτησα γιατί θέλει να αλλάξει καθηγητή και μου είπε ότι ο γιος της είναι όλη μέρα είναι ξαπλωμένος στον καναπέ και ότι ο φιλόλογος που τον διαβάζει δεν τον έχει "τιθασεύσει" σε αντίθεση με τη δασκάλα που το διάβαζε στο δημοτικό που τον είχε σήκω πάνω-κάτσε κάτω. Ξενέρωσα απίστευτα με το γεγονός ότι μου είπε να μείνω δίπλα τους καθώς και το ότι ξόδεψε μερικές χιλιάδες ευρώ στις διακοπές της το καλοκαίρι (ναι, μου το είπε και αυτό!!! μιλούσε Α-Κ-Α-Τ-Α-Π-Α-Υ-Σ-Τ-Α) ενώ θέλει καθηγητή με τρεις κι εξήντα..

Τί να πω. Αν μου μείνουν κενά από Σεπτέμβρη μπορεί να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να πάω. Προς το παρόν όμως είμαι στις 35 ώρες την εβδομάδα και δεν έχω χρόνο ούτε να ξυστώ  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.