*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 303034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #658 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:35:56 πμ »
Έλα μωρέ, βάλ' τους εκεί ένα κείμενο να διαβάσουν, σιγά το πράγμα. Όσο ασχολούνται, διορθώνεις δυο εκθέσεις Proficiency και λύνεις 3 εξισώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 12:42:09 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #659 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:36:55 πμ »
Άντε εξήγησέ το αυτό στους γονείς... Μήπως να τους πληρώνατε για να διαβάσουν αυτοί τα βλαστάρια τους;
Αυτή κι αν είναι καλή ιδέα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #660 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:47:55 πμ »
Τότε Τάνια84 θα αρχίσω να σε βλέπω ανταγωνιστικά αφού ήμουν καλός και στα φιλολογικά..
Τι να τους διδάσκω από άγνωστο;;;;

Πφφφ!!!Ιδέα δεν έχω!!!Πάρε μωρέ κανένα βοήθημα να ξεστραβωθείς!!!  ;) ;) ;)
Τι να λέμε συνάδελφοι, ο χρόνος δείχνει την αξία του καθενός στον κλάδο του...Δεν επιβιώνεις μόνο με τις χαμηλές τιμές αν δεν έχεις ποιότητα και για να έχεις ποιότητα πρέπει να έχεις την πολυτέλεια να εξειδικεύεσαι σε ένα αντικείμενο! Αυτό που σπούδασες και υπηρετείς! Φέτος μόνο πλήρωσα σχεδόν 100 ευρώ για να αγοράσω καινούριες σειρές βιβλίων κάποιες από τις οποίες ίσως και να μη χρησιμοποιήσω! Βγαίνω με 5 ευρώ την ώρα?
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #661 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:58:24 πμ »
Πατάκη να πάρεις Κωνσταντίνε! Είναι πολύ καλός  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:28 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #662 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:59:20 πμ »
Για να διδάξεις ένα μάθημα θα πρέπει να έχει εμπεριστατωμένη άποψη!
Αυτό συνεπάγεται ότι δε θα πρέπει να έχεις μόνο ένα βιβλίο π.χ. για χημεία Β λυκείου αλλά τουλάχιστον 2-3 για να βγάζεις και καλές ασκήσεις!
Μην ξεχνάμε ότι τα βιβλία είναι ένα δυσβάστακτο κόστος όπου με 5 € δε βγαίνει συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #663 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:06:39 πμ »
Για να διδάξεις ένα μάθημα θα πρέπει να έχει εμπεριστατωμένη άποψη!
Αυτό συνεπάγεται ότι δε θα πρέπει να έχεις μόνο ένα βιβλίο π.χ. για χημεία Β λυκείου αλλά τουλάχιστον 2-3 για να βγάζεις και καλές ασκήσεις!
Μην ξεχνάμε ότι τα βιβλία είναι ένα δυσβάστακτο κόστος όπου με 5 € δε βγαίνει συνάδελφοι!

Τα δικά μας τα ξενόγλωσσα να δεις πόσο ακριβά είναι και πόσα πολλά! Άσε που αλλάζουν κάθε δυο χρόνια τις εξετάσεις και πρέπει να αγοράζουμε εκ νέου τα βιβλία των Tests! Έχει αλλάξει και η πολιτική των εκδοτικών και στέλνουν ελάχιστα πλέον δωρεάν!Για να μην αναφερθώ στα CDs!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #664 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:07:47 πμ »
Άντε να το πεις αυτό στους γονείς!
Αλλά και να το πεις, θα το καταλάβουν;;

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #665 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:17:57 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με ένα ιδιαίτερο Αγγλικών...Τάνια βοήθεια ;)
Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Ανέλαβα δύο κοριτσάκια Α' και Γ' Δημοτικού. Πηγαίνουν σε ιδιωτικό και κάνουν από Burlington τα Tiny Town Pre-Junior και Our Town Junior B αντίστοιχα. Η μητέρα τους μου είπε θέλει τα παιδιά να μάθουν να μιλάνε, δεν την ενδιαφέρει η γραμματική κτλπ, θέλει εμπειρικά Αγγλικά, όπως είπε. Από τα λεγόμενά της επίσης, προτιμά να κάνουν μαζί τα παιδιά αν και είπαμε θα δούμε αν μπορούν.

Τώρα τα διλήμματα είναι πολλά.. θεωρώ ότι δεν χρειάζεται άλλο βιβλίο από αυτά που κάνουν σχολείο. Έκανα ένα μάθημα να δω πως πάνε, (ένα παραμυθάκι με χαιρετισμούς, ζωάκια και κάποια χρώματα) φυσικά η μικρή δεν ξέρει καθόλου να διαβάζει και τώρα μαθαίνει τα γραμματάκια. Τώρα ανάλογα με το υλικό που πηγαίνω, να τους βάζω κάποιες λεξούλες αντιγραφή και ορθογραφία; Αλλά και πάλι δεν μπορούν να έχουν τις ίδιες λέξεις ορθογραφία.
Όπως καταλάβατε είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση που δεν μου έχει ξανατύχει. Αν μπορείτε, μπείτε στον κόπο και πέιτε μου τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ. :)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #666 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:50:55 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι!Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με ένα ιδιαίτερο Αγγλικών...Τάνια βοήθεια ;)
Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Ανέλαβα δύο κοριτσάκια Α' και Γ' Δημοτικού. Πηγαίνουν σε ιδιωτικό και κάνουν από Burlington τα Tiny Town Pre-Junior και Our Town Junior B αντίστοιχα. Η μητέρα τους μου είπε θέλει τα παιδιά να μάθουν να μιλάνε, δεν την ενδιαφέρει η γραμματική κτλπ, θέλει εμπειρικά Αγγλικά, όπως είπε. Από τα λεγόμενά της επίσης, προτιμά να κάνουν μαζί τα παιδιά αν και είπαμε θα δούμε αν μπορούν.

Τώρα τα διλήμματα είναι πολλά.. θεωρώ ότι δεν χρειάζεται άλλο βιβλίο από αυτά που κάνουν σχολείο. Έκανα ένα μάθημα να δω πως πάνε, (ένα παραμυθάκι με χαιρετισμούς, ζωάκια και κάποια χρώματα) φυσικά η μικρή δεν ξέρει καθόλου να διαβάζει και τώρα μαθαίνει τα γραμματάκια. Τώρα ανάλογα με το υλικό που πηγαίνω, να τους βάζω κάποιες λεξούλες αντιγραφή και ορθογραφία; Αλλά και πάλι δεν μπορούν να έχουν τις ίδιες λέξεις ορθογραφία.
Όπως καταλάβατε είναι μία ιδιαίτερη περίπτωση που δεν μου έχει ξανατύχει. Αν μπορείτε, μπείτε στον κόπο και πέιτε μου τη γνώμη σας. Ευχαριστώ πολύ. :)

Νομίζω ότι πρέπει να κινηθείς περισσότερο προς την δημιουργική απασχόληση και όχι τόσο μάθημα σαν μάθημα!
Θα τραγουδάτε τραγούδια από το διαδίκτυο, θα φτιάξεις επιτραπέζια στα Αγγλικά, θα τυπώνεις worksheets είτε με τα γραμματάκια είτε με puzzles κτλ. Είναι αρκετά απαιτητικό το μάθημα με τόσο μικρά παιδάκια και θέλει πολύ δουλειά από μέρους σου!Στο μικρό το κοριτσάκι θα απέφευγα εντελώς την ορθογραφία καθώς και την γραφή τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα και θα δούλευα πιο πολύ με crafts και δραστηριότητες επίκαιρες... Για παράδειγμα μπορείς να τους μιλήσεις για το Halloween μετά έρχεται το Thanks Giving μετά Χριστούγεννα και έτσι θα πορευτείς!Παράλληλα θα τους δίνεις δραστηριότητες και φωτοτυπίες γι αυτά τα θέματα! Η πρώτη φορά είναι δύσκολη...Αν φτιάξεις μια φορά υλικό μετά θα το έχεις για μια ζωή!Ελπίζω να σε βοήθησα!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #667 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:47:54 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ με την Τάνια. Δημιουργική απασχόληση, πολύ μπλα μπλα και έμφαση σε βιωματικές προσεγγίσεις. Θα προσαρμοστείς στο επίπεδο της μικρής (άρα ξέχνα αντιγραφή, ορθογραφία κλπ) και θα κάνετε περισσότερο παιχνίδια, κατασκευές, τραγούδια.

Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #668 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:08:56 πμ »
Καλημέρα! Θα χρειαστώ κι εγώ με τη σειρά μου την βοήθεια σας μιας και είμαι καινούρια στο χώρο των ιδιαίτερων...
Με πήρε τηλ. μια μαμά για να αναλάβω να βοηθήσω το παιδάκι της που είναι Γ' Δημοτικού στη Γλώσσα... Το πρόβλημα είναι πως ενώ δεν πίστευα ως τώρα ότι θα προσληφθώ ως αναπληρώτρια υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να φύγω σε κανένα μήνα... Τι κάνουμε; Ενημερώνουμε τον γονιό για αυτή την πιθανότητα ή όχι γιατί δεν θα με επιλέξει έστω για αυτό το μήνα...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #669 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:43:51 πμ »
Μην πεις κάτι..μπορεί να μη σε καλέσουν και να χάσεις και τα αυγά και τα καλάθια!
Περίμενε λιγάκι. Άλλωστε το παιδάκι είναι Γ Δημοτικού, δεν είναι και Γ Λυκείου..
Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να ρωτήσεις κανά δυο συναδέλφους σου μήπως θα μπορούσαν να το αναλάβουν σε περίπτωση που φύγεις, έτσι ώστε αν τυχόν σε καλέσουν αναπληρώτρια να μπορέσεις να συστήσεις άμεσα κάποιον στους γονεις.

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #670 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 11:52:11 πμ »
Ναι ακριβώς... Το θέμα είναι ότι με αυτό το υπουργείο του παραλόγου είμαστε στον αέρα και δεν είναι τίποτα βέβαιο... Άρα δεν μπορώ να βάλω άλλο τη ζωή μου σε παύση και να περιμένω με σταυρωμένα χέρια... Το σκέφτηκα κι εγώ να έχω και κάποιον άλλο στο νου μου για να προτείνω... Είναι λίγο δύσκολο γιατί μένω σε χωριό και δεν ξέρω πολλούς συναδέλφους εδώ που να ασχολούνται με ιδιαίτερα... Θα το ψάξω πάντως... Ευχαριστώ για τη συμβουλή... Όσο περισσότερες γνώμες ακούμε βοηθάει...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #671 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 11:21:43 πμ »
Πήγα σήμερα κανονικά στο μάθημά μου και χτύπαγα τα κουδούνια πολλή ώρα και δεν ήτανε εκεί, πιθανότατα πήγαν για βόλτα ή τριήμερο! Έλεος πια, δε με είχαν ειδοποιήσει, δεν έκαναν καμία αναφορά για το τριήμερο και πίστευα πως θα έχουμε κανονικά μάθημα.. και αυτό ήταν και ένας λόγος που δεν έφυγα εγώ για 3μερο. Ήμουν 1,5 ώρα πέρα δώθε με το λεωφορείο για το τίποτα. Τώρα τι τους λες; Δεν πρέπει να πληρωθώ για σήμερα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161909
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 513
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.