*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #714 στις: Ιούλιος 19, 2014, 10:06:30 πμ »
Παλιά οι δρόμοι ήταν κυρίως χωματόδρομοι και ήταν μονίμως μεσα στην λασπη αλλά και πάλι υπήρχε ένα μεταλλικό ποδόμακρο στο πλαι της εισόδου οπου κάποιος καθαριζε τα αρβύλια του πριν μπει.. με την ιδια λογική και τα ρούχα που φοράμε και κυκλοφορουμε εξω, καθόμαστε στα καθίσματα του αστικού κλπ έχουν μεγάλο μικροβιακό φορτίο (μπορει να κολλήσεις εχινόκοκκο, καλαζαρ, χλαπάτσα κλπ) προτείνω να κανουμε μαθημα με το μπουρνουζι..χαχαχα
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #715 στις: Ιούλιος 19, 2014, 10:22:05 πμ »
Παλιά οι δρόμοι ήταν κυρίως χωματόδρομοι και ήταν μονίμως μεσα στην λασπη αλλά και πάλι υπήρχε ένα μεταλλικό ποδόμακρο στο πλαι της εισόδου οπου κάποιος καθαριζε τα αρβύλια του πριν μπει.. με την ιδια λογική και τα ρούχα που φοράμε και κυκλοφορουμε εξω, καθόμαστε στα καθίσματα του αστικού κλπ έχουν μεγάλο μικροβιακό φορτίο (μπορει να κολλήσεις εχινόκοκκο, καλαζαρ, χλαπάτσα κλπ) προτείνω να κανουμε μαθημα με το μπουρνουζι..χαχαχα


 ;D ;D Το πόσο έχω γελάσει με τις τελευταίες σου αναρτήσεις δεν περιγράφεται...

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #716 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:03:05 μμ »
Συγγνώμη,αλλά το θεωρώ υπερβολικό όλο αυτό.Κι εμείς στο σπίτι βγάζουμε τα παπούτσια κα περπατάμε ξυπόλητοι,άντε να το ζητήσω κι από τους φίλους των παιδιών μου να κάνουν το ίδιο,αλλά στους επισκέπτες μου εννοείται πως δεν το κάνω ποτέ.Τιο θεωρώ μεγάλη αγένεια και νομίζω πως θα με ενοχλούσε κι η ιδέα να μου το ζητήσουν

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #717 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:48:46 μμ »
Στην κουλτούρα πολλών ανατολικών λαών είναι αυτονόητο να βγάζουν τα παπούτσια τους οι επισκέπτες σε κάθε σπίτι.
Εδώ στο Ελλάντα ακόμα να μάθουμε να πλένουμε σωστά (ή και καθόλου) τα χέρια μας, τουλάχιστον πριν από γεύματα... τι συζητάμε τώρα για παπούτσια  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #718 στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:49:46 μμ »
"Στην κουλτούρα πολλών ανατολικών λαών είναι αυτονόητο να βγάζουν τα παπούτσια τους οι επισκέπτες σε κάθε σπίτι.
Εδώ στο Ελλάντα ακόμα να μάθουμε να πλένουμε σωστά (ή και καθόλου) τα χέρια μας, τουλάχιστον πριν από γεύματα... τι συζητάμε τώρα για παπούτσια  :D"
Βλέπε Σουλειμαν ο Μεγαλοπρεπής, Η εκδίκηση, Χίλιες και μια νύχτες, Ασι κλπ σαπουνόπερες της τουρκικής tv που έχουν επιμορφωτικό χαρακτήρα και προάγουν τον πολιτισμό των Τούρκων..
Δηλαδή έτσι απο περιέργεια πως είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να πλύνει κανείς τα χέρια του?? να τα βουτήξει σε bedadin?? Μια χαρά είναι η κουλτούρα μας απλά δεν έχουμε μάθει να είμαστε περήφανοι γι αυτήν.
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #719 στις: Ιούλιος 19, 2014, 04:10:54 μμ »
Στην κουλτούρα πολλών ανατολικών λαών είναι αυτονόητο να βγάζουν τα παπούτσια τους οι επισκέπτες σε κάθε σπίτι.
Το σωστό είναι να κάνουμε μόνοι μας ερώτηση για το αν πρέπει να βγάλουμε τα παπούτσια πριν μπούμε στο σπίτι ή στο υπνοδωμάτιο. Όποια και να είναι η απάντηση δεν πρέπει να υπάρχει παρεξήγηση. Μια φορά μόνο μου ζήτησαν να βγάζω τα παπούτσια μέχρι το Πάσχα για να μην λερώσω μετά δεν είχαν στρωμένα χαλιά και μου επέτρεπαν να μπαίνω με τα παπούτσια. Το βρήκα απόλυτα φυσιολογικό το ίδιο εφαρμόζω και εγώ στο σπίτι μου και γενικά όταν μπαίνω με παπούτσια σε σπίτι αποφεύγω να πατώ πάνω σε χαλιά.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #720 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:01:27 μμ »
Εγώ πάντα ρωτάω αν θα βγάλω τα παπούτσια και στο ιδιωτικό σχολείο που εργάζομαι έχω παπούτσια μόνο για τον εσωτερικό χώρο του σχολείου όπως και τα πιτσιρίκια
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #721 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:26:01 μμ »
Alexia32 εκφυλίζεις τη συζήτηση του θέματος υγιεινής σε επίπεδο σήριαλ.. δεν είναι ό,τι καλύτερο για φυσικό (όπως βλέπω από την ειδικότητά σου).

Η κουλτούρα κάθε λαού έχει θετικά και αρνητικά (υποκειμενικά στοιχεία και αυτά βέβαια), οπότε και η δικιά μας έχει από τα δύο. Αν βλέπουμε μόνο το ένα από τα δύο, τότε ανήκει στην κατηγορία της εμμονής ίσως.

Αρκετά βγήκαμε εκτός θέματος (περίπου)  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #722 στις: Ιούλιος 19, 2014, 05:52:55 μμ »
Συγγνώμη,αλλά το θεωρώ υπερβολικό όλο αυτό.Κι εμείς στο σπίτι βγάζουμε τα παπούτσια κα περπατάμε ξυπόλητοι,άντε να το ζητήσω κι από τους φίλους των παιδιών μου να κάνουν το ίδιο,αλλά στους επισκέπτες μου εννοείται πως δεν το κάνω ποτέ.Τιο θεωρώ μεγάλη αγένεια και νομίζω πως θα με ενοχλούσε κι η ιδέα να μου το ζητήσουν

Συμφωνώ μαζί σου, χωρίς περαιτέρω  "αναλύσεις". Διότι πέρα από τις κουλτούρες ανατολικών και δυτικών αν δεν υπάρχει σεβασμός τίποτα δε γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 06:32:56 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #723 στις: Ιούλιος 19, 2014, 07:02:02 μμ »
 Αν δεν έχει παντόφλες καθαρές η νοικοκυρά να σου προσφέρει, εννοείται ότι δεν βγάζεις παπούτσια.
Στο σπίτι μας εννοείται οτι όλοι θα βγάλουμε τα παπούτσια και θα φορέσουμε παντόφλες, αλλά όταν έχουμε επισκέψεις, υποδεχόμαστε τον κόσμο με παπούτσια (δεν είμαστε στον Ευαγγελισμό  :P) και δεν ζητάμε από τους επισκέπτες να βγάλουν τα δικά τους, εκτός κι αν υπάρχει σοβαρός λόγος π.χ. μωρό στο σπίτι. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει πάντα να προσφέρουμε παντόφλες.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #724 στις: Ιούλιος 19, 2014, 07:22:57 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=NewqTCakQ3Q

μήπως θέλουν να δουν αν φοράς μικρόφωνο?
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #725 στις: Ιούλιος 20, 2014, 03:47:03 πμ »
Mε παπούτσια ή μη (και ένα ποδόλουτρο σύμφωνο με την ομηρική παράδοση,  δεν θα έβλαπτε) άκρη δεν βγαίνει... επιστρέφουμε στο θέμα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Alexia32

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #726 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:01:33 μμ »
Alexia32 εκφυλίζεις τη συζήτηση του θέματος υγιεινής σε επίπεδο σήριαλ.. δεν είναι ό,τι καλύτερο για φυσικό (όπως βλέπω από την ειδικότητά σου).

Εκφυλισμός σημαίνει ότι σε μία ενεργειακή στάθμη αντιστοιχούν περισσότερες από μία καταστάσεις (δηλαδή περισσότερες από μία κυματοσυναρτήσεις, ή, αλλιώς, περισσότερες από μία διατεταγμένες τριάδες κβαντικών αριθμών. Π.χ. οι καταστάσεις με (n,m,l)=(1,2,1) και (n,m,l)=(2,1,1) έχουν την ίδια ενέργεια). Η πηγή του εκφυλισμού είναι η συμμετρία του συστήματος.
Αυτό τον εκφυλισμό εννοείς??  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Πλακίτσα κάνουμε συνάδελφε χαλαρωσε και απόλαυσε τον καφέ σου... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Η γνώση μιλάει, αλλά η σοφία ακούει: Jimi Hendrix

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #727 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:31:02 πμ »
Το είδαμε και αυτό! Γνωριμία που κράτησε 1,5 ώρα (!?!?), προτείνω σε μαθήτρια 50 ετών, νοσηλεύτρια επιπέδου Β1 που θέλει να δουλέψει Αγγλία, βιβλία από εκδοτικό οίκο από επαρχία, και κανονίζουμε την Πέμπτη το πρώτο μάθημα. Όλα καλά μέχρι εδώ. Έλα που όταν πάει να τα αγοράσει της αλλάζουν τα μυαλά ο βιβλιοπώλης και της λένε πουλήσαμε μόνο 3 πέρυσι, δεν είναι καλά αυτά τα βιβλία κτλ. Μου λέει δεν θα προχωρήσουμε σε μάθημα, και όταν της λέω της αφιλότιμης ότι έχασα 1,5 ώρα για αυτήν και της διόρθωσα και ένα γράμμα (άθλια συνταγμένο φυσικά) μου λέει 'ε, τι να κάνουμε'. ΕΛΕΟΣ στραβά μπήκαμε στο 2014-5.  :(
ΥΓ προσέξτε μην την πατήσετε! 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2014, 12:52:57 πμ από George999 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.