*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300435 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:37:42 πμ »
θα συμφωνησω με τον κωνσταντινο, ειναι θεμα ανθρωπου. μου εχει τυχει παιδι που ηξερε τι ηθελε κι ηταν συγκεντρωμενο και το πετυχε και ενηλικας που ηθελε μεν αλλα... μια κατι του ξινιζε, μια κατι του βρωμαγε..

Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος Ferdydurke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:12:43 μμ »
θα συμφωνησω με τον κωνσταντινο, ειναι θεμα ανθρωπου. μου εχει τυχει παιδι που ηξερε τι ηθελε κι ηταν συγκεντρωμενο και το πετυχε και ενηλικας που ηθελε μεν αλλα... μια κατι του ξινιζε, μια κατι του βρωμαγε..

Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Σε όλες τις πλευρές και σε όλους τους κανόνες.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:24:48 μμ »
εγω με τους ενηλικες εχω και αλλο θεμα, οχι τοσο με τις ακυρωσεις γιατι αυτο το εχω και με παιδια. που στους ενηλικες καμια φορα το βρισκω λογικο ενω τα παιδια ακυρωνουν και για τελειως ακυρους λογους. το θεμα μου ειναι ο παγιωμενος, στο μυαλο τους, τροπος διδασκαλιας! θελουν να συνεχισουν να μαθαινουν αγγλικα οπως κανανε 20 χρονια πριν, με grammar translation method δλδ. και προσπαθω να τους αλλαξω γνωμη αλλ τπτ!  βαριεμαι και εγω η ιδια να κανω μαθημα ετσι.
Εγώ πάντως που παρακολούθησα μαθήματα Γερμανικών πριν λίγα χρόνια σε μικρό γκρουπ ενηλίκων, δεν είχα κανένα πρόβλημα με την παραδοσιακή μέθοδο, δηλ. με την μέθοδο που έμαθα και Αγγλικά πρίν πολλάααα χρόνια ως μαθητής Δημοτικού! Ενδεχομένως, ως εκπαιδευτικός να μπορούσα να ανταπεξέλθω σε κάποια διαφορετική πιο "μοντέρνα" διδασκαλία, δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσαν το ίδιο οι άλλοι "συμμαθητές' μου στο γκρούπ! Τελικά ολοκλήρωσα το πρόγραμμα, αλλά δεν έδωσα εξετάσεις για πτυχίο, καθαρά για δικούς μου λόγους!
  

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 22, 2014, 03:45:51 μμ »
Μα θα πρέπει να χρεωθεί το μάθημα!!

έλα που ήτανε γνωριμία-συνάντηση, καλά φταίω και εγώ που στο μισάωρο δεν την έκανα,
το μόνο καλό ήταν που είχα δωρεάν κλιματισμό εκείνο το ζεστό απόγευμα :D ΥΓ έχουν τρελαθεί πάντως οι μαθητές,
παλιά δεν έβρισκες καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερο πλέον υπάρχει τεράστια αφθονία-προσφορά τους, οπότε σε κάνουν ότι θέλουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:02:33 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 23, 2014, 05:11:12 μμ »
Μα εκεί πατούν. Στο ότι υπάρχει αφθονία!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 23, 2014, 07:36:52 μμ »
Μα εκεί πατούν. Στο ότι υπάρχει αφθονία!!

βέβαια η πείρα είναι καλή βοηθός. Φέτος κομμένα τα καλά παιδιά. πληρωμή με το μάθημα, ΚΑΝΕΝΑ δοκιμαστικό, αν δω πολλές ακυρώσεις θα στέλνω μήνυμα "δεν θα κάνουμε μάθημα", συν φυσικά αν δω κανένα φτωχομπινέ να θέλει 1 ώρα με 10 ευρώ Κυψέλη θα του λέω δεν αναλαμβάνω, να δούμε πως θα πάει :D

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 23, 2014, 07:49:41 μμ »
Ξέρουν ότι θα βρουν και με 5 € συνάδελφε!!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 23, 2014, 08:28:49 μμ »
Ξέρουν ότι θα βρουν και με 5 € συνάδελφε!!

Ναι, μακροπρόθεσμα θα εκτοπιστούν από την αγορά εγώ πιστεύω. Το οριακό κόστος τους είναι ίσο με το οριακό κέρδος τους γιατί α) εισιτήρια ΜΕΤΡΟ/ΗΣΑΠ κτλ 2,8 Ευρώ ή ακόμη χειρότερα βενζίνες/λάδια κτλ, β) φωτοτυπίες 3 λεπτά η σελίδα περίπου 10 σελίδες ανά φορά, γ) ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής (άρα μένεις χωρίς καθόλου ευρώ), δ) αγορά βοηθημάτων, βιβλίων, διόρθωση γραπτών! Στην τελική δεν μένει τίποτα! επίσης, ο μαθητής-πελάτες με 5 ευρώ γενικά δεν είναι καλός μιας και η ροπή του να πληρώνει μαθήματα είναι μηδενική. Τα καλύτερα ωρομίσθια τα δίνουν παιδιά που πάνε σε κολέγια ή ακριβά ιδιωτικά (έχουν προδιάθεση/ικανότητα να πληρώνουν για την εκπαίδευση τους!)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 23, 2014, 09:05:47 μμ »
Όσο κι αν υπάρχει αφθονία, το ιδιαίτερο με 5-10 ευρώ δεν το αναλαμβάνει κανένας "σοβαρός" συνάδελφος!
Το θέμα είναι τι ενδιαφέρει εμάς και πόσο εκτιμάμε τη δουλειά μας!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 23, 2014, 09:34:37 μμ »
Όσο κι αν υπάρχει αφθονία, το ιδιαίτερο με 5-10 ευρώ δεν το αναλαμβάνει κανένας "σοβαρός" συνάδελφος!
Το θέμα είναι τι ενδιαφέρει εμάς και πόσο εκτιμάμε τη δουλειά μας!

όταν η τιμή είναι ίση με το οριακό κόστος δεν μένει κέρδος, τι θα φάει αυτός ο καθηγητής, πως θα αγοράσει νέα βιβλία, λάπτοπ, λογισμικό, σεμινάρια κτλ??? συν φυσικά ότι θα προσελκύσει άτομα μη διατεθειμένα να μάθουν απαραίτητα/ή να κάνουν πολλά μαθήματα. Η Lady Gaga προτιμά κάποιον θεατή να έχει αγοράσει ένα εισιτήριο της στην μαύρη αγορά για έναν λόγο, όσο πιο πωρωμένος τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση θα κάνει στην μπουτίκ της, CDs, αναμνηστικά κτλ

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 24, 2014, 09:50:43 πμ »
Ξέρουν ότι θα βρουν και με 5 € συνάδελφε!!
Ναι, μακροπρόθεσμα θα εκτοπιστούν από την αγορά εγώ πιστεύω. Το οριακό κόστος τους είναι ίσο με το οριακό κέρδος τους γιατί α) εισιτήρια ΜΕΤΡΟ/ΗΣΑΠ κτλ 2,8 Ευρώ ή ακόμη χειρότερα βενζίνες/λάδια κτλ, β) φωτοτυπίες 3 λεπτά η σελίδα περίπου 10 σελίδες ανά φορά, γ) ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής (άρα μένεις χωρίς καθόλου ευρώ), δ) αγορά βοηθημάτων, βιβλίων, διόρθωση γραπτών! Στην τελική δεν μένει τίποτα! επίσης, ο μαθητής-πελάτες με 5 ευρώ γενικά δεν είναι καλός μιας και η ροπή του να πληρώνει μαθήματα είναι μηδενική. Τα καλύτερα ωρομίσθια τα δίνουν παιδιά που πάνε σε κολέγια ή ακριβά ιδιωτικά (έχουν προδιάθεση/ικανότητα να πληρώνουν για την εκπαίδευση τους!)
Αν θέλουν να πληρώσουν από 5 ευρώ  να βρουν συμμαθητές και να κάνουν όλοι μαζί.
Μια λύση είναι να πηγαίνει ο μαθητής στον καθηγητή για μάθημα.
Τα έξοδα σε φωτοτυπίες μπορούν να μειωθούν αν αγοράσουν οι μαθητές  βοήθημα είτε κρατούν σημειώσεις κατά την παράδοση και να σημειώνουν λίγες ασκήσεις για την επόμενη φορά…
Στην Αθηνά και γενικά σε μεγάλα αστικά κέντρα σε σχέση  με την επαρχεία επικρατούν διαφορετικές αντιλήψεις και συνθήκες εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 24, 2014, 11:01:03 πμ »
Πολλές φορές και οι πολλές σημειώσεις δε φέρουν και το επιθυμητό αποτέλεσμα γιατί κουράζουν το μαθητή και δεν κάθεται να τις διαβάσει!
Θεωρώ ότι ένα βοήθημα κάνει καλή δουλειά!
Βέβαια καλό θα ήταν να πήγαινε ο μαθητής στον καθηγητή αλλά αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν είναι κοντά!
Πάντως με 5 € πραγματικά δεν πιστεύω να μένει κάτι στον εκπαιδευτικό που κάνει σωστά τη δουλειά του!

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 25, 2014, 05:28:03 μμ »

Υπάρχουν όντως άτομα που θα χρεώσουν 5 ευρώ την ώρα, γιατί τα έχουν ανάγκη...Ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα ό,τι δηλώσεις είσαι. Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν καν σχέση με την εκπαίδευση και προέρχονται από άλλες σχολές και αναλαμβάνουν ιδιαίτερα Γ΄ λυκείου κατεύθυνση! Οι γονείς τους προτιμούν, γιατί η τιμή είναι καλύτερη! Κι όταν υπεύθυνοι καθηγητές με γνώσεις και εμπειρία τους χρεώνουν 15 ευρώ++  τους φαίνονται πολλά!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 25, 2014, 07:46:18 μμ »
Μα άμα δεν έχουν σχέση με την εκπαίδευση, πως τα καταφέρνουν και ανταποκρίνονται στις δύσκολες απαιτήσεις της Γ λυκείου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.