*

Ψηφοφορία

Θελετε όρο (οποιουδηποτε)ΑΣΕΠ στον πινακα αναπληρωτων και ωρομισθιων?

ναι
72 (75.8%)
οχι
23 (24.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 95

Αποστολέας Θέμα: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων και ωρομισθιων?  (Αναγνώστηκε 15010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Θελετε να τεθει ως όρος η επιτυχια οποιουδηποτε ΑΣΕΠ  στον πινακα αναπληρωτων?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2009, 07:25:55 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ στον πινακα αναπληρωτων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2009, 04:51:20 μμ »
οπωσδηποτε. Αλλα εγω θα το πηγαινα ενα σκαλοπατι παραπανω "του τελευταιου ασεπ"(οταν προκειται για μονιμο διορισμο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2009, 05:06:05 μμ »
Eγω σκεφτομαι για μια πιο αμεση λυση
Μαρκο,η προταση σου "του τελευταιου ΑΣΕΠ" τη βλεπω πολυ αιφνιδιαστικη για τους φετινους μονιμους διορισμους, πόσο μάλιστα για τους εκπαιδευτικους που εχουν παλιοτερες επιτυχιες και δεν αντεχουν να δωσουν ξανα ΑΣΕΠ.

Ωστοσο για τις φετινες προσληψεις αναπληρωτων η οποιαδηποτε επιτυχια ΑΣΕΠ δεν ειναι καθολου αιφνιδιαστικη.Εξαλλου απο περυσι το ΥΠΕΠΘ μας εχει "προϊδεασει" για την επιτυχια ΑΣΕΠ οτι παει πακετο με τους 24 μηνες προϋπηρεσιας.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2009, 05:31:48 μμ »
Μάρκο για ακόμη μια φορά "θέλεις" να πρωτοτυπήσεις προτείνοντας να μετράει μόνο ο τελευταίος ασεπ! μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν ποιό είναι το σκεπτικό σου που προτείνεις κάτι τέτοιο;όλοι υποστηρίζουμε οτι με την πολιτική του το ΥΠΕΠΘ μας έχει χωρίσει σε μικρές ομαδούλες που η κάθεμια προσπαθεί να πάρει το πλεονέκτημα έναντι της άλλης(πχ τρ΄τεκνοι, πολύτεκνοι...κτλπ).Μήπως όμως με τέτοιες προτάσεις σαν την δική σου τελίκα επιθυμούμε τέτοιες πολιτικές;Γιατί στον τελεύταίο ασεπ λοιπόν και οχι στον προτελευταίο θα αντιπρότεινα εγώ;Είναι τεκμηριωμένο οτι ο τελευταίος ασεπ και μόνο σε κρίνει Κατά τρόπο επιστημονικό αν είσαι κατάλληλος για να διδάξεις; Εδώ αμφισβητήτε ο ίδιος ο ασεπ αν πράγματι διορίζει σε εισαγωγικα τους καλύτερους(για να μη ξεφύγουμε από το θέμα είμαι υπερ του ασεπ, το βλέπω σαν αναγκαίο κακό έναντι της αναξιοκρατίας με ταυτόχρονες προσλήψεις από τον πίνακα προυπηρεσίας).Δηλαδή ο εκπαιδευτικός που ενδεχομένως ειναι 2-3 ή και περισσότερες φορές στους επιτυχόντες αλλά για τον Α, Β Γ....λόγο στον τελευταίο δεν τα πήγε καλά πάει στον κάλαθο;Θα περίμενα αυτά που γράφουμε να να τα σκεφτόμαστε και λίγο πριν. Ο καθένας μπορει να βρεθεί στους επιτυχόντες του τελευταίου ασεπ αλλά και ο καθένας στους αποτυχόντες!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2009, 06:05:46 μμ »
Είμαι υπέρ του να μπει όρος η επιτυχία σε οποιονδήποτε ΑΣΕΠ . Αλλά αν πρέπει  να μπει κάποιος περιορισμός , όπως αυτός που προτείνει ο Μάρκος, να είναι ο εξής: μόνο ο τελευταίος ΑΣΕΠ να μη μετράει για το μόνιμο διορισμό μέσω πίνακα αναπληρωτών.
Θα το δικαιολογήσω: αν κάποιος έγινε ωρομίσθιος,αναπληρωτής και πάει για διορισμό, ασφαλώς δεν το οφείλει στον τελευταίο ΑΣΕΠ  αλλά σε προηγούμενους ΑΣΕΠ. Από την άλλη, αν κάποιος έχει μαζέψει προϋπηρεσία ανεξάρτητα από ΑΣΕΠ , η οποία είναι ικανή να του δώσει το διορισμό , και επιτύχει μόνο στον τελευταίο ΑΣΕΠ ,  δεν δίνει έτσι χρώμα από ΑΣΕΠ  σε ολόκληρη την προηγούμενη προϋπηρεσία του;


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2009, 07:01:40 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2009, 06:08:11 μμ »
bobo1 μήπως να συμπλήρωνες και για τον πίνακα των ωρομισθίων και οχι μόνο των αναπληρωτών?

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 20, 2009, 06:17:31 μμ »
syrrahm "έπιασα" τι θες να πεις. Βέβαια και μπορώ να επιχειρηματολογήσω και να πω ότι ούτε αυτό που προτείνεις εσύ κάνει τα πράγματα ποιο αντικειμενικά και δίκαια.πχ κάποιος έχοντας μαζέψει προυπηρεσια  μεσω...πδς αποφασίζει και δίνει ασεπ.ειναι στους επιτυχόντες του ασεπ οριακά και συνεχίζει μέσς πδς τη συγκέντρωση μορίων...και φτανει στα 20+/_ μόρια στον πίνακα διορισμών.δηλαδή αυτός μπήκε στην κολυμπήθρα, ξέπλυνε την προυπηρεσια και από εκεί και μετά ειναι νόμιμος;δεν νομίζω.θα πρέπει να κλεισει το παράθυρο των αυθαίρετων προσλήψεων το συντομότερο δυνατό και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του πίνακα και όχι μέσω γνωστών.Από εκεί και μετά ο ορος "επιτυχία ασεπ" για όλους εμάς απλά παρέχει την ηθική ικανοποίση ότι κανένας όσο βύσμα και να είναι δεν ξέφυγε από την μέγγενη του ασεπ.Αυτό και μόνο τίποτα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 20, 2009, 06:19:32 μμ »
συμφωνώ με το vikoulaki, και για τον πίνακα ωρομισθίων....

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 20, 2009, 06:28:44 μμ »
syrrahm "έπιασα" τι θες να πεις. Βέβαια και μπορώ να επιχειρηματολογήσω και να πω ότι ούτε αυτό που προτείνεις εσύ κάνει τα πράγματα ποιο αντικειμενικά και δίκαια.πχ κάποιος έχοντας μαζέψει προυπηρεσια  μεσω...πδς αποφασίζει και δίνει ασεπ.ειναι στους επιτυχόντες του ασεπ οριακά και συνεχίζει μέσς πδς τη συγκέντρωση μορίων...και φτανει στα 20+/_ μόρια στον πίνακα διορισμών.δηλαδή αυτός μπήκε στην κολυμπήθρα, ξέπλυνε την προυπηρεσια και από εκεί και μετά ειναι νόμιμος;δεν νομίζω.θα πρέπει να κλεισει το παράθυρο των αυθαίρετων προσλήψεων το συντομότερο δυνατό και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του πίνακα και όχι μέσω γνωστών.Από εκεί και μετά ο ορος "επιτυχία ασεπ" για όλους εμάς απλά παρέχει την ηθική ικανοποίση ότι κανένας όσο βύσμα και να είναι δεν ξέφυγε από την μέγγενη του ασεπ.Αυτό και μόνο τίποτα παραπάνω.
Όχι δεν προτείνω αυτό . Εξαρχής είπα ότι "είμαι υπέρ του να μπει όρος η επιτυχία σε οποιονδήποτε ΑΣΕΠ" . Τα υπόλοιπα τα έγραψα για να δείξω οτι, αν θέλουμε να μπούμε στη λογική των περιορισμών ,υπάρχει   πιο δικαιη εναλλακτική - κατά τη γνώμη μου - από του Μάρκου.

"θα πρέπει να κλεισει το παράθυρο των αυθαίρετων προσλήψεων το συντομότερο δυνατό και όλοι οι διορισμοί να γίνονται μέσω του πίνακα και όχι μέσω γνωστών."
Σ' αυτό συμφωνώ, mathstavros .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2009, 07:00:29 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 20, 2009, 06:41:23 μμ »
Μάρκο για ακόμη μια φορά "θέλεις" να πρωτοτυπήσεις προτείνοντας να μετράει μόνο ο τελευταίος ασεπ! μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν ποιό είναι το σκεπτικό σου που προτείνεις κάτι τέτοιο;όλοι υποστηρίζουμε οτι με την πολιτική του το ΥΠΕΠΘ μας έχει χωρίσει σε μικρές ομαδούλες που η κάθεμια προσπαθεί να πάρει το πλεονέκτημα έναντι της άλλης(πχ τρ΄τεκνοι, πολύτεκνοι...κτλπ).Μήπως όμως με τέτοιες προτάσεις σαν την δική σου τελίκα επιθυμούμε τέτοιες πολιτικές;Γιατί στον τελεύταίο ασεπ λοιπόν και οχι στον προτελευταίο θα αντιπρότεινα εγώ;Είναι τεκμηριωμένο οτι ο τελευταίος ασεπ και μόνο σε κρίνει Κατά τρόπο επιστημονικό αν είσαι κατάλληλος για να διδάξεις; Εδώ αμφισβητήτε ο ίδιος ο ασεπ αν πράγματι διορίζει σε εισαγωγικα τους καλύτερους(για να μη ξεφύγουμε από το θέμα είμαι υπερ του ασεπ, το βλέπω σαν αναγκαίο κακό έναντι της αναξιοκρατίας με ταυτόχρονες προσλήψεις από τον πίνακα προυπηρεσίας).Δηλαδή ο εκπαιδευτικός που ενδεχομένως ειναι 2-3 ή και περισσότερες φορές στους επιτυχόντες αλλά για τον Α, Β Γ....λόγο στον τελευταίο δεν τα πήγε καλά πάει στον κάλαθο;Θα περίμενα αυτά που γράφουμε να να τα σκεφτόμαστε και λίγο πριν. Ο καθένας μπορει να βρεθεί στους επιτυχόντες του τελευταίου ασεπ αλλά και ο καθένας στους αποτυχόντες!!!

+++++++++++++++++++++++++
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Θελετε όρο ΑΣΕΠ (οποιουδηποτε), στον πινακα αναπληρωτων?
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 20, 2009, 06:44:17 μμ »
Η bikini έχει δίκαιο.....
Συφωνώ.....
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Μόλις υπάρξει ένας (έστω ένας) νόμος στο Ελλαδιστάν που θα ισχύει για όλους, χωρίς καμία εξαίρεση, ειδοποιήστε με να σας απαντήσω.

Αν το πάμε τώρα για χαβαλέ, τότε να δώσουν άμεσα και ΟΛΟΙ οι ήδη διορισμένοι εκπαιδευτικοί ΑΣΕΠ, ειδικά μάλιστα όσοι διορίστηκαν με "προϋπηρεσία", "σεμινάρια" και άλλα γνωστά και άγνωστα κόλπα, και όσοι δεν περάσουν να πάνε σπίτι τους μέχρι να καταφέρουν να περάσουν.

Ή τουλάχιστον να πάνε στο σπίτι τους αυτοί που έρχονται στο σχολείο μεθυσμένοι, και αυτό μια καλή αρχή είναι.

Όσο για το άλλο το (καλό) ανέκδοτο, να διορίζεται κάποιος με επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ, αυτό προφανώς προϋποθέτει οτι όσοι πέτυχαν στον ΠΡΟτελευταίο ΑΣΕΠ ήδη διορίστηκαν όλοι.

Πάντως από εξυπνάδες σε αυτό τον κλάδο οφείλω να παραδεχτώ οτι κάνουμε σταθερά πρωταθλητισμό...

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνώ με την αρχική πρόταση, για επιτυχία στον ΑΣΕΠ ως προϋπόθεση γαι διορισμό, και μάλιστα με άμεση εφαρμογή. Με μια διαφοροποίηση όμως, να ισχύσει για τους εκπαιδευτικούς που τελείωσαν μετά την πρώτη φορά που έγινε ο ΑΣΕΠ, το 1998 αν θυμάμαι καλά. Και αυτό γιατί οι παλαιότεροι δεν είχαν καν στο νου τους την διαδικασία αυτή. Αυτό ασφαλώς δεν συμπεριλαμβάνει τον εαυτό μου μιας και εγώ τελείωσα πολλά χρόνια μετά. Επίσης θα πρότεινα συμπληρώνοντας να μετράν όλοι οι διαγωνισμοί του ΑΣΕΠ στον πίνακα αναπληρωτών με ολόκληρη την βαθμολογία και όχι όπως τώρα μόνο οι δύο τελευταίοι και μάλιστα ο παλαιότερος μισός.
Όσον αφορά τον markos δεν θα ήθελα να σχολιάσω, αρκετές φορές ήρθα σε, άγονη, αντιπαράθεση μαζί του.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Εγω νομιζω οτι ο Μαρκος εθεσε επι ταπητως μια προταση, που μπορει να τη βρηκαμε υπερβολικη και ακραια,αλλά μεσα απο αυτην την υπερβολη θελει να δειξει την αγανακτηση του για την αδικια και την αυθαιρεσια.Ισως να ανεφερε την υπερβολη για να πιασουμε έστω τη μετριοτητα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 775
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.