*

Αποστολέας Θέμα: Ιδέες για Διδασκαλία Νέων Τεχνολογιών χωρίς εργαστήριο  (Αναγνώστηκε 2410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Γεια σας! Λοιπόν, στα σχολεία που είμαι, δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα για εργαστήριο υπολογιστών, οπότε το μάθημά μου περιορίζεται σε μία κανονική αίθουσα διδασκαλίας. Μέχρι τώρα τους έχω κάνει λίγη θεωρία για τις μονάδες εισόδου και εξόδου, τους έχω δώσει να ζωγραφίσουν μέρη του υπολογιστή, έχουμε κάνει κάποια θεατρικά παιχνίδια για την επικοινωνία των περιφερειακών με την κεντρική μονάδα, αλλά ομολογώ ότι έχω αρχίσει να στερεύω απο ιδέες. Όπως και να το δει κανείς, είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις το ενδιαφέρον των παιδιών χωρίς υπολογιστές. Το ίδιο πρόβλημα φαντάζομαι ότι το αντιμετωπίζουν πολλοί συνάδελφοι, οπότε θα ήταν καλό να μοιραστούμε κάποιες ιδέες μεταξύ μας, μόνο και μόνο για να μην καταλήξει το μάθημά μας απο νέες τεχνολογίες σε εικαστικά..

Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για Διδασκαλία Νέων Τεχνολογιών χωρίς εργαστήριο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 06:24:47 μμ »
Σε καταλαβαίνω, αν και στο σχολείο που είμαι υπάρχουν κάποιοι υπολογιστές και τα παιδιά απασχολούνται με παιχνίδια τύπου Ramkid οι συνθήκες στην αίθουσα υπολογιστών είναι απαράδεκτες,(μικρή,βρώμικη) και δεν μπορώ να τους δείξω και κάποια άλλα πράγματα που θέλω, τους μαθαίνω και λίγα πράγματα πως να γράφουν και να χειρίζονται το word.Προτιμώ για να καταλάβεις να κάνω το μάθημα σε κανονικές αίθουσες αλλά τα παιδιά θέλουν υπολογιστές. Για να κάνω κάτι διαφορετικό βρήκα διάφορα clipart και άλλες εικόνες από μέρη του υπολογιστή εκτυπωτές κλπ και τους έβαλα να τα κόψουν και να κολήσουν από κάτω ετικέτες με το τι είναι το καθένα πάνω σε ένα χαρτόνι. Τώρα σκέφτομαι να τους δώσω περιοδικά υπολογιστών και να κόψουν διάφορα τμήματα ώστε να δημιουργήσουν έναν δικό τους φανταστικό υπολογιστή με αληθινά εξαρτήματα. Κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.Πάντως πραγματικά κι εγώ έχω ανάγκη από ιδέες οπότε οποιαδήποτε βοήθεια-ιδέα θα ήταν χρήσιμη!

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για Διδασκαλία Νέων Τεχνολογιών χωρίς εργαστήριο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 06:38:17 μμ »
Όντως δύσκολο το έργο που έχεις αναλάβει!
Θα μπορούσες να τους δείξεις αναλυτικά το πληκτρολόγιο ίσως σε εικόνα ή ζωγραφιά
ή ακόμη και να πάρεις το δικό σου από το σπίτι!!!Ας μάθουν να εντοπίζουν τα βασικά, γράμματα,
αριθμούς, σημεία στίξης κ.τ.λ
Αυτό είναι το μόνο που μου ήρθε σαν σκέψη γρήγορα γρήγορα.Ελπίζω να βοήθησα λίγο
και αν σκεφτώ κάτι ακόμη εδώ είμαστε  :D
Καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για Διδασκαλία Νέων Τεχνολογιών χωρίς εργαστήριο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2007, 02:59:59 μμ »
Μια μέρα πάρε ένα παλιό υπολογιστή και άνοιξέ το καπάκι μπροστά τους! Πιστεύω ότι θα εντυπωσιαστούν με το υλικό που έχει μέσα. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2007, 03:01:45 μμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xwtiko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδέες για Διδασκαλία Νέων Τεχνολογιών χωρίς εργαστήριο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 03:25:15 μμ »
Θα βρεις ιδέες και πλάνα μαθήματος στο http://csunplugged.org/ που είναι ακριβώς Computer Science χωρίς υπολογιστή, κυρίως για μεγαλύτερες τάξεις βέβαια, όχι Α-Β.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.