*

Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων  (Αναγνώστηκε 21406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 03, 2009, 01:01:42 μμ »

ε, αυτο πια ειναι πανω και εξω απο καθε λογικη !!!
να παραπονιουνται και οι δασκαλοι για το τροπο διορισμου;


Όταν κάποιος δεν παιδεύεται για εύρεση εργασίας, με κάτι άλλο πρέπει να ασχολείται ._  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 03, 2009, 01:13:52 μμ »
L.a. συγκρίσεις μεταξύ των εκπαιδευτικών εννοώ να μην γίνονται. δεν διαφωνούμε σε κάτι, αυτό που με ενόχλησε ήταν το αρχικό post όπου η κοπέλα-δασκάλα-διαμαρτυρήθηκε για το ωράριο της  και τον μισθό της σε σχέση με τους καθηγητές, όπου θα συμφωνήσω με τον marko και θα πω έλεος για άτομα που μιλούν έτσι γτ πραγματικά οι δάσκαλοι σε αυτή τη φάση δεν θα πρέπει να παραπονιούνται, όχι οι πρωτοδιόριστοι τουλάχιστον! κι εκεί κολλάει το "Δόξα Τον θεό", σε όσους μπήκαν τώρα και άρχισαν τη γκρίνια αντί να δουν τι γίνεται γύρω τους, γτ εσύ ο δάσκαλος (με τη γενική έννοια το "εσύ") μπήκες τώρα στα 23 σου και αυτός ο καθηγητής μπήκε μόνιμος στα 35 του και θα έχεις και παράπονα;;;;για ποιο λόγο;καλό είναι να μην προκαλούμε τους συναδέλφους μας με τέτοιες δηλώσεις! γτ ναι καλό είναι να διεκδικούμε αλλά να το κάνουμε χωρίς να "ρίχνουμε" συναδέλφους. bikini το σχόλιο σου είναι πολύ εύστοχο! κλασικοί έλληνες για όλα γκρινιάζουν και πάντα έχουν παράπονα και όποια ανάγκη κι αν τους καλύψεις πάντα κάτι άλλο θα βρουν να πουν, ακόμα και αν είχαμε ένα κράτος δικαίου, είναι στο αίμα μας!

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 03, 2009, 02:44:49 μμ »
Διεκδικω καλυτερες συνθηκες για ολους τους εκπαιδευτικους
και για ολους τους μαθητες και γενικα καλυτερη παιδεια..
καποιοι προκλητικα επιμενετε να πιστευετε οτι καλυτερες συνθηκες
για μια κατηγορια εκπαιδευτικων σημαινει αυτοματα χειροτερες για μια αλλη...
οχι, δεν ειναι ετσι..ακριβως το αντιθετο...η θα παμε ολοι
προς τα πανω η ολοι προς τα κατω...η θα χρηματοδοτειται οπως πρεπει
η παιδεια, η θα υποχρηματοδοτειται...οποιος συνεχιζει να λεει τα δικα του
ειναι η βλακας η προβοκατορας η απλως θελει να πει αυτο που του ερχεται εκεινη την ωρα
ετσι για να πει κατι η να βγαλει κομπλεξ και απωθημενα...(δεν τα λεω για σενα titi,
αν και παλι δε νομιζω να διαβασες τη δευτερη σελιδα...)τα κλασσικα ατομα
που γραφουν τα ιδια και τα ιδια στο συγκεκριμενο τοπικ χωρις να αναφερονται
στην ουσια, ας αλλαξουν το ονομα σε ''ξεχαρμανιασμα'' να ξερουμε ολοι περι τινος
προκειται...

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 03, 2009, 04:01:09 μμ »

ε, αυτο πια ειναι πανω και εξω απο καθε λογικη !!!
να παραπονιουνται και οι δασκαλοι για το τροπο διορισμου;


Όταν κάποιος δεν παιδεύεται για εύρεση εργασίας, με κάτι άλλο πρέπει να ασχολείται ._  :-X

+
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2009, 04:08:44 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 03, 2009, 04:25:32 μμ »
τη διάβασα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνώ μαζί σου 100%. πολύ σωστά λες ότι ή θα πάμε όλοι πάνω ή όλοι κάτω κάτι που δείχνει ότι στο μυαλό σου δεν διαχωρίζεις τους κλάδους των εκπαιδευτικών και πρέπει όλοι μαζί να παλεύουμε για την παιδεία, το αρχικό post το διάβασες με τη δήλωση κάποιου βασίλη; εμένα αυτό με εξαγρίωσε! γτ να την κάνει αυτή τη σύγκριση-διάκριση; να κάτσει στα αυγά του και να μην μιλάει ο κύριος βασίλης που δηλώνει και ανακρίβειες για την κύπρο! γτ οκ διορίζονται οι δάσκαλοι και μαγκιά τους αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι με τέτοιες δηλώσεις προκαλεί τους καθηγητές που έχουν μηδαμινή απορρόφηση;;;;;και να φανταστείς ότι δεν είμαι και καθηγήτρια! θεωρώ υπερβολικό το παράδειγμα σου με την αλυσίδα εργαζομένων στη σελ.2, αλλά ναι γτ όχι; να είμαστε ευχαριστημένοι όταν βρίσκουμε δουλειά και δεν είμαστε άνεργοι γτ ο κόσμος πεινάει! να είμαστε ευχαριστημένοι με διορισμό και 1200 ευρώ όταν άλλοι ζουν με 300. αυτό σου λέω και δεν θες να το καταλάβεις! Επειδή διορίζεστε οι δάσκαλοι άμεσα κάποιοι από σας έχουν σηκώσει πολύ ψηλά τον αμανέ(δεν μιλάω ποτέ επί προσωπικού), μακάρι να γίνει σε όλους τους κλάδους ότι έγινε και για εκείνους αλλά για μερικούς από αυτούς.....μια επετηρίδα τους χρειάζεται!!!!!κι αν το είχαν ζήσει αυτό τώρα που διορίζονται θα έλεγαν και ευχαριστώ, δεν θα γκρίνιαζαν που φεύγουν από τη βολή τους!!!εσύ θεωρείς πως δεν πρέπει να είσαι ευγνώμων, κάποιος άλλος που προσπαθεί να διοριστεί εδώ και 8 χρόνια θα ήταν όμως!νομίζω είμαι ξεκάθαρη! μπορείς να διαφωνήσεις όσο θες και είναι δικαίωμα σου, δικαίωμα μου είναι να ΄χω κι εγώ τη γνώμη μου, δεν είναι άσχετα τα όσα λέω, είναι απλώς διαφορετικά από αυτά που λες εσύ. τι να κάνουμε; δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι.απλά σταματήστε να είστε τόσο επιθετικοί στο forum γτ από τότε που δώσαμε ασεπ το κλίμα συνεργασίας έγινε κλίμα αντιπαράθεσης!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 03, 2009, 05:18:38 μμ »
Βρε παιδιά, γιατί μαλώνετε; Όλοι εκπαιδευτικοί είμαστε και έχουμε κουραστεί εξίσου για το πτυχίο μας. Αν ο άλλος έκανε καλύτερη επιλογή δεν πρέπει να τον αναθεματίζουμε. Μην ξεχνάτε ότι πολλοί φιλόλογοι αναγκάστηκαν να τελειώσουν την παιδαγωγική ακαδημία για να διοριστούν και πολλοί οικονομολόγοι τέλειωσαν το Χαροκόπειο για να διοριστούν επίσης. Σας διαβεβαιώνω, επίσης, ότι, όταν διοριστούμε και εμείς με το καλό, θα ζητάμε παραπάνω πράγματα. 'Ετσι είναι ο άνθρωπος. Μια φίλη μου, καθηγήτρια Αγγλικών μου έλεγε τις προάλλες ότι παίρνει 1350 και σχολιάζε "μισθός είναι αυτός!", ενώ εγώ για να τα βγάλω πρέπει να εργάζομαι πάνω από 12 ώρες. Ας ηρεμήσουμε και λίγο οι καθηγητές! Εγώ χαίρομαι που στα δημοτικά είναι πλέον αξιόλογα νέα παιδιά που δε γνώρισαν τι θα πει ανεργία. Γιατί, βρε παιδιά, πρέπει να βιώνουν όλοι ό,τι εμείς οι φιλόλογοι; Ίσως, αυτά τα παιδιά να έχουν λιγότερα από τα κόμπλεξ που κουβαλάμε εμείς οι καθηγητές, όταν μπούμε σ' ένα σχολείο. Τέλος, αν νομίζετε ότι αλαζόνες είναι οι δάσκαλοι σκεφτείτε τη συμπεριφορά και τα σχόλια κάποιων μονίμων συναδέλφων μας καθηγητών.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 03, 2009, 05:27:32 μμ »
Βρε παιδιά, γιατί μαλώνετε; Όλοι εκπαιδευτικοί είμαστε και έχουμε κουραστεί εξίσου για το πτυχίο μας. Αν ο άλλος έκανε καλύτερη επιλογή δεν πρέπει να τον αναθεματίζουμε. Μην ξεχνάτε ότι πολλοί φιλόλογοι αναγκάστηκαν να τελειώσουν την παιδαγωγική ακαδημία για να διοριστούν και πολλοί οικονομολόγοι τέλειωσαν το Χαροκόπειο για να διοριστούν επίσης. Σας διαβεβαιώνω, επίσης, ότι, όταν διοριστούμε και εμείς με το καλό, θα ζητάμε παραπάνω πράγματα. 'Ετσι είναι ο άνθρωπος. Μια φίλη μου, καθηγήτρια Αγγλικών μου έλεγε τις προάλλες ότι παίρνει 1350 και σχολιάζε "μισθός είναι αυτός!", ενώ εγώ για να τα βγάλω πρέπει να εργάζομαι πάνω από 12 ώρες. Ας ηρεμήσουμε και λίγο οι καθηγητές! Εγώ χαίρομαι που στα δημοτικά είναι πλέον αξιόλογα νέα παιδιά που δε γνώρισαν τι θα πει ανεργία. Γιατί, βρε παιδιά, πρέπει να βιώνουν όλοι ό,τι εμείς οι φιλόλογοι; Ίσως, αυτά τα παιδιά να έχουν λιγότερα από τα κόμπλεξ που κουβαλάμε εμείς οι καθηγητές, όταν μπούμε σ' ένα σχολείο. Τέλος, αν νομίζετε ότι αλαζόνες είναι οι δάσκαλοι σκεφτείτε τη συμπεριφορά και τα σχόλια κάποιων μονίμων συναδέλφων μας καθηγητών.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:16:34 μμ »
κλαινε οι χηρες(αδιοριστοι καθηγητες με πολλαπλες συμμετοχες σε ασεπ)κλαινε και οι παντρεμενες.ιδιον των ελληνων,οταν τακτοποιηθουν συνεχιζουν ακομη την γκρινια...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:25:22 μμ »
Εγώ χαίρομαι που στα δημοτικά είναι πλέον αξιόλογα νέα παιδιά που δε γνώρισαν τι θα πει ανεργία. Ίσως, αυτά τα παιδιά να έχουν λιγότερα από τα κόμπλεξ που κουβαλάμε εμείς οι καθηγητές, όταν μπούμε σ' ένα σχολείο.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσα παίρνουν και πότε τελικά διορίζονται αλλά ΝΑ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ! ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠ ΕΞΩ!  >:(
 
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:35:23 μμ »
Χαιρομαι που εκτος απο αυτους που ξεχαρμανιαζουν,
υπαρχουν και ατομα τα οποια μιλανε σοβαρα και προβληματιζονται...
χαιρομαι ακομα περισσοτερα που υπαρχουν ατομα
που εχουν διωξει τη νοοτροπια του ραγιαδισμου απο πανω τους
και δεν θεωρουν βολεμα την μιζερη λογικη του ''αντε, να μονιμοποιηθουμε,
να παρουμε τα 1200ευρω και ειμαστε πασαδες'', αλλα ειτε ειναι ανεργοι,
ειτε ωρομισθιοι, ειτε μονιμοι, διεκδικουν μια καλυτερη πραγματικοτητα γι αυτους
και τους (μελλοντικους)μαθητες τους..μακαρι να ειναι ετσι η πλειοψηφια
της εκπαιδευτικης κοινοτητας...ας γινουν οι μιζεροι και οι κακομοιρηδες
μειοψηφια...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:37:01 μμ »
To κατά πόσο έχεις καβαλήσει το καλάμι εξαρτάται, Anneta μου, από τον άνθρωπο και όχι από τον κλάδο! Και εγώ φιλόλογος είμαι και εργάζομαι  7 χρόνια σε φροντιστήρια. Ξέρεις πόσους συναδέλφους μου φιλολόγους, διορισμένους σε σχολεία, έχω συναντήσει  που νομίζουν ότι είναι, τουλάχιστον, ο Μπαμπινιώτης και περιφρονούν τους συναδέλφους τους που είναι σε φροντιστήρια;  

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:47:48 μμ »
To κατά πόσο έχεις καβαλήσει το καλάμι εξαρτάται, Anneta μου, από τον άνθρωπο και όχι από τον κλάδο!  

Αυτό είναι πολύ σωστό που λες!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 03, 2009, 06:52:45 μμ »
Εγώ χαίρομαι που στα δημοτικά είναι πλέον αξιόλογα νέα παιδιά που δε γνώρισαν τι θα πει ανεργία. Ίσως, αυτά τα παιδιά να έχουν λιγότερα από τα κόμπλεξ που κουβαλάμε εμείς οι καθηγητές, όταν μπούμε σ' ένα σχολείο.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσα παίρνουν και πότε τελικά διορίζονται αλλά ΝΑ ΞΕΚΑΒΑΛΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ! ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠ ΕΞΩ!  >:(
 

+++++++++++++++++++++++++++++  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για τον τρόπο διορισμού και το ωράριο των δασκάλων
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:04:32 μμ »

+++++++++++++++++++++++++++++  ::)

Νομίζω ότι με ένιωσες... :-\


Σε ευχαριστώ  :-[ :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161900
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.