*

Αποστολέας Θέμα: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων  (Αναγνώστηκε 7642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 29, 2009, 12:46:34 πμ »
τι γινεται οταν ενας μαθητης σε προαγωγικες εξετασεις απαντησει τα μισα θεματα στην κολλα αναφορας και τα μισα πανω στη φωτοτυπια με τα θεματα;συνεβη αυτο σημερα...καποιοι υποστηριζουν οτι πρεπει να διορθωσω μονο την κολλα..ο,τι γραφει πανω απο τις υπογραφες των επιτηρητων..οτι δεν ειναι σωστο να διορθωσω την φωτοτυπια..

Κανονικά έτσι πρέπει, να μην λάβεις καθόλου υπόψη σου οτιδήποτε είναι γραμμένο στην φωτοτυπία.
Τους το ξεκαθάρισες από την αρχή ότι θα μετρήσεις μόνο αυτά που θα γράψουν στην κόλλα αναφοράς;

Καλό θα ήταν, πάντως, να συνεννοηθείς με τον διευθυντή σου (αν είναι άνθρωπος που συνεννοείται...  :-\ ).
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 01, 2009, 06:42:31 μμ »
για ποιο λόγο δεν επιτρέπεται, εφόσον υπάρχει σφραγίδα πάνω στα θέματα και όλα τα στοιχεία του μαθητή;  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:39:46 μμ »
Καλό είναι οι μαθητές από την 1η γυμνασίου κιόλας να συνηθίσουν να απαντάνε στο στυλ των πανελλαδικών εξετάσεων, δηλαδή καμία απάντηση πάνω στα θέματα, ώστε να τους γίνει συνήθεια από νωρίς. Βλέπω μαθητές στην Β Λυκείου να απαντάνε πάνω στις εκφωνήσεις των θεμάτων και όχι στο καθαρό, παρόλο που το αναγράφω ρητά στις οδηγίες πάνω στα θέματα και το εκφωνώ προφορικά πριν από κάθε εξέταση.

Ειδικά θέματα με αντιστοίχηση το έχω πεί 100 φορές και στα ωριαία διαγωνίσματα που γράψαμε, και πριν τις ενδοσχολικές εξετάσεις και την ημέρα των εξετάσεων και κατα τη διάρκεια που γράφουν ότι θα πρέπει να γράψουν στο καθαρό τον αριθμό της πρώτης στήλης και το γράμμα που αντιστοιχεί από την δεύτερη στήλη. Ε, οι μαθητές δεν ξεκολάνε από το να τραβάνε γραμμές πάνω στα θέματα και να αντιστοιχούν τη μια στήλη με την άλλη. Και του χρόνου θα δώσουν πανελλήνιες. Είναι όπως τους μάθεις.....

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:59:13 μμ »
Καλό είναι οι μαθητές από την 1η γυμνασίου κιόλας να συνηθίσουν να απαντάνε στο στυλ των πανελλαδικών εξετάσεων, δηλαδή καμία απάντηση πάνω στα θέματα, ώστε να τους γίνει συνήθεια από νωρίς. Βλέπω μαθητές στην Β Λυκείου να απαντάνε πάνω στις εκφωνήσεις των θεμάτων και όχι στο καθαρό, παρόλο που το αναγράφω ρητά στις οδηγίες πάνω στα θέματα και το εκφωνώ προφορικά πριν από κάθε εξέταση.

Ειδικά θέματα με αντιστοίχηση το έχω πεί 100 φορές και στα ωριαία διαγωνίσματα που γράψαμε, και πριν τις ενδοσχολικές εξετάσεις και την ημέρα των εξετάσεων και κατα τη διάρκεια που γράφουν ότι θα πρέπει να γράψουν στο καθαρό τον αριθμό της πρώτης στήλης και το γράμμα που αντιστοιχεί από την δεύτερη στήλη. Ε, οι μαθητές δεν ξεκολάνε από το να τραβάνε γραμμές πάνω στα θέματα και να αντιστοιχούν τη μια στήλη με την άλλη. Και του χρόνου θα δώσουν πανελλήνιες. Είναι όπως τους μάθεις.....

Οι γραμμές τα σπάνε... και σωστά να τα έχουν σιγά μην βγάλεις άκρη  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 10, 2012, 08:15:11 μμ »
Εισάγω μια λίγο διαφορετική ερώτηση που με "βασανιζει" εδώ και καιρό, ρωτάω συναδέλφους, αλλά δε βγάζω άκρη (είμαι νέα!!).
Τα θέματα μοιράζονται στους μαθητές με σφραγίδα και υπογραφή διευθυντή και εισηγητών??
Η' το σφραγισμένο και υπογεγραμμένο μένει στο αρχείο μόνο και δίνεται απλή φωτοτυπία;;
Υπάρχει σχετική νομοθεσία;;

ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 10, 2012, 08:32:47 μμ »
Το πρωτότυπο με τη σφραγίδα και τις υπογραφές φωτοτυπείται, και μοιράζονται μόνο οι φωτοτυπίες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 11, 2012, 01:15:26 μμ »
σωστά, πάνω στα θέματα δηλαδή θα φαίνεται φωτοτυπημένη και η σφραγίδα και οι υπογραφές διευθυντή - εισηγητών.

Αν σε ένα μάθημα είναι ένας ο διδάσκων, πρέπει να μπουν δύο ονόματα εισηγητών; τυπικά δηλαδή και ένας δεύτερος; ή αρκεί μόνο ο ένας;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 11, 2012, 01:39:28 μμ »
Όταν μου είχε τύχει και ήμουν μοναδικός εισηγητής, υπήρχε μόνο το όνομά μου και του διευθυντή. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 12, 2012, 03:32:16 μμ »
Υπάρχει σχετική νομοθεσία?? Γιατί πολλοί μου λενε απλα να φωτοτυπίσω τα θεματα χωρίς υπογραφες!!!
Δεν πρέπει να βασιζόμαστε σε νόμους?? και μάλιστα κάποιοι μου αιτιολόγησαν και το λόγο του ότι με τις σφραγίδες ειναι
επίσημο εγγραφο και δεν μοιράζεται αυτο (φωτοτυπημένο εννοειται).

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση μαθητών επάνω στις φωτοτυπίες των θεμάτων
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 12, 2012, 07:29:43 μμ »
Για το θέμα του εισηγητή , αν είναι μόνο ένας , στο Γυμνάσιο τουλάχιστον , πρέπει να μπει και συνεισηγητής.Όπως το γράφω , δίπλα από τον εισηγητή, "Ο συνεισηγητής". Ο Διευθυντής του Γυμνασίου μας έδειξε το νόμο που το αναφέρει. Προσωπικά πρώτη φορά σε αυτό το Γυμνάσιο το εφάρμοσα , αν και έχω γυρίσει ουκ ολίγα σχολεία (αν και νέος; στην εκπαίδευση) και πολλές φορές ήμουν ο μοναδικός εισηγητής. Για τις υπογραφές θα έλεγα να μπουν πρώτα και μετά να φωτοτυπηθούν τα θέματα , ώστε να μην μπορούν μετά να  τις  πάρουν πίσω (να ζητούν δηλ. επαναδιαπραγμάτευση κλπ)! ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 178
Σύνολο: 186

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.