*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307514 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 24, 2009, 01:07:23 μμ »
δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν. ξερω ατομο με πτυχιο ιουνιο 2009 βιολογος που δουλευε αναπληρωτρια γ'αθηνας. μου το ειπαν απο το υπουργειο χωρις να μαθω όνομα


πώς γίνεται αυτό; δηλ πριν 1 μήνα πήρε πτυχίο και δούλεψε το χειμώνα αναπληρωτής χωρίς πτυχίο; τι λες τώρα; ??? ??? ??? ???
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:56 »

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 24, 2009, 02:38:50 μμ »
λαθος πτυχιο 2008. με ολα αυτα χασαμε και το μυαλο μας. συγνωμη. δεν ειμαι βιολογος και δεν ασχοληθηκα. αρα πολλα γίνονται

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 24, 2009, 02:46:00 μμ »
Παιδιά, γεια και πάλι, τώρα μόλις καταφέρνω να συνεχίσω την παρακολούθηση της συζήτησης και βλέπω ότι κάποια πράγματα δεν τα είχα αντιληφθεί σωστά...

Κατ'αρχάς, δεν ήξερα ότι χρειάζονται λεφτά για την ένσταση, νόμιζα ότι απλώς μαζεύονται υπογραφές για διαμαρτυρία...

giota8, συγγνώμη, αλλά δεν πρόκειται να συμμετάσχω αν είναι έτσι, απλούστατα γιατί δεν έχω λεφτά... Είμαι απλήρωτη 5 μήνες, είμαι με δανεικά και προς το παρόν τουλάχιστον, η κατάστασή μου είναι δραματική... Πόσω μάλλον όταν πρόκειται για δίκες και δικηγόρους, που αν βγει κάτι, θα είναι σε βάθος χρόνου... Συγγνώμη και πάλι, αλλά δεν μπορώ, είναι πέρα από τις δυνατότητές μου, έχω σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης... Εδώ μας καταντήσανε...
Το 1998, πριν από τη δίμηνη απεργία μας ή μετά, δεν θυμάμαι, είχα πληρώσει πάλι σε δικηγόρους σημερινά λεφτά πάνω από 150 ευρώ (τότε τα οικονομικά μου ήταν πιο ανθηρά) και δεν έγινε τίποτα και νομίζω ότι θα πήγαιναν και στο Ευρωπαικό Δικαστήριο μάλιστα.

Όσο για τους ΟΑΕΔίτες, υπάρχει επισήμανση στην τελευταία εγκύκλιο ότι η προυπηρεσία τους δεν περιλαμβάνεται στον φετινό ενιαίο πίνακα διορισμών, παρά μόνο στον αναμενόμενο των αναπληρωτών. Του χρόνου θα περιλαμβάνεται πιθανότατα και στον ενιαίο διορισμών...

Αισθάνομαι απογοήτευση... Παρ'όλ'αυτά, φίλε Φλωρινιώτη, πας δεν πας στο Υπουργείο, τίποτε δεν θα καταφέρεις, είναι σχεδόν βέβαιο...

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 24, 2009, 03:08:16 μμ »
Είμαι απλήρωτη 5 μήνες, είμαι με δανεικά και προς το παρόν τουλάχιστον, η κατάστασή μου είναι δραματική... Πόσω μάλλον όταν πρόκειται για δίκες και δικηγόρους, που αν βγει κάτι, θα είναι σε βάθος χρόνου... Συγγνώμη και πάλι, αλλά δεν μπορώ, είναι πέρα από τις δυνατότητές μου, έχω σοβαρό πρόβλημα επιβίωσης... Εδώ μας καταντήσανε...
Αισθάνομαι απογοήτευση... Παρ'όλ'αυτά, φίλε, πας δεν πας στο Υπουργείο, τίποτε δεν θα καταφέρεις, είναι σχεδόν βέβαιο...





Joanna Bear να παμε στο Υπεπθ να φανει η αντιδραση μας για τους Οαεδιτες,για το 40% που διοριζουν χωρις τον Ασεπ.Να παμε να τους δειξουμε εμεις ποια ειναι τα πραγματικα αιτηματα των εκπαιδευτικων γιατι δεν μας πισστευουν απο τα χαρτια ανακοινωσεις



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:01:56 »

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 24, 2009, 04:04:38 μμ »
Εγώ είμαι Κρήτη... Αλλά και Αθήνα να ήμουν, χλομό το βλέπω να πήγαινα από 'κει... Ώρες-ώρες με πιάνει το παράπονο και κλαίω και δεν μπορώ να σταματήσω... Δεν πιστεύω ότι τέτοιες κινήσεις έχουν νόημα... Και που πήγαν οι ωρομίσθιοι με τα ταμπούρλα και χτυπήθηκαν, τι κατάλαβαν; Δεσμεύσεις επί δεσμεύσεων για τα απλήρωτα κορόιδα, για να μας ξεφορτωθούν για λίγο...

Έχεις τα δίκια σου και συ, δε λέω, αλλά υπάρχουν πολλοί αδικημένοι, σε διαφορετικούς τομείς ο καθένας...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2009, 04:07:18 μμ από Joanna Bear »

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #537 στις: Ιούλιος 24, 2009, 08:36:33 μμ »
Ενημερωθείτε εδώ: www.teachers.anastasiadesigns.gr
:) :) :) :)
:D :D :D
;D ;D ;D
;) ;) ;)
8) 8) 8) 8)
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #538 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:28:53 μμ »
το firefox δεν εντοπηζει το server toy site

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #539 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:35:53 μμ »
Δούλευε χωρίς www. Τώρα δουλεύει και με www. Το δοκίμασα  και με τα δύο και είναι οκ

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #540 στις: Ιούλιος 24, 2009, 10:40:52 μμ »
Δε δουλευει με www ,χωρις www ειναι οκ

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #541 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:34:08 μμ »
Πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα και θα ανανεωθεί και το DNS και με www. Αύριο θα δουλεύει πιστεύω και με τα δύο

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #542 στις: Ιούλιος 24, 2009, 11:38:16 μμ »
http://teachers.anastasiadesigns.gr/viewtopic.php?f=3&t=11


Ισως τώρα έτσι ανοίγει, αν και δεν έχω πρόβλημα και με το

                 www.teachers.anastasiadesigns.gr


Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #543 στις: Ιούλιος 26, 2009, 12:43:40 πμ »
 Συνάδελφοι,δυστυχώς η ώρα των διαδηλώσεων έχει παρέλθει.
Δείτε το θέμα ¨προυπηρεσία τεε οαεδ"(το οποίο έχει κλειδωθεί),για να δείτε πώς όλοι μας εκείνες τις ημέρες της ψήφισης του νόμου περιμέναμε ένα απλό κάλεσμα από τους υποτιθέμενους εκπροσώπους μας,για να κατέβουμε στους δρόμους.Αυτό το κάλεσμα δεν ήρθε ποτέ,με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε τώρα με παγίωση της ρύθμισης για τους ΟΑΕΔίτες, αν δεν αντιδράσουμε εντός των 60 ημερών.Δηλαδή αυτό που έγινε με τη Σιβιτανίδειο κτλ.
Επίσης,επειδή δεν έχουμε καμιά όρεξη να τρέχουμε στα δικαστήρια,απευθύναμε εκκλήσεις για μια ελάχιστη ένδειξη συμπαράστασης των κόπων μας (ως συνεχώς εξεταζόμενοι και περιπλανώμενοι ανά την Ελλάδα) στην ΠΕΑ,στην πρωτοβουλία των ωρομισθίων,στην ΠΕΑΕ,αλλά εισπράξαμε από όλους παντελή αδιαφορία και εμπαιγμό με απαντήσεις όπως "κατάργηση του ΑΣΕΠ-μαζικοί διορισμοί".....(κοιτάξτε προηγούμενες σελίδες του ίδιου θέματος).
Επομένως ως μοναδική λύση που μας απέμεινε για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε άβουλα όντα,είναι αυτή που ορίζει η δημοκρατία:η προσφυγή στο νόμο.Επαφή με πολιτικά κόμματα και εργατοπατέρες ευτυχώς δεν έχουμε.
Στην προσπάθεια αυτή συμμετέχουμε και πολλοί διοριστέοι του τελευταίου διαγωνισμού,οι οποίοι δεν γνωρίζαμε φυσικά τα αποτελέσματα,αλλά δεν είναι δυνατόν να ξεχάσουμε τη θέση στην οποία βρισκόμασταν πριν τρεις εβδομάδες.Συμμετέχουμε λοιπόν συνεισφέροντας στην οικονομική ελάφρυνση των συναδέλφων,την οικονομική κατάσταση των οποίων καταλαβαίνουμε απόλυτα,καθώς δεν έχουμε δικαίωμα υπογραφής της ένστασης.Αφήστε που οι τεραστιες προυπηρεσίες που εμφανίστηκαν επηρεάζουν και τις μελλοντικές μεταθέσεις των μονίμων.
 
Η απόφαση από την προσφυγή μας θα αργήσει.Έχουμε όμως πολλές πιθανότητες δικαίωσης,αφού ο νόμος αντίκειται στην συνταγματική πρόβλεψη,αλλά και αφού οι προσλήψεις στον ΟΑΕΔ κατά τα έτη 2003 και 2004 γίνονταν με προτεραιότητα των ήδη εργαζομένων εκεί αποκλείοντας όλους εμάς(τα περί Συνηγόρου και Νομικού Συμβουλίου έχουν απαντηθεί πολλές φορές).

Το μεγαλύτερο όφελος όμως θα αποτελέσει,αν τα καταφέρουμε,το να σταματήσει η "φάμπρικα"των προυπηρεσιών εκτός ΑΣΕΠ που άνοιξε φέτος.Από του χρόνου είναι απολύτως βέβαιο ότι θα ζητήσουν και εργαζόμενοι άλλων υπουργείων να περιληφθούν στην εν λόγω ρύθμιση,με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται η αναπλήρωση για τα επόμενα χρόνια(ειδικά σε ειδικότητες όπως αυτές των μαθηματικών και φυσικών που όλοι είδαμε) και ουσιαστικά ο φετινός ΑΣΕΠ να έχει de facto ακυρωθεί.

Αν δεν προχωρήσουμε τώρα σε πράξεις και μείνουμε στις κάθε είδους δικαιολογίες και στην κλάψα,τότε ας ετοιμαστούμε για την ίδια παράσταση και του χρόνου.
2008: 24μηνίτες
2009: ΟΑΕΔ
2010;

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #544 στις: Ιούλιος 26, 2009, 01:02:57 μμ »
Εφοσον η δικαστικη αποφαση αργησει,πραγμα φυσικα αναμενομενο,σας ενημερωσαν οι δικηγοροι τι μελλει γενεσθαι οσο θα βρισκεται σε ετοιμοτητα το ζητημα της ενστασης;Δηλαδη ολοι αυτοι οι ευνοημενοι κυριοι θα φυγουν αναπληρωτες το Σεπτεμβρη και του χρονου θα διοριστουν;Αν η απαντηση ειναι αυτη που φοβαμαι,μηπως υπαρχει τροπος ωστε να παγωσουν αμεσα οι προσληψεις ως τη δικαιωση της ενστασης;Ειμαι τελειως ασχετη με τα νομικα,απλα ρωταω γιατι στις επαφες που ειχατε ολοι οι συναδελφοι με τους νομικους φανταζομαι οτι θα διευκρινισατε το θεμα.Σαν κινηση ειναι αριστη,δειχνουμε οτι σεβομαστε τους εαυτους μας και το δικαιωμα στην εργασια που τοσο αυθαιρετα καταπατουν οι πολιτικοι.Επισης προμηνυει την αντισταση εναντια σε επερχομενες εισοδους αλεξιπτωτιστων και στην απαξιωση του Ασεπ,ΑΛΛΑ αμεσα τι γινεται;Η μεγαλη ηττα ειναι οτι αυτοι σε ενα μηνα θα φυγουν αναπληρωτες.Στην αποψη συναδελφου για διαμαρτυρια στο υπουργειο δεν ειμαι αρνητικη καθολου.Εκτος απο την ενσταση μπορει κανεις να χρησιμοποιησει καθε τροπο αντιστασης απεναντι στην αδικια που υφισταται.Και δυστυχως αυτο που μας εκαψε ηταν η απουσια συσπειρωσης μας γυρω απο ενα δυνατο συνδικαλιστικο οργανο.Ευθυνη μας ειναι ομως που δεν το οργανωσαμε και δεν το επανδρωσαμε σωστα και στην ωρα του.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #545 στις: Ιούλιος 26, 2009, 01:37:38 μμ »
Και δυστυχως αυτο που μας εκαψε ηταν η απουσια συσπειρωσης μας γυρω απο ενα δυνατο συνδικαλιστικο οργανο.

Ποιο συνδικαλιστικό όργανο;
Η ίδια η ΟΛΜΕ δεν ήταν αυτή που πρότεινε την ψήφιση του νομοσχεδίου;
Η ίδια η ΠΕΑ δεν ήταν αυτή που αντέδρασε μόνο και μόνο για τα μάτια του κόσμου και χωρίς αποτέλεσμα;

Μόνο μόνοι μας μπορούμε να αντιδράσουμε.
Αλά την παροιμία: Αν δεν μπορείς να ξυθείς μόνος σου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 701

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.