*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 306038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #602 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:17:44 μμ »
Παιδιά σταματήστε να τους απαντάτε και προσοχή σ'αυτά που λέτε. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να κλειδωθεί το θέμα και αυτό θέλουν. Zagorakis είπες την άποψή σου, μας ενημέρωσες από "καλή θέληση" για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε, αλλά δεν νομίζω να έπεισες κανέναν. Αν έχεις να πεις κάτι σχετικό με το θέμα της ένστασης καλώς, διαφορετικά μπορείς πάντα ν'ανοίξεις καινούριο topic και να πεις ότι θέλεις. Το θέμα αυτό όμως έχει ένα τίτλο ο οποίος είναι άσχετος με όσα εσύ αραδιάζεις.

Ποτέ μου δεν προσπάθησα να αποτρέψω κανέναν να μην καταθέσει ένσταση.Και ποτέ μου δεν προσπάθησα να βγω εκτός θέματος. Παρεμβαίνω όμως και νομίζω πως έχω το δικαίωμα να απαντώ όταν η ένσταση υποβάλεται κατά συναδέλφων και όχι κατά του νόμου.

Μπορώ όμως να βοηθήσω και εγώ στην ένστασή σου. Θέλεις να προσφύγω εναντίον μου; Μπορώ όμως και να βοηθήσω "φωνάζοντας" :

"Εδώ η ένσταση κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ! Εδώ η ένσταση κατά των βαρβάρων! Εδώ η ένσταση κατά συναδέλφων! 'Οποιος προλάβει γιατί σήμερα είναι -αύριο δεν είναι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 02:21:01 μμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:11 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #603 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:21:05 μμ »
Βλέπω το παζάρι το δουλεύεις καλα!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #604 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:27:13 μμ »
Και για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι. Δεν σε θεωρώ συνάδελφό μου και δεν πρόκειται ποτέ να σε θεωρήσω
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #605 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:37:00 μμ »
Παιδιά σας παρακαλώ μην απαντάτε.Δεν υπάρχει κανένας λόγος.Ο κάθε Έλληνας πολίτης ευτυχώς δικαιούται να καταθέσει ένσταση.Στην προκειμένη περίπτωση ήταν επιβαλλόμενη η αναφορά ονομάτων,για να αποδείξουμε ότι η εφαρμογή του προσφάτως ψηφισθέντος νόμου θίγει τους ενισταμένους.Δεν τίθεται φυσικά ζήτημα συκοφαντικής δυσφήμισης και αφήστε τους να λένε ότι θέλουν.
Οι ενστάσεις αυτές σε πρώτη φάση είναι σίγουρο ότι δεν θα αποφέρουν κανένα αποτέλεσμα,αλλά έτσι προτάσσει η νομότυπη διαδικασία.
Απλά οι ΟΑΕΔίτες δεν περίμεναν ότι θα προχωρήσουμε και γι΄αυτό τώρα απειλούν θεούς και δαίμονες.
Μην πέφτετε στην παγίδα τους ,γιατί τότε θα υπάρχει πραγματικά λόγος συκοφαντικής δυσφήμισης.Μην ασχολείστε συνάδελφοι και κρατήστε ανοιχτό το θέμα (αν και έχουν θίξει πολλές φορές την προσωπικότητά μου και θα μπορούσα να απαντήσω μέχρι και δικαστικά,δεν θα το κάνω...).
Πάντως είναι ενδεικτικό της κατάστασης όπου βρισκόμαστε στο χώρο της εκπ/σης, το γεγονός ότι απειλείται ξεκάθαρα εκτός από το δικαίωμά μας στην εργασία,ακόμα και το στοιχειώδες δημοκρατικό δικαίωμα της προσφυγής στο δικαστήριο για την διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας....
Οι ΟΑΕΔίτες κατέφυγαν σε πολιτικούς και κέρδισαν αυτό που ζητούσαν.Τα περί Συνηγόρου θα τα κρίνει το δικαστήριο.Δηλαδή ειλικρινά περίμεναν ότι δεν θα υπάρξει καμιά αντίδραση;
Όσο για τη σύσταση σωματείου,πρέπει κάποιοι κάποτε να καταλάβουν ότι η εποχή των εργατοπατέρων και των οποιωνδήποτε προστατών έχει περάσει ανεπιστρεπτί.Είμαστε ανεξάρτητοι και ελεύθεροι πολίτες και αν θέλετε να δείτε 100 υπογραφές για να πειστείτε,μπορούμε να σας δώσουμε και άλλες εκατό!Έχετε συνειδητοποιήσει πόσοι συνάδελφοι θίγονται και θα ήθελαν διαφάνεια στην ανακοίνωση των πινάκων;  

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2009, 03:48:25 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:11 »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #606 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:40:20 μμ »
Και για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι. Δεν σε θεωρώ συνάδελφό μου και δεν πρόκειται ποτέ να σε θεωρήσω

Μην στενοχωριέσαι δεν το παίρνω προσωπικά. Εγώ πάλι θεωρώ συνάδελφο ακόμη και αυτόν που παίρνει πτυχίο σήμερα έστω και αν είναι αδιόριστος.

ΥΓ Μην με κατηγορήσεις πως βγαίνω από το θέμα, γιατί εγώ μόνο απάντησα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #607 στις: Ιούλιος 28, 2009, 02:58:05 μμ »
βρε παιδια,  βρε παιδια, ελατε....ηρεμειστε !!! 
τι πραγματα ειναι αυτα?
τι λογια?  εκπ/κοι ανθρωποι!

μα γιατι τοσο μενος με τους ΟΑΕΔιτες δεν το καταλαβαινω, ειλικρινα!
τι φταινε αυτοι αν οι κυβερνωντες τα εκριναν ετσι?....
(καλα Αλεκαρα μου που σε υποστηριζω κιολας,....καλα ολοι οι αλλοι αλλα και συ?)

και ομως, στις ευρωεκλογες παλι τα 2 μεγαλα κομματα ψηφισατε.....αρα, μη τα βαζετε με τους οαεδιτες, θελετε και σεις το.....παραθυρακι, σας βολευει. παραδεχτειτε το....
γιατι αν ψηφιζω πολιτικες των 2 μεγαλων κομματων ειναι σαν να ψηφιζω πελετειακες σχεσεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #608 στις: Ιούλιος 28, 2009, 03:42:54 μμ »
Συγνώμη ΜARKOS,αλλά εγώ διάβαζα κάτι μηνύματα σαν κι αυτό που έγραψες στις 28 Απριλίου και παρακινήθηκα στην ένσταση:

" εχεις απολυτο δικαιο οταν μιλας για ΑΜΕΣΗ κινητοποιηση. Θεωρω οτι η νομικη οδος ειναι η πιο λογικη λυση και η πλεον αποτελεσματικη. ειναι καραγκιοζηδες οι ανθρωποι".

Τί να αποδεχτώ;Αυτό που έγραψες τότε ή αυτό που έγραψες παραπάνω; Αποφάσισε για να ξέρω τί θα κάνω...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #609 στις: Ιούλιος 28, 2009, 04:50:35 μμ »
εχεις δικιο να ρωτας αυτο. πραγματι δεν ειναι ξεκαθαρο.
κατ αρχην,να αποδεχτεις αυτο που εσυ πιστευεις.

κοιτα, εδω υπαρχουν 2 ζητηματα:  αλλο ειναι αν η αποφαση αυτη ειναι δικαιη ή οχι και αν θα πρεπει να το "παλεψουμε" νομικα, και
αλλο το να τα βαζουμε με τους ιδιους τους οαεδιτες. αυτοι ως ατομα και εκπ/κοι σε τιποτα δεν φταινε.
και μας αν μας ελεγαν τωρα οτι ξαφνικα θα προσλαμβανω με βαση την ημερομηνια κτησης πτυχιου, τι νομιζεις? οτι αυτοι που πετυχαν καλη σειρα στο διαγωνισμο θα φανουν μεγαλοψυχοι? και θα το αφηναν ετσι. πλην ομως δεν μπορει να φταιει συναδελφος.

λοιπον, ισως παλι να σε μπερδεψα......
εγω, δεν λεω οχι στη νομικη διαδικασια, εγω ειχα να κανω με τη σταση μερικων απενατι στους ιδιους τους οαεδιτες. τωρα, μην αρχισουν και λενε σαν μικρα παιδια "μα εκεινοι αρχισαν πρωτοι, οχι εμεις κλπ κλπ" αυτα δεν μας τιμουν ουτε ειναι επιχειρηματα....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #610 στις: Ιούλιος 28, 2009, 05:25:21 μμ »
Έχω εξηγήσει ότι δεν έχουμε καμιά εμμονή με τους συγκεκριμένους.Τα ονόματα επιβαλλεται νομικά να αναφερθούν στην ένσταση,αφού αποτελούν την εφαρμογή του νόμου.
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν οφελούν κι εγώ δεν απαντώ σε αυτές παρά το γεγονός ότι προκαλούμαι συνεχώς.
Οι ΟΑΕΔίτες είχαν το δικαίωμα από την πλευρά τους να διεκδικήσουν αυτό που ήθελαν.Όπως θα είναι ανόητο να πιστεύουμε ότι δεν θα κάνουν το ίδιο κι εργάζομενοι άλλων υπουργείων που υπόκεινται στην ίδια περίπτωση.
Το θέμα είναι εμείς τί κάνουμε.Χρειάζεται να αντιδράσουμε.Και αυτή τη στιγμή μόνο έτσι μπορούμε να αντιδράσουμε.Δεν μπορεί να μένουμε απαθείς...

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #611 στις: Ιούλιος 28, 2009, 07:10:28 μμ »
Έχω εξηγήσει ότι δεν έχουμε καμιά εμμονή με τους συγκεκριμένους.Τα ονόματα επιβαλλεται νομικά να αναφερθούν στην ένσταση,αφού αποτελούν την εφαρμογή του νόμου.
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν οφελούν κι εγώ δεν απαντώ σε αυτές παρά το γεγονός ότι προκαλούμαι συνεχώς.
Οι ΟΑΕΔίτες είχαν το δικαίωμα από την πλευρά τους να διεκδικήσουν αυτό που ήθελαν.Όπως θα είναι ανόητο να πιστεύουμε ότι δεν θα κάνουν το ίδιο κι εργάζομενοι άλλων υπουργείων που υπόκεινται στην ίδια περίπτωση.
Το θέμα είναι εμείς τί κάνουμε.Χρειάζεται να αντιδράσουμε.Και αυτή τη στιγμή μόνο έτσι μπορούμε να αντιδράσουμε.Δεν μπορεί να μένουμε απαθείς...

Καμία εμμονή! Για να θυμηθούμε τα παλιά:

29/5/09 rublev έφη: «Θα επιιθυμούσα να μην σχετίζονται τα κείμενά μου ως παραθέσεις με άτομα τα οποία στη ζωή και την εργασία μου δε θα υπήρχε περίπτωση να συναναστραφώ.Τώρα αν στο πλαίσιο του τόπικ είμαι αναγκασμένος να το υποστώ θα παρακαλούσα σε μια ελάχιστη ένδειξη αυτοσεβασμού...(αν και κατανοώ τις αντικειμενικές δυσκολίες που υφίστανται ως προς αυτό)….»      

στην αρχή της σελίδας O rublev έφη:

Καλησπέρα σε όλους
Είμαι άλλο ένα καινούριο μέλος που παρακινήθηκε  στην εγγραφή από το αστείρευτο θράσος και την αδικία που αναγκαζόμαστε να υπομένουμε όσοι δουλεύουμε στην εκπαίδευση στηριζόμενοι στην αξιοπρέπεια και τις ικανότητές μας.Απορώ τί έχουν να δώσουν αναξιοπρεπή άτομα στους μαθητές


Ο καθένας μπορεί να κρίνει!

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #612 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:48:34 μμ »
Καταρχήν να ενημερώσω για του μη γνωρίζοντες οτι ο zagorakis είναι γένους...θηλυκού.Έτσι για να κέρουμε με ποιον μιλάμε. Λοιπόν αν δεν κατλαβαίνεις κυρία zagorakis ο ξεσηκωμός γίνεται για να σταματήσει ο χορός των αλεξιπτωτιστών κάθε χρόνο στους πίνακες.Αν λοιπόν θέλεις να προσφέρεις στην διαφάνεια, θεωρώντας ότι αυτή είναι μια καλή αρχή, δεν έχεις παρά να συμμετάσχεις και εσύ στην ένσταση.Διαφορετικά μάλλον μας δείχνεις ότι είσαι του βολέματος και το εγώ πάνω από όλα. καλές οι δικηγορίστικες ρητορείες αλλά δεν πείθουν....Εσύ καλά έκανες τα κουμάντα σου, κέρδισες μια μάχη(ψήφιση νομοσχεδίου) αλλά ο "πόλεμος" συνεχίζεται....Μπορεί να μην το περίμενες.Και εγώ μπορεί να μην περιμένω να κερδίσω πολλά συμμετέχοντας στην ένσταση.Τουλάχιστον δεν θα δώσω στον εαυτό μου να με θεωρεί μ....!Δεν νιώθω οτι καθοδηγούμε από κανέναν.Αυτά που λες είναι παλιά κόλπα που προσπαθουν να αποπροσανατολήσουν...Ο κόσμος όμως ξυπνάει και δεν τσιμπάει όπως θα ήθελες. Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις...συνέχισε τα μπάνια σου και άσε μας έμας να μαυρίζουμε από την απογοήτευση που νιώσαμε από τα πάνω κάτω που ήρθανε στους πίνακες.Εξάλλου έτσι εσύ εννοείς τη συναδελφική αλληλεγγύη!

Αποσυνδεδεμένος ister

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #613 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:20:52 μμ »
το zougla gr  ανάρτησε το εξής:  http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=55173&cid=4

ας κάνουμε το ίδιο και για τους οαεδίτες! ενημερώστε όλοι με mail για την αδικία εις βάρος μας!!! ας τους ταρακουνήσουν λίγο τα μέσα! μόνο τα ΜΜΕ φοβούνται οι πολιτικοί, τίποτα άλλο! χορτάσαμε σκάνδαλα! στείλτε όσο περισσότερα mail στο zougla.gr
Ὠς χαρίεν ἔστʹ ἄνθρωπος, ὅτ' ἄνθρωπος ᾗ.
Μένανδρος

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #614 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:29:53 μμ »
Γιατι μονο γιΑ τους Οαεδιτες ? Τοσοι ειναι που αναγνωριζεται η προυπηρεσια τους που την αποκτησαν "μιλημενοι " χωρις Απο Ασεπ και περιμενουν με λαχταρα το διορισμο τους

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #615 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:33:19 μμ »
ηδη εστειλα φιλε ister ενα mail,ελπιζω να στειλουν και αλλοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160967
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.