*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #980 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:54:11 μμ »
Αυτή τη στιγμή δεν θα μπω καν στον κόπο να απαντήσω στο μήνυμα του/της zst κι απορώ γιατί συνεχίζετε κάποιοι να απαντάτε. Θέλω απλά να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται οτι και η ένσταση της ειδικότητας ΠΕ06 Αγγλικών κατατέθηκε σήμερα. Όπως προανέφερε και ο rublev όλα τα παιδιά μέσα στην Β/βάθμια που πήγα ήταν πολύ ευγενικά κι εξυπηρετικά. Να φανταστείτε οτι εγώ έτυχα σ'ενα παιδί που ήταν σε άδεια και είχε περάσει από το γραφείο απλά για καφέ και κατέληξε να τρέχει μαζί μου από γραφείο σε γραφείο για να δούμε τι χρειάζεται για να κατατεθεί η ένσταση. Τον ευχαριστώ πάρα πολύ εκ μέρους όλων των συναδέλφων. Και μου είπαν κι εμένα τα ίδια πράγματα, οτι δηλαδή καιρός ήταν να ξυπνήσουμε και να συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε και οτι έχουμε τη συμπαράσταση όλων. Στο τέλος μου ευχήθηκαν καλή επιτυχία κι έφυγα.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος Rhonan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 12, 2009, 02:10:16 μμ »
Ο μονος λογος για τον οποιο απανταμε στον/στην zst ειναι για να μην θεωρησει οτι του/της στερησαμε το δικαιωμα της δημοκρατικης αντπαραθεσης  , εστω και εαν αυτη πλεον εχει παρει νομικο χαρακτηρα.

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 12, 2009, 02:13:57 μμ »
Κάποιες απαντήσεις πρέπει να τις ακούν, αλλά τι να πεις, που σε ό,τι δεν τους συμφέρει να απαντήσουν, κάνουν τα κορόιδα! Η βελόνα κολλά κατά πώς τους βολεύει!

Σε όσα θέτουμε εδώ τόσα άτομα, άκρα του τάφου σιωπή στο ... φόρουμ βασιλεύει! Και να΄σαι σίγουρη ότι αυτοί παρακολουθούν πιο στενά κι από μας ίσως όσα γίνονται εδώ!

Μα, μιλάμε για κραυγαλέες παρασπονδίες, ο κόσμος όλος είναι μαζί μας!

Ευχαριστούμε εσένα giota8, rublev και όποιον άλλο ασχολείται πιο ενεργά με όσα λαμβάνουν χώρα...

"Αν ο Θεός είναι μαζί μας, ποιος θα είναι εναντίον μας;" (από την Αγία Γραφή)

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 12, 2009, 02:20:34 μμ »
Ο μονος λογος για τον οποιο απανταμε στον/στην zst ειναι για να μην θεωρησει οτι του/της στερησαμε το δικαιωμα της δημοκρατικης αντπαραθεσης  , εστω και εαν αυτη πλεον εχει παρει νομικο χαρακτηρα.


Λες να μας πουν ότι τους το στερήσαμε κι αυτό; Αλλά όλα να τα περιμένει κανείς, ε; Είναι που είναι αδικημένοι οι καημένοι...
Δώστε μας πίσω τα χρόνια που μας κλέβετε μέσω των μέσων σας! Μα δεν υπάρχει ανθρωπιά και τσίπα πια, τα πάντα κάνει κανείς, για να βολέψει το τομάρι του;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:34 »

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 12, 2009, 02:45:40 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν τους στερώ κανένα δικαίωμα απλά επικαλούμαι να δικό μου να σιωπώ όταν πιστεύω οτι δεν αξίζει τον κόπο να απαντήσω
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 12, 2009, 05:28:17 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι.
Πρώτα μια ερώτηση.
Μήπως μπόρεσε κάποιος να βγάλει άκρη από τον ενιαίο πίνακα των Μαθηματικών πόσοι τελικά ήταν οι ΟΑΕΔίτες που μπήκαν απ΄την νόμιμη κερκόπορτα που τους άνοιξε το Υπουργείο; (Achilles; βοήθεια! Έπαθα ένα ψιλοεγκεφαλικό όταν διαβάζοντας τους πίνακες πρόβλεψής σου κατάλαβα ότι από την πρώτη εκατοντάδα που περίμενα θα είμαι στην πρώτη 200άδα και βάλε κάτι  και αντί για αναπλήρωση θα φάω ένα ξεγυρισμένο ωρομίσθιο, και θα πετάξει πάλι το 24μηνο με ΑΣΕΠ μακριά για λίγα μόρια.).
Συγνώμη αν έχει δημοσιευτεί ξανά, μου είναι αδύνατον να παρακολουθήσω και τις 67 σελίδες του topic.
Διάβασα τις 15 πρώτες και μετά έπαθα πονοκέφαλο.
Βλέπεις δεν είναι μόνο οι κακόμοιροι συνάδελφοι του ΟΑΕΔ μιας κάποιας ηλικίας!
Υπάρχουν κι άλλοι που περίμεναν καμιά δεκαριά χρονάκια στην επετηρίδα, που αλώνισαν όλη την επικράτεια για ένα μοριάκι ωρομίσθιου (όσοι είχαν την πολυτέλεια για ένα κομμάτι ψωμί να το κάνουν), που έβγαλαν τα μάτια τους να διαβάζουν και να δίνουν ΑΣΕΠ και να είναι επιτυχόντες-αδιόριστοι. Γιατί δεν ήξεραν ή δεν ΗΘΕΛΑΝ να είναι αυτοί πιο ίσοι απ΄τους ίσους. Και δεν κλαίγονται για να χρησιμοποιήσουν ΚΑΙ το συναίσθημα στις δημόσιες σχέσεις τους! ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ποιός φταίει ΕΝ ΠΡΩΤΟΙΣ αλλά γνωρίζουν επίσης ότι για τον καθένα έρχονται οι στιγμές που θα πει ¨το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι¨.
Φαντάζομαι ότι αρκετοί συνάδελφοι δεν παρακολούθησαν απ την αρχή το θέμα στο topic και είναι δύσκολο να το κάνουν τώρα.
Η ποσότητα βέβαια της συμμετοχής (που είναι πολύ μεγαλύτερη αν λάβουμε υπόψη και τη...σιωπηρή πλειοψηφία) είναι ενθαρρυντική για την συνέχεια της προσπάθειας, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ της.
Αρκεί να προχωρήσουμε συντονισμένα ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΜΙΚΟΥΣ αλλά και με τρόπους ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ του δίκιου μας, να οργανώσουμε αυτή τη συμμετοχή.
Αν θέλουν και Σωματείο Θιγομένων ΑΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ!
Και ένα είναι σίγουρο. Θα γίνεται όλο και πολυπληθέστερο, όσο οι διάφορες κατηγορίες εκπαιδευτικών καταλαβαίνουν τι ακριβώς συνέβη. ΤΣΟΥΝΑΜΙ συνέβη!!!
Και οι ωρομίθιοι θίγονται, και οι αναπληρωτές . Και οι του ΟΑΕΔ θα θίγονται όταν θα γίνουν μόνιμοι και θα έρθουν απ΄το παράθυρο άλλα αναξιοπαθούντα στίφη, γιατί οι κυβερνώντες ξέρουν καλά το παιχνιδάκι ¨Διαίρει και βασίλευε¨. Γιατί νομίζετε κατάργησαν την επετηρίδα για να πάρουν τους καλύτερους; Αν ήθελαν να ξεμπλοκάρουν τα πράγματα ήξεραν τον τρόπο. Και οι δάσκαλοι είχαν μπλοκάρει αλλά τώρα;
 Και οι μόνιμοι θίγονται. Γι΄ αυτό και τα χαμόγελα στις διευθύνσεις και η παρότρυνση να συνεχίσουμε.
Με αυτή την έννοια προέχει αυτή τη στιγμή να αντιμετωπίσουμε το θέμα αυτό ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ. Και η ΠΔΣ ναι, και η Σιβιτανίδειος ναι, και ότι άλλο προυπήρξε της αναγνώρισης της προυπηρεσίας στον ΟΑΕΔ μετά την κατάργηση της επετηρίδας. Αλλά τούτο άνοιξε τον ασκό του Αιόλου. Και αν κερδίσουμε αυτή τη μάχη θα είναι μια αρχή για να προσπαθήσουμε και να επιβάλουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και ΑΔΙΑΒΛΗΤΟ σύστημα προσλήψεων.
Εγώ είμαι μέσα.
Διατίθεμαι και για βοήθεια .
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
1. Συντονιστές όσοι διατίθενται και έχουν πληροφόρηση, ενδιαφέρον και χρόνο ανά κλάδο, εδώ στο τόπικ για να ξέρει ο καθένας που να απευθυνθεί για συγκεκριμμένες πληροφορίες του κλάδου του. Ανταλάσσουμε pm και επικοινωνούμε εκτός από οριζόντια στο τόπικ και κάθετα και μεταξύ μας για να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα ονόματά μας όσοι θέλουμε.
2. Σε ένα φάκελο μαζεύουμε κι έχουμε ετοιμοπόλεμη την επιχειρηματολογία μας όλη. Και προσθέτουμε στοιχεία και επιχειρήματα. Κανένας δεν ξέρει το θέμα καλύτερα από εμάς. Θα μας χρειαστεί και για τους συναδέλφους που δεν έχουν παρακολουθήσει το θέμα και για τους δικηγόρους και για τους συνδικαλιστές και για το Υπουργείο και για τον Τύπο και για όπου εμείς κρίνουμε ότι πρέπει.
3.Οργανωνόμαστε για τις συναντήσεις ανά πόλη και εκεί γιατί όχι ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε τη δημιουργία Συλλόγου Θιγομένων απ΄ τη ρύθμιση.
 Αν επαναλαμβάνω προτάσεις ζητώ ξανά συγνώμη.
Όποιος συνάδελφος μαθηματικός ενδιαφέρεται και γνωρίζει ας με ενημερώσει κι ας με κρατάει σε επαφή.
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 07:51:43 μμ από gekal »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 12, 2009, 06:00:38 μμ »
Oι παραπάνω προτάσεις είναι πραγματικά ευπρόσδεκτες και προς αυτά τα σημεία έχουμε κινηθεί κι εμείς έως τώρα.
1)Υπάρχουν όντως συνάδελφοι οι οποίοι έχουν δραστηριοποιηθεί περισσότερο ανά κλάδο,αλλά,επειδή πρόκειται κυρίως για ομαδική προσπάθεια,ο καθένας συνεισφέρει όπως μπορεί.
2)Υπάρχει φάκελος με την επιχειρηματολογία μας,ο οποίος φυσικά δέχεται εμπλουτισμό από όποιον έχει επιπλέον σκέψεις.
3)Εκτός από τις συναντήσεις που οργανώνονται υπάρχει πράγματι η επιθυμία πολλών μελών για σύσταση σωματείου.

Όλα αυτά συζητώνται στο teachers.anastasiadesigns.gr,όπου όλοι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εγγραφούν,αφού προηγουμένως ανταλλάξουν τα στοιχεία τους με τους διαχειριστές,καθώς πρόκειται για κλειστό φόρουμ με συγκεκριμένο σκοπό.

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 12, 2009, 06:21:25 μμ »
Oι παραπάνω προτάσεις είναι πραγματικά ευπρόσδεκτες και προς αυτά τα σημεία έχουμε κινηθεί κι εμείς έως τώρα.
1)Υπάρχουν όντως συνάδελφοι οι οποίοι έχουν δραστηριοποιηθεί περισσότερο ανά κλάδο,αλλά,επειδή πρόκειται κυρίως για ομαδική προσπάθεια,ο καθένας συνεισφέρει όπως μπορεί.
2)Υπάρχει φάκελος με την επιχειρηματολογία μας,ο οποίος φυσικά δέχεται εμπλουτισμό από όποιον έχει επιπλέον σκέψεις.
3)Εκτός από τις συναντήσεις που οργανώνονται υπάρχει πράγματι η επιθυμία πολλών μελών για σύσταση σωματείου.

Όλα αυτά συζητώνται στο teachers.anastasiadesigns.gr,όπου όλοι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εγγραφούν,αφού προηγουμένως ανταλλάξουν τα στοιχεία τους με τους διαχειριστές,καθώς πρόκειται για κλειστό φόρουμ με συγκεκριμένο σκοπό.
Όσον αφορά το 1) συμφωνώ απολύτως για την ομαδικότητα της προσπάθειας (αλοίμονο αν υπήρχε τέτοιο θέμα!!!). Απλά για πληροφορίες όπως η ερώτηση που έθεσα, αν κάποιος συνάδελφος έχει επεξεργαστεί ήδη τα του κλάδου του, για οικονομία χρόνου, να τον γνωρίζουμε για να απευθυνόμαστε, πολλές φορές δεν είναι σαφής η ειδικότητα κάποιου κι έτσι ίσως απασχολούμε συναδέλφους που δεν γνωρίζουν.
Το μεγάλο θετικό είναι ότι η συζήτηση πια δεν παρεκτρέπεται από το ζητούμενο. Κι αυτό είναι ο συντονισμός μας. Και η δράση μας.

Αποσυνδεδεμένος resquer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 13, 2009, 12:19:07 μμ »
gekal πολυ ωραια τα ειπες. Ομως σημερα διοριζονται πολλα ατομα απο το 40% χωρις να εχουν καταφερει να περασουν ΑΣΕΠ, και η κυβερνηση δεν εκανε τιποτα γι' αυτο. Αφηνουμε αυτα τα ατομα να μας παρουν τις θεσεις και χωνομαστε εμεις χειροτερα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #989 στις: Αύγουστος 13, 2009, 12:22:08 μμ »
gekal πολυ ωραια τα ειπες. Ομως σημερα διοριζονται πολλα ατομα απο το 40% χωρις να εχουν καταφερει να περασουν ΑΣΕΠ, και η κυβερνηση δεν εκανε τιποτα γι' αυτο. Αφηνουμε αυτα τα ατομα να μας παρουν τις θεσεις και χωνομαστε εμεις χειροτερα.

++++

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #990 στις: Αύγουστος 13, 2009, 01:10:12 μμ »
gekal πολυ ωραια τα ειπες. Ομως σημερα διοριζονται πολλα ατομα απο το 40% χωρις να εχουν καταφερει να περασουν ΑΣΕΠ, και η κυβερνηση δεν εκανε τιποτα γι' αυτο. Αφηνουμε αυτα τα ατομα να μας παρουν τις θεσεις και χωνομαστε εμεις χειροτερα.

Ε όχι και σας παίρνουμε τις θέσεις! Ψυχραιμία!

Πώς μιλάτε έτσι, επειδή περάσατε στον ΑΣΕΠ, λες και τετραγωνίσατε τον κύκλο; Ξέρω άτομα που πέρασαν 3 και 4 φορές ΑΣΕΠ και που δεν μιλούν τόσο υπεροπτικά για όσους δεν ΘΕΛΟΥΝ να μπουν σ'αυτήν τη διαδικασία!

ΔΕΝ ΘΕΛΩ να λάβω μέρος σ'αυτόν τον διαγωνισμό, φίλε/φίλη, αν μου το απαιτούσαν, θα λάμβανα, δεν κάνουμε κάτι αθέμιτο, μαζεύοντας μόριο-μόριο προυπηρεσίας εδώ κι εκεί, σε 5 σχολεία κάθε φορά και πληρώνοντας έτσι το αντίστοιχο τίμημα! Και καταλαβαίνω ότι κι εσείς μπαίνετε σ'αυτήν τη διαδικασία της ωρομισθίας, αλλά να μην καταφρονείτε όσους επιλέγουν να μη δώσουν ΑΣΕΠ, για διάφορους και ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω... Εγώ δεν σας καταφρονώ και μαζί μ'εμένα πολλοί άλλοι... Ενώ θα είχα ΠΟΛΛΑ να αντιπαραθέσω, πίστεψέ με.

ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ λοιπόν πάνω απ'όλα και ΣΕΒΑΣΜΟΣ για τις όποιες θεμιτές επιλογές των άλλων...




« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2009, 01:13:30 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #991 στις: Αύγουστος 13, 2009, 01:24:08 μμ »
Για τους ξενόγλωσσους τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι για τους φιλόλογους πχ.
Εμείς δεν παίρνουμε διπλές προυπηρεσίες και από Αβάθμια και από Ββάθμια,ενώ για εσάς με τα ολοήμερα άνοιξαν πολλές θέσεις.
Για εμάς όμως ο ασεπ είναι μονόδρομος,εκτός κι αν έχεις μπαμπά διευθυντή ΔΔΕ.

Το βασικό είναι να μην σνομπάρουμε ο ένας τον άλλον κάτι που δυστυχώς κάνουν και οι ασεπίτες,αλλά και όσοι έχουν προυπηρεσία.
Για εμένα η υπεροψία είναι δείγμα κόμπλεξ.
Δεν είμαι σπουδαίος,το ξέρετε ότι δεν είμαι,το ξέρω κι εγώ ότι δεν είμαι,αλλά σας κάνω τον καμπόσο για να επιβληθώ.

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #992 στις: Αύγουστος 13, 2009, 01:43:13 μμ »
Για τους ξενόγλωσσους τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι για τους φιλόλογους πχ.
Εμείς δεν παίρνουμε διπλές προυπηρεσίες και από Αβάθμια και από Ββάθμια,ενώ για εσάς με τα ολοήμερα άνοιξαν πολλές θέσεις.
Για εμάς όμως ο ασεπ είναι μονόδρομος,εκτός κι αν έχεις μπαμπά διευθυντή ΔΔΕ.

Το βασικό είναι να μην σνομπάρουμε ο ένας τον άλλον κάτι που δυστυχώς κάνουν και οι ασεπίτες,αλλά και όσοι έχουν προυπηρεσία.
Για εμένα η υπεροψία είναι δείγμα κόμπλεξ.
Δεν είμαι σπουδαίος,το ξέρετε ότι δεν είμαι,το ξέρω κι εγώ ότι δεν είμαι,αλλά σας κάνω τον καμπόσο για να επιβληθώ.


Έπιασες το πνεύμα μου... Το ξέρω ότι για τους ξενόγλωσσους είναι καλύτερα τα πράγματα απ'ό,τι για τους φιλολόγους. Πάντα ήταν, μια λόγω των δημοτικών, μια λόγω των ολοήμερων... Γι'αυτό κι επέλεξα να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία (πρώτα βέβαια ερχόταν η αγάπη μου για τη γλώσσα) και να πιάσω βάση αντίστοιχη της Νομικής στις πανελλήνιες, μην το παραβλέπουμε αυτό... Χωρίς, ναι, ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια, από πολύτεκνη και φτωχή οικογένεια και με χίλιες δυο δυσκολίες. Σπούδασα σχεδόν μόνη μου, δουλεύοντας παράλληλα και βγάζοντας χαλαρά έναν καλό βαθμό πτυχίου στα 4 χρόνια. Δηλαδή τι να πουν και κάτι άλλοι; Άσε με εμένα... Γι'αυτό έμαθα να σέβομαι τις επιλογές των άλλων και να μην καβαλώ το καλάμι.

Ας έχουμε όμως υπόψη ότι και στην περίπτωση ίδρυσης ολοήμερων γυμνασίων, πράγμα που έχει δρομολογηθεί ήδη, θα ξεμπλοκάρουν πολλές ειδικότητες, ευχής έργον! Τι θα πω εγώ μετά, εσάς που σας απορροφούν κι εμένα που δεν με απορροφούν; Μακάρι να τους απορροφήσουν όλους ή έστω τους πιο πολλούς!

Για την ιστορία: δεν έχω δουλέψει ποτέ σε 2 βαθμίδες και φυσικά δεν έχω... μπαμπά Δ/ντή Β'βάθμιας, ούτε Α'βάθμιας! Το δημοτικό έχει τελειώσει ο πατέρας μου. Και όσο για βύσμα, χρόνια μου λένε να χρησιμοποιήσω (μπορούσα και μπορώ), αλλά δεν δέχομαι κι ας με λένε χαζή. Παλεύω μόνη μου εν μέσω τρομερών δυσκολιών (σέβομαι τη σύμβαση που υπογράφω-παρόλο που εκείνη δεν ... με σέβεται-και δεν διδάσκω αλλού, πληρώνοντας το κόστος και αγωνιζόμενη να επιβιώσω) και ο Θεός θα με βοηθήσει να διοριστώ, χωρίς να πατήσω επί πτωμάτων.
 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2009, 02:27:54 μμ από Joanna Bear, ΠΕ06 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #993 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:18:45 μμ »
Τί έγινε βρε παιδιά; Θα συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ότι ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ επιδιώκουν οι εκάστοτε ιθύνοντες έτσι ώστε ανενόχλητοι να προωθούν κάθε φορά ότι και όποιους θέλουν; ΤΟ ¨ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ¨;



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.