*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #812 στις: Αύγουστος 02, 2009, 08:49:25 μμ »
Σκορδοκαιλα μου για το αν σβησυηκε το θεμα των Οαεδιτων.Μπορουν να σβηστουν εντελος τα μορια τους απο τον πινακα αναπληρωτων ? Αυτο με ενδιαφερει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #813 στις: Αύγουστος 02, 2009, 08:52:32 μμ »
Ιχνος απο μοριο Οαεδ να μη μεινει στον πινακα αναπληρωτων

Αποσυνδεδεμένος new

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #814 στις: Αύγουστος 03, 2009, 08:39:57 πμ »
I'll be back ;) ;) ;) ;)
ΠΕ04.01

Αποσυνδεδεμένος ts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #815 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:03:10 μμ »
Γειά σας, μόλις έγινα μέλος κυρίως για ένα κ πολύ βασικό λόγο, θέλω να λαβω μέρος στην ένσταση. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ!! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #816 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:09:42 μμ »
Τί ειδικότητα είσαι αν επιτρέπεται; :)
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος ts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #817 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:18:40 μμ »
Τί ειδικότητα είσαι αν επιτρέπεται; :)


ΠΕ03
αλλά θα φέρω κ μία ΠΕ02 αζί μου στην ένσταση!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2009, 12:20:28 μμ από ts »

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #818 στις: Αύγουστος 03, 2009, 12:26:57 μμ »
'Ελεγα μήπως ήσουν πε06 :-\. 'Εχουν γίνει ενστάσεις από μαθηματικούς,φυσικούς και χημικούς νομίζω. Δε γνωρίζω για σένα αν μπορείς να λάβεις μέρος εκ των υστέρων :-\. Θα ακολουθήσουν ενστάσεις για τις υπόλοιπες ειδικότητες ;) ,και για την πε02 ;) ;)
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #819 στις: Αύγουστος 03, 2009, 01:34:18 μμ »
Μπορείς όμως να λαβεις μέρος στις κινήσεις μας από δω και πέρα. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #820 στις: Αύγουστος 03, 2009, 02:40:26 μμ »
Συγχωρέστε μου τη "χαζή" ερώτηση, θέλω να δω αν διάβασα και αν κατάλαβα καλά.
Αλήθεια είναι πως η κάθε διδακτική ώρα στον ΟΑΕΔ αναλογεί σε 1 μόριο; 1 (ΕΝΑ) ολόκληρο μόριο; Μία μόνο ώρα;!

Παρακαλώ πολύ όλους όσους διαβάσουν το μήνυμά μου και έχουν την ευγενή καλοσύνη, να με διαφωτίσουν, γιατί έχω φρίξει!

Είναι δυνατόόόν;!


Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #821 στις: Αύγουστος 03, 2009, 03:10:13 μμ »
Εσείς φοβόσαστε τις ενστάσεις μας
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος GVR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #822 στις: Αύγουστος 03, 2009, 03:59:41 μμ »
Επειδή το επίπεδο της επιχειρηματολογίας κάποιων μέσα στο forum  μου έχει προσφέρει τον τελευταίο καιρό πολλές στιγμές γέλιου, θα σας πληροφορήσω (για προστασία όσων έχουν παρασύρει στον κατήφορο) για ΓΕΓΟΝΟΤΑ που ή θα έπρεπε να γνωρίζουν ή να έχουν φροντίσει να μάθουν.
Οι πληροφορίες-προς το παρόν-παρέχονται δωρεάν και μπορείτε να τις μεταφέρετε στους δικηγόρους σας για να έχουν καλύτερη αντίληψη και να σας υποστηρίξουν καλύτερα.
ΓΕΓΟΝΟΤΑ:
[/b][/color]
1)   Δεν υπάρχουν πλέον ΤΕΕ ΟΑΕΔ εδώ και τρία χρόνια…
2)   Μία προκήρυξη με Α.Π. 11/6/2009 δεν είναι δυνατόν να αναφέρεται σε πρόσληψη ωρομισθίων καθηγητών για σχολεία που δεν υπάρχουν.
3)   Το ότι η παραπάνω προκήρυξη (αν και αναφέρεται σε ΕΠΑΣ και όχι σε ΤΕΕ) είναι φωτογραφική-όπως και πολλές άλλες- είναι κάτι που  ΟΑΕΔΙΤΕΣ έχουν καταγγείλει ΠΡΩΤΟΙ επισήμως.
4)   Ναι, υπάρχουν και ΟΑΕΔΙΤΕΣ που είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
5)   Ναι , υπάρχουν στους πίνακες αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ συνάδελφοι με πραγματική προϋπηρεσία στο ΥΠΕΠΘ,  ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ σε ΑΣΕΠ.
6)   Ναι, υπάρχουν και ΟΑΕΔΙΤΕΣ που ξεσπιτώθηκαν για λίγες ώρες ωρομισθίας.
7)   Ναι, υπάρχουν στους πίνακες αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ συνάδελφοι με πραγματική προϋπηρεσία στο ΥΠΕΠΘ που δεν έφυγαν ποτέ από το σπίτι τους.
8 )   Ο αριθμός των ΟΑΕΔΙΤΩΝ χωρίς ΑΣΕΠ που μπήκαν στους πίνακες είναι ασήμαντος συγκρινόμενος με όσους μέχρι τώρα υπήρχαν στους πίνακες αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ χωρίς να έχουν επιτυχία-ούτε καν συμμετοχή- σε ΑΣΕΠ.
9)   Στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ υπήρχε η διαδικασία της ένστασης και υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί του ΟΑΕΔ που δικαιώθηκαν ακόμη και μετά από δικαστικούς αγώνες κατά του ΟΑΕΔ.
10)   Κανένας από αυτούς που κατηγορεί τους ΟΑΕΔΙΤΕΣ για «αδιαφανή κριτήρια» πρόσληψης ωρομισθίου στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ, δεν έχει προσδιορίσει ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ τα διαφανή κριτήρια πρόσληψης ωρομισθίων και πως ακριβώς εφαρμόζονται στο ΥΠΕΠΘ.
11)   Παρά τις ανώνυμες και αόριστες καταγγελίες συναδέλφων ότι δεν είχαν πρόσβαση εργασίας ως ωρομίσθιοι στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, ουδέποτε αυτό αποδείχθηκε με στοιχεία όπως πχ η δημοσιοποίηση μιας απάντησης σε ένσταση στην οποία και οι λόγοι αποκλεισμού  θα ήταν θέμα προς διερεύνηση και καταγγελία.
12)   Δεν υπήρξε στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η δυνατότητα προσμέτρησης διπλής προϋπηρεσίας λόγω δυσπρόσιτου σχολείου.
13)   Δεν υπήρξε στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η μοριοδότηση της συνέντευξης εκπαιδευτικού για την πρόσληψή του.
14)   Η προσμέτρηση μορίων από συνέντευξη είναι αποδεκτή από το ΥΠΕΠΘ για πρόσληψη εκπαιδευτικών.
15)   Δεν υπήρξε στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ η δυνατότητα ωρομίσθιων καθηγητών να «προσλαμβάνονται ύστερα από εισήγηση του Προϊσταμένου Γραφείου και σχετική γνώμη του Σχεδιαστή – Αξιολογητή».
16)   Η εισήγηση (του Προϊσταμένου Γραφείου) και η γνώμη (του Σχεδιαστή – Αξιολογητή) αποτελούν για το ΥΠΕΠΘ κριτήρια πρόσληψης ωρομισθίου εκπαιδευτικού.
17)   Η προϋπηρεσία εκπαιδευτικού σε σχολεία αρμοδιότητας του ΥΠΕΠΘ αναγνωριζόταν για πρόσληψη στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ ενώ κατά τα ίδια χρονικά διαστήματα το αντίστροφο δεν συνέβαινε, δηλ. η προϋπηρεσία στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ δεν αναγνωριζόταν για πρόσληψη σε σχολεία αρμοδιότητας του ΥΠΕΠΘ.
18)   Ναι, οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούσαν στα ΤΕΕ ΟΑΕΔ γνώριζαν ότι η προϋπηρεσία τους δεν αναγνωρίζεται από το ΥΠΕΠΘ. Με Νόμο του Κράτους, αυτό άλλαξε και κάποιοι από αυτούς έχουν τη δυνατότητα να μπουν στην εκπαίδευση συντομότερα, με άλλους όρους.
19)   Οι εκπαιδευτικοί που μπήκαν στις πανεπιστημιακές σχολές ΠΡΙΝ την κατάργηση της επετηρίδας γνώριζαν ότι για το διορισμό τους στην εκπαίδευση θα χρειαστεί συγκεκριμένης διάρκειας αναμονή, ανάλογη του έτους λήψης πτυχίου. Με Νόμο του Κράτους, αυτό άλλαξε και μπήκαν στην εκπαίδευση συντομότερα, με άλλους όρους.

Θα μπορούσα να γράφω για αρκετή ώρα ακόμη, αλλά όπως έχω ξαναπεί ο χρόνος είναι πολύτιμος…

ΜΗΝ ΚΑΤΑΠΙΝΕΤΕ ΑΜΑΣΗΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ.
ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ.
ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΕΚΤΕΘΕΙΤΕ.

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΕΤΕ,
ΕΠΕΙΤΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ….
ΒΟΥΡ ΓΙΑ

«ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΟΑΕΔΙΤΩΝ»!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #823 στις: Αύγουστος 03, 2009, 04:08:08 μμ »
Σου είμαστε υπόχρεοι,αλλά αυτό σε αυτό το θέμα είστε οι τελευταίοι που μπορούν να έχουν άποψη.

Αποσυνδεδεμένος possessed

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #824 στις: Αύγουστος 03, 2009, 04:29:58 μμ »
Εμένα μου αρέσει που επεμβαίνουν οι συνάδελφοι και φωτίζουν καλύτερα το θέμα!Μου αρέσει που το βασικό τους επιχείρημα είναι:
"Τόσα αναξιοκρατικά παράθυρα στο ΥΠΕΠΘ,εμείς σας πειράξαμε;Ανεχτείτε ένα ακόμη!Δεν είμαστε δα τόσοι πολλοί.."

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #825 στις: Αύγουστος 03, 2009, 04:56:16 μμ »
Μόλις ανανεώθηκαν οι πίνακες. Κατέβηκα καμιά 10αριά θέσεις στον Αναπληρωτών ΠΕ03. Η ρύθμιση για τους «καινοτόμους» ΟΑΕΔίτες έπιασε τόπο... Άντε και σε νέα ρύθμιση τώρα....

Πρέπει να γίνει επανακαταμέτρηση των ΟΑΕΔιτών, γιατί θα έχουν αυξηθεί οι προυπηρεσίες τους ακόμη μια φορά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.