*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1582 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:58:10 μμ »
A γεια σου. Να αγιάσει... ο στόμας της, που λένε. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1583 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:15:02 μμ »
 ;D ;D

Και τώρα μπορώ ήσυχη πλέον να πάω να διορθώσω καμιά 70αριά εκθέσεις.......(4 τμήματα έκθεσης Β και Γ φέτος)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 05:41:08 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1584 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:47:09 μμ »
;D ;D

Και τώρα μπορώ ήσυχη πλέον να πάω να διορθώσω καμιά 70αριά εκθέσεις.......(4 τμήματα έκθεσης Β και Γ φέτος)

stave πόση ώρα υπολογίζεις να σου πάρει;;

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1585 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:57:51 μμ »
;D ;D

Και τώρα μπορώ ήσυχη πλέον να πάω να διορθώσω καμιά 70αριά εκθέσεις.......(4 τμήματα έκθεσης Β και Γ φέτος)

stave πόση ώρα υπολογίζεις να σου πάρει;;

νομίζω η σωστή ερώτηση είναι πόσες μέρες θα χρειαστεί για τη διόρθωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:54:14 »

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1586 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:02:51 μμ »
;D ;D

Και τώρα μπορώ ήσυχη πλέον να πάω να διορθώσω καμιά 70αριά εκθέσεις.......(4 τμήματα έκθεσης Β και Γ φέτος)

stave πόση ώρα υπολογίζεις να σου πάρει;;

νομίζω η σωστή ερώτηση είναι πόσες μέρες θα χρειαστεί για τη διόρθωση.

εννοείται ότι θα πάρει μέρες... αλλά σε ώρες είναι πιο ακριβής η μέτρηση!  :)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1587 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:03:32 πμ »
Εγώ για ένα κριτήριο αξιολόγησης (περίληψη, ασκήσεις θεωρίας κ έκθεση) χρειάζομαι μία ώρα οπωσδήποτε-δεδομένου ότι δε σβήνω ξερά τα λάθη, αλλά προτείνω δίπλα πως θα μπορούσε να έχει γραφτεί αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1588 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 09:47:43 πμ »
Εγώ για ένα κριτήριο αξιολόγησης (περίληψη, ασκήσεις θεωρίας κ έκθεση) χρειάζομαι μία ώρα οπωσδήποτε-δεδομένου ότι δε σβήνω ξερά τα λάθη, αλλά προτείνω δίπλα πως θα μπορούσε να έχει γραφτεί αλλιώς.

το ίδιο κ εγώ... έφαγα όλο το απόγευμα κ το βράδυ τις προάλλες για 4 κριτήρια!

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1589 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 10:08:02 πμ »
Φυσικά και ψαχνόμαστε και φυσικά έχουμε απορίες και ρωτάμε και κάνουμε λάθη κλπ. Αλλά, έχω την αίσθηση ότι έχουμε την τάση να κουράζουμε υπερβολικά τα παιδιά, εξαιτίας της δικής μας ανασφάλειας.  ;)

Και για να τελειώνω, εγώ τουλάχιστον, επειδή νομίζω ότι το παρακουράσαμε το θέμα, επαναλαμβάνω. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ότι ελέγχουμε όλα τα επιχειρήματα για το αν είναι ορθά. Απλώς, στα μεν παραγωγικά αυτό το ονομάζουμε εγκυρότητα + αλήθεια =ορθότητα και στα επαγωγικά το ονομάζουμε ατελή ή τέλεια επαγωγή σύμφωνα με τη θεωρία.
Ενδεικτικά αναφέρω τις παρακάτω διευθύνσεις και θα δείτε ότι πουθενά δε χρησιμοποιείται η ορολογία εγκυρότητα + αλήθεια =ορθότητα για επαγωγικά σχήματα.

http://www.venetokleio.gr/school/userFiles/smitselos/%CE%B8%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%91%20%20%CE%95%CE%9A%CE%98%CE%95%CE%A3%CE%97%CE%A3%20%20%20%CE%93%20%20%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%A5%20%20%20%CE%9C%CE%95%20%20%CE%91%CE%A3%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3.pdf

http://www.slideshare.net/orfeas70/ss-5327586


http://blogs.sch.gr/stratilio/archives/937

http://orfeasskeptesthai.blogspot.gr/2010/09/blog-post_29.html

http://ta4mx.blogspot.gr/2011/09/blog-post_24.html

http://www.scribd.com/doc/39082906/%CE%97-%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%98%CE%A9



Τα έχω διαβάσει αυτά καρχαρία μου! Εσύ επέμενες να ερμηνεύσουμε το σχολικό βιβλίο.  ;)

Η άποψη της συμβούλου είναι με βάση τη λογική του "τι θα πέσει". Όπου όμως η ύλη επιτρέπει ακόμα την άσκηση της κριτικής σκέψης, καλό είναι να την εκμεταλλευόμαστε χωρίς υπερβολές (ξαναλέω) για καλύτερη απόδοση των παιδιών και στην περίληψη και στην ανάπτυξη παραγράφου και στην έκθεση και στις ασκήσεις. Πιο απαιτητική μέθοδος για εμάς, πιο ενδιαφέρουσα και αποδοτική για τα παιδιά από τη διδασκαλία τυποποιημένων θέσεων, η οποία τα κουράζει περισσότερο, ειδικά σε ένα μάθημα όπως η έκθεση.

Τελοσπάντων, αφού θεωρείτε ότι τέτοια θέματα κουράζουν, σταματάω εδώ και ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1590 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 11:33:17 πμ »
godspeed εννοειται πως στην ταξη σου εσυ κανεις κουμαντο και κανεις δεν μπορει να ανακατευτει στο μαθημα σου.Επισης δεν καταλαβα αν διδασκεις σε φροντιστηριο η σε σχολειο γιατι εχει μεγαλη διαφορα,προφανως στο φροντ.εχεις και ανεση χρονου και αλλο ακροατηριο.Οπως για το διορθωμα εκθεσεων που λετε,εγω οταν δουλευα σε φροντ.διορθωνα ολες τις εκθεσεις με αναλυτικα σχολια.Τωρα ειναι αδυνατο κατι τετοιο,γραφω συντομα καποιες γενικες διαπιστωσεις και κανω αναλυτικη διορθωση στον πινακα για ολους τους μαθητες δηλ.υποδεικνυω πως θα επρεπε να γραφει η εκθεση.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1591 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 11:49:18 πμ »
giouvis77 έχεις απόλυτο δίκιο. Το σκέφτηκα, δεν το έγραψα. Φροντιστηριακά και ιδιαίτερα μαθήματα έχω. Καταλαβαίνω απόλυτα τις αντικειμενικές δυσκολίες που αντιμετωπίζετε στην τάξη. Το μάθημα διαφέρει κατά πολύ ακόμα και στο φροντιστήριο σε σχέση με το ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1592 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:19:09 μμ »
Μα δε νομίζω ότι άλλαξα γνώμη σε κάτι, για να μου λες ότι εγώ επέμενα  να ερμηνεύσουμε το βιβλίο.  ;) Ακριβώς αυτό το ρημαδοβιβλίο προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε που έχει τον …ανερμήνευτο και κάνει τη ζωή και τη δική μας και των παιδιών δύσκολη. Και για να μη σου πω ότι το βασικό πρόβλημα δεν είναι τελικά ούτε το βιβλίο, αλλά αυτοί οι ανεκδιήγητοι κύριοι που βάζουν τα θέματα. >:(

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε ότι αφορά την κριτική σκέψη και το ενδιαφέρον για το μάθημα. Αλλά, όταν κάτι αφορά τις Πανελλαδικές και κυρίως τη θεωρία ορισμένων μαθημάτων,  ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η κριτική σκέψη πάει περίπατο και τη θέση της παίρνει η παπαγαλία και η τυποποιημένη εφαρμογή των κανόνων (πχ Ιστορία, οι πατάτες που έγιναν στα Λατινικά κλπ).

Εν ολίγοις, εγώ θα εξακολουθήσω να λέω στους μαθητές μου ότι η ορολογία εγκυρότητα + αλήθεια =ορθότητα αφορά τα παραγωγικά σχήματα και στα επαγωγικά η αντίστοιχη ορολογία είναι το ατελής - τέλεια επαγωγή (βεβιασμένη γενίκευση κλπ), ενώ εσύ προφανώς θα εξακολουθείς να την αναφέρεις και στα 2. Έτσι κι αλλιώς, αν πέσει αξιολόγηση επαγωγικού σχήματος θα γίνει το έλα να δεις και για μια ακόμη φορά θα ρεζιλευτεί ο φιλολογικός κλάδος. Διότι αυτά είναι πραγματικά πολύ ωραία και πολύ ενδιαφέροντα να τα μαθαίνουμε στα παιδάκια, για να τα έχουν ως εργαλεία στην καθημερινότητά τους και να αποδομούν τις μπαρούφες πχ των πολιτικών και των δημοσιογράφων, όχι, όμως, για εξετάσεις που κρίνουν το μέλλον του παιδιού. Σε κάθε περίπτωση, η ιστορία θα δείξει.


…Αnd I rest my case. :)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1593 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 02:19:48 μμ »
16 εκθέσεις μόνο κατάφερα σε περίπου δύο ώρες. Αλλά μόνο εκθέσεις όχι ολοκληρωμένα κριτήρια. Έχω αρκετή εμπειρία στη διόρθωση πλέον και ακολουθώ περίπου το σύστημα που ανέφερε ο/η giouvis77. Τα πρώτα χρόνια μου έπαιρνε περισσότερο. Εξαρτάται βέβαια και από το θέμα και από το επίπεδο των μαθητών. Μιλάμε πάντα για σχολείο όχι φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1594 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 06:00:17 μμ »
Πω πω τι μου θύμισες τώρα. Αθάνατες εποχές φροντιστηρίου και ιδιαιτέρων όπου δούλευα από το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ, Σάββατο μέχρι τις 9 και έπρεπε να διορθώνω σταθερά 33 εκθέσεις την εβδομάδα εκτός φυσικά από τα έκτακτα.
... Και να έχεις και τα οικιακά! ::)

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1595 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 09:36:23 μμ »
Πω πω τι μου θύμισες τώρα. Αθάνατες εποχές φροντιστηρίου και ιδιαιτέρων όπου δούλευα από το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ, Σάββατο μέχρι τις 9 και έπρεπε να διορθώνω σταθερά 33 εκθέσεις την εβδομάδα εκτός φυσικά από τα έκτακτα.
... Και να έχεις και τα οικιακά! ::)

33 εκθέσεις  :o  ::) :-X

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.