*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 958687 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1722 στις: Μάιος 17, 2013, 12:07:42 μμ »
αχ, πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί! Ένας μαθητής μου, στο Β1, στην ανάπτυξη της παραγράφου, αντέγραψε όλη την πρόταση και μετά συνέχισε!! Πόσες μονάδες από τις 10 λένε τα "φύγουν";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1723 στις: Μάιος 17, 2013, 12:13:09 μμ »
και αρχισαν τα αναμενομενα οπως καθε χρονο..."ευκολο βατο και αναμενομενο"..οι σημερινοι μαθητες δυστυχως δεν εχουν μαθει να γραφουν εκθεσεις...αποστηθιζουν καποια στερεοτυπα πραγματα απο βοηθηματα και αυτο το λενε συγγραφη εκθεσης.. θα βγουν παλι οι βαθμολογιες και θα κλαψουνε μανουλες...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1725 στις: Μάιος 17, 2013, 12:38:39 μμ »
αχ, πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί! Ένας μαθητής μου, στο Β1, στην ανάπτυξη της παραγράφου, αντέγραψε όλη την πρόταση και μετά συνέχισε!! Πόσες μονάδες από τις 10 λένε τα "φύγουν";

Καμία! Δεν αφαιρούνται μονάδες για αυτό, ίσα ίσα μη σου πω ότι θεωρείται και θεμιτό να χρησιμοποιήσεις την δοσμένη πρόταση ως θεματική περίοδο της δικής σου παραγράφου! Αρκεί να σύνδεσε επαρκώς την θεματική με την επόμενη πρόταση και, κυρίως, να μην μέτρησε στις λέξεις και την δοσμένη πρόταση. Θέλουμε δηλαδή 120 λέξεις καθαρά του υποψηφίου!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος cotpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1726 στις: Μάιος 17, 2013, 12:56:27 μμ »
και αρχισαν τα αναμενομενα οπως καθε χρονο..."ευκολο βατο και αναμενομενο"..οι σημερινοι μαθητες δυστυχως δεν εχουν μαθει να γραφουν εκθεσεις...αποστηθιζουν καποια στερεοτυπα πραγματα απο βοηθηματα και αυτο το λενε συγγραφη εκθεσης.. θα βγουν παλι οι βαθμολογιες και θα κλαψουνε μανουλες...

Ναι, γιατί ξέρουν οι καθηγητές; Δεν βλέπεις εδω μέσα τί γίνεται;.... Ας μάθουν οι μαθητές 5 βασικά πράγματα κι ας μη γράφουν "άριστα". Πάντως, γενικά, υπάρχει δυσκολία στην κατανόηση κείμενου ακόμα και σε εκπαιδευτικούς φιλολόγους, ακόμα και σε βαθμολογητές. Μια "βόλτα" εδώ μέσα το δηλώνει περίτρανα!

Αποσυνδεδεμένος cotpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1727 στις: Μάιος 17, 2013, 01:26:12 μμ »
Για να μη πιάσω, ώρες που είναι, τα πόσα ζητάμε για μια ώρα ιδιαίτερο! "Δε ρίχνω την τιμή, εγώ εχω πτυχίο, μη ξεφτιλιζουμε το επάγγελμα....."...κλπ κλπ Μα, αυτά ξεφτιλίζουν το επάγγελμα ή που απαιτούμε χωρίς να κατέχουμε καλά τη δουλειά μας; Ας μη το πιάσουμε...πονάει...

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1728 στις: Μάιος 17, 2013, 01:29:50 μμ »
Όχι να μην το πιάσεις, γιατί είσαι και ολίγον εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1729 στις: Μάιος 17, 2013, 01:36:51 μμ »
Παρακαλώ επανέλθετε στο θέμα.
Ευχαριστώ,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος quidam omnia sciens...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Legendo animvs et mens firme conjvngvntvr
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1730 στις: Μάιος 17, 2013, 01:49:44 μμ »
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν υπάρχει πρόταση-κατακλείδα στην παράγραφο. Προβληματίστηκα αρκετά για αυτό...

Για μένα η τελευταία περίοδος, με την αντωνυμία "αυτή" (η υπερφίαλη αυτή στάση) αναφέρεται μόνο στην ακριβώς προηγούμενη περίοδο, η ο οποια και έχει ως θέμα της το περιβάλλον, και επομένως συνοχικά συνδέεται μόνο με αυτή. Επίσης το επίθετο "υπερφίαλη" νοηματικά μόνο με την προτελευταία περίοδο κατ' εμέ μπορεί να συσχετιστεί.

Βέβαια, όσες απαντήσεις έχω δει  ως τώρα δίνουν κατακλείδα...
Φιλικά,
Σωτήρης.

Lvpvs est homo homini, non homo, qvom qvalis sit non novit. (T. Maccivs Plavtvs. Asinaria, 495)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1731 στις: Μάιος 17, 2013, 01:50:30 μμ »
και αρχισαν τα αναμενομενα οπως καθε χρονο..."ευκολο βατο και αναμενομενο"..οι σημερινοι μαθητες δυστυχως δεν εχουν μαθει να γραφουν εκθεσεις...αποστηθιζουν καποια στερεοτυπα πραγματα απο βοηθηματα και αυτο το λενε συγγραφη εκθεσης.. θα βγουν παλι οι βαθμολογιες και θα κλαψουνε μανουλες...

Δεν φταίνε οι μαθητές. Ούτε οι σημερινοί ούτε οι παλαιότεροι διακρίνονταν ποτέ για την πρωτοτυπία τους.
Αυτό οφείλεται σε δυο λόγους.
Πρώτον,  οι μαθητές καλούνταν και καλούνται να έχουν γνώση και άποψη επί παντός επιστητού, πράγμα δύσκολο ειδικά στην ηλικία τους. Αναγκαστικά, λοιπόν, σε αρκετά θέματα "δανείζονται" γνώσεις και απόψεις άλλων που βρίσκουν σε βιβλία, σημειώσεις κλπ.
Δεύτερον, από τη στιγμή που το μάθημα είναι μέρος πανελλαδικών εξετάσεων, φοβούνται να εκφράσουν προσωπική άποψη, ειδικά αν αυτή είναι πρωτότυπη ή ρηξικέλευθη, γιατί κανείς ποτέ δεν μπορεί να διασφαλίσει την αντίδραση του διορθωτή μπροστά σε κάτι τέτοιο. Γι' αυτό και προτιμούν απόψεις που έχουν κοινή αποδοχή.

Γι' αυτό πιστεύω ότι η έκθεση είναι καλό να διδάσκεται, αλλά να μην εξετάζεται σε πανελλαδικό επίπεδο. Η δυνατότητα έκφρασης του μαθητή ελέγχεται πιο αντικειμενικά  με γλωσσικές ασκήσεις, ερωτήσεις κατανόησης κειμένου, περιλήψεις κλπ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 02:26:56 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1732 στις: Μάιος 17, 2013, 02:23:58 μμ »
αχ, πείτε μου γιατί έχω αγχωθεί! Ένας μαθητής μου, στο Β1, στην ανάπτυξη της παραγράφου, αντέγραψε όλη την πρόταση και μετά συνέχισε!! Πόσες μονάδες από τις 10 λένε τα "φύγουν";

Καμία! Δεν αφαιρούνται μονάδες για αυτό, ίσα ίσα μη σου πω ότι θεωρείται και θεμιτό να χρησιμοποιήσεις την δοσμένη πρόταση ως θεματική περίοδο της δικής σου παραγράφου! Αρκεί να σύνδεσε επαρκώς την θεματική με την επόμενη πρόταση και, κυρίως, να μην μέτρησε στις λέξεις και την δοσμένη πρόταση. Θέλουμε δηλαδή 120 λέξεις καθαρά του υποψηφίου!

Ουφ! Μακάρι!!

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1733 στις: Μάιος 17, 2013, 03:01:40 μμ »
Γνωρίζει κανείς ποσο αφαιρείται αν ο μαθητής γράψει λιγότερες απο 500 λέξεις που είναι το κατώτατο όριο;

Αποσυνδεδεμένος evbak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1734 στις: Μάιος 17, 2013, 03:11:01 μμ »
Σε βαθμολογικό κέντρο μας είχαν πει πριν 2 χρόνια να αφαιρούμε 5 μονάδες.

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1735 στις: Μάιος 17, 2013, 03:12:38 μμ »
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν υπάρχει πρόταση-κατακλείδα στην παράγραφο. Προβληματίστηκα αρκετά για αυτό...

Για μένα η τελευταία περίοδος, με την αντωνυμία "αυτή" (η υπερφίαλη αυτή στάση) αναφέρεται μόνο στην ακριβώς προηγούμενη περίοδο, η ο οποια και έχει ως θέμα της το περιβάλλον, και επομένως συνοχικά συνδέεται μόνο με αυτή. Επίσης το επίθετο "υπερφίαλη" νοηματικά μόνο με την προτελευταία περίοδο κατ' εμέ μπορεί να συσχετιστεί.

Βέβαια, όσες απαντήσεις έχω δει  ως τώρα δίνουν κατακλείδα...
Στις απαντήσεις που δόθηκαν από το υπουργείο, η τελευταία περίοδος δόθηκε ως κατακλείδα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.