*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 955123 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2814 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 08:00:17 μμ »
Επιμένω αναλογία. Επίσης ορθή και η αιτιολογηση που με προβλημάτισε αρχικά. Αλλά παραδείγματα δεν τα βλέπω. Όπως νομίζετε.Δεν υπάρχουν λέξεις κλειδιά ξεκάθαρες. Στην κρίση του βαθμολογητη λοιπόν. ;)
Μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο, σε παρακαλώ: ποιοι είναι οι όροι της αναλογίας;
Γιατί εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τους διακρίνω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:20 »

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2815 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 10:24:37 πμ »
Η υπερπληροφόρηση στις μέρες μας ομοιάζει με το φαινόμενο του λιθοβολισμού ή ενός ακραίου καιρικού φαινομένου. Γι΄αυτό,  καλό θα ήταν να μη προβληματίζουμε τους μαθητές με παραγράφους για τις οποίες δεν είμαστε βέβαιοι ούτε εμείς οι ίδιοι οι φιλόλογοι.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2816 στις: Φεβρουάριος 22, 2018, 01:58:34 μμ »
Για όσους διδάσκουν έκθεση στη Γ' Λυκείου στο study ξεκίνησαν πιλοτικά να αναρτούν κριτήρια για την Έκθεση!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2817 στις: Φεβρουάριος 23, 2018, 07:15:42 μμ »
ele@n
Μπορείς να παραθέσεις το σχετικό link; Δε μου το εμφανίζει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:53:20 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2818 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 09:58:45 πμ »
Στην αρχική σελίδα του s4e στο δεξιό μέρος έχει κάποιες καρτέλες με τις Ενότητες. Εκεί γράφει και Νεοελληνική Γλώσσα. ΠαΤάς επάνω.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2819 στις: Φεβρουάριος 24, 2018, 07:36:21 μμ »
Σ ευχαριστω πολυ!  :) :) :)
Το βρηκα! Ειχε κολλησει ο browser και δεν εμφανιζε σωστα τη σελιδα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2820 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 05:12:14 μμ »
Επιμένω αναλογία. Επίσης ορθή και η αιτιολογηση που με προβλημάτισε αρχικά. Αλλά παραδείγματα δεν τα βλέπω. Όπως νομίζετε.Δεν υπάρχουν λέξεις κλειδιά ξεκάθαρες. Στην κρίση του βαθμολογητη λοιπόν. ;)

Δεν είναι αναλογία. Συνήθως η αναλογία βρίσκεται στη Θ.Π και στα σχόλια-λεπτομέρειες αναπτύσσονται οι όροι της. Επίσης λείπουν βασικές λέξεις της αναλογίας όπως "σαν" "όπως". Δεν είναι αιτιολόγηση, επίσης, γιατί στην αιτιολόγηση η Θ.Π αποδεικνύεται με παράθεση "θεωρητικών" -θα έλεγα- προτάσεων. Η αναφορά στα δελτία ειδήσεων και στον τρόπο λειτουργίας τους είναι ξεκάθαρο παράδειγμα. Δηλ. τι θα συνιστούσε παράδειγμα για σας, αν θα έπρεπε να την αναπτύξετε με παραδείγματα;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2821 στις: Φεβρουάριος 26, 2018, 05:28:56 μμ »
Κάπου το ξέρω αυτό το κείμενο... είναι από τότε που έδιναν πανελλαδικές και στη β λυκείου μήπως;
Πάντως, όταν υπάρχουν τόσες αντικρουόμενες απόψεις, στο τέλος η επιτροπή δέχεται όλες τις απαντήσεις ως σωστές... μια χρονιά θυμάμαι είχαν δεχτεί ως σωστές 3 διαφορετικές απαντήσεις και με συνδυασμό μεθόδων μάλιστα... τι να πεις... δεν μπαινει η σκέψη του ανθρώπου σε κουτάκια... αυτό είναι αιτιολόγηση... αυτό είναι παράδειγμα κτλ...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2822 στις: Φεβρουάριος 27, 2018, 10:01:19 μμ »
καλησπέρα , μόλις έγινα μέλος.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στη σύνταξη της πρότασης:" δοκουντα δε τω Λυσανδρω και Λακεδαιμονίοις λέγοι" από Λυσία Κατά Ερατοσθένους  73-75

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2823 στις: Μάρτιος 05, 2018, 11:13:37 πμ »
Για αυτό δε θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι ( αναλογία ή παραδείγματα ή αιτιολόγηση ).
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Kat_zar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2824 στις: Απρίλιος 12, 2018, 11:38:26 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Έχω την εξής απορία: Έχω μαθητή της Γ' Λυκείου, του οποίου οι εκθέσεις διαφέρουν απ' όσες έχω συναντήσει τόσα χρόνια! Συγκεκριμένα, η τελευταία του αφορούσε την πολιτικοποίηση των νέων, ήταν άρθρο και σαν αφόρμηση έγραψε τις σχολικές εκλογές και το μεγάλο ποσοστό αποχής! Όλα καλά μέχρι εδώ.  Απλά μεταφέρθηκε στις αρχές τις δεκαετίας του '80, αναφερόμενος στην ανάγκη συμμετοχής στα κοινά μετα τη Δικτατορία! Είναι κάτι τέτοιο επιτρεπτό ή θα θεωρηθεί άκυρη η έκθεση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2825 στις: Απρίλιος 12, 2018, 12:26:01 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Έχω την εξής απορία: Έχω μαθητή της Γ' Λυκείου, του οποίου οι εκθέσεις διαφέρουν απ' όσες έχω συναντήσει τόσα χρόνια! Συγκεκριμένα, η τελευταία του αφορούσε την πολιτικοποίηση των νέων, ήταν άρθρο και σαν αφόρμηση έγραψε τις σχολικές εκλογές και το μεγάλο ποσοστό αποχής! Όλα καλά μέχρι εδώ.  Απλά μεταφέρθηκε στις αρχές τις δεκαετίας του '80, αναφερόμενος στην ανάγκη συμμετοχής στα κοινά μετα τη Δικτατορία! Είναι κάτι τέτοιο επιτρεπτό ή θα θεωρηθεί άκυρη η έκθεση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιατί να μην είναι "επιτρεπτό"; Το παιδί είναι απολύτως εντός θέματος. Αν η μετάβαση από την εισαγωγική παράγραφο στο κυρίως θέμα είναι ομαλή, το βρίσκω και εξαιρετικά πρωτότυπο σε σχέση με τις γενικολογίες που συναντάμε πλέον σε ένα μέσο γραπτό.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2826 στις: Απρίλιος 12, 2018, 08:18:03 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Έχω την εξής απορία: Έχω μαθητή της Γ' Λυκείου, του οποίου οι εκθέσεις διαφέρουν απ' όσες έχω συναντήσει τόσα χρόνια! Συγκεκριμένα, η τελευταία του αφορούσε την πολιτικοποίηση των νέων, ήταν άρθρο και σαν αφόρμηση έγραψε τις σχολικές εκλογές και το μεγάλο ποσοστό αποχής! Όλα καλά μέχρι εδώ.  Απλά μεταφέρθηκε στις αρχές τις δεκαετίας του '80, αναφερόμενος στην ανάγκη συμμετοχής στα κοινά μετα τη Δικτατορία! Είναι κάτι τέτοιο επιτρεπτό ή θα θεωρηθεί άκυρη η έκθεση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εμένα, απεναντίας,το παιδι μου φαίνεται οτι  ειναι οχι μονο εντος θεματος, αλλα γενικα πολυ διαβασμενο και με γνωσεις. Το οτι χρησιμοποίησε παραδείγματα από την πρόσφατη ιστορια ειναι πολύ θετικο! Δεν εβαλε τις ετοιμες κονσερβες που γραφουν συνηθως. Οπως αναφερθηκε παραπανω, αν η δομη και η εκφραση ειναι οκ, τοτε ειναι μια χαρα!  :)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Γ' Λυκείου
« Απάντηση #2827 στις: Απρίλιος 13, 2018, 12:33:40 πμ »
Παράθεση
Συγκεκριμένα, η τελευταία του αφορούσε την πολιτικοποίηση των νέων, ήταν άρθρο και σαν αφόρμηση έγραψε τις σχολικές εκλογές και το μεγάλο ποσοστό αποχής! Όλα καλά μέχρι εδώ.  Απλά μεταφέρθηκε στις αρχές τις δεκαετίας του '80, αναφερόμενος στην ανάγκη συμμετοχής στα κοινά μετα τη Δικτατορία!

Με προβληματίζει το "απλά μεταφέρθηκε" που αναφέρεις. Αν η μετάβαση στην δεκαετία του 1980 έγινε ανώμαλα, χωρίς προφανή σύνδεση, αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως λανθασμένο. Θα είχα μεγάλη περιέργεια να διαβάσω αυτή την έκθεση. Και σε μένα έχει τύχει μαθητής, οι απόψεις του οποίου ήταν ουσιαστικά απόψεις συγκεκριμένου κόμματος και τον συμβούλευα να το αποφεύγει αυτό. Ελπίζω ότι έκανα σωστά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.