*

Αποστολέας Θέμα: Έκθεση Εκπαιδευτικού έργου  (Αναγνώστηκε 7251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έκθεση Εκπαιδευτικού έργου
« στις: Ιούνιος 04, 2009, 10:15:58 μμ »
Οπως γνωρίζουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί στο τέλος του σχολικού έτους μας ζητάνε απο το σχολείο για συντάξουμε μια έκθεση για την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού μας έργου, εγώ είναι η πρώτη φορα που θα γράψω εκθεση, μήπως ξέρει κανείσ που μπορώ να βρω ένα προσχέδιο; γιανα ξέρω τι να γράψω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2009, 03:53:17 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:18 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2009, 10:57:18 μμ »
Πού σου ζητήσανε να γράψεις έθεση για αξιολόγηση του εκπαιδευτικού σου έργου;!;! Και (το ποιο βασικό) ΠΟΙΟΣ σου το ζήτησε;!;!;!
Πρώτη φορά το ακούω αυτό....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 05, 2009, 12:38:04 πμ »
Πού σου ζητήσανε να γράψεις έθεση για αξιολόγηση του εκπαιδευτικού σου έργου;!;! Και (το ποιο βασικό) ΠΟΙΟΣ σου το ζήτησε;!;!;!
Πρώτη φορά το ακούω αυτό....

Κι εγώ επίσης!  :o
Σε ποιο κλάδο ανήκεις;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:02:38 πμ »
ο κλάδος δεν έχει σημασία, αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς. φαντάζομαι στο ζήτησε ο διευθυντής του σχολείου, αν και δεν γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία. ρίξτε εδώ μια ματιά στην υπουργική απόφαση που εξηγεί τι είναι ποιους αφορά και πως γίνεται

http://www.daskalos.edu.gr/d/nomouesia/ya1938-98.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:18 »

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:11:25 πμ »
Α! Και για να μην απορήσετε, εννοείται ότι δεν ήξερα τι είναι και το έψαξα στο google! χιχιχι  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2009, 10:55:14 πμ »
To ζητούν οι σύμβουλοι. Πέρσι συνέταξα κι εγώ για πρώτη φορά  και το καταχάρηκα γιατί ήταν η ευκαιρία μου να κατακράξω! Περιγράφεις τις συνθήκες, τους αρχικούς σου στόχους και τα αποτελέσματα των προσπαθειών σου. Μπορείς να θίξεις τα πάντα από το κτιριακό και την έλλειψη υλικού, μέχρι τις κοινωνικές δυσκολίες που υπάρχουν στην περιοχή, την ανάγκη για ειδική παρέμβαση ή για τάξεις υποδοχής κλπ, γιατί όλα αυτά αποτελούν σημαντικές παραμέτρους για την ομαλή ή όχι έκβαση της δικής σου προσπάθειας. Μπορείς να μιλήσεις και για τη συνεργασία με τους συναδέλφους, τους σχετικούς φορείς κ.λ.π. Να επισημάνω βέβαια ότι αν η συνεργασία δεν ήταν καλή θέλει πάρα πολύ καλό χειρισμό αν αποφασίσεις να αναφέρεις κάτι.

Δυστυχώς το αντίγραφο βρίσκεται στο νηπιαγωγείο και δεν μπορώ να σου το στείλω. :'( :'(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 05, 2009, 12:08:07 μμ »
To ζητούν οι σύμβουλοι. Πέρσι συνέταξα κι εγώ για πρώτη φορά  και το καταχάρηκα γιατί ήταν η ευκαιρία μου να κατακράξω! Περιγράφεις τις συνθήκες, τους αρχικούς σου στόχους και τα αποτελέσματα των προσπαθειών σου. Μπορείς να θίξεις τα πάντα από το κτιριακό και την έλλειψη υλικού, μέχρι τις κοινωνικές δυσκολίες που υπάρχουν στην περιοχή, την ανάγκη για ειδική παρέμβαση ή για τάξεις υποδοχής κλπ, γιατί όλα αυτά αποτελούν σημαντικές παραμέτρους για την ομαλή ή όχι έκβαση της δικής σου προσπάθειας. Μπορείς να μιλήσεις και για τη συνεργασία με τους συναδέλφους, τους σχετικούς φορείς κ.λ.π. Να επισημάνω βέβαια ότι αν η συνεργασία δεν ήταν καλή θέλει πάρα πολύ καλό χειρισμό αν αποφασίσεις να αναφέρεις κάτι.

Δυστυχώς το αντίγραφο βρίσκεται στο νηπιαγωγείο και δεν μπορώ να σου το στείλω. :'( :'(

Το ζητούν οι σύμβουλοι επιλεκτικά, σε κάποιος κλάδους δηλαδή;
Εντύπωση μου κάνει...  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 05, 2009, 02:57:39 μμ »
Αυτό παραπέμπει άμεσα στην αξιολόγηση των εκπαιδευτικών που είναι ένα θέμα που βρίσκεται παγωμένο για πολλά χρόνια. Όντως μου προκαλέι εντύπωση! Και γιατί να το ζητ'ησει ο/η σ'υμβουλος; Και αν δεν το κάνεις τι θα γίνει; Ο/η σύμβουλος δεν ε΄χουν κανένα διοικητίκό έλεγχο επάνω σου, παρά μόνο συμβουλευτικό...
Εγώ θα ήμουν πολύ προσεκτική αν μου ζητούσαν κάτι τέτοιο...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:07:22 μμ »
Επίσης, μόλις είδα την υπουργική απόφαση για την αξιολόγηση, πουθενά δεν αναφέρεται ότι ο σύμβουλος ζητά αξιολόγηση. Αντ'ίθετα, ο σύμβουλος συντάσσει αξιολόγηση.

1.Στο τέλος κάθε σχολικού έτους συντάσσεται έκθεση αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας , από πενταμελή επιτροπή που ορίζεται από το σύλλογο διδασκόντων και υποβάλλεται στο διευθυντή της. Με την ως άνω έκθεση αξιολογείται το εκπαιδευτικό έργο και επισημαίνονται ενδεχόμενα προβλήματα και δυσλειτουργίες.

2.Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας συντάσσει αξιολογική έκθεση για τη σχολική μονάδα την οποία διευθύνει και για τους εκπαιδευτικούς της σχολικής του μονάδας

3.Ο προϊστάμενος του γραφείου εκπαίδευσης συντάσσει αξιολογική έκθεση για τον τρόπο λειτουργίας των σχολικών μονάδων της αρμοδιότητάς του, για τους διευθυντές τους και το εκπαιδευτικό προσωπικό που υπηρετεί με οποιονδήποτε τρόπο στο γραφείο εκπαίδευσης.

4.Ο προϊστάμενος της διεύθυνσης εκπαίδευσης συντάσσει αξιολογική έκθεση για τον τρόπο λειτουργίας των σχολικών μονάδων της αρμοδιότητάς του, για τους διευθυντές των σχολικών μονάδων αυτών, για το εκπαιδευτικό προσωπικό που υπηρετεί με οποιονδήποτε τρόπο στη διεύθυνση εκπαίδευσης, καθώς και για τους προϊσταμένους των γραφείων εκπαίδευσης και των γραφείων φυσικής αγωγής και τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης της αρμοδιότητάς του.

5. α) 0 Σχολικός Σύμβουλος υποστηρίζει το επιστημονικό και εκπαιδευτικό έργο των εκπαιδευτικών της περιοχής ευθύνης του και συντάσσει αξιολογική έκθεση για θέματα που αφορούν στην επιστημονική και διδακτική επάρκεια των εκπαιδευτικών.
δ) Ο Σχολικός Σύμβουλος συντάσσει αξιολογική έκθεση και για τους διευθυντές των σχολικών μονάδων της ειδικότητάς του, που ανήκουν στην περιοχή ευθύνης του, εκτιμώντας τα αξιολογικά στοιχεία που αναφέρονται και στους εκπαιδευτικούς.

7.Στα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά σχολεία, στα οποία δεν τοποθετούνται διευθυντές, οι εκθέσεις αξιολόγησης της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου συντάσσονται από τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης ή του Γραφείου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Αυτά αναφέρονται στην Υ.Α.
Αλλά ξαναλέω είναι από το 1998, και μέχρι σήμερα  η αξιολόγηση δεν έχει εφαρμοστεί. Άλλωστε έχουν γίνει πολλές κινητοποιήσεις για να μην εφαρμοστεί.




Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:24:17 μμ »
είμαι ΠΕ70 και μας το ζήτησε ο διευθυντής του σχολείου. Νομίζω πως είναι για τη/το σύμβουλο

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2009, 03:31:43 μμ »
Το έγγραφο που είχε έρθει πέρσι ήταν από το γραφείο της συμβούλου. Ακριβώς επειδή σχετίζεται με την αξιολόγηση πολλά σχολεία κάνουν την πάπια. Για μένα ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να "τα χώσω" για την κατάσταση που επικρατούσε στο σχολείο, με ειδικά παιδιά, με το 60% αλλοδαπούς, με άθλιο κτιριακό, χωρίς 2η βάρδια για το ολοήμερο και πάει λέγοντας. Εφόσον επιλέγεις εσύ τι γράφεις δεν μπορώ να δω πώς μπορεί να γυρίσει εναντίον σου.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Εκπαιδευτικού έργου
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2009, 07:51:49 μμ »
Και  εμείς  την  κάνουμε  κάθε  χρόνο  για  το  τρόπο  που  εργαστήκαμε  μέχρι  τι  προβλήματα  συναντήσαμε  στην  τάξη  μας  . Το  βρίσκω  εξαιρετικά  χρήσιμο . Μας  την  ζήτησε  η  Σύμβουλος . ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Εκπαιδευτικού έργου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2009, 09:22:35 μμ »
Δηλαδή οι υπόλοιποι τον έχετε ΔΕΙ τον σύμβουλό σας??
Είναι υπαρκτό πρόσωπο??

Εγώ τον δικό μου τον είδα μία φορά πέρυσι στα ΠΕΚ, όπου του έθεσα 3 ερωτήσεις και δεν μου απάντησε σε καμία.
(Εκτός και αν το "κάνε ότι νομίζεις" αποτελεί επίσημη απάντηση του Π.Ι.)

Κατά τα άλλα πέρυσι ήτανε να έρθει μια Τετάρτη στο σχολείο μας.
Πλυθήκαμε, χτενιστήκαμε, ντυθήκαμε,..., τελικά έριξε 2 (δύο) ψιχάλες και μας το ανέβαλλε λόγω κακοκαιρίας.

Αυτοί οι άνθρωποι θα με αξιολογήσουν;
Ας μου βάζουν 10 οι μαθητές μου και ας μου βάλει 0 ο σύμβουλος...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έκθεση Εκπαιδευτικού έργου
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2009, 09:31:16 μμ »
Δηλαδή οι υπόλοιποι τον έχετε ΔΕΙ τον σύμβουλό σας??
Είναι υπαρκτό πρόσωπο??

Εγώ τον δικό μου τον είδα μία φορά πέρυσι στα ΠΕΚ, όπου του έθεσα 3 ερωτήσεις και δεν μου απάντησε σε καμία.
(Εκτός και αν το "κάνε ότι νομίζεις" αποτελεί επίσημη απάντηση του Π.Ι.)

Κατά τα άλλα πέρυσι ήτανε να έρθει μια Τετάρτη στο σχολείο μας.
Πλυθήκαμε, χτενιστήκαμε, ντυθήκαμε,..., τελικά έριξε 2 (δύο) ψιχάλες και μας το ανέβαλλε λόγω κακοκαιρίας.

Αυτοί οι άνθρωποι θα με αξιολογήσουν;
Ας μου βάζουν 10 οι μαθητές μου και ας μου βάλει 0 ο σύμβουλος...

Πόσο δίκιο έχεις, συνάδελφε!  :-\
Πέρσι ζήτησα στις εξετάσεις τη βοήθεια του συμβούλου. Ομολογώ ότι έτρεξε ο άνθρωπος να με βοηθήσει. Το εκτίμησα.
Φέτος ήρθε πριν 20 μέρες (!!!) να μας δώσει οδηγίες για τη διαδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων. Αυτό έπρεπε να γίνει στην αρχή της χρονιάς, όχι στο κλείσιμό της!  :o Ξέρετε τι οδηγίες μας έδωσε;;; Πώς να μην βάζουμε τα θέματα των εξετάσεων και τι λάθη να αποφεύγουμε.
Συγγνώμη, συμβουλές είναι αυτές;;;  ??? Το να σου μαθαίνουν να κάνεις κάτι είναι συμβουλή, όχι το να σου μαθαίνουν τι να μην κάνεις... ::)
Αφήστε που ήταν και ανίδεος (!!!) και τον διορθώναμε όλοι οι συνάδελφοι...  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.