*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό  (Αναγνώστηκε 22725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:56:25 μμ »
Αν υποθέσουμε οτι η κατανομή γινεται μεσα στο 2ο δεκαημερο του Ιουνιου - και ότι μεσα σ'αυτο το δεκαήμερο ο καθε 'καινουριος' δασκαλος εχει φροντισει να παρουσιαστει στο σχολειο (μεχρι ή στις 19/6 δεν γινεται?), δεν θα ειναι παρών κατα το "μοιρασμα"?
Λογικο δεν ειναι το σκεπτικο να γνωρίζει κανεις απο νωρις τι ταξη θα πάρει ωστε να μπορει να προετοιμαστει? Εκτός αν το διάστημα απο 1 εως 10 Σεπτεμβρη ειναι αρκετο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 12, 2009, 01:58:18 μμ »
Συνήθως παρουσιάζεσαι την τελευταία μέρα και αν έχουν την καλή θέληση θα σε ενημερώσουν. Το ζήτημα είναι να παρίστασαι στη σχετική συνεδρίαση του συλλόγου. Πόσες χρονιές σερί μπορεί να αντέξεις την ίδια τάξη; Αν αλλάζεις σχολείο κάθε χρόνο για πέντε χρόνια μπορεί να αναλαμβάνεις επί πέντε χρόνια την Α' Δημοτικού π.χ. ή στην περίπτωσή μου να έχεις πάντα το τμήμα με τα περισσότερα προνήπια ή τα περισσότερα δύσκολα παιδιά ή τα περισσότερα αλλοδαπά ή τα περισσότερα παιδιά με ιδιαιτερότητες, κοινώς ότι επιλέγουν οι πιο παλιοί να αποφύγουν κάθε φορά. Ε, δεν είναι και το καλύτερο.

Από την άλλη ας υπάρχει προγραμματισμός σε κάποια πράγματα μπας και παρασύρει και τα υπόλοιπα (βλέπε αιτήσεις αναπληρωτών χωρίς αποτελέσματα ΑΣΕΠ κ.λ.π.)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 12, 2009, 11:51:45 μμ »
Συνήθως παρουσιάζεσαι την τελευταία μέρα και αν έχουν την καλή θέληση θα σε ενημερώσουν. Το ζήτημα είναι να παρίστασαι στη σχετική συνεδρίαση του συλλόγου. Πόσες χρονιές σερί μπορεί να αντέξεις την ίδια τάξη; Αν αλλάζεις σχολείο κάθε χρόνο για πέντε χρόνια μπορεί να αναλαμβάνεις επί πέντε χρόνια την Α' Δημοτικού π.χ. ή στην περίπτωσή μου να έχεις πάντα το τμήμα με τα περισσότερα προνήπια ή τα περισσότερα δύσκολα παιδιά ή τα περισσότερα αλλοδαπά ή τα περισσότερα παιδιά με ιδιαιτερότητες, κοινώς ότι επιλέγουν οι πιο παλιοί να αποφύγουν κάθε φορά. Ε, δεν είναι και το καλύτερο.

Από την άλλη ας υπάρχει προγραμματισμός σε κάποια πράγματα μπας και παρασύρει και τα υπόλοιπα (βλέπε αιτήσεις αναπληρωτών χωρίς αποτελέσματα ΑΣΕΠ κ.λ.π.)
Ritalamp,και γω την τελευταία μέρα θα παρουσιαστώ...δηλαδή 19 Ιουνίου ...εγώ ήδη ξέρω ότι στο σχολείο που θα πάω έχουν μοιραστεί οι τάξεις έχουν βγει ποιες θα έχουν  τετράωρα και πεντάωρα  κ.τ..λ.
 Βάλε με το μυαλό σου δηλαδή πλοκή και σενάριο...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 12, 2009, 11:53:02 μμ »
Φίλη ΧΡΥΣΩ, το μοίρασμα των τάξεων τον Ιούνιο δεν είναι φετινό φρούτο. Γίνεται εδώ και χρόνια.

Ιωάννη πρέπει να το αφήσουμε έτσι?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 13, 2009, 09:32:57 πμ »
Χρύσω, το μοίρασμα των τάξεων τον Ιούνιο γίνεται με τη λογική πως ο κάθε δάσκαλος έχει το χρόνο το καλοκαίρι να μελετήσει την ύλη της τάξης και να προγραμματίσει το έργο του. Αυτό είναι πολύ σωστό άσχετα αν κάποιοι δεν το εφαρμόζουν. Δυστυχώς οι τοποθετήσεις ολοκληρώνονται το Σεπτέμβρη (νεοδιόριστοι, αποσπάσεις, αναπληρωτές). Αυτοί παίρνουν ό,τι μένει. Τον Ιούνιο πάλι όποιος θέλει μπορεί να κρατήσει την τάξη του και οι υπόλοιποι παίρνουν τις τάξεις με τη σειρά αρχαιότητας συνήθως. Αν υπάρξει διαφωνία στον τρόπο αυτό καληνύχτα ζωή. Πρέπει να αποφασίσει ο Σύλλογος, αν διαφωνήσει προτείνει ο Διευθυντής, αν η διαφωνία παραμείνει επεμβαίνει ο Σύμβουλος. Και μένει η πικρία σε όλους για κλίκες, ή μεροληπτικός Διευθυντής. Όλη η χρονιά στον αέρα. Γι' αυτό γίνεται εθιμικά το μοίρασμα των τάξεων. Μπορείς να μου βρεις έναν διαφορετικό τρόπο, που να περάσει από την ψηφοφορία του Συλλόγου Διδασκόντων και να γίνεται το μοίρασμα των τάξεων; Κι εγώ μαζί σου τότε. Κι επειδή σε κανένα Σύλλογο δε θα περάσει διαφορετική πρόταση θα παραμείνει η υπάρχουσα κατάσταση και θα μιλάμε άσκοπα.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 13, 2009, 01:08:46 μμ »
Και μένει η πικρία σε όλους για κλίκες, ή μεροληπτικός Διευθυντής.
Ιωάννη, καταλαβαίνω ότι η σειρά αρχαιότητας επιλύει εκ των προτέρων πολλές διαφωνίες, αλλά δεν νομίζεις ότι και με αυτόν τον τρόπο "πικρία για κλίκες και μεροληπτικό διευθυντή" μένει και σε όλους τους νέους συναδέλφους του σχολείου; και αναφέρομαι κυρίως σε αναπληρωτές και συναδέλφους στην διάθεση, που συνήθως κάθε χρόνο αλλάζουν σχολείο. Το σύστημα της αρχαιότητας μπορεί να λειτουργούσε "καλά" παλιότερα που τέτοια φαινομενα δεν υπήρχαν. Τότε που όλοι οι νεοδιοριζόμενοι παίρναν σχεδόν αμέσως οργανική, οπότε στο σχολείο που πηγαίναν απλά κάναν υπομονή μέχρι να έρθει η "σειρά" τους στα δικαιώματα. Τώρα υπάρχουν συνάδελφοι που είναι "νέοι" για πολλά χρόνια και "νέοι στο σχολείο" για ακόμα περισσότερα.

Πρόταση επίλυσης διαφωνιών; κλήρωση (μετάξύ των "αντίδικων" μόνο, όχι για όλους). Δεν θα το δεχτούν οι σύλλογοι; πολύ πιθανό. όχι όμως επειδή δεν είναι καλός τρόπος επίλυσης των διαφωνιών, αλλά επειδή το σύστημα της αρχαιότητας βολεύει τους παλιότερους, ενώ η κλήρωση δεν βολεύει κανέναν.
Άρα είναι θέμα βολεύματος, όχι θέμα ειρηνικής επίλυσης των θεμάτων. Οπότε έχουμε κάθε "δικαίωμα" οι νεότεροι συνάδελφοι να το θεωρούμε απαράδεκτο και να θέλουμε να ανατραπεί :)


ΥΓ: εγώ είμαι δευτεροβάθμιας, αλλά και εκεί μπαίνει το θέμα της αρχαιότητας στο μοίρασμα των μαθημάτων και των τάξεων.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:44:37 μμ »
Ιωάννη συμφωνώ και εγώ με την hapiness μια και το θέμα αρχαιότητας λειτουργούσε περισσότερα τα περασμένα χρόνια και θα επιθυμούσα την ΚΛΗΡΩΣΗ....Όταν πήρα τοποθέτηση σε αυτό το σχολείο που χιλιομετρικά είναι ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ από το κοντινότερο αστικό κέντρο που είμαι ,ποτέ δεν φανταζόμουν ποως θα βρισκόμουν στη δεινή θέση 1η Σεπτεμβρίου να πάρω συγκεκριμένη τάξη με τις εξής δικαιολογίες:
1. Έχει τα περισσότερα παιδιά από τις υπόλοιπες 5 τάξεις του σχολείου
2.Υπάρχουν παιδιά με προβληματικές συμπεριφορές
3.Υπάρχουν μανάδες με υπερβολικές απαιτήσεις στους δασκάλους

Και σκέφτομαι εγώ....οι τάξεις μοιράστηκαν για να προετοιμαστουν οι δάσκαλοι που είναι ΗΔΗ  στο σχολείο το καλοκαίρι ή για να ξεφορτωθούν την ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ τάξη μην τυχόν μπει στην κλήρωση και την τύχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 02:49:11 μμ από ΧΡΥΣΩ »
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:48:42 μμ »
Πρόταση επίλυσης διαφωνιών; κλήρωση (μετάξύ των "αντίδικων" μόνο, όχι για όλους). Δεν θα το δεχτούν οι σύλλογοι; πολύ πιθανό. όχι όμως επειδή δεν είναι καλός τρόπος επίλυσης των διαφωνιών, αλλά επειδή το σύστημα της αρχαιότητας βολεύει τους παλιότερους, ενώ η κλήρωση δεν βολεύει κανέναν.
Άρα είναι θέμα βολεύματος, όχι θέμα ειρηνικής επίλυσης των θεμάτων. Οπότε έχουμε κάθε "δικαίωμα" οι νεότεροι συνάδελφοι να το θεωρούμε απαράδεκτο και να θέλουμε να ανατραπεί :)

Συμφωνώ και θα προσπαθήσω να το περάσω...τώρα τι μυαλά θα βρω ...άγνωστον
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:59:29 μμ »
παιδιά για σκεφτείτε λιγάκι....... ???.όταν γίνετε εσείς παλιοί με 20 χρόνια προϋπηρεσίας τι θα θέλατε να γίνει στο μοίρασμα των τάξεων.....  ;)μήπως έχουν λιγάκι δίκιο οι παλιοί;;;;; μη με παρεξηγήσετε μια σκέψη κάνω :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 08:36:23 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:37:59 μμ »
To καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα. Επίσης καταλαβαίνω και τη Χρυσώ. Νομίζω ότι το όλο ζήτημα είναι ο γρύλλος. Αν πας με θετική διάθεση του στυλ ό,τι κάτσει θα το αντιμετωπίσουμε, είναι πιο πιθανό να περάσεις καλή χρονιά φέτος και να θέσεις τις βάσεις για καλύτερη χρονιά του χρόνου εφόσον εκεί έχεις οργανική. Όλα γίνονται και όλα ξεγίνονται αν λειτουργήσεις με ηρεμία και σεβασμό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:38:00 μμ »
To καταλαβαίνω αυτό που λες απόλυτα. Επίσης καταλαβαίνω και τη Χρυσώ. Νομίζω ότι το όλο ζήτημα είναι ο γρύλλος. Αν πας με θετική διάθεση του στυλ ό,τι κάτσει θα το αντιμετωπίσουμε, είναι πιο πιθανό να περάσεις καλή χρονιά φέτος και να θέσεις τις βάσεις για καλύτερη χρονιά του χρόνου εφόσον εκεί έχεις οργανική. Όλα γίνονται και όλα ξεγίνονται αν λειτουργήσεις με ηρεμία και σεβασμό.


Μπράβο Συμφωνώ...... με ηρεμία και σεβασμό!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 14, 2009, 02:06:04 μμ »
παιδιά για σκεφτείτε λιγάκι....... ???.όταν γίνετε εσείς παλιοί με 20 χρόνια προϋπηρεσίας τι θα θέλατε να γίνει στο μοίρασμα των τάξεων.....  ;)μήπως έχουν λιγάκι δίκιο οι παλιοί;;;;; μη με παρεξηγήσετε μια σκέψη κάνω :-\
Εάν από την αρχή της καριέρας μου έχω δαλουχηθεί και συμφιλιωθεί με την σκέψη ότι το πόσο "δύσκολη" ή δύσκολη θα είναι η χρονιά μου, είναι περισσότερο θέμα τύχης και όχι θέμα 1ον ηλικίας 2ον στενών σχέσεων με τον διευθυντή κτλ κτλ , τότε σε 20 χρόνια δεν θα ζητάω τπτ διαφορετικό από αυτό που ζητάω τώρα. Ειδική μεταχείρηση μπορώ να κατανοήσω μόνο σε συναδέλφους που είναι <5 χρόνια από την σύνταξη, όπου θα το δικαιολογούσα να μην πάρουν πχ (στην βθμια) καινούρια μαθήματα που θα χρειαστεί να διαβάσουν και να φτιάξουν υλικό.
Εάν όμως ως νέα στην καριέρα μου έχω φάει στην μάπα όλες τις αδικίες, τότε είναι πολύ πιθανό σε 20 χρόνια να μην θέλω πλέον να είμαι ο *#&*@#^*@ της ιστορίας και να προτάσω το θέμα της αρχαιότητας για να "ρίξω" νεότερους συναδέλφους.
Επειδή όμως ΔΕΝ θέλω να γίνω έτσι, γι αυτό προσπαθώ από τώρα να ανατραπούν αυτές οι πρακτικές.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 14, 2009, 06:56:35 μμ »
Και ίσως είναι καιρός να αλλάξει το πράγμα....δεν μπορούμε να λειτουργούμε με το ρητό ' εκεί που είσαι ήμουνα εκεί που είμαι θάρθεις...' αυτά συμβαίναν παλιά και δεν τα εφαρμόζουν οι νέοι είναι στερεότυπα ξεπερασμένα !!!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 14, 2009, 08:05:52 μμ »
Και όμως, εγώ θα ήθελα να πάρω την τάξη που θεωρείται "πρόβλημα" σε ένα σχολείο (αν και θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ετικετοποιούνται έτσι παιδιά), γιατί είναι μία πρόκληση. Γιατί άραγε αυτά τα παιδιά είναι τα πιο ζωηρά; Γιατί θεωρούνται "π΄ροβλημα" και δεν τα θέλει κανένας; Μήπως κάτι συνέβη; Μήπως κάποιος τα προσέγγισε με λάθος τρόπο; Μήπως έχουμε αυτοεκπληρούμενη προφητία;
Για να το σκεφτούμε και αυτό!!! Όσα "δύσκολα" παιδιά αντιμετώπισα και εγώ (σε νηπιαγωγείο) και η μετέρα μου (32 χρόνια σε λύκειο είναι) πάντα η απειθαρχία τους είχε σχέση με τον τρόπο προσέγγισης τους.

Όσο για την επιλογή τάξεων...νομίζω ότι είναι μία καλή πρακτική, αν και όντως μπορεί να άδικήσει τους νεώτερους συναδέλφους, γιατί όσο παλιός και να είναι ένας εκπαιδευτικός, το καλοκαίρι θέλει να ετοιμάσει το υλικό του. Επίσης, δεν μπορείς (στη β/βάθμια) να βάζεις συναδέλφους με 20 χρόνια υπηρεσία να μαθαίνουν καινούρια ύλη, όπως και να το κάνουμε ένας νέος μαθαίνει πιο εύκολα!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.