*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό  (Αναγνώστηκε 22701 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyriostade

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2009, 11:32:18 μμ »
θεωρω ότι η εκφραση "αποφαγια" γραφτηκε για να δειξει οτι καποιοι επιλεγουν τμηματα και καποια απο αυτα περισσευουν για προφανεις δυσκολιες
 που μπορει να υπαρχουν. οταν υπαρχει εστω κ ενα παιδι με πολυ μεγαλο προβλημα κ ειναι γνωστο οτι ο προηγουμενος εκπαιδευτικος εφτυσε αιμα λογικο ειναι να φοβουνται ολοι να το αναλαβουν.η μαγκια βεβαια ολων αυτων που προσπαθουν να υπερισχυσουν ειναι να αποδειξουν την ικανοτητα τους στο δυσκολο τμημα.απο την αλλη ξερουμε οτι πολλες φορες οι γονεις βριζουν τους εκπαιδευτικους κ τους βαζουν στο ιδιο τσουβαλι. η λεξη λειτουργημα συνηθως χρησιμοποιειται οταν εχουν παραπονο απο τον εκπαιδευτικο κ οχι οταν πρεπει να του αναγνωρισουν την καλη δουλεια που εκανε..

Το αποφάγια γράφτηκε όχι για τα παιδιά ...προς θεού δεν χαραχτηρίζουμε τα παιδιά αποφάγια ...αλλά είναι μια ΕΚΦΡΑΣΗ που χρησιμοποιούμε στην ΕΛΛΑΔΑ για να δείξουμε ότι παίρνουμε κάτι που κανένας άλλος δεν ήθελε.. χρησιμοποιήθηκε για να τονίσω πως σαν καινούρια θα πάρω αυτό που μένει...την τάξη που μένει ...που δεν θέλει κανείς

Επιτρέψτε μου να έχω πρόβλημα με την λέξη αυτή όταν χαρακτηρίζουμε είτε τάξη είτε παιδιά. Υπάρχουν πολύ ομορφότερες ελληνικές λέξεις να εξηγήσουν αυτό που είχατε υπόψη.

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω άλλο από τον χώρο αυτό που ανοίχτηκε για να συζητήσετε άλλο θέμα. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 06, 2009, 07:25:10 μμ »
Αγαπητέ μου γονέα, δεν υπερασπίστηκα το χαρακτηρισμό απλά τόνισα αυτό που πιθανότατα η συνάδελφος ήθελε να πει. Δεν το συζητώ ότι η λέξη αποφάγια είναι προσβλητική για όποιο θέμα και αν αναφέρεται.

Έχετε προσωπική εμπειρία και ίσως δεν σας επιτρέπει να καταλάβετε. Αν για ένα δύσκολο τμήμα ευθύνεται ο εκπαιδευτικός, τότε με το που θα αλλάξουν δάσκαλο, θα έπρεπε να παύσει και το θέμα. Τέτοια ήταν η περσινή μου τάξη. Ήταν το τμήμα, που δεν ήθελε κανείς. Το ήξερα από την αρχή, οι συνάδελφοι με ενημέρωσαν ότι ο προηγούμενος δάσκαλος ζήτησε απόσπαση για να μην τα αναλάβει πάλι. Από τις διάφορες κουβέντες των παιδιών αλλά και από τον τρόπο που συμπεριφερόντουσαν στην δασκάλα των Αγγλικών κατάλαβα ότι επικρατούσε ένα χάος, τσακωμοί συνεχώς, φωνές, φασαρίες, κατηγόριες για κλεψιές, αδιαφορία για τα μαθήματα και υποτίμηση για το δασκαλό τους. Από το μαθησιακό επίπεδο όλων των παιδιών, από τις εργασίες που έκαναν στην περιβαλλοντική αγωγή, διέκρινα ότι ο προηγούμενος δάσκαλος σίγουρα δεν ήταν αδιάφορος. Ίσως δεν κόλλησε η χημεία τους, ίσως δεν άρεσαν στους γονείς οι βαθμοί που έβαλε, ίσως να μην μπορούσε να επιβληθεί στα παιδιά. Τι να πω; Κουράστηκα   αλλά τα παιδιά έστρωσαν, ώστε φέτος τα ζητούσαν όλοι.  Θα έπρεπε να διεκδικώ τίποτα παιδαγωγικές δάφνες με τρια χρόνια προϋπηρεσίας μόνο; Τα παιδιά είχαν το υπόβαθρο και με τον κατάλληλο χειρισμό, βγήκε.
 

Η φετινή μου τάξη μια από τα ίδια (ίσως και χειρότερα γιατί το μόνο που μου είπαν, αφού μου ανατέθηκε είναι ότι τα παιδιά είναι προκλητικά). Έχω κουραστεί σε τέτοιο βαθμό που μετράω τις ώρες μέχρι να λήξει η χρονιά. Έχω κάνει τα πάντα, ό,τι παιδαγωγική μέθοδο είχα διδακτεί ή έστω είχα ακουστά, έχω κάνει συναντήσεις με τους γονείς όλους μαζί, με τους γονείς ορισμένων μαθητών ξεχωριστά, έχει κληθεί η σύμβουλος, μέχρι και παιδοψυχολόγο επισκέφθηκα αλλά δεν έχει γίνει τίποτα. Καμμία αλλαγή. Οι συνάδελφοι με αντιμετωπίζουν συγκαταβατικά, με έχουν ελαφρύνει από πολλές εξωδιδακτικές εργασίες και ετοιμάζονται να μου στήσουν ανδριάντα. Κάποιοι από τους γονείς έρχονται σχεδόν ενοχικά και προσφέρουν τη βοήθειά τους. Τι έγινε; Έχασα το χάρισμά μου; Φέτος το πάλεψα πολύ περισσότερο από κάθε χρονιά. Οπότε επιτρέψτε μου και εμένα να αμφιβάλλω όταν δυο διαφορετικοί δάσκαλοι χαρακτηρίζουν τα παιδιά σας δύσκολα, ότι φταίνει αυτοί και δεν υπάρχει κάποιος από τους λόγους που προανέφερα.

Την διαπαιδαγώση των παιδιών την είχαν αναλάβει οι παλιότεροι δάσκαλοι, όταν ήταν ακόμη λειτούργημα το επάγγελμά μας. Σήμερα συναντάς απαξίωση για τους εκπαιδευτικούς. Κάποτε το παιδί ερχόταν στο σχολείο με μοναδικό εφόδιο να σεβεται και να ακούει το δάσκαλο. Σήμερα που έρχεται η μαμά στο σχολείο για να μου πει γιατί δεν κάθεται το παιδί της με το τάδε παιδάκι, ή γιατί έβαλα στον κανακάρη της Β και όχι Α, που αμφισβητεί την παιδαγωγική μου κατάρτιση, ή την κατανόηση που δεν έχω γιατί δεν είμαι μάνα και τα παιδιά είναι σήμερα δύσκολα και απαιτητικά. Που με το ακουν τη λέξη όρια, παθαίνουν αμόκ για τα δικαιώματα των παιδιών. Τι να κάνει ο δάσκαλος που βάζει κανόνες, όρια και συνέπειες στο σχολείο για έξι ώρες και τις υπόλοιπες στο σπίτι υπάρχει το απόλυτο χάος.
Δεν φτάνει πάντα η αγάπη.
Όσο και να τα αγαπάω εγώ, όταν γυρίζουν σε διαλυμένα σπίτια, προβληματικές οικογένειες ή στους δρόμους ή την διαπαιδαγώγισή τους την έχει αναλάβει η τηλεόραση...



+1000000
Δε νομίζω πως θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 06, 2009, 08:44:25 μμ »
kyra daskala συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε βαθμό που αναρωτιέμαι αν αυτο το τελευταίο είναι πλέον γενικό φαινόμενο δηλαδή να έρχονται οι γονείς και να απαιτούν άσχετα πράγματα....βλ.ποιος θα είναι ο διπλανός του παιδιού τους και ΟΧΙ για την ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του παιδιού τους....ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΕΙ....
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 07, 2009, 07:24:25 μμ »
απ' όσο γνωρίζω για να μοιραστούν οι τάξεις πρέπει να είναι όλοι παρόντες και να γίνει συμβούλιο.

το να διαλεγουν πρώτοι τις τάξεις τους οι αρχαιότεορι ή οι παλιοτεροι του σχολειου γίνεται άτυπα, είναι συνηθως "παράδοση"/
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 07, 2009, 07:59:47 μμ »
Και γιατί να μην γίνονται όλα νόμιμα και ΟΧΙ κατά παράδοση?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 07, 2009, 11:08:20 μμ »
αα, ναι, δεν συμφωνω με την παραδοση.

παντως "όλως τυχαιως" μεχρι τώρα -έχω 2 χρονια μονιμη και 1 ως αναπληρώτρια- τις δυσκολοτερες ταξεις που δινουν, και με λυπηση στο βλεμα, ασχετα αν τελικά μπορεί να λατρεψω αυτες τις ταξεις στο τελος της χρονιάς.

υπαρχει γερο κατεστημενο, όταν παορυσιαστηκα το σεπτεμβρη στο σχολειο που ειμαι φετος, τα ειχαν ηδη κανονισμενα!
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 07, 2009, 11:12:35 μμ »
Μπορείς να το δεις από δυο μεριές. Η μια είναι ο σεβασμός στον αρχαιότερο συνάδελφο που σίγουρα έχει περάσει δύσκολα (αδιοριστία, δύσκολες μεταθέσεις, πολύ κακό κτιριακό κ.λ.π.), η άλλη είναι η στρατιωτική λογική (χώσιμο του νέου). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν μπεις στη διαδικασία να κοντραριστείς ειδικά αν είσαι η νεοφερμένη και η νεότερη σίγουρα θα είναι σε βάρος σου. Θέλει καλούς ελιγμούς και όχι τσαμπουκά. Καλό είναι να ξέρεις τα δικαιώματά σου, αλλά για να διαχειριστείς επαρκώς την κατάσταση και όχι για να τους "τα τρίψεις".
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2009, 08:38:32 πμ »
Μπορείς να το δεις από δυο μεριές. Η μια είναι ο σεβασμός στον αρχαιότερο συνάδελφο που σίγουρα έχει περάσει δύσκολα (αδιοριστία, δύσκολες μεταθέσεις, πολύ κακό κτιριακό κ.λ.π.), η άλλη είναι η στρατιωτική λογική (χώσιμο του νέου). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν μπεις στη διαδικασία να κοντραριστείς ειδικά αν είσαι η νεοφερμένη και η νεότερη σίγουρα θα είναι σε βάρος σου. Θέλει καλούς ελιγμούς και όχι τσαμπουκά. Καλό είναι να ξέρεις τα δικαιώματά σου, αλλά για να διαχειριστείς επαρκώς την κατάσταση και όχι για να τους "τα τρίψεις".

Ritalamp συμφωνώ μαζί σου ήδη σε πολλά σχολεία οι τάξεις είναι μοιρασμένες...Τώρα όλοι πάνω κάτω γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας...το θέμα έιναι όπως το λες  ΠΩΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙΣ  όταν το κατεστημένο διοικεί και βασιλεύει...
Αυτά που σου συνέβηκαν εσένα έχουν συμβεί και σε όλους τους νέους....χώσιμο, άρνηση,κλίκες...τί μπορούμε να κάνουμε ?
ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 08, 2009, 10:46:48 πμ »
σε σχολειο πο ημουνα με αποσπαση ηταν 2 μονιμες κ οι αλλες 2 παντα με αποσπαση.τα παιδια τα μοιραζανε απο ιουνιο αφου βλεπανε στην..οντισιον τις ευκολες κ δυσκολες περιπτωσεις.κ ολως τυχαιως ηταν τα δυσκολα παιδια στις αποσπσμενες.

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2009, 11:52:53 πμ »
Προσωπικά, δεν με πειράζει η ανάθεση του δύσκολου τμήματος από άποψη παιδιών. Αν δεν πάρω τώρα που είναι νωρίς τέτοια τμήματα, αργότερα θα είναι αργά.
Σημαντικότερο θέμα θεωρώ την ανάθεση δύσκολης τάξης.
Με τι λογική φτάνεις νεοδιόριστη ή αναπληρώτρια σε σχολείο και η τάξη που σε περιμένει είναι η Α Δημοτικού; Σκηνικό που διαδραματίζεται κατά κόρον στην Αθήνα. Οι περισσότερες φίλες μου αναπληρώτριες την πρώτη τους χρονιά, πήραν ή Α΄ ή Ε' τάξη.
Ίσως είναι προσωπική ανασφάλεια, αλλά εμένα μου πήρε τέσσερα χρόνια για να οργανώσω το υλικό μου και αφού μελέτησα 9 διαφορετικές δασκάλες πρώτης δημοτικού να καταλήξω σε κάποια συμπεράσματα για το τι να κάνω και τι όχι.
Σε αυτό το σημείο παίζει ρόλο ο διευθυντής και αν μπορεί να διαχειριστεί το έμψυχο δυναμικό του.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 08, 2009, 01:27:00 μμ »

Σε αυτό το σημείο παίζει ρόλο ο διευθυντής και αν μπορεί να διαχειριστεί το έμψυχο δυναμικό του.

Πολύ σωστό. Σπάνια, όμως οι διευθυντές έχουν τέτοιες ηγετικές και διοικητικές ικανότητες και αυτό είναι πολύ μεγάλο ζητούμενο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 08, 2009, 02:09:41 μμ »
Είμαι κι εγώ δάσκαλος - δεν είμαι διευθυντής - με 20 χρόνια υπηρεσίας. Παρακολουθώ τη συζήτηση και τη βρίσκω άνευ σημασίας. Υπάρχει ένα άτυπο καθεστώς που μειώνει τις εντάσεις, οι οποίες μπορεί να δημιουργηθούν στο μοίρασμα των τάξεων. Όποιος θέλει διατηρεί την τάξη του για δεύτερο έτος και κατά αρχαιότητα διαλέγει ο επόμενος από ό,τι μένει. Μπορείτε να μου πείτε τι θα γίνει, αν όλοι οι δάσκαλοι -ες θέλουν πχ το Δ1; Βάση του νόμου ο σύλλογος αποφασίζει. Θα γίνει χαμός. Επεμβαίνει ο Διευθυντής και μοιράζει. Τότε είναι ο Διευθυντής απολυταρχικός ή κλικαδόρος ή ανάξιος ή ... . Έστω ότι το περιζήτητο τμήμα δίνεται στον  αναπληρωτή, ο οποίος του χρόνου φεύγει. Τι μένει πίσω; Μια πικρία από το μόνιμο προσωπικό και μια αιτία συγκρούσεων. Κατα τη γνώμη μου η πρακτική έδειξε πως πρέπει να γίνεται το μοίρασμα των τάξεων. Τα άλλα είναι λόγια του αέρα.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 08, 2009, 02:53:29 μμ »
Είμαι κι εγώ δάσκαλος - δεν είμαι διευθυντής - με 20 χρόνια υπηρεσίας. Παρακολουθώ τη συζήτηση και τη βρίσκω άνευ σημασίας. Υπάρχει ένα άτυπο καθεστώς που μειώνει τις εντάσεις, οι οποίες μπορεί να δημιουργηθούν στο μοίρασμα των τάξεων. Όποιος θέλει διατηρεί την τάξη του για δεύτερο έτος και κατά αρχαιότητα διαλέγει ο επόμενος από ό,τι μένει. Μπορείτε να μου πείτε τι θα γίνει, αν όλοι οι δάσκαλοι -ες θέλουν πχ το Δ1; Βάση του νόμου ο σύλλογος αποφασίζει. Θα γίνει χαμός. Επεμβαίνει ο Διευθυντής και μοιράζει. Τότε είναι ο Διευθυντής απολυταρχικός ή κλικαδόρος ή ανάξιος ή ... . Έστω ότι το περιζήτητο τμήμα δίνεται στον  αναπληρωτή, ο οποίος του χρόνου φεύγει. Τι μένει πίσω; Μια πικρία από το μόνιμο προσωπικό και μια αιτία συγκρούσεων. Κατα τη γνώμη μου η πρακτική έδειξε πως πρέπει να γίνεται το μοίρασμα των τάξεων. Τα άλλα είναι λόγια  του αέρα.

Έχω το δικαίωμα να μην συμφωνώ μαζί σου και ας έχω μόνο 7 έτη προυπηρεσίας...Αυτές οι ενέργειες είναι απολυταρχικές και δεν δημιουργούν κλίμα ευφορίας σε ένα συλλογο...Γιατί να μην μπει μια τάξη σε κλήρωση και να είναι όλα δικαια και αντικειμενικά και πρέπει πάντα να αδικούμε το νεοδιόριστο ή τον αναπληρωτή...ΚΑΙ ΕΜΈΙΣ ΚΑΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεσης τάξης σε δημοτικό
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 08, 2009, 07:36:31 μμ »
ΧΡΥΣΩ και η κλήρωση είναι μια πρόταση. Πρότεινέ τη στο Σύλλογό σου, πρότεινέ τη και σε όποιο άλλο Σχολείο θες. Είμαι περίεργος πώς θα ψηφίσει ο κάθε Σύλλογος μιας και αυτός είναι αρμόδιος για το μοίρασμα των τάξεων. Πιστεύω πως δημοκρατικότατα ο Σύλλογος θα ψηφίσει να απορριφθεί η πρότασή σου.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.