*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105854 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Λάθος συλλογισμός φίλε. Ο καπνός δεν είναι κύμα (ηλεκτρομαγνητικό) ώστε να ισχύει ο τύπος (τον θυμάμαι από τα βιβλία που διάβασα). Ο καπνός υπάρχει και μετά αφού σβήσει το τσιγάρο. Αφήνει και επιβλαβή μικροσωματίδια το τσιγάρο. Άμα καπνίσουν 1 τσιγάρο έχει καλώς. Αλλά εδώ μιλάμε για πολλά τσιγάρα μέσα στον ίδιο χώρο και συσσωρεύεται ο καπνός. Τέλος έχει αποδειχθεί η βλαβερότητα του παθητικού καπνίσματος. Αν αποδειχθεί κάτι παρόμοιο για το κινητό τότε να απαγορευτούν παρομοίως. Μέχρις στιγμής όμως ακόμα δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά αν προκαλούν βλάβες στον ίδιο το χρήστη (πράγμα το οποίο πιστεύω ότι ισχύει)...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απλά όταν από 1/7 που θα αρχίσει η απαγόρευση, οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθε μία ώρα κάνουν διάλλειμα και βγαίνου έξω για τσιγάρο μην τολμήσει κανένας και διαμαρτυρηθεί γιατί δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν τον κόσμο!!!!!

Αν θέλετε και σύμφωνα με τα λόγια κάποιων εδώ μέσα, ο καπνός προκαλέι εθισμό, άρα οι καπνιστές είναι εθισμένοι και άρα άρρψστοι που θέλουν τη δόση τους για να λειτουργήσουν!!!!

Ας δούμε όλες τις πλευρές!!!

Υ.Γ. Ε΄γω κάπνιζα από τα 14 μέχρι τα 24 και μετά από τα 25 μέχρι τα 28! Το έκοψα συνειδητά γιατί το βαρέθηκα, όπως και συνειδητά το έιχα αρχίσει τη δεύτερη φορά γιατί μου άρεζε η αίσθηση του καπνού στο λαιμό μου! Και μην τολμήσει κανένας να το σχολιάσει. Δεν δέχομαι σχόλια για τις επιλογές μου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απλά όταν από 1/7 που θα αρχίσει η απαγόρευση, οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθε μία ώρα κάνουν διάλλειμα και βγαίνου έξω για τσιγάρο μην τολμήσει κανένας και διαμαρτυρηθεί γιατί δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν τον κόσμο!!!!!

Και τώρα κάθε μια ώρα κάνουν διάλειμμα, μη νομίζεις. Τουλάχιστον, τώρα θα ξέρουμε πού να τους βρούμε!
 ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Θεωρείς ότι έχεις δικαίωμα να τους πιάσεις στο δρόμο και να τους "γκρινίαζεις"γιατί λείπουν από τη θέση τους; Εγώ αυτό το θεωρώ θράσσος (ναι) και θα ντρεπόμουν να το κάνω!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Για να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες μας υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες διαλείμματος. Ένας καθηγητής θα βγει από την τάξη, γιατί πρέπει να καπνίσει; Αντίστοιχα, ένας υπάλληλος στο ΙΚΑ πρέπει να έχει συγκεκριμένες ώρες διαλείμματος όπου θα φάει ή θα καπνίσει ή θα μιλήσει στο τηλέφωνο κτλ.

Ως προς τις συνήθειες και τις επιλογές του άλλου δεν το σχολιάζω καθόλου. Φυσικά και ο καθένας μας είναι ελεύθερος να διαθέτει τον εαυτό του όπως θέλει αρκεί να μην ενοχλεί τους γύρω του.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
ε δεν ειμαστε καλα κ εγω τοτε οταν πειναω να σταματησω τη δουλεια μου για να φαω γιατι μου ειναι ανακγη!ειπαμε το κακο που κανετε στον εαυτο σας δικαιωμα σας-οσο το τι ειναι ηλιθιοτητα ή οχι ας προβληματιστει ο καθενας μονος του!δικαιωμα ομως ολων των μη καπνιστων ειναι να διαμαρτυρεται για τον καπνο που ερχεται κατα πανω για τα ματια του που τσουζουν για την ανασα που δεν μπορει να παρει για τα ρουχα που βρωμανε για το ποτο κ τον καφε που δεν μπορει να ευχαριστηθει!οπως προανεφερα ζωο για μενα αναισθητος ειναι αυτος που δεν σεβεται την κοπελα με το αναπνευστικο προβλημα,αυτον  που δεν σεβεται το γεγονος οτι ρε φιλε ο καπνος σου μενοχλει κ δεν εχω καμια υποχρεωσει να καπνιζω απο τη μυτη-και με το που καπως παμε να ανασανουμε μπας κ εφαρμοστει ο νομος-που δεν θα εφαρμοστει- ψαχνετε 1.000 δικαιολογιες ενω μπορειτε καλλιστα να καπνιζετε σε εξωτερικους χωρους κ να μην υπαρχει κανενα προβλημα για ολους μας!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απλά όταν από 1/7 που θα αρχίσει η απαγόρευση, οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθε μία ώρα κάνουν διάλλειμα και βγαίνου έξω για τσιγάρο μην τολμήσει κανένας και διαμαρτυρηθεί γιατί δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν τον κόσμο!!!!!

Δεν ξέρω τι ακριβώς προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά βρήκα αυτό
Παράθεση
Η ελληνική νομοθεσία προβλέπει διάλειμμα τουλάχιστον 15 λεπτών όταν η ημέρα εργασίας υπερβαίνει τις έξι ώρες. Οι λεπτομέρειες σχετικά με τη διάρκεια και τους όρους του διαλείμματος μπορούν να οριστούν σε επίπεδο επιχείρησης ανάμεσα στον εργοδότη και τους εκπροσώπους των εργαζομένων, εκτός εάν οι συλλογικές συμβάσεις ή η νομοθεσία προβλέπουν κάτι διαφορετικό.

Είμαι πεπεισμένη πάντως ότι το διάλλειμα που δικαιούνται όλοι οι εργαζόμενοι, είναι 1 και συνεχόμενο και δεν μπορεί να "σπάσει" σε πολλά μικρότερα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στη δουλειά μου, έχουμε 2 διαλείμματα. Ένα 5λεπτο στις 10:00 και ένα 15λεπτο στις 12:00. Κατά τη διάρκεια αυτών των διαλειμμάτων, ο καθένας μπορεί να φάει, να καπνίσει ή να ξεκουραστεί..Στα γραφεία βέβαια, είναι πιό ελεύθερα τα πράγματα..Το κάπνισμα, απαγορεύεται πάντως σε όλους τους χώρους εδώ και 2 χρόνια και κανείς δεν παραπονιέται!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οπωσ παντα οι δημοσιοι υπαληλοι με τα προβληματα τους...........ελεοσ
δεν καταλαβα στο super market οταν πατε στο ταμειο και εχει ουρα δεν απαιτετε να ανοιξουν και αλλο ταμειο και δεν ειναι παραλογη απαιτιση.
δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ. τωρα θα εχουμε καιτην δικαιολογια για το καπνισμα ???????
ελεοσσσσσ


αχ αυτο το δημοσιο πια !!!!!!!!!!! μπαααααααααααααααααααζειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!
και εγω καπνιστησ ειμαι

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απλά όταν από 1/7 που θα αρχίσει η απαγόρευση, οι δημόσιοι υπάλληλοι κάθε μία ώρα κάνουν διάλλειμα και βγαίνου έξω για τσιγάρο μην τολμήσει κανένας και διαμαρτυρηθεί γιατί δεν δουλεύουν και δεν εξυπηρετούν τον κόσμο!!!!!

Αν θέλετε και σύμφωνα με τα λόγια κάποιων εδώ μέσα, ο καπνός προκαλέι εθισμό, άρα οι καπνιστές είναι εθισμένοι και άρα άρρψστοι που θέλουν τη δόση τους για να λειτουργήσουν!!!!

Είχα την εντύπωση ότι για να διοριστεί κανείς στο δημόσιο προσκομίζει πιστοποιητικό υγείας (πράγμα το οποίο απαιτείται ακόμη κ για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, που τη μια χρονιά είναι κ την άλλη δεν ξέρουν αν θα είναι), που αφορά την αρτιμέλεια κ την καλή κατάσταση αυτής ή ότι ανήκουν στα άτομα με ειδικές ανάγκες, που προσλαμβάνονται κ αυτά σε κάποιο ποσοστό.΄Ο εθισμός σε ποια κατηγορία ανήκει;
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
@...όλους...
Σε κάποια χρόνια την ίδια κουβέντα θα κάνουμε και για την χρήση των κινητών.
Σύμφωνα με έρευνες που έχουν κάνει οι ίδιες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εδώ και χρόνια, η χρήση πρέπει να είναι εώς 1 λεπτό ανά κάποιες ώρες (αυτή είναι η πιο αισιόδοξη πρόβλεψη). Απ'όσο θυμάμαι εξαιρετικά ευαίσθητα είναι η καρδιά, ο εγκέφαλος και το αίμα, ενώ όσο πιο νέος είναι ο χρήστης, τόσο το χειρότερο.

Για πολλοστή φορά...το θέμα με το κάπνισμα είναι το κακό που κάνει κανείς ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, όχι στον εαυτό του. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι μη καπνιστές δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το κακό που κάνουν οι καπνιστές στον εαυτό τους . Όπως σου λέει και ο my8os, το κινητό προκαλεί (? κρατάμε πισινή γιατί όπως είπες χειροπιαστές αποδείξεις δεν υπάρχουν ακόμα) ελάχιστη βλάβη στους γύρω του ατόμου που το χρησιμοποιεί.

hapiness συμφωνω απολυτα ++++++++++++++

επισης, συμφωνω και με τον KASIANOS για τους δημοσιους υπαλληλους. απο δω και περα στη συμβαση εργασιας να υπαρχει ορος οτι δεν ειναι καπνιστες. θελεις δημοσιο? δεν θα κανπιζεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
πραγματικά δεν μπορεί μια χώρα όπως η Αμερική στο  μυαλό μου να
θεωρηθεί φανατικός πολέμιος του καπνίσματος,γιατί είναι η χώρα που γέννησε τη βλαβερή αυτή συνήθεια
Η αλήθεια είναι ότι στους Ινδιάνους οφείλουμε την "τέχνη" του καπνίζειν και σε εναν Γάλλο πρέσβη τον Ζακ Νικό (εξ ου και το ονομα νικοτίνη) το εμπόριο-εξάπλωση του καπνού  ;D

Παράθεση
Το αν θα νοσήσεις έχει να κάνει και με το γονιαδιακό σου προφίλ.
Ισχύει..άρα με δεδομένο ότι καποιος δεν έχει κανει τεστ για το αν εχει το γονιδιο του καπνισματος μου λες οτι παιζει την υγεια του κορώνα γραμματα.

Παράθεση
Καλό θα ήταν να καπνίζουν οι άνθρωποι σε ειδικά   κλιματιζόμενους  χώρους κ γενικότερα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σε καπνιστές κ μη καπνιστές.Όλα τα άλλα είναι εκδηλώσεις
αυταρχικών κ ρατσιστικών διαθέσεων κ θα έπρεπε να τα αποδοκιμάζουμε.
Ναι ναι ο 5χρονος γιος της καπνιζουσας κυρίας που της ζητάει να μην καπνίζει γιατί βρομάει είναι ένα εκκολαπτόμενος Χιτλερ ενα ρατσιστικό γουρουνάκι. την συμπεριφορά του οποίου πρέπει όλοι να στηλιτεύσουμε.  :P

Παράθεση
Η παρομοίωσή σου δεν είναι λίγο άστοχη? Μην τραβάμε τα πράγματα στα άκρα βρε παιδιά,ο.κ. έχετε δίκιο όσοι δεν καπνίζετε να μη θέλετε να σας ενοχλούμε. Και πίστεψέ με οι πιο πολλοί σας σεβόμαστε.Μη μας περιθωριοποιείτε όμως με τέτοιου τύπου αντιστοιχίες....
Συμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμό Υγειας η Τετραυδροκαναβινόλη-HTC δεν προκαλει σωματικη εξαρτηση εν αντιθέσει με την νικοτινη. Η μεν είναι παράνομη και η δε νομιμη αλλά αυτό δεν ήταν κάτι που ισχυε παντα..γιαυτο νικοτινομανεις μην εφυσηχαζετε..παιρνετε τα φιξακια νικοτινης οσο ειναι νομιμα ακόμη..γιατι ποιός ξέρει μπορεί να σε λιγο καιρο να αναγκαστειτε να βρισκετε τη δοση νικοτινης σας σε άλλα μέρη..

Παράθεση
μαγδα παρομοιωση κανω για τη συλλογιστικη, δεν παρομοιαζω καπνιστες με χρηστες χασις,
αν και ουσιαστικα δεν εχει κ μεγαλη αποσταση, τεσπα...
Βασικά λάθος παροιμοίωση. Ο Νικοτινομανής είναι μια ήπια έκδοση του Ηρωινομανούς (όσοι εχουν παει φανταροι θα θυμουνται την αντιστοιχια στο βιβλιαρακι περι εξαρτησιογονων ουσιων που μας ειχαν μοιράσει) που θέλει ανά τακτά χρονικά διαστήματα να πάρει τη δόση νικοτίνης του. Ειναι εξαρτημένος και πρέπει να αντιμετωπίζεται με σχετική συμπάθεια αφού είναι ΑΣΘΕΝΗΣ! Εξ ου και τα κεντρα διακοπής/απεξαρτησης καπνισματος που υπαρχουν σε ολη τη χώρα...





"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Προσωπικά θα συνεχίσω να πίνω τον καφέ μου ακόμα κι αν στο διπλανό τραπέζι η κυρία Δενμεμέλει μιλάει 45' για παπούτσια, και δεν πρόκειται να ζητήσω από κανέναν καλεσμένο μου να βγει στο μπαλκόνι για να τηλεφωνήσει.
Φιλε μου αυτό που δεν μπορείς ή δε θέλεις να κατανοήσεις είναι ότι η κυρία δε με μέλει που λες όταν μιλάει στο κιν της κάνει κακό μόνο στο δικό της ακουστικό νεύρο και ΟΧΙ σε αυτό του διπλανού της..Το ιδιο ισχυει για τον αλκοολικο/τον ηρωινομανη/καφεινομανη/ζαχαρομανη/κοτοπουλο-στο-φουρνο-με-πατατες-μανή κλπ κλπ..Ο νικοτινομανης που διαλεγει να παρει τη δοση του καπνιζοντας ενοχλεί μεσω του καπνου και τους γυρω του! Αυτό είναι ένα αντικειμενικό γεγονός...τελεία Δε διαφωνω ότι μπορουμε για ώρες να   φιλοσοφουμε/ερίζουμε  περι δικαιωματος στο εμφραγμα ή στον καρκινο του πνευμονα αλλά τουλάχιστον να παραδεχομαστε και καποιες αντικειμενικες αλήθειες.. ;D
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
το αποφασισα, τελεια και παυλα. κοβω το καπνισμα απο 1/7 και θα ρουφαω ....αργιλε (αυτος επιτρεπεται.φανταζομαι δεν ειπαν για ναργιλεδες!!!)

αστειευομαι. και γω προσπαθω να το ελαττωσω (γιατι για να το κοψω δε θελω, οχι πως δεν μπορω)
θεωρω οτι καλο θα μας κανει ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
βεβαια, ολοι δεν εχουμε ουτε τις ιδιες αντιστασεις ουτε τη δυναμη, την ισχυρη θεληση για να το κοψουμε ή να το αποφυγουμε (παρα μονο σε αναγκη),
οποτε δεν πιστευω στα "μετρα". στην Ελλαδα ζουμε, στο σταυροδρομι ανατολης-δυσης, εχουμε επιδρασεις.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.