*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105818 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ

Και τουλαχιστον τους παλαβους οδηγους που κ που τους μαζευουν οι μπατσοι...εσεις κυκλοφορειτε ελευθεροι! :)

Ασφαλώς, κ. Χωροφύλαξ! Να συλληφθούν άμεσα όλα τα μιάσματα-καπνιστές που τολμούν να μολύνουν τον αέρα που αναπνέετε! Και μάλιστα, να εκτοπιστούν στη Μακρόνησο ή και πιο μακριά... γιατί όχι και στο... Γκουαντάναμο;  ;D
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
χαχα!!!!μια χαρα θα ηταν αλλα θα ημουν χωρις το αγορι μου κ τους φιλους μου!!!οποτε λεω απλα να συμβιβαστουμε με το να καπνιζετε σε χωρους εξωτερικους!ειναι η ιδανικοτερη λυση για να μην γκρινιαζουμε εμεις οι μη καπνιστες και για να σας σεβομαστε αφου θα βλεπουμε οτι εχετε την ευγενη καλοσυνη να μη μας ενοχλει ο καπνος σας!!! :)

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Δειτε αυτη τη σκηνη.
Ο γνωστος Χειρουργος-Μουσικος,Θωμας Περιμενης,τοποθετειται επι του ζητηματος...
http://www.youtube.com/watch?v=K6Mw6b1T50U
Maryvas,που εισαι?Το εκοψες?Μην μου πεις οτι περιμενεις τα αποτελεσματα χωρις να καπνιζεις? ;)
"ASEP seriously harms you and others around you"
 :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δειτε αυτη τη σκηνη.
Ο γνωστος Χειρουργος-Μουσικος,Θωμας Περιμενης,τοποθετειται επι του ζητηματος...
http://www.youtube.com/watch?v=K6Mw6b1T50U
Maryvas,που εισαι?Το εκοψες?Μην μου πεις οτι περιμενεις τα αποτελεσματα χωρις να καπνιζεις? ;)
"ASEP seriously harms you and others around you"
 :P :P :P

εδω ειμαι. συνεχιζω το καπνισμα γιατι μου αρεσει κ οχι για τα αποτελεσματα. δεν εχω αγωνια για αυτα αφου δεν περιμενω κ τιποτα ιδιαιτερο...
συνεχιζω το καπνισμα γιατι θα το κοψω οποτε εγω το κρινω απαραιτητο κ οχι γιατι καποιοι με αποκαλουν "ατομο χαμηλου κοινωνικου επιπεδου ή ζωο"
ας αναψω τωρα ενα τσιγαρο γιατι συγχυστηκα.... :P
α κ κατι αλλο. πριν βγει ο νομος δεν ακουγα κανεναν αντικαπνιστη να διαμαρτυρεται τοσο εντονα. τωρα δλδ που βγηκε ο νομος βρισκουν κ τα χωνουν? τωρα ας ερθουν οι χωροφυλακες να μας μαζεψουν εμας τους καπνιστες γιατι ειμστε σαν τους τρελους οδηγους που κανουν επικινδυνες προσπερασεις κ σκοτωνουν αλλου ανθρωπους.... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος millhaven

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Ωχ,επαιξαν και χαρακτηρισμοι?? :-[
Η αληθεια ειναι οτι και εγω παρατηρω ενα γενικοτερο αντικαπνιστικο ξεσπαθωμα εν οψει της επιβολης του νομου.Αληθεια,στα θερινα σινεμα για παραδειγμα τι θα ισχυσει?Γιατι αντιμετωπισα πριν απο λιγο καιρο ενα τετοιο προβλημα.
Anyway,νομιζω οτι ο σεβασμος προς τον αλλον αποδεικνυεται καθημερινα μεσω της στασης ζωης του καθενος απο εμας.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
προσωπικα κανενας δεν μεχει ρωτησει ποτε αν μενοχλει το καπνισμα και μαλιστα οι φιλοι μου κ ο συντροφος ειναι καπνιστες -ζωα μη θιγεστε ζωο=αναισθητος εκει πηγαινει ο χαρακτηρισμος.εχω απαγορευσει το καπνισμα σπιτι μου,οσοι θελουν ερχονται κ καπνιζουν στο μπαλκονι κ ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!!!!πειτε μου μονο ενα λογο για να με πεισετε πως οταν τρωω εξω πρεπει να μυριζω-να καπνιζω τον καπνο των καπνιστων? :)ειλικρινα ειμαι παθητικη καπνιστρια κ εχω κουραστει να γινομαι σπαστικια στους καπνιστες!

Οι φίλοι σου και ο σύντροφος γνωρίζουν ότι τους αποκαλείς ζώα???  :o Έστω με την έννοια του αναίσθητου που λες??

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι οτι και εγω παρατηρω ενα γενικοτερο αντικαπνιστικο ξεσπαθωμα εν οψει της επιβολης του νομου.

Η αλήθεια είναι ότι επί χρόνια η πλειοψηφία των καπνιστών έγραφε στα παλιά της τα παπούτσια τους μη καπνιστές. Και δεν τολμούσες να τους πεις και τίποτα, γιατί ξεσπάθωναν με την αιτιολογία ότι εσύ καταπατάς τα δικαιώματά τους στο δημόσιο χώρο και όχι το αντίστροφο. (πχ Μου είχε τύχει μια φορά σε πλοίο να έχουν πάει καπνιστές στο μέρος των μη καπνιστών και να τους την λένε και από πάνω γιατί εκείνοι διαμαρτυρήθηκαν.) Τώρα λοιπόν που ο νόμος είναι μέρος των μη καπνιζόντων κάποιοι παίρνουν το αίμα τους πίσω.

Εν πάση περιπτώσει, προσωπικά θεωρώ ότι ο νόμος ήλθε να επιβάλει ό,τι θα έπρεπε να κάνουν όλοι από μόνοι τους για λόγους ευγένειας, δηλαδή να μην καπνίζουν σε κλειστό δημόσιο χώρο. Από εκεί και πέρα, δεν καταλαβαίνω προς τι οι προσβολές ένθεν κακείθεν. Αν κάποιος επιλέγει να καπνίζει σε δικό του χώρο ή σε ανοικτό δημόσιο χώρο, είναι δικαίωμά του. Ό,τι και να πεις, η τελική απόφασή είναι δική τους και πρέπει να είναι σεβαστή.

Αληθεια,στα θερινα σινεμα για παραδειγμα τι θα ισχυσει?Γιατι αντιμετωπισα πριν απο λιγο καιρο ενα τετοιο προβλημα.

Η απαγόρευση απ' όσο ξέρω αφορά τους κλειστούς δημόσιους χώρους. Τα θερινά είναι ανοικτοί χώροι. Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει εκεί είναι τα πούρα, γιατί έχουν πολύ βαριά μυρωδιά και μέσα στη ζέστη μου έρχεται αναγούλα. Τα τσιγάρα δεν νομίζω ότι είναι τόσο ενοχλητικά.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για να το διακωμωδήσουμε λίγο.. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=fliDB82540g

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ

[/quote]

Οι φίλοι σου και ο σύντροφος γνωρίζουν ότι τους αποκαλείς ζώα???  :o Έστω με την έννοια του αναίσθητου που λες??
[/quote]
ναι κ εχουμε μαλωσει παρα πολλες φορες-πλεον δεν καπνιζουν στο σπιτι μου κ τα πραγματα εχουν ηρεμησει αρκετα!

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
@AntreaEirini
Όταν κάνεις μια ερώτηση καλό είναι να μην έχεις προαποφασίσει την απάντηση, γιατί αυτό καταργεί το διάλογο.

@...όλους...
Σε κάποια χρόνια την ίδια κουβέντα θα κάνουμε και για την χρήση των κινητών.
Σύμφωνα με έρευνες που έχουν κάνει οι ίδιες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εδώ και χρόνια, η χρήση πρέπει να είναι εώς 1 λεπτό ανά κάποιες ώρες (αυτή είναι η πιο αισιόδοξη πρόβλεψη). Απ'όσο θυμάμαι εξαιρετικά ευαίσθητα είναι η καρδιά, ο εγκέφαλος και το αίμα, ενώ όσο πιο νέος είναι ο χρήστης, τόσο το χειρότερο.
Τις έρευνες τις κάνουν οι ίδιοι, γιατί θα τα βρουν μπροστά τους.

Το ότι μας φαίνεται αδιάφορο σήμερα οφείλεται (τυπικά) στο ότι η σύντομη, χρονικά, χρήση δεν δημιουργεί επαρκές στατιστικό δείγμα και ότι (ουσιαστικά) η αγορά είναι εξαιρετικά επικερδής και με τρομερούς ρυθμούς ανάπτυξης, οπότε κανένας πολιτικός δεν τολμάει να τα βάλει με τα συμφέροντα των πολυεθνικών.
Η κοινή γνώμη δεν πρόκειται να το αντιληφθεί μέχρι να το προβάλουν τα ΜΜΕ (μόνο τις διαφημίσεις να δούμε, θα καταλάβουμε γιατί αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνει σύντομα) και αυτό δεν πρόκειται να γίνει μέχρι να το αποφασίσουν οι ΗΠΑ (όπως και με το τσιγάρο).

Προσωπικά θα συνεχίσω να πίνω τον καφέ μου ακόμα κι αν στο διπλανό τραπέζι η κυρία Δενμεμέλει μιλάει 45' για παπούτσια, και δεν πρόκειται να ζητήσω από κανέναν καλεσμένο μου να βγει στο μπαλκόνι για να τηλεφωνήσει.
Κάποιοι μπορεί μετά από χρόνια να αντιληφθούν και άλλα ζώα και εγκληματίες στα μαγαζιά που συχνάζουν.
(Ίσως χρειαστεί να τους το πει πρώτα ο Λιάτσος και ο Αβραμόπουλος)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Προσωπικά θα συνεχίσω να πίνω τον καφέ μου ακόμα κι αν στο διπλανό τραπέζι η κυρία Δενμεμέλει μιλάει 45' για παπούτσια, και δεν πρόκειται να ζητήσω από κανέναν καλεσμένο μου να βγει στο μπαλκόνι για να τηλεφωνήσει.
Κάποιοι μπορεί μετά από χρόνια να αντιληφθούν και άλλα ζώα και εγκληματίες στα μαγαζιά που συχνάζουν.
(Ίσως χρειαστεί να τους το πει πρώτα ο Λιάτσος και ο Αβραμόπουλος)

Εδώ όμως δεν υπολογίζεις κάτι: η ακτινοβολία ελαττώνεται με το αντίστροφο του τετραγώνου (ακόμα και κύβου) της απόστασης. Μιλάμε για πολύ μεγάλη απώλεια ισχύος. Άρα η διπλανή κυρία πρακτικά δεν σε επηρεάζει. Επηρεάζει όμως τον εαυτό της ειδικά όταν το κινητό είναι κοντά στο αυτί της.

Ο καπνός όμως ειδικά σε κλειστό χώρο δεν ελαττώνεται τόσο με την απόσταση αλλά συσσωρεύεται μέχρι να γίνει ντουμάνι όλος ο χώρος....

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
@...όλους...
Σε κάποια χρόνια την ίδια κουβέντα θα κάνουμε και για την χρήση των κινητών.
Σύμφωνα με έρευνες που έχουν κάνει οι ίδιες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εδώ και χρόνια, η χρήση πρέπει να είναι εώς 1 λεπτό ανά κάποιες ώρες (αυτή είναι η πιο αισιόδοξη πρόβλεψη). Απ'όσο θυμάμαι εξαιρετικά ευαίσθητα είναι η καρδιά, ο εγκέφαλος και το αίμα, ενώ όσο πιο νέος είναι ο χρήστης, τόσο το χειρότερο.

Για πολλοστή φορά...το θέμα με το κάπνισμα είναι το κακό που κάνει κανείς ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, όχι στον εαυτό του. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι μη καπνιστές δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το κακό που κάνουν οι καπνιστές στον εαυτό τους . Όπως σου λέει και ο my8os, το κινητό προκαλεί (? κρατάμε πισινή γιατί όπως είπες χειροπιαστές αποδείξεις δεν υπάρχουν ακόμα) ελάχιστη βλάβη στους γύρω του ατόμου που το χρησιμοποιεί.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Και ο καπνός ενός τσιγάρου σε έναν χώρο 100τ.μ. είναι εξαιρετικά πιο επιβλαβής για τον καπνιστή, ενώ για τους υπολοίπους η βλάβη είναι ελάχιστη (όπως λες και εσύ, πρακτικά δεν σε επηρεάζει). Δεν ξέρω πού βρήκες τις πληροφορίες για τα τετράγωνα και τους κύβους, αλλά κάποιος αντίστοιχος τύπος θα ισχύει και για τον καπνό.
Το ντουμάνι που αναφέρεις, σημαίνει πολλά τσιγάρα και κατά συνέπεια θα πρέπει να συγκριθεί με πολλά κινητά στον ίδιο χώρο.

Πριν 20-30 χρόνια ούτε για το τσιγάρο υπήρχαν "χειροπιαστές αποδείξεις". Στην Ευρώπη δηλαδή φέτος τις βρήκανε?
Θα περιμένουμε πότε θα πει ο πολιτικός ότι "αρκετά βγάλατε, δεν πάει άλλο, ο κόσμος πεθαίνει, μας πήρανε πρέφα"?

Δεν καπνίζω σε χώρο όπου ξέρω ότι ενοχλώ κάποιον, και ούτε υποστηρίζω ότι οι μη καπνιστές πρέπει να υποφέρουν.
Αλλά δεν ανέχομαι να με αποκαλεί "ζώο" ο οποιοσδήποτε ηλίθιος χωρίς καν να με γνωρίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2009, 03:02:18 μμ από Siobaras »
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.