*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billie jean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
διαφωνώ εγώ!!!!!!!
 >:(
τι καταπίεση είναι αυτή;;
από εμάς θα παραδειγματιστούν οι μαθητές;
το ότι οι γονείς τους στο σπίτι καπνίζουν σαν αράπηδες δεν μετράει;
ποιος είπε ότι ο δάσκαλος/καθηγητής πρέπει να καταπιέζεται και να υποκρίνεται για να είναι αποδεκτός από την σχολική κοινότητα;
ΤΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ-ΦΑΣΙΣΜΟΣ είναι αυτός!

ένδον σκάπτε... ένδον η πηγή του αγαθού και αεί αναβλύειν δυναμένη εαν αεί σκάπτης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ωχ,με τρόμαξες λίγο... :-[
καθόλου ρατσισμο δεν έχω,απεναντίας!απλά είπα ότι εγώ θα προτιμούσα οι δασκαλοι-καθηγητές να καπνίζουν στο γραφείο των δασκάλων-καθηγητών.αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.αν πιστεύουν ότι δεν επηρεάζουν,πάω πάσο.
και τα παιδιά φυσικά και επηρεάζονται ιδίως από τους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
και κάτι ακόμα:υποκρίνεται και καταπιέζεται ο καπνιστής εκπαιδευτικός,αν δεν καπνίζει μπροστά στους μαθητές του???έλα Σοφάκι μου,ας μιλήσουμε με λογικά κριτήρια...
ας πάει στο γραφείο του να φουμάρει,δεν είναι ανάγκη να το επιδεικνύει.και στο λέω εκ πείρας γιατί το πρώτο μου τσιγάρο,το έκανα αντιγράφοντας το πως καπνιζε η δασκάλα μου.είδατε που ποτέ δε μπαίνουμε στις θέσεις των μαθητών μας και μετά κατηγορούμε?εγώ δεν είπα μην κάνεις σεξ επειδή είσαι δασκάλα-καθηγήτρια,αυτό θα ήταν όχι φασιστικό,αλλά ανώφελο να το πω.μίλησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο.απλη λο γι κη!

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Στο γραφείο των καθηγητών θα επιτρέπεται το κάπνισμα;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν το γνωρίζω επίσημα.αν όμως ήταν να διαλέξω,θα διάλεγα το γραφείο των καθήγητων.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Αν όμως υπάρχει ένα γραφείο για όλους , θα επιτρέπεται;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παίζεις το συνήγορο του διαβόλου εεε? :P
να γίνει όπως στο κάπνισμα στα μαγαζιά:άνω των 70 τετραγωνικών,ένα παραθυράκι..χαχα!
παντως πέρα από την πλάκα,σε πολλά σχολεία εδώ στην Αθήνα,υπάρχουν 2 γραφεία καθηγητών:καπνιστών και μη.
αυτή είναι μια πολύ καλή λύση νομίζω για όλα τα σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Αν το γραφείο είναι ένα ξέρεις τί γίνεται μέσα;;; σύννεφα καπνού!! το έχουμε κόψει μέχρι στιγμής, μην το ξαναρχίσουμε!!!
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
εγώ θεωρώ πολύ δήθεν να καπνίζει ο εκπαιδευτικός και παράλληλα να συμβουλευει τους μαθητές του να μην καπνίζουν..είναι τόσο εκνευριστικό όσο και όταν η συμβουλή αυτή δίνεται από τους γιατρούς.όποιος επιθυμεί καπνίζει,εξάλλου έχει την ελευθερία της επιλογής του..όμως όχι σε δημόσια "θέα" στο σχολείο,ούτε πριν μπεί στην τάξη(όπως θυμάμαι οτι έκανε ένας καθηγητής μου).
συνάδελφοι,ας μη γινόμαστε τα αρνητικά παραδείγματα για τους μαθητές μας....γιατι οτι μας μιμούνται,αυτό ισχύει(ειδικά στις μικρότερες τάξεις,αλλά και στις μεγαλύτερες)
και εγώ θα διαφωνήσω. δηλαδή ένας χρήστης ηρωίνης δεν μπορεί να συμβουλεύσει τους υπόλοιπους να μην αρχίσουν την χρήση, εάν δεν απεξαρτηθεί πρώτα;
εδώ όμως μιλάμε για το κάπνισμα μέσα στο σχολείο το οποίο 1ον είναι χώρος εργασίας, 2ον είναι χώρος συνάθροισης παιδιών και 3ον οι περί του λόγου καπνιστές έχουν σχέση πρωτύπου/εξουσίας με τα παιδιά.

Υποκριτικό θα θεωρούσα τον εκπαιδευτικό που απειλεί και φωνάζει στον μαθητή που έπιασε να καπνίζει, έχοντας ο ίδιος το τσιγάρο στο χέρι. Το να μιλήσει ο καπνιστής εκπαιδευτικός όμως στα παιδιά για το κάπνισμα το θεωρώ επιβεβλημένο. Και ταυτόχρονα να τους εξηγήσει ποιοι λόγοι επιβάλουν στον ίδιο και τους υπόλοιπους καθηγητές να μην καπνίζουν μπροστά τους, παρόλο που φαντάζομαι ότι τα παιδιά θα γνωρίζουν ποιοι καθηγητές είναι καπνιστές (ευγένεια, σεβασμός, αναγνώριση της συνήθειας ως επιβλαβούς και ως δικαίωμα ατομικής επιλογής).

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μα και εγώ θεωρώ επιβεβλημένη ανάγκη να μιλά ο δάσκαλος στους μαθητές για τα αρνητικά του καπνισματος,δε διαφωνω καθόλου σε αυτό.
είπα απλά ότι προτιμότερο θα ήταν να μην καπνίζουμε μπροστά στους μαθητες μας ή αύριο μεθαύριο στα παιδιά μας..επηρεαζονται.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Η εγκύκλιος λέει πού θα επιτρέπεται το κάπνισμα:
Παράθεση
Εφεξής το κάπνισμα θα επιτρέπεται μόνο σε ειδικούς χώρους, σύμφωνα με τους όρους που θα καθορίζονται με απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία πρόκειται να εκδοθεί πριν από την έναρξη ισχύος της απαγόρευσης (άρθρο 3, παρ. 1). Κατόπιν των ανωτέρω κρίνεται αναγκαία η προετοιμασία όλων των δημοσίων υπηρεσιών και η λήψη μέτρων, ώστε από την 1 Ιουλίου 2009 να είναι σε θέση να εφαρμόσουν τις διατάξεις του Ν. 3730/08 (ΦΕΚ 262 Α΄).

Εκδόθηκε η απόφαση που περιέχει τους όρους διαμόρφωσης των ειδικών χώρων καπνίσματος;

Μένει 1 βδομάδα και ακόμα δεν εκδόθηκε σχετική εγκύκλιος για τους όρους διαμόρφωσης των ειδικών χώρων καπνίσματος;

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Συμφωνώ με την Sofiats και με την Happiness. Τα παιδιά δεν πιστεύω ότι από μας περιμένουν να πάρουν το κακό παράδειγμα όταν, εκτός από τους γονείς που καπνίζουν, ηθοποιοί/τραγουδιστές κλπ κλπ που αποτελούν πρότυπα γι'αυτούς καπνίζουν. Στο κάτω-κάτω κι ο εκπαιδευτικός άνθρωπος είναι - με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Έχει αδυναμίες. Κι ας το πάρουμε κι αλλιώς: αν αποτελεί τέτοιο μεγάλο πρότυπο μίμησης ο εκπαιδευτικός, άρα ούτε στις εκδρομές πρέπει να καπνίζει αλλά ούτε σε διάφορες άλλες δημόσιες εμφανίσεις του που μπορεί να τον δουν οι μαθητές του. Μόνο στον περιορισμένο χώρο του σχολείου μπορεί να επηρεάσει αρνητικά; ??? Σε μια ιδανική-ουτοπική κοινωνία δε θα κάπνιζαν οι καθηγητές, θα ήταν και παράνομη η αγοραπωλησία τσιγάρων, μιας και κάνει τέτοια βλάβη στον οργαμισμό μας και θα υπήρχαν ψυχολόγοι σε όλα τα σχολεία (πράγμα το οποίο, αν και μπορεί να σας φαίνεται άσχετο που το αναφέρω τώρα, πιστεύω ακράδαντα ότι είναι απολύτως απαραίτητο και πολύ πιο σημαντικό για την σωστή εκπαίδευση των παιδιών μας).
Και κάτι άλλο: κανονικά, το κάπνισμα απαγορεύεται οπουδήποτε στο σχολείο. Ούτε καν στην αίθουσα των καθηγητών. Αλλά, όταν στο σχολείο που είμαι ο διευθυντής (αν και άκαπνος) θα κλείσει έναν ημιυπαίθριο χώρο για να "εξυπηρετήσει" τους συναδέλφους του, τι συζητάμε; :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
panickos,συμφωνω σε ολα. Ακομα και στην τελευταια περιπτωση συμφωνω με την ενεργεια του δ/ντη.και να σου πω γιατι. ενας"κλειστος"ημιυπαιθριος χωρος και σε αυτη τη περιπτωση θα επηρεασει τα παιδια θετικα ωστε να αποφυγουν τη κακη συνηθεια.λειτουργει στη συνειδηση των παιδιων ως χωρος "απομονωσης"αρα κατι σαν "τιμωρια". Ομως, ποτε δεν ειναι σιγουρος καποιος για τα αποτελεσματα μιας ενεργειας.
το καλυτερο βεβαια θα ηταν να μη καπνιζουν στο σχολικο χωρο, αλλα παλι δεν μπορει κανεις να τους επιβαλλει την διακοπη της συνηθειας,αν οι ιδιοι δεν το εχουν αποφασισει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
κατά την γνώμη μου οι μαθητές δεν πρέπει να βλέπουν τους καθηγητές τους να καπνίζουν, ακόμα κι αν γνωρίζουν οτι είναι καπνιστές,και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συνυπάρχουν σε καπνιστήριο. Το τι κάνουν οι γονείς των μαθητών σπίτι δεν πρέπει να αποτελεί για εμάς δικαιολογία....... εμείς τι κάνουμε; Πιστεύω ότι και εμείς έχουμε δυστυχώς επηρεαστεί από τον ωχαδερφισμό που γενικά επικρατεί σήμερα. Το σχολείο δεν είναι και δεν πρέπει να καταντήσει ένα γραφείο οποιασδήποτε υπηρεσίας, και ούτε στηριζόμενοι στο γεγονός ότι υπάρχουν κι άλλα προβλήματα να το αποτελειώσουμε........ μια με το ένα και μια με το άλλο ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.