*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν και ΑΝΤΙπαθητικοί καπνιστές....
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ΑΝΤΙπαθητικός ο άνθρωπος ο οποίος δεν θέλει να καπνίζουν μπροστά του,
και δεν είναι ΑΝΤΙπαθητικός ο άνθρωπος που θέλει να επιβάλει κάτι επιβλαβές σε κάποιον άλλον!!!
Και όσο για το χώρο του σχολείου το θεωρώ απαράδεκτο να καπνίζουν! Ο εκπαιδευτικός πάντα αποτελεί πρότυπο! Και δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω ότι τα παιδιά έχουν και άλλα πρότυπα (ηθοποιους και τραγουδιστές) που καπνίζουν!!!Μπορεί να είναι και αυτά πρότυπά τους αλλά εμείς καλούμαστε (υποτίθεται) να τα εκπαιδεύσουμε...Αυτή είναι η δουλειά μας!!!
Πάντως δέχομαι το γεγονός ότι πρέπει να υπάρχει ειδικός χώρος για τους εκπαδευτικούς που καπνίζουν και για τους εκπαιδευτικούς που δεν καπνίζουν!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Οι γονείς στο σπίτι δηλαδή δεν καπνίζουν?
Για όλα τα χούγια των παιδιών οι εκπαιδευτικοί φταίνε?
Τα καλά τα παίρνουν μόνο από τους γονείς?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος patokos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν υπαρχουν παθητικοί καπνιστές...
υπάρχουν ΑΝΤΙπαθητικοί ΑΝΤΙκαπνιστές...

Αυτό πες το στους 700 μη καπνιστές που πεθαίνουν κάθε χρόνο από το παθητικό κάπνισμα, ή μάλλον στις οικογένειες τους!
Όσο για τους ΑΝΤΙπαθητικότατους, τα πράγματα είναι μάλλον οφθαλμοφανή...
 

Αποσυνδεδεμένος xrysa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι γονείς στο σπίτι δηλαδή δεν καπνίζουν?
Για όλα τα χούγια των παιδιών οι εκπαιδευτικοί φταίνε?
Τα καλά τα παίρνουν μόνο από τους γονείς?

Εννοείται ότι υπάρχουν και γονείς που καπνίζουν...Όμως υπάρχουν και γονείς οι οποίοι δεν καπνίζουν...
Ή επίσης γονείς οι οποίοι προσέχουν και δεν καπνίζουν μπροστά στα παιδιά ή τουλάχιστον όχι μέσα στο σπίτι!!!
Αυτοί οι γονείς πιστεύετε ότι δεν θα έχουν πρόβλημα αν ο/η εκπαιδευτικός καπνίζει στο σχολείο και μπαίνει μέσα στην αίθουσα και σκυλοβρωμάει η τάξη μετα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Εγώ πάλι, αν και φανατική καπνίστρια, στο σχολείο δεν το σκεφτόμουν το τσιγάρο (ή ίσως δεν προλάβαινα να το σκεφτώ). Βέβαια σε μας τα δεδομένα είναι άλλα...(νηπιαγωγείο γαρ! :-\).
Δε με είδαν ποτέ τα πιτσιρίκια μου να καπνίζω (ειλικρινά και να είχα τη δυνατότητα, ντρεπόμουν να το κάνω μπροστά τους). Παρόλ' αυτά όταν παρακολουθούσα τις δειγματικές διδασκαλίες των ΠΕΚ, βρέθηκα σε νηπιαγωγείο όπου όταν βγήκαν στην αυλή άναψαν όλες οι συναδέλφισσες εκεί τσιγάρο. Πραγματικά χαλάστηκα... :P
Το πρώτο μου τσιγάρο ήταν πάντα όταν τελείωνε η πρωινή βάρδιά μου (δηλαδή όχι εν ώρα υπηρεσίας) μέσα στο γραφείο με την πόρτα κλειστή και κρεμασμένη απ' το παράθυρο, όπου χαλαρώναμε με την συνάδελφο-προϊσταμένη και τα λέγαμε λιγάκι (αν και η ίδια δεν κάπνιζε). Ε, αν κι αυτό απαγορευτεί δε με χαλάει...θα κάνω το πρώτο μου τσιγάρο μίση ώρα αργότερα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου!!!!! ;D (απαγορεύεται δια ροπάλου μέσα στο σπίτι... 8))
Δίκιο έχουν και οι μεν και οι δε...Το καλύτερο είναι να υπάρχει κάποιος χώρος για να μη βασανίζεται κανένας. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος billie jean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν υπαρχουν παθητικοί καπνιστές...
υπάρχουν ΑΝΤΙπαθητικοί ΑΝΤΙκαπνιστές...

Αυτό πες το στους 700 μη καπνιστές που πεθαίνουν κάθε χρόνο από το παθητικό κάπνισμα, ή μάλλον στις οικογένειες τους!
Όσο για τους ΑΝΤΙπαθητικότατους, τα πράγματα είναι μάλλον οφθαλμοφανή...
 

εσυ...που λατρευεις την εκπαίδευση...
για να σου φύγει η ξινίλα...
ένα είναι το μυστικό...
1 τσιγάρο το πρωί... 2 το μεσημέρι και άλλα δύο (τουλάχιστον) το βράδυ...

ένδον σκάπτε... ένδον η πηγή του αγαθού και αεί αναβλύειν δυναμένη εαν αεί σκάπτης...

Αποσυνδεδεμένος patokos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν υπαρχουν παθητικοί καπνιστές...
υπάρχουν ΑΝΤΙπαθητικοί ΑΝΤΙκαπνιστές...

Αυτό πες το στους 700 μη καπνιστές που πεθαίνουν κάθε χρόνο από το παθητικό κάπνισμα, ή μάλλον στις οικογένειες τους!
Όσο για τους ΑΝΤΙπαθητικότατους, τα πράγματα είναι μάλλον οφθαλμοφανή...
 

εσυ...που λατρευεις την εκπαίδευση...
για να σου φύγει η ξινίλα...
ένα είναι το μυστικό...
1 τσιγάρο το πρωί... 2 το μεσημέρι και άλλα δύο (τουλάχιστον) το βράδυ...



Σύνελθε λίγο και κατάλαβε ότι είσαι σε φόρουμ για εκπαιδευτικούς και όχι στη λαχαναγορά!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Εγώ πάλι, αν και φανατική καπνίστρια, στο σχολείο δεν το σκεφτόμουν το τσιγάρο (ή ίσως δεν προλάβαινα να το σκεφτώ). Βέβαια σε μας τα δεδομένα είναι άλλα...(νηπιαγωγείο γαρ! :-\).
Δε με είδαν ποτέ τα πιτσιρίκια μου να καπνίζω (ειλικρινά και να είχα τη δυνατότητα, ντρεπόμουν να το κάνω μπροστά τους). Παρόλ' αυτά όταν παρακολουθούσα τις δειγματικές διδασκαλίες των ΠΕΚ, βρέθηκα σε νηπιαγωγείο όπου όταν βγήκαν στην αυλή άναψαν όλες οι συναδέλφισσες εκεί τσιγάρο. Πραγματικά χαλάστηκα... :P
Το πρώτο μου τσιγάρο ήταν πάντα όταν τελείωνε η πρωινή βάρδιά μου (δηλαδή όχι εν ώρα υπηρεσίας) μέσα στο γραφείο με την πόρτα κλειστή και κρεμασμένη απ' το παράθυρο, όπου χαλαρώναμε με την συνάδελφο-προϊσταμένη και τα λέγαμε λιγάκι (αν και η ίδια δεν κάπνιζε). Ε, αν κι αυτό απαγορευτεί δε με χαλάει...θα κάνω το πρώτο μου τσιγάρο μίση ώρα αργότερα στο μπαλκόνι του σπιτιού μου!!!!! ;D (απαγορεύεται δια ροπάλου μέσα στο σπίτι... 8))
Δίκιο έχουν και οι μεν και οι δε...Το καλύτερο είναι να υπάρχει κάποιος χώρος για να μη βασανίζεται κανένας. :-\
sophie είσαι ο καπνιστής των ονείρων μου  ;D ;D ;D
Ο καπνιστής που είναι ικανός να κοντρολάρει την εξάρτησή του και να περιμένει μερικά λεπτάκια ρε αδερφέ για να φύγει από το σχολείο /  βγει από το αυτοκίνητο / κατεβεί από το τρένο / βγει από το ασασέρν / φύγει από το εστιατόριο / κτλ κτλ , πριν ανάψει τσιγάρο, αντί να είναι σαν τους άλλους που θα τους δεις να το ανάβουν λυσσασμένοι με το πρώτο δευτερόλεπτο ευκαιρίας, και θα επιλέξουν να μην ταξιδέψουν με το λεοφωρείο αλλά με το τρένο μόνο και μόνο γιατί εκεί επιτρέπεται το κάπνισμα, ή θα προτιμήσουν στα πλοία να κάτσουν στο τραγικά ντουμανιασμένο σαλόνι των καπνίζοντων.

Με αυτά που γράφεις, μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι μία καπνίστρια συνειδητή και συνειδητοποιημένη και μπορείς να προσαρμόσεις το τσιγάρο στην ζωή σου, και όχι την ζωή σου στο τσιγάρο. Μακάρι να το κάναν περισσότερο αυτό και οι καπνιστές φίλοι μου :)


[γλύψιμο τέλος. η προσυμφωνημένη αμοιβή παρακαλώ να κατατεθεί στον λογαριασμό μου  :P]

Αποσυνδεδεμένος billie jean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πατοκο

λατρευεις την εκπαιδευση..

αλλά στους μαθητές σου προφανώς θα διδάσκεις τον κοινωνικό ρατσισμό!!!
οι άνθρωποι της λαχαναγοράς είναι άλλη β΄ κατηγορίας άνθρωποι;;;;;; ή το επάγγελμά τους τους χαρακτηρίζει κάπως;
 ???

Εύγε!

ένδον σκάπτε... ένδον η πηγή του αγαθού και αεί αναβλύειν δυναμένη εαν αεί σκάπτης...

Αποσυνδεδεμένος patokos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

οι άνθρωποι της λαχαναγοράς είναι άλλη β΄ κατηγορίας άνθρωποι;;;;;; ή το επάγγελμά τους τους χαρακτηρίζει κάπως;



Όχι. Αλλά συνήθως άνθρωποι διαφορετικών κοινωνικών και επαγγελματικών ομάδων εκφράζονται διαφορετικά και με συγκεκριμένους τρόπους. Το λέει και η κοινωνιογλωσσολογία, χρήσιμο αντικείμενο. Όπως δεν κάνεις εσύ μέσα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος billie jean

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

οι άνθρωποι της λαχαναγοράς είναι άλλη β΄ κατηγορίας άνθρωποι;;;;;; ή το επάγγελμά τους τους χαρακτηρίζει κάπως;



Όχι. Αλλά συνήθως άνθρωποι διαφορετικών κοινωνικών και επαγγελματικών ομάδων εκφράζονται διαφορετικά και με συγκεκριμένους τρόπους. Το λέει και η κοινωνιογλωσσολογία, χρήσιμο αντικείμενο. Όπως δεν κάνεις εσύ μέσα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ.

Ωραια,
επιπολαια,
βιαστικά,
αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζεις...

εγώ δεν κάνω για το εκπαιδευτικό φόρουμ;;; και κάνεις εσύ;;;
χα!

τεσπά..αφου το είπες εσύ ... ο "μέγας κριτής ος τα πανθ΄ορά" ... σκίζω τα πτυχία μου...


ένδον σκάπτε... ένδον η πηγή του αγαθού και αεί αναβλύειν δυναμένη εαν αεί σκάπτης...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Ο τίτλος του θέματος είναι "Κάπνισμα στο χώρο του Σχολείου" και θα παρακαλούσαμε να περιοριστείτε σε αυτό.
Τις προσωπικές σας  λογομαχίες  μπορείτε να τις συνεχίσετε μεταξύ σας με pm.
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2009, 11:12:04 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
πιο θεριακλης απο μενα δεν υπαρχει. παλαμι-τσιγαρο-στομα : τριαδα ομοουσιος και α-διαιρετος!!
αλλα, ειμαι συμφωνος με την πληρη απαγορευση του τσιγαρου στο σχολειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2009, 04:42:28 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σχετικά με τους γονείς να υπενθυμίσω ότι ο γονιός είναι τελικά το πιο "ανεξέλεκτο επάγγελμα", οι περισσότεροι γινόμαστε χωρίς να ξέρουμε τα στοιχειώδη........ Υπάρχουν πάρα πολλοί που κακώς έγιναν γονείς για πολλούς λόγους..... γιατί το επαναφέρουμε ως δεκανίκι κάθε φορά;;;;; Είναι άσχετο, τότε να πάμε και σε έναν μονόφθαλμο να του βγάλουμε και το άλλο μάτι.....
τελικά είμαστε ικάνοί να σεβαστούμε και τον άλλο,ακόμα κι αν δεν τον σέβονται οι άλλοι;;;
γιατί είναι αυτοί που θέλουν να μην θέτουν σε κίνδυνο  τα παιδιά φασιστόμουτρα και χούντα;;;;
απ΄ότι βλέπω υπάρχουν ΑΝΤΙπαθητικοί καπνιστές και μη καπνιστές που σκοπός τους δεν είναι η λύση του προβλήματος και η αρμονική συνύπαρξη στον χώρο του σχολείου προς όφελος των παιδιών,αλλά η κόντρα για την κόντρα!!!!!!
συμφωνείτε η όχι στην διαμόρφωση καπνιστηρίου για τους καθηγητές και απαγόρευση του καπνίσματος στους υπόλοιπους χώρους του σχολείου,όχι λόγω χουντικοφασιστορατσιστικών διαθέσεων αλλά γιατί δουλεύουμε σε σχολεία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.