*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Στο σχολείο συμφωνώ απόλυτα να μην επιτρέπεται το κάπνισμα. ΑΛΛΑ μέσα στα γραφεία, από τη στιγμή που δεν καπνίζουν όλοι μαζί και αυτός [που καπνίζει είναι κοντά σε ανοιχτό παράθυρο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα, πιστεύω ότι σε πολλές περιπ΄τωσεις δημιουργείται ένα είδος ρατσισμού προς τους καπνιστές, οι οποίοι τελικά καταλήγουν να απολογούνται για τις επιλογές τους.
Ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα θα ξεσηκωθούν με αυτά που λέω, αλλά έτσι πιστεύω. Υπήρξα καπνίστρια (φανατική μάλιστα) και πλέον δεν καπνίζω, οπότε μπορώ να μιλήσω και για τις 2 πλευρές.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
marilina εσύ έχεις δίκιο σε όσα λες. Άλλωστε στο περιστατικό που παρέθεσα, το σχολείο φρόντισε να κάνει το σωστό, δηλ να παραχωρήσει ξεχωριστή αίθουσα στους καπνιστές ώστε να μην ενοχλούν τους υπόλοιπους. Το ότι και πολλοί μη καπνιστές πήγαιναν τελικά στο γραφείο τους είναι θέμα καθαρά δικής τους ελεύθερης επιλογής.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ

Παράθεση

Επειδή οι καπνίζοντες ως ιδιοσυγκρασίες μάλλον ήταν πιο ενδιαφεροντες τύποι από τους μη καπνίζοντες


Αυτό που λες ισχύει.. Είναι άγραφος νόμος... Ποιος ξέρει γιατι...  ::)
Ίσως γιατί ως άνθρωποι με πάθη, έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από λοιπούς ξενέρωτους που δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, δεν ξενυχτάνε, δεν...,δεν...  ;D ;D ;D
Συνήθως οι περισσότεροι καπνιστές τα κάνουν όλα αυτά.. ;D ;D ;D

Λοιπόν υπήρξα καπνιστής για 12 χρόνια (θεριακλής και φανατικός  :-X ), και μη καπνιστής για τα τελευταία 6-7..

Επίσης από τους τυχερούς που στο σχολείο μου αυτά τα πράγματα από τους συναδέλφους μου καπνιστές και το διευθυντή μου (καπνιστή επίσης) θεωρούνται αυτονόητα..  ;)
Βέβαια πρόκειται για μικρό, δυσπρόσιτο σχολείο με μικρό σύλλογο (15 άτομα)..

Δεν κρύβω βέβαια πως όσο με ενοχλεί η αγένεια και το καπέλωμα των καπνιστών, άλλο τόσο με ενοχλεί ο εξοβελισμός τους (ειδικά με αυτά που διαβάζω για το εξωτερικό) από παντού και δια ροπάλου..  ???
Σχεδόν ρατσισμός!..  >:(

Σεβασμός από όλες τις πλευρές αλλά κυρίως από τους καπνιστές, μιας και η δική τους συνήθεια είναι επιβλαβής για τους  γύρω τους..  ;)


Πολύ καλή ιστορία πάντως... ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2009, 04:10:05 μμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ

Παράθεση

Επειδή οι καπνίζοντες ως ιδιοσυγκρασίες μάλλον ήταν πιο ενδιαφεροντες τύποι από τους μη καπνίζοντες


Αυτό που λες ισχύει.. Είναι άγραφος νόμος... Ποιος ξέρει γιατι...  ::)
Ίσως γιατί ως άνθρωποι με πάθη, έχουν περισσότερο ενδιαφέρον από λοιπούς ξενέρωτους που δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, δεν ξενυχτάνε, δεν...,δεν...  ;D ;D ;D
Συνήθως οι περισσότεροι καπνιστές τα κάνουν όλα αυτά.. ;D ;D ;D

....................

Σεβασμός από όλες τις πλευρές αλλά κυρίως από τους καπνιστές, μιας και η δική τους συνήθεια είναι επιβλαβής για τους  γύρω τους..  ;)



Παιδιά έτσι όπως τα γράφετε θα πρέπει, με βάση το νέο νόμο, το γραφείο των εκπαιδευτικών να μετονομαστεί σε  "Γραφείο ξενέρωτων".  :)

Δεν νομίζω ότι οι ενδιάφεροντες ή μη τύποι διακρίνονται από τη συνήθεια του καπνίσματος.

Είναι λογικό να συναναστρεφόμαστε με καπνιστές και μή. 'Αρα λογικό είναι να πάει ο μη καπνιστής στο
χώρο των καπνιζόντων οικειοθελώς, για να κουβεντιάσει κλπ. με καπνιστές συναδέλφους.

Το αντίθετο δεν κολλάει.

Όσο για τα πάθη, νομίζω ότι όλοι έχουμε τέτοια...


 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
ζητω συγνωμη αν προσβαλα καποιον! :)αλλα οταν καποιοι συναδελφοι-πολιτες δεν μπορουν να σεβαστουν οτι υπαρχει αναπνευστικο προβλημα δεν μπορω να τους χαρακτηρισω διαφορετικα!οσο για τους εξαερισμους λυπαμαι που θα το πω αλλα δεν βρεθηκα ποτε σε μαγαζι που να εφυγα κ να μην μυριζα τσιγαριλα!ειναι παααααρααα πολυ μεγαλο θεμα απλα σεβομαι την επιθυμια των καπνιστων μονο οταν καταλαβαινουν τους μη καπνιστες κ ειναι διακριτικοι!

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο σεβασμός του άλλου και η διακριτικότητα είναι προσωπικές συμπεριφορές και δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι καπνιστής κάποιος ή όχι.

Ο καπνός ειναι βλαβερός, αυτό το δέχομαι απολυτώς.
Μυρίζει άσχημα???
Τα "πατσουλιά" που λούζονται οι περισσότερες από τις μισές συναδέλφισες είναι αναμφίβολα περισσότερο ενοχλητική μυρωδιά από αυτήν του καλού καπνού.

Αν και είμαι καπνιστής από 14 ετών, ποτέ δεν κάπνισα σε χώρο που θα προξενούσε δυσανασχέτηση σε κάποιον άλλο.
Αλλά με ανθρώπους που έχουν υποχονδριακές τάσεις, πραγματικά εξοργίζομαι.
Ας λύσουν σε ψυχολόγο τα όποια προβλήματα εχούν και ας μην ψάχνουν πάντα κάτι ή καποιον που δήθεν δεν τους σέβεται ή νομίζουν πως παρανομεί.

Και μιά πρόβλεψη.
Όσα από τα μικρά μαγαζιά, μέχρι 70 τ.μ., επιλέξουν να είναι για καπνίζοντες, στοιχηματίζω όλα, θά έχουν, με τεράστια διαφορά, μεγαλύτερη πληρότητα από τα άλλα. Και από καπνίζοντες και από μη καπνίζοντες, που γνωρίζουν ότι η κοινωνική συναναστροφή είναι αποτέλεσμα και της ανεκτικότητας που οφείλουμε να έχουμε.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
συμφωνω απολυτα με prf. με καλυψε πληρως!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Ο σεβασμός του άλλου και η διακριτικότητα είναι προσωπικές συμπεριφορές και δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι καπνιστής κάποιος ή όχι.

Ο καπνός ειναι βλαβερός, αυτό το δέχομαι απολυτώς.
Μυρίζει άσχημα???
Τα "πατσουλιά" που λούζονται οι περισσότερες από τις μισές συναδέλφισες είναι αναμφίβολα περισσότερο ενοχλητική μυρωδιά από αυτήν του καλού καπνού.

Αν και είμαι καπνιστής από 14 ετών, ποτέ δεν κάπνισα σε χώρο που θα προξενούσε δυσανασχέτηση σε κάποιον άλλο.
Αλλά με ανθρώπους που έχουν υποχονδριακές τάσεις, πραγματικά εξοργίζομαι.
Ας λύσουν σε ψυχολόγο τα όποια προβλήματα εχούν και ας μην ψάχνουν πάντα κάτι ή καποιον που δήθεν δεν τους σέβεται ή νομίζουν πως παρανομεί.

Και μιά πρόβλεψη.
Όσα από τα μικρά μαγαζιά, μέχρι 70 τ.μ., επιλέξουν να είναι για καπνίζοντες, στοιχηματίζω όλα, θά έχουν, με τεράστια διαφορά, μεγαλύτερη πληρότητα από τα άλλα. Και από καπνίζοντες και από μη καπνίζοντες, που γνωρίζουν ότι η κοινωνική συναναστροφή είναι αποτέλεσμα και της ανεκτικότητας που οφείλουμε να έχουμε.
Οι γνωστές αστείες δικαιολογίες, στα όρια της χυδαιότητας, όσων υποστηρίζουν το κάπνισμα . Κι εμένα φίλε μου, με ενοχλεί το πατσουλί της συναδέλφου, αλλά τουλάχιστον το πατσουλί δε με σκοτώνει. Εγώ που δεν καπνίζω συστηματικά και είμαι υπέρ των μέτρων κατά του καπνίσματος, μού λες ότι έχω ψυχολογικό πρόβλημα ; Έλεος ! Με τα επιχειρήματα αυτά γελάνε και οι πέτρες.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ

 'Αρα λογικό είναι να πάει ο μη καπνιστής στο
χώρο των καπνιζόντων οικειοθελώς, για να κουβεντιάσει κλπ. με καπνιστές συναδέλφους.

Το αντίθετο δεν κολλάει.

Αυτό είναι καθαρά θέμα κοινωνικής συνήθειας, όχι θέμα λογικής. Θεωρούμε "φυσιολογικό" ο μη καπνιστής να πάει στον χώρο των καπνίζοντων προκειμένου να είναι με την παρέα του, αλλά "περίεργο" ο καπνιστής να πάει στον χώρο των καπνιστών μόνο για να καπνίσει και μετά να γυρίσει στον χώρο των μη καπνίζοντων προκειμένου να έιναι με την παρέα του.
Από άποψη πρακτικής και υγείας (τόσο των καπνιστών όσο και των υπολοίπων) το 2ο θα έπρεπε να θεωρείται "φυσιολογικό", καθώς το τσιγάρο κρατάει ελάχιστα λεπτά ανά άτομο, οπότε έτσι όλοι βρίσκονται κατά κανόνα σε έναν καθαρό χώρο, με εξαίρεση λίγων λεπτών για τους καπνιστές.
 Διότι στην όλη συζήτηση τείνουμε να αγνοούμε μία σημαντική "λεπτομέρεια". Το παθητικό κάπνισμα είναι βλαβερό ΚΑΙ για τους καπνιστές. Επιδεινώνει παραπάνω την ήδη επιδεινωμένη υγεία τους. Και ναι μεν με το να επιλέγουν να καπνίζουν επιλέγουν να κάνουν μία Α βλάβη στον εαυτό τους, την Β βλάβη του παθητικού καπνίσματος όμως ΔΕΝ την επιλέγουν , όπως και οι μη καπνιστές. Μου φαίνεται περίεργο που οι καπνιστές δεν διεκδικούν το δικαίωμά τους η βλάβη στην υγεία τους να περιορίζεται μόνοι σε αυτό που οι ίδιοι επιλέγουν να κάνουν.*

Επίσης, ένα σημείο που θα πρέπει να προσέχουμε στην συζήτηση για το κάπνισμα , είναι ο σαφής διαχωρισμός των χώρων εργασίας και διασκέδασης. Δεν μπορούμε (κατά την γνώμη μου) να βασίζουμε τα επιχειρήματά μας για τους πρώτους χώρους με παραδείγματα από τους δεύτερους, και τούμπαλιν. Είναι λογικό τα πράγματα στους εργασιακούς χώρους να είναι σαφώς πιο αυστηρά.

Σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Γαλλία πάντως, όπου το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους, ακόμα και αυτούς οι οποίοι στην Ελλάδα θα θεωρούταν "επαρκώς αεριζόμενοι" (είδα μπάρμαν να απαγορεύει το κάπνισμα σε πελάτισσα εντός καφετέριας όπου η είσοδος της καφετέριας αποτελούταν από τζαμαρίες που ήταν ανοιχτές, και η απόσταση του μπαρ από την είσοδο ήταν 2 μέτρα), έχω να πω (από την σκοπιά του μη καπνιστή πάντα), ότι η απαγόρευση δεν είναι τόσο τραγική όσο την πλάθουν στον μυαλό τους οι καπνιστές. Καθότι ένας λαός που θέλει να διασκεδάσει (και ποιος δεν θέλει; ) βρίσκει τρόπους να εντάξει τα καινούρια δεδομένα στις συνήθειές του. Το αποτέλεσμα της απαγόρευσης στα μπαρ/καφετέριες στο Παρίσι (όπου σημειοτέων έχει και πολύ κρύο τον χειμώνα) ήταν έξω από κάθε μαγαζί να σχηματίζεται ένα ζωντανό buzz (= πηγαδάκι) από ανθρώπους (υποθέτω κανπνίζοντες και μη) που μιλούσε και γέλαγε και έκανε και διαφήμιση στο μαγαζί (όσο περισσότεροι απ έξω, τόσο περισσότεροι και μέσα :)  ). Η σύσταση της ιδιότυπης "παρέας" υποθέτω ότι ανανεωνόταν συνεχώς, καθώς όσοι τελειώναν το τσιγαράκι γυρίζαν μέσα, και τα μαγαζιά ήταν χαρά θεού. Α! και να σημειώσω ότι οι Παριζιάνοι συνηθίζουν να φτιάχνουν χώρους διασκέδασης μέσα στα παλιά κελάρια, δλδ χώρους υπόγειους με μηδενικό εξαερισμό, που είναι γοητευτικοί. Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο άμα δεν απαγορευόταν το κάπνισμα; (καλά , ναι, στην Ελλάδα θα μπορούσαν γιατί είμαστε κάφροι  ;D )


* Οκ, δεν μου φαίνεται και ΤΟσο περίεργο. Δεν το λένε "εξάρτηση" το τσιγάρο χωρίς λόγο. Και οι εξαρτήσεις περιέχουν από την φύση τους παραλογισμούς. Όπως το να δέχεσαι να αναπνέεις "χρησιμοποιημένη" καπνίλα για 55'/ώρα, επειδή δεν θέλεις να ξεβολευτείς για τα 5'/ώρα που θα θέλεις να καπνίσεις ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες,στις οποίες έχω ταξιδέψει (Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, Σκοτία, Αγγλία, Ολλανδία, Μάλτα,Αυστρία, Ελβετία, Πορτογαλία) το κάπνισμα σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους κλειστούς χώρους ,απαγορεύεται δια ροπάλου ! Στο Λονδίνο,για παράδειγμα ,στα μπαρ του Σόχο και του Γκόβεντ Γκάρντεν ,όπου συχνάζουν πανκς, γιάπις, και γενικότερα άνθρωποι απ'όλες τις "φυλές" και τις κοινωνικές τάξεις στον ίδιο χώρο ,κανέις δε διανοείται να ανάψει τσιγάρο. Ούτε καν το σκέφτεται ! Και στην Πρτογαλία, που είναι από τις χώρες με ταμεγαλύτερα ποσοστά καπνιστών όλων των ηλικιών, ακόμη και σε καφετερίες υπαίθριες και παραθαλάσσιες ,οφείλει ο καπνιστής να αναψει τσιγάρο έξω από τα νοητά όρια του καταστήματος. Όσο αστείο κι αν ακούγεται , το είδα με τα μάτια μου.
Ε, λοιπόν ,στις χώρες αυτές κανένας δε διαμαρτύρεται ,κανένας δεν αντιδρά έξαλλα, ούτε θέτει ως επιχείρημα το...δικαίωμα του καθενός να καπνίζει. Αυτά όλα θεωρούνται αδιανόητα... Τώρα βέβαια σε σε μας ,θα βρουν διάφορα παραθυράκια, που απλά θα επιβεβαιώσουν πόσο υποανάπτυκτοι και συντηρητικοί είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μπορώ να ,μιλήσω για την Αγγλία στην οποία ζω τον τελευταίο χρόνο. Πράγματι, το κάπνισμα απαγιορεύεται παντου. Φυσικά, ακόμα και οι Άγγλοι, έχουν βρει πολλά παραθυράκια. πχ κάποιος χώρισε το μαγαζί του (pub) στα 2. Στο ένα κανονικά απαγορευόταν το κάπνισμα, και το άλλο το έκανε χώρο μελετών των επιπτώσεων του καπνού (τρέχα γύερευε)!!!! Το μέρος όπου "επιτερπόταν" το κάπνισμα ήταν μονίμως γεμάτο! Άλλο παράδειγμα, πολλά μαγαζιά γίνονται λέσχες (clubs) με συνδρομή 1 λίρας. Θεωρούνται αμέσως ιδιωτικός χώρος και το κάπνισμα δεν απαγορεύεται!!!
Τώρα στα μαγαζιά που λειτουργούν σύμφωνα με το νόμο και δεν ψάχνουν να βρουν παραθυράκι, παρατηρείται ότι ο περισσότερος κόσμος είναι έξω για να καπνίζει, εκεί γίνεται όλος ο χαβαλές και μέσα είναι ελάχιστοι που δεν καπνίζουν. Μάλιστα πρόσφατη έρευνα που διάβασα σε εφημερίδα έδειξε ότι τα ποσοστά των καπνισ΄των στην Αγγλία έχουν αυξηθεί (!) μετά την απαγόρευση στα μαγαζιά, γιατί οι μη καπνιστές δεν θέλουν να διαφέρουν και ανάβουν τσιγάρο και βγαίνουν έξω στο δρόμο για να είναι "μέσα" στο τζερτζελο!!! Για να μην πούμε για τον αριθμό των pubs που έχει κλείσει από την απαγόρευση και μετα.
Έτσι, για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους.
Δεν είμαι καπνίστρια (πλέον), αλλά δεν μπορώ τους φανατικούς αντικαπνιστές, που δεν "αντέχουν" καθόλου τον καπνό. Και έχω μία απορία, πώς πηγαίνουν άραγε στις καφετέριες, στα εστιατόρια, στα μπουζούκια.....εκέι δεν ενοχλεί; (Δεν μιλάω για την περίπτωση που φυσάνε τον καπνό πάνω τους, αυτό με ενοχλεί και μένα και κάθε φορά που έχω το ζητήσει ο καπνιστής σταμάτησε να το κάνει).
Αλλά επειδή φεύγουμε από το θέμα, θεωρώ ότι όλοί έχουν δικαιώματα (καπνιστές και μη). Δεν μπορεί ο ένας να καταπιέζει τον άλλο. Για το λόγο αυτό, το σωστότερο είναι να δημιουργηθούν ΄χωροι καπνιζόντων στα σχολέια, και φυσικά οι καθηγητές σε καμία περίπτωση να μην καπνίζουν στην αυλή μαζί με τους μαθητές.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μέχρι τώρα επικρατούσε ένας ιδιότυπος φασισμός, Ο μη καπνιστής ήταν υποχρεωμένος να ανέχεται τον καπνό και τις βλαβερές του συνέπειες παντού. Στη δουλειά, στη διασκέδαση, στο ταξί, στο σπίτι, οπουδήποτε. Κι αν τολμούσες να πεις και τίποτα άκουγες τα περί δικαιώματος, χειραφέτησης και ξενέρωτου ανθρώπου χωρίς πάθη και άρα χωρίς ενδιαφέρον.

Χαίρομαι πολύ που αλλάζουν τα πράγματα, μπας και βγω κανένα βράδυ σαν άνθρωπος πια, μπας και μπω σε κανένα ταξί χωρίς να χρειαστώ να επικαλεστώ εγκυμοσύνη, υγεία, ό,τιδήποτε, μπας και επιτέλους κάποιος συνειδητοποιήσει ότι όντως το δικαίωμα και η ελευθερία σου σταματούν εκεί που αρχίζει του άλλου. Ο καπνός πάντα υπερβαίνει τα όρια δεν πάει προς τα πάνω, συνεπώς  πρέπει οι καπνιστές να του κόψουν το βήχα, γιατί οι υπόλοιποι έχουμε απηυδήσει πια.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
και οι δυο γονεις μου ειναι φανατικοι καπνιστες. δυστυχως. οπως κ ο μικρος αδερφος μου.
προσωπικα δεν καπνιζω αλλα με ενοχλει ο καπνος. ακομη κ μεσα στο σπιτι, πολλες φορες δημιουργειται προβλημα..ενδοοικογενειακα....
φανταζομαι θα εχουν κ αλλοι παρομοια σκηνικα στα σπιτια τους...
δεν μπορω ν καταλαβω αυτο το "δεν μπορω να το κοψω" , ποσο μαλλοον οταν το λεει ενα ςανθρωπος που εχει βρεθει αντιμετωπος με την επαρατη...........

οπως κ να εχει...σεβομαι οτι ο καθενας κανει τις επιλογες του, δεν δεχομαι ομως αυτες οι επιλογες να προκαλουν προβληματα σε τριτους....
ωστοσο, αν δεν μπορει να γινει αποδεκτο μεσα στο ιδιο το σπιτι σου......τι να κανεις με τους δημοσιους χωρους..........
δεν παει ετσι ομως........

οφειλουμε ολοι να σεβομαστε τους γυρω μας.....και οταν η δικη μας συνηθεια προκαλει προβλημα σε τριτους ειμαστε υποχρεωμενοι να βρουμε αλλους τροπους ...ωστε να μην ενοχλουμε.........

διαβασα καπου πριν για μια κοπελα εγκυο, που βρηκαν νικοτινη στο αμνιακο υγρο κτλ....ελεος δλδ πια.....

ειπαμε , υπαρχουν ορια....

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Ο σεβασμός του άλλου και η διακριτικότητα είναι προσωπικές συμπεριφορές και δεν έχουν να κάνουν με το αν είναι καπνιστής κάποιος ή όχι.

Ο καπνός ειναι βλαβερός, αυτό το δέχομαι απολυτώς.
Μυρίζει άσχημα???
Τα "πατσουλιά" που λούζονται οι περισσότερες από τις μισές συναδέλφισες είναι αναμφίβολα περισσότερο ενοχλητική μυρωδιά από αυτήν του καλού καπνού.

Αν και είμαι καπνιστής από 14 ετών, ποτέ δεν κάπνισα σε χώρο που θα προξενούσε δυσανασχέτηση σε κάποιον άλλο.
Αλλά με ανθρώπους που έχουν υποχονδριακές τάσεις, πραγματικά εξοργίζομαι.
Ας λύσουν σε ψυχολόγο τα όποια προβλήματα εχούν και ας μην ψάχνουν πάντα κάτι ή καποιον που δήθεν δεν τους σέβεται ή νομίζουν πως παρανομεί.

Και μιά πρόβλεψη.
Όσα από τα μικρά μαγαζιά, μέχρι 70 τ.μ., επιλέξουν να είναι για καπνίζοντες, στοιχηματίζω όλα, θά έχουν, με τεράστια διαφορά, μεγαλύτερη πληρότητα από τα άλλα. Και από καπνίζοντες και από μη καπνίζοντες, που γνωρίζουν ότι η κοινωνική συναναστροφή είναι αποτέλεσμα και της ανεκτικότητας που οφείλουμε να έχουμε.

Εγώ πάλι διαφωνώ απόλυτα!
Το πατσουλί, σε περίπτωση που δεν το έχετε σκεφτεί, δεν προκαλεί καρδιακά, καρκίνο, και άλλους τρόπους να πεθάνεις!
Διαβάζω για δικαιώματα και ανεκτικότητα προς τους καπνιστές. Τι γίνεται με τα δικαιώματα των ανθρώπων που δε θέλουν να επιβαρύνουν την υγεία τους, προσέχουν τι τρώνε, τι φάρμακα παίρνουν, αθλούνται, για να εξακολουθήσουν να είναι υγιείς,  και πρέπει αν αρρωσταίνουν, γιατί κάποιος νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να τον επιβαρύνει; Ξέχασα, αυτοί είναι ξενέρωτοι! "Ενδιαφέρων" είναι αυτός που νομίζει ότι τα ξέρει όλα, και νομίζει ότι θα διαψεύσει όλες τις μελέτες, με επίπεδα συνειδητοποίησης υπό το μηδέν!
Για μένα τα πράγματα είναι απλά! Όποιος έχει μια τέτοια βλαπτική συνήθεια, αν είναι πολιτισμένος, οφείλει να θέσει τον εαυτό του στο περιθώριο και να προστατέψει τον άλλο! Θέλεις να καπνίσεις; Έξω! Στο κρύο, τη βροχή, τον καύσωνα, αφού επιλέγεις αυτήν την αρρώστια! Όχι εκεί που επιβαρύνεις κι εμένα. Και ούτε είμαι υποχρεωμένη να μυρίζω "τον καλό καπνό"!
Σε ό,τι αφορά τα μαγαζιά, θα δούμε κατά πόσο τα καπνιστών θα είναι γεμάτα, και με διαφορά από τα υπόλοιπα! Όπως είπα, όποιος δεν έχει το μυαλό για να καταλάβει το κακό που προκαλεί, οφείλει να βγαίνει έξω! Και πολύ αμφιβάλλω για το αν οι μη καπνιστές θα επιλέξουν να παραχωρήσουν τα δικαιώματά τους, για χάρη μιας "κοινωνικής συναναστροφής" στρεβλά ιδωμένης!  
Τέλος, και το πιο σημαντικό, μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο που συζητάμε για το κάπνισμα στα σχολεία, και το αν θα έπρεπε ή όχι να υπάρχουν χώροι καπνιζόντων, όταν ο ίδιος ο νόμος μας έχει λύσει τα χέρια! Απλά απαγορεύεται! Όποιος δε μπορεί να αντέξει, ίσως θα έπρεπε ο ίδιος να συμβουλευτεί ψυχολόγο! Δε θα στρεβλώσουμε το αυτονοήτο, για να είναι αυτός καλά! Στο σχολείο δε χωράνε "πάθη". Προέχει το ευρύτερο συμφέρον!
Και κάτι ακόμα, στους χώρος καπνιζόντων που έχει προταθεί, θα καπνίζουν και οι μαθητές; Ή απλά θα δώσουμε ένα ακόμα πρόσχημα στους μαθητές να μας λένε υποκριτές;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159456
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.