*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105272 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Στο λύκειο που δουλεύω βρήκαν σε συνάδελφο έγγυο οι γιατροί ίχνη νικοτίνης στο αμνιακό υγρό (αν το λέω καλά). Τρελάθηκε και από εκείνη την ημέρα δεν κάπνιζε κανείς πουθενά! Πέρυσι εγώ και 2 - 3 άλλοι συνάδελφοι είχαμε γίνει αντικοινωνικοί καθώς φεύγαμε από το γραφείο όπου η συντριπτική πλειοψηφία κάπνιζε (χειμώνα, με παράθυρα κλειστά!) με πρώτη και καλύτερη τη διευθύντρια... κατά τη γνώμη μου δεν είναι θέμα σεβασμού. Υπάρχει ο νόμος, υπάρχει η απαγόρευση, υπάρχει και η επιστημονική άποψη ότι βλάπτει, τί άλλο θέλουμε?? προσωπικά έχω δει ελάχιστους καπνιστές να με σέβονται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Ο καπνός του τσιγάρου μειώνει τη ροή του αίματος προς τον πλακούντα. Αυτό σημαίνει ότι το έμβρυο δεν παίρνει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά ούτε το οξυγόνο που χρειάζεται. Συνεπώς, το έμβρυο γεννιέται με χαμηλό σωματικό βάρος. Τι σημαίνει αυτό; Κινδυνεύει από αιφνίδιο βρεφικό θάνατο και μωρά που γεννιούνται με χαμηλό σωματικό βάρος κινδυνεύουν στην ενήλικη ζωή ν' αναπτύξουν καρκίνο, διαβήτη τύπου ΙΙ, καρδιαγγειακά νοσήματα.
Άσχετα με την εγκυμοσύνη, το τσιγάρο περιέχει περίπου 40 καρκινογόνες ουσίες. Τέλος, οι καπνιστές έχουν κατά το ήμισυ την αιμοσφαιρίνη τους δεσμευμένη. Αυτό σημαίνει ότι στους ιστούς τους φθάνει η μισή ποσότητα οξυγόνου άπό όσο θα έφθανε υπό κανονικές συνθήκες. Γι αυτό μεγάλη προσοχή! Σεβασμός, αλλά και όταν δε μας το δείχνουν καλύτερα να προσπαθούμε να το αποφύγουμε, όπως μπορούμε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Είμαι καπνίστρια και προσπαθώ να μην καπνίζω στο γραφείο. Για την ακρίβεια δεν κάπνιζα μέσα στο γραφείο μέχρι τη στιγμή που ανακάλυψα ότι μόνο ο καπνός από τα δικά μου τσιγάρα και μιας άλλης νέας συναδέλφου φαίνεται να είναι βλαβερός, ενώ κανείς δεν ενοχλείται από τον καπνό των παλιών συναδέλφων. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα πράγματα ορίζονται με σαφή τρόπο στις νέες διατάξεις.

Δημιουργία χώρου καπνιστών, και απαγόρευση του καπνίσματος ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ. (με αυτή τη σειρά).

Κατά τα άλλα εμείς ο λαουτζίκος μπορούμε να συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και να προσβάλει ο ένας τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
αυτό που έχω πάντα σαν αρχή μου είναι:πρώτα σέβομαι εγώ τον άλλο ώστε να με σεβαστεί και αυτός!
πάντα ρωτάω αν μπορά να καπνίσω όταν είμαι σε χώρο μη καπνιστών,όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι καπνιστές!υστερίες του στυλ:σε αιθουσα μήκους 8 μέτρων όπου εγώ με το τσιγάρο μου βρίσκομαι στο 8 μέτρο δίπλα στο ανοιχτό παράθυρο,η αντικαπνίστρια βρίσκεται στην αρχή τις αίθουσας,η αίθουσα έχει γύρω στις 15 γυναίκες και μπερδεύονται τα αρώματά τους και να μου κάνει παρατήρηση η αντικαπνίστρια για το τσιγάρο μου.............................τα σχόλια δικά σας!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Τα πράγματα ορίζονται με σαφή τρόπο στις νέες διατάξεις.

Δημιουργία χώρου καπνιστών, και απαγόρευση του καπνίσματος ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ. (με αυτή τη σειρά).

Κατά τα άλλα εμείς ο λαουτζίκος μπορούμε να συνεχίσουμε να τσακωνόμαστε μεταξύ μας και να προσβάλει ο ένας τον άλλο.
Δεν τσακωνόμαστε, απόψεις ανταλλάσουμε, φαντάζομαι.

ΥΓ: Οι μύκητες δε συγκαταλέγονται στα ζώα, όχι τα μαλάκια. ;D ;D ;D
(αυτό το έγραψα για πλάκα, μη γίνει καμιά παρεξήγηση)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν αποκαλώ τους καπνιστες ζωα, κι ο συντροφος μου ειναι καπνιστης, αλλά με σεβεται και όταν ειναι σπιτι μου καπνιζει στο μπαλκόνι και μετα πλενει και τα χερια του.

αλλά πρέπει να ναι καποιος τουλαχιστον αγενης για να καπνιζει σε ενα χωρο οπου δυο ανθρωποι εοχυν άσθμα και άλλοι δυο ειναι μη καπνιστές. Και είτε το πιστευετε είτε όχι, μπορώ να μυρισω τσιγάρω ακόμα κι από 10 μετρα μακριά. και όχι, το να ρωτησει πριν καπνισει δεν δειχνει ευγενεια, απλά σε βαζει σε δύσκολη θέση.

Είχα την εντυπωση ότι πλεον έχουν απαγορευτει οι χωροι καπνιστών στο χωρο του σχολείου...
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
ΕΡΩΤΗΣΗ: Έξώ απο το σχολείο(Κτήριο),(Θα)επιτρέπεται το κάπνισμα;
3 χρόνια που δουλεύω σε Ολοήμερα καπνίζω κανονικά σε χώρούς των σχολείων(Γραφείο Δασκάλων,Προάυλιο)

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
βρε παιδιά αν είναι δυνατόν! στο προαύλιο;;;; κι εγώ καπνίζω αλλά ΠΟΤΕ  δεν με έχει δει παιδί να κάνω τσιγάρο, το θεωρώ απαράδεκτο! ο δάσκαλος δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση μόνο μέσα στην αίθουσα αλλά και έξω από αυτή, άντε να δεχτώ στο γραφείο, όπου και πάλι πρέπει να σεβόμαστε τους συναδέλφους, αλλά στο προαύλιο;;;;;; τη γόπα που την πετάς walkleon;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Εγώ είμαι της άποψης οτι οι καπνιστές πρέπει να καπνίζουν στο καπνιστήριο, αν και εκεί πολλές φορές υπάρχουν επισκέψεις και σχόλια του στυλ "πω πω ντουμάνι κλπ" λές και δεν τους φτάνει όλο το σχολείο, αλλά πρέπει να χωθούν και στο 1 x 1 που είναι κατά κανόνα το δωματιάκι αυτό. Όσο για το να μην επιτρέπεται το κάπνισα στο γραφείο, προαύλιο, διαδρόμους, μπροστά στα παιδιά κλπ συμφωνώ αλλά να ισχύει για ΟΛΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
προσωπικα κανενας δεν μεχει ρωτησει ποτε αν μενοχλει το καπνισμα και μαλιστα οι φιλοι μου κ ο συντροφος ειναι καπνιστες -ζωα μη θιγεστε ζωο=αναισθητος εκει πηγαινει ο χαρακτηρισμος.εχω απαγορευσει το καπνισμα σπιτι μου,οσοι θελουν ερχονται κ καπνιζουν στο μπαλκονι κ ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!!!!πειτε μου μονο ενα λογο για να με πεισετε πως οταν τρωω εξω πρεπει να μυριζω-να καπνιζω τον καπνο των καπνιστων? :)ειλικρινα ειμαι παθητικη καπνιστρια κ εχω κουραστει να γινομαι σπαστικια στους καπνιστες!

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
και εγώ που είμαι καπνίστρια,υπάρχουν μαγαζιά όπου δεν μπορώ να μείνω λόγω καπνού!σε αυτές τις περιπτώσεις δεν φταίνε οι καπνιστές αλλά οι μαγαζάτορες που στο βωμό του χρήματος τα έχουν θυσιάσει όλα!αν είχαν σωστό εξαερισμό και σωστή διαμόρφωση χώρου,όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι!εγώ προσωπικά δεν ξαναπηγαίνω σε αυτά τα μαγαζιά γιατί πρέπει να μάθουν να σέβονται τα λεφτά που τους αφήνουμε!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προσωπικα κανενας δεν μεχει ρωτησει ποτε αν μενοχλει το καπνισμα και μαλιστα οι φιλοι μου κ ο συντροφος ειναι καπνιστες -ζωα μη θιγεστε ζωο=αναισθητος εκει πηγαινει ο χαρακτηρισμος.εχω απαγορευσει το καπνισμα σπιτι μου,οσοι θελουν ερχονται κ καπνιζουν στο μπαλκονι κ ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι!!!!πειτε μου μονο ενα λογο για να με πεισετε πως οταν τρωω εξω πρεπει να μυριζω-να καπνιζω τον καπνο των καπνιστων? :)ειλικρινα ειμαι παθητικη καπνιστρια κ εχω κουραστει να γινομαι σπαστικια στους καπνιστες!

παρόλο που είμαι καπνιστής, σου δίνω ΟΛΑ τα δίκια, γιατί είμαι από εκείνη τη συνομοταξία των ζώων που αρκείται στο να προκαλει βλάβες στην υγεία του και όχι στην υγεία των άλλων. Εχω να καπνίσω σε πάσης φύσης εσωτερικό χώρο (πλην 1-2 περιπτώσεων) εδώ και 3,5 χρόνια, από τότε δηλαδή που γεννήθηκε το 1ο μου παιδί.

Το μόνο που δεν άντεξα στην προηγούμενη δημοσίευσή σου (στην προηγούμενη σελίδα) ήταν το ύφος (και όχι η ουσία) των λεγόμεων σου. Νομίζω πως αντιλαμβάνεσαι οτι ο γραπτός λόγος (γενικά) είναι πιο εύκολα παρεξηγήσιμος.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
βρε παιδιά αν είναι δυνατόν! στο προαύλιο;;;; κι εγώ καπνίζω αλλά ΠΟΤΕ  δεν με έχει δει παιδί να κάνω τσιγάρο, το θεωρώ απαράδεκτο! ο δάσκαλος δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση μόνο μέσα στην αίθουσα αλλά και έξω από αυτή, άντε να δεχτώ στο γραφείο, όπου και πάλι πρέπει να σεβόμαστε τους συναδέλφους, αλλά στο προαύλιο;;;;;; τη γόπα που την πετάς walkleon;
Βλέπεις πουθενά να έχω αναφέρει ότι καπνίζω μπροστά στα παιδάκια;
ΑΠΛΑ για να καταλάβεις ρωτάω αν τώρα με την απαγόρευση μέσα στο κτήριο,αν μπορούμε να καπνίζουμε έστω στον εξωτερικό χώρο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 322

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.