*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:15:06 πμ »
Γεια σας από μια τζιμινιέρα !!! :-[

Είμαι καπνίστρια και μπορώ να πω πως καπνίζω και πολύ. Όμως θεωρώ την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους κλειστούς χώρους απολύτως σωστή. Στο σχολείο που ήμουν πέρυσι η συντριπτική πλειοψηφία κάπνιζε κανονικά στο γραφείο αλλά και στο προαύλιο. Μάλιστα σε κάποιον από τους τελευταίους συλλόγους καταστρωνόταν σχέδιο υπέρ του καπνίσματος και κατά των ενδεχόμενων καταγγελιών για το σχ. έτος  που ξεκινάει τώρα. Ίσως ήμουν πιο ελαστική τώρα με τους καπνιστές αλλά η παρουσία μου και μόνο σε εκείνο το σύλλογο με έκανε να νιώσω απίστευτα άσχημα απέναντι στους μειοψηφούντες συναδέλφους μου. Ομολογώ πως κι εγώ έχω ενοχληθεί πολλές φορές από τον καπνό άλλου και ταυτόχρονα αναρωτιέμαι πως μπορεί να νιώθει κάποιος που δεν καπνίζει. Έχω σιχαθεί πολλές φορές τον εαυτό μου όταν φέρει την "τσιγαρίλα". Έχω βαρεθεί να μασάω πολύ πολύ συχνά τσίχλα ή να καταναλώνω τόνους στοματικών διαλυμάτων ή να φρεσκάρω πολύ πιο συχνά τα ρούχα μου. Επίσης κάπου κάπου υπολογίζω τι ποσοστό από τα έσοδά μου καταλήγουν σε καμένα τσιγάρα και φρικάρω. Αναφορικά με την υγεία μου όσο μεγαλώνω εγώ μεγαλώνει και το λαχάνιασμα που νιώθω όταν περπατήσω γρήγορα ή τρέξω ( βέβαια ποτέ δεν ήμουν αθλητικός τύπος). Παρόλο ομως που είμαι καπνίστρια προσπαθώ πάντα να σέβομαι τους μη καπνιστές και θεωρώ ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω ( ακόμη και στο σπίτι μου καπνίζω μόνο στο δωμάτιό μου ή στο μπαλκόνι, ποτέ στο αυτοκίνητο, ποτέ σε χώρο που βρίσκονται παιδιά, ποτέ ενώ κάποιος στο ίδιο δωμάτιο τρώει).

Στο εύλογο ερώτημα δε μπορώ να απαντήσω. Ίσως το θεωρώ μια διέξοδο σε  διάφορα θέματα που με απασχολούν, ίσως δεν έχω αρκετή αυτοπειθαρχία...
Θαυμάζω απεριόριστα τον πατέρα μου που ενώ κάπνιζε πάρα πολύ στις 10/9/1992 ειπε ΣΤΟΠ και έκτοτε δεν ξανακάπνισε.

Όμως θα προτιμούσα ο νόμος περί καπνίσματος να ήταν άγραφος. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποια πράγματα πετυχαίνουν μόνο με το μαστίγιο ( κι εδώ δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει)
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:37:19 πμ »
Ο σεβασμός στους συναδέλφους μη καπνιστές είναι απαράβατος κανόνας. Τώρα, πώς θα βρούμε κάποια άκρη να κάνουμε και κανένα χωρίς να ενοχλούμε, είναι άλλο καπέλο.
... Και δε βοηθάει και αυτή η @#$%^ η Διαμ να το κόψουμε! Αντιθέτως, παλεύει να το αυξήσουμε! ::)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:31:46 μμ »
Μετά τη Διαμάντω καπνίζουμε σαν αράπηδες. :(
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:42:17 μμ »
Γεια σας από μια τζιμινιέρα !!! :-[

Είμαι καπνίστρια και μπορώ να πω πως καπνίζω και πολύ. Όμως θεωρώ την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους κλειστούς χώρους απολύτως σωστή. Στο σχολείο που ήμουν πέρυσι η συντριπτική πλειοψηφία κάπνιζε κανονικά στο γραφείο αλλά και στο προαύλιο. Μάλιστα σε κάποιον από τους τελευταίους συλλόγους καταστρωνόταν σχέδιο υπέρ του καπνίσματος και κατά των ενδεχόμενων καταγγελιών για το σχ. έτος  που ξεκινάει τώρα. Ίσως ήμουν πιο ελαστική τώρα με τους καπνιστές αλλά η παρουσία μου και μόνο σε εκείνο το σύλλογο με έκανε να νιώσω απίστευτα άσχημα απέναντι στους μειοψηφούντες συναδέλφους μου. Ομολογώ πως κι εγώ έχω ενοχληθεί πολλές φορές από τον καπνό άλλου και ταυτόχρονα αναρωτιέμαι πως μπορεί να νιώθει κάποιος που δεν καπνίζει. Έχω σιχαθεί πολλές φορές τον εαυτό μου όταν φέρει την "τσιγαρίλα". Έχω βαρεθεί να μασάω πολύ πολύ συχνά τσίχλα ή να καταναλώνω τόνους στοματικών διαλυμάτων ή να φρεσκάρω πολύ πιο συχνά τα ρούχα μου. Επίσης κάπου κάπου υπολογίζω τι ποσοστό από τα έσοδά μου καταλήγουν σε καμένα τσιγάρα και φρικάρω. Αναφορικά με την υγεία μου όσο μεγαλώνω εγώ μεγαλώνει και το λαχάνιασμα που νιώθω όταν περπατήσω γρήγορα ή τρέξω ( βέβαια ποτέ δεν ήμουν αθλητικός τύπος). Παρόλο ομως που είμαι καπνίστρια προσπαθώ πάντα να σέβομαι τους μη καπνιστές και θεωρώ ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό το πετυχαίνω ( ακόμη και στο σπίτι μου καπνίζω μόνο στο δωμάτιό μου ή στο μπαλκόνι, ποτέ στο αυτοκίνητο, ποτέ σε χώρο που βρίσκονται παιδιά, ποτέ ενώ κάποιος στο ίδιο δωμάτιο τρώει).

Στο εύλογο ερώτημα δε μπορώ να απαντήσω. Ίσως το θεωρώ μια διέξοδο σε  διάφορα θέματα που με απασχολούν, ίσως δεν έχω αρκετή αυτοπειθαρχία...
Θαυμάζω απεριόριστα τον πατέρα μου που ενώ κάπνιζε πάρα πολύ στις 10/9/1992 ειπε ΣΤΟΠ και έκτοτε δεν ξανακάπνισε.

Όμως θα προτιμούσα ο νόμος περί καπνίσματος να ήταν άγραφος. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποια πράγματα πετυχαίνουν μόνο με το μαστίγιο ( κι εδώ δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει)
Εμένα ο πεθερός μου το έκοψε μαχαίρι μετά από περίπου 45 χρόνια...
Ένα ...εμφραγματάκι τον συνέφερε...

Προσωπική εκτίμηση: δεν νομίζω να εφαρμοστεί σε μεγάλη έκταση όλο αυτό... Σχεδόν το αποκλείω.
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:10:52 μμ »
Στο σχολείο μας ο διευθυντής καπνίζει στο γραφείο του (και μάλιστα πούρο) σα να μην άλλαξε τίποτα. Τι λέτε, να την κάνουμε την καταγγελία;

ΠΑΡΑΥΤΑ

Άλλος ένας που συμφωνεί  ;D:
http://www.youtube.com/watch?v=OiSRJ0mHMps

Απολυτη εχεμύθεια:
http://www.youtube.com/watch?v=fJmUKsLEQGM

Μια άλλη οπτική, ενδιαφέρουσα αν μη τι άλλο. Διαβάστε εδώ:
http://www.sarajevomag.gr/entipa/teuhos_31/i31_p06_smoking.html
και μετά εδώ:
http://www.sarajevomag.gr/entipa/teuhos_31/i31_p07_smoking_2.html



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:12:40 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 09:28:49 μμ »
Στο σχολείο μας ο διευθυντής καπνίζει στο γραφείο του (και μάλιστα πούρο) σα να μην άλλαξε τίποτα. Τι λέτε, να την κάνουμε την καταγγελία;

ΠΑΡΑΥΤΑ

Άλλος ένας που συμφωνεί  ;D:
http://www.youtube.com/watch?v=OiSRJ0mHMps






κι ο εκβιασμός πάντως είναι μια καλή λύση  ;D

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #482 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:12:40 μμ »
Δυστυχώς η εγκύκλιος στο σχολείο μου τηρείται!
και λέω δυστυχώς γιατί οι καπνιστές του σχολείου πήραν τόσο στραβά το μέτρο αυτό, που "πείσμωσαν" και είπαν "ωραία λοιπόν, ορίστε μας έναν χώρο για να καπνίζουμε αφου ενοχλούμε", με αποτέλεσμα το 80% του συλλόγου (από αντίδραση πιστεύω) στα διαλλείμματα και στα κενά να είναι μόνιμα σε έναν χώρο μακρυά από το γραφείο των καθηγητών, με αποτέλεσμα αυτό να δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου.
Ακόμα και ο διευθυντής! σπάνια τον βρίσκεις στο γραφείο του γιατί είναι παρέα με τους καπνιστές.
Τηλέφωνα χτυπάνε, έρχονται γονείς, έρχονται μαθητές που ζητάνε κάτι, έρχονται fax και το κουπί το τραβάμε μόνο 5-6 καθηγητές (θύματα) που δεν καπνιζουμε και μένουμε (σαν τα κορόιδα) στο γραφείο των καθηγητών ενώ οι άλλοι καλοπερνάνε  στο καπνιστήριο. Το σχολείο βαράει διάλυση!
Το μέτρο τελικά λειτουργησε έτσι ώστε οι καπνιστες όχι μόνο να απολαμβανουν το τσιγάρο τους αλλά και να ξύνονται ταυτόχρονα όλη μέρα απαλλασσόμενοι από κάθε ευθύνη στο χώρο του σχολείου.

Σήμερα το ποτήρι ξεχύλισε: Στο σχολείο γινόταν χαμός από δουλειές. Εφημερίες ανύπαρκτες (εγώ το τσιγάρο μου στο διάλλειμμα θα το κάνω σου λέει)... Ανέβηκα στον χώρο των καπνιστών να βρω τον διευθυντή επειγόντως για ένα θέμα που προέκυψε, και τι να δω.... είχαν παραγγείλει σουβλάκια!! και τρέχαμε σαν τους μ&*%!κες 2-3 καθηγητές να εξυπηρετήσουμε την κατάσταση.
Μέχρι και το απουσιολόγιο έψαχνα για να μπω στην τάξη. Το είχε πάρει ο καπνιστής συνάδελφος στο καπνιστήριο για να περάσει απουσίες και το ξέχασε κάτω από τις λαδόκολλες με τα κοντοσούβλια. Για ένα 3ωρο γράφαμε τις απουσίες και το βιβλίο ύλης σε ένα κομμάτι χαρτί.
Ειλικρινα θα τραβήξω κρυφά βίντεο και θα το στείλω στον Τριανταφυλλόπουλο και στην Υπουργό Παιδείας!

Κατά τα άλλα γκρινιάζουμε γιατί ο Γερμανός παίρνει 2500€ ευρώ μισθό. Εμείς θέλουμε τον μισθό του Γερμανού αλλά να διατηρήσουμε το ωράριο (3 ωρίτσες μάθημα και δρόμο) και τις συνήθειες του κομπλεξικού του Ελληνα. Θέλουμε το μισθό του Γερμανού αλλά όχι τα καθήκοντα του Γερμανού!!
Αυτοί είμαστε! ούτε 500€ το μήνα δεν θα έπρεπε να μας πληρώνουν με αυτά που γίνονται. Αι σιχτίρ! σιχάθηκα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:15:09 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #483 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:50:31 μμ »
ΚΑΛΑ, ΕΛΙΩΣΑ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ   ;D ;D ;D  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!!!
τι να πω ρε παιδιά...ευτυχώς μετατάχθηκα!!! Κάτι τέτοια έβλεπα στα σχολεία, σιχάθηκα και προτίμησα τη χαρτούρα του γραφείου!!! Στη δική μου περίπτωση μάλιστα, έκανα ως γνήσιος @@@%4^^## όλες τις δουλειές του σχολείου -ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ , survey, πρωτόκολλο, αρχειοθέτηση, mail, υπεύθυνη τμήματος, προγράμματα, αλληλογραφία, σχεδιάστρια πδς, κενά - πλεονάσματα, στατιστικά....- και τελικά την άκουσα κιόλας....ότι ήμουν λέει πολύ φιλόδοξη και μεγάλο γλειφτρόνι (επειδή ο διευθυντής με έβαζε πάντα στη Λυκειακή επιτροπή...χαχαχα)....(Μεγάλο προνόμιο αυτό λέμε!!!).
Στη διεύθυνση που δουλεύω πάντως, η εγκύκλιος τηρείται ευλαβικά. Όσοι καπνιζουν βγαίνουν στο μπαλκόνι, έχουμε πάρει τα τασάκια από τους εσωτερικούς χώρους και η μόνη ώρα που ίσως λίγο να σπάσει το πράγμα είναι μετά τις 2 - που μένουμε εμείς κι εμείς ( αλλά και πάλι, άντε να καπνίσουν ένα δύο άτομα και αυτοί δίπλα στο παράθυρο και με το χέρι εξω...). Μια χαρά.... Εγώ- ως πρώην καπνιστρια - (μιλάμε αρρώστησε με καρκίνο ο πατέρας μιας φίλης και έκτοτε ψιλοχ.....α από το φόβο μου και το κοψα καρφί ) θεωρώ ότι καλώς είναι έτσι τα πράγματα. Γιατί - εκτός των αλλων - και μόνο το άναψε-σβήσε εν ώρα εργασίας κοστίζει ένα σωρό εργατοώρες (που τις πληρώνουμε όλοι εμείς...) οπότε...ας πάει και το παλιάμπελο μωρέ!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #484 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 12:18:01 πμ »
....
killbill ΠΡΕΠΕΙ να μας πεις σε ποια σχολεία εργάζεσαι μιλάμε  ;D ;D

Πέρα από την πλάκα όμως, η εγκύκλιος δεν έλεγε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του σχολείου ανεξαιρέτως; βγήκε καινούρια;
Επί του πρακτέου: θέτεις το θέμα σε συνεδρίαση συλλόγου για εφαρμογή "βάρδιων" στο γραφείο. Εάν δεν βγάλεις άκρη έγγραφο παράπονο στην διεύθυνση. Εάν πάλι δεν βγάλεις άκρη, εξαφανιζόλ από το γραφέιο και κάθεσαι στην τάξη σου (δεν είσαι υποχρεωμένος ξέρεις να κατεβαίνεις στο γραφείο).

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #485 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 01:40:08 πμ »

α ρε μαστούρια  χαχαχαχαχα τρώνε κιόλας χαχαχαχαχα

φίλε μην ασχολήσε καν πήγαινε στο τμήμα που κάνεις μάθημα και "προετοίμασε" το μάθημα σου,


Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #486 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 08:29:12 πμ »
αν και εσπερινό, ο διευθυντής έβαλε όλους (μαθητές και καθηγητές) να υπογράψουν στην αρχή ότι ενημερώθηκαν για την απαγόρευση καπνίσματος σε όλους τους χώρους του σχολείου! Αν δει κάποιο συνάδελφο στο προαύλιο με ωραίο τρόπο του θυμίζει ότι έτσι δεν μπορεί να κάνει παρατήρηση στους μαθητές αν τους δει να κάνουν το ίδιο. Γενικώς κάποιοι καπνίζουν στο δρόμο χωρίς να δημιουργουν προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου (όπως διάβασα παραπάνω!!!!!!!). Για κάπνισμα στο γραφείο ή σε στεγασμένο χώρο στο προαύλιο ούτε λόγος!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #487 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 09:32:49 πμ »
Πέρα από την πλάκα όμως, η εγκύκλιος δεν έλεγε ότι το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του σχολείου ανεξαιρέτως; βγήκε καινούρια;
Επί του πρακτέου: θέτεις το θέμα σε συνεδρίαση συλλόγου για εφαρμογή "βάρδιων" στο γραφείο. Εάν δεν βγάλεις άκρη έγγραφο παράπονο στην διεύθυνση. Εάν πάλι δεν βγάλεις άκρη, εξαφανιζόλ από το γραφέιο και κάθεσαι στην τάξη σου (δεν είσαι υποχρεωμένος ξέρεις να κατεβαίνεις στο γραφείο).
Γιατί; ποιός ελέγχει αν εφαρμόζεται κατά γράμμα η εγκύκλιος; Βρήκαν την χρυσή τομή βλέπεις! Σου λέει ότι οι καπνιστές έτσι δεν ενοχλούν τους συναδέλφους μη καπνιστές! Ο καθένας τη δουλειά του!! Δεν υπάρχει κάποιος που να ελέγχει. Δεν υπάρχει εξάλλου επιθεωρητής. Είπαμε, μόνο τον μισθό του Γερμανού θέλουμε και τίποτα άλλο από τον Γερμανό. Δεν λαμβάνουμε υπόψη αν ο Γερμανός έχει τον επιθεωρητή πάνω από το κεφάλι του, αν κάθεται στο σχολείο μέχρι τις 4 το απόγευμα, αν κάνει συνεδριάσεις Σάββατα κλπ. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι μισθός Γερμανού & νοοτροπία Ελληνάρα!

Κάθομαι στην αυλή πλέον στα διαλλείμματα ή στην τάξη. Δεν θα βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα.
Τώρα οσον αφορά για την εικόνα που δείχνουν οι καθηγητές σε μαθητές και γονείς που έρχονται στο σχολείο και όταν αναζητάνε κάποιον καθηγητή και βρίσκουν το γραφείο των καθηγητών άδειο, το γραφείο του καθηγητή κλειδωμένο και τους καθηγητές να καπνιζουν και να τρώνε σουβλάκια, ας τους κρίνει η κοινωνία. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η μπάλα παίρνει όλον τον σύλλογο.... Βγαίνει προς τα έξω μια εικόνα αρνητική για τον εκπαιδευτικό κλάδο γενικότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2010, 09:42:18 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #488 στις: Δεκέμβριος 03, 2010, 10:08:10 πμ »
...
Κοίτα, τα πάντα εξαρτώνται από το ποια πιστεύεις εσύ ότι είναι η δικιά σου ευθύνη. Εάν θεωρείς ευθύνη σου την παρανομία που βλέπεις να προσπαθήσεις να την αλλάξεις ή να την καταγγείλεις, το κάνεις. Εάν θεωρείς πως απ' την στιγμή που δεν υπάρχει ελεγχτικός μηχανισμός "δεν θα βγάλεις το φίδι από την τρύπα", τότε δεν το κάνεις.
Ο Γερμανός σε αντίστοιχη περίπτωση δεν ξέρω τι θα έκανε. Και δεν ξέρω εάν στην Γερμανία έχουν κανέναν επιθεωρητή μπάστακα μέρα παρά μέρα σε κάθε υπηρεσία τους. Εάν έχουν , πρέπει να διαθέτουν φοβερά διογκωμένο δημόσιο τομέα (εκτός κι αν οι επιθεωρητές είναι ιδιωτικής εταιρίας).
Εγώ πάντως θα έκανα μία προσπάθεια εξορθολογισμού της κατάστασης (θα πρότεινα βάρδιες όπως είπα), αλλά εάν είχα προηγούμενα με τον υπόλοιπο σύλλογο όπως έχεις εσύ, μάλλον θα κατεληγα να κάνω και γω το ίδιο (να κάθομαι στην τάξη).

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;
« Απάντηση #489 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 02:27:27 μμ »
killbill, μάλλον έχεις πέσει στην περίπτωση. Το 95% των σχολείων δε λειτουργεί έτσι. ;)

ΥΓ. Καπνίστρια speaking! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.