*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αν και λίγο "εκτός εποχής", μιας και η χρονια τελειώνει, θα μιλήσω για το θέμα που αυτή τη χρονιά με εκνευρισε πολύ.

Στο σχολείο μου οι μισοι συνδελφοι ειναι καπνιστές και -παρ'όλο που έχω αναπνευστικό πρόβλημα και το δήλωσα ευγενικά απο την αρχή της χρονιάς- συνεχιζουν να καπνιζουν μέσα στο γραφείο!
Ιδιαίτερα από την αρή της άνοιξης η κατασταση ήταν ανυποφορη για μένα και λόγω του προβλήματός μου, και επειδή δεν θελω να μπαινω στην τάξη με τα ρουχα μου να μυριζουν τσιγαρίλα αλλά και γιατί -πώς να το κάνουμε;- ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

Η συζητηση δεν καταλήγει πουθενά, ούτε χωρο για καπνιστηριο έχουμε, θυμουνται μετα ότι απαγορευεται να καπνιζουν στην αυλή (λες και στο γραφειο επιτρεπεται) και ντουμανιαζουν το γραφειο, με αποτελεσμα να πηγαινω αυτοεξόριστη στην αυλή.

Ως νέα στο επάγγελμα, αλλά και στο συγκεκριμενο σχολειο, δεν θελησα να απευθυνθώ σε προϊσταμένους κτλ, θέλω να μη χαλασουν οι σχεσεις μας και να ειμαι ευγενική, αλλά νιωθω πολύ ηλίθια να ανεχομαι κάτι τέτοιο.
Πώς θα το χειριζόσασταν εσείς; Ή, πώς το έχετε χειριστεί εσείς στων οποιων τα σχολεια οι καπνιστες σεβονται τους μη καπνιστες;

ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2009, 03:51:57 μμ από Dr_Michael »
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Καταρχήν θεωρώ ότι το θέμα του καπνίσματος δεν αφορά μόνο τους μόνιμους, άρα κακός ανοιξες θέμα σε αυτή την κατηγορία και
κατα δεύτερον τι σε νοιάζει τώρα πώς θα το χειρίζονταν άλλοι συνάδελφοι; Αφού από 1 Ιουλίου ΤΕΛΟΣ το κάπνισμα! :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
ανεξαρτητα απο το επαγγελμα εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι ζωα!δεν σεβονται τιποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!οποτε εγω θα σου προτεινα να απευθυνθεις κατευθειαν στους ανωτερους σου ειδικα αφου προκειται για θεμα υγειας !!!ελεος δηλαδη !!!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Καλά τώρα ανοίγετε μέγαλο θέμα αλλά χωρίς λόγο!

Ας ελπίσουμε μόνο ότι θα τηρηθεί ο νόμος : 8)

http://209.85.129.132/search?q=cache:EAMpzeDhtPsJ:www.tovima.gr/default.asp%3Fpid%3D2%26ct%3D1%26artId%3D271671+%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1+%CE%B1%CF%80%CF%8C+1+%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%BF%CF%85&cd=6&hl=el&ct=clnk&gl=gr&client=firefox-a

Αν και είμαι καπνίστρια  ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
καλησπέρα, αν και αναπληρώτρια το βρήκα το θέμα,  λοιπόν εγώ δουλεύω σε νηπιαγωγείο, όπου ο χώρος είναι σαφώς πιο περιορισμένος. εγώ καπίζω αλλά αν τύχει και κάποια από τις συναδέλφους μου πει ότι την ενοχλεί ή θα ανοίξω το παράθυρο ή απλα θα το σβήσω. για μένα είναι απαράδεκτο, να αναγκάζω τον άλλο να γίνει παθητικός καπνιστής, μόνο και μόνο επειδή έγω θέλω να καπνίζω. παρόλα αυτά στην θέση σου θα διεκδικούσα τα δικαιώματα μου. αν δεν πατήσεις πόδι από τώρα μετά θα υποφέρεις συνέχεια. και κυριώς όταν τιθεται θέμα υγείας. κάποιες φορές καλό είναι να μην σκεφτόμαστε αν θα μας πουν κακούς ή όχι, αλλά τι είναι καλό. σκέψου μόνο πόσοι θα ναι αυτοί που έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα και ντρέπονται να μιλήσουν.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
ανεξαρτητα απο το επαγγελμα εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι ζωα!δεν σεβονται τιποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!οποτε εγω θα σου προτεινα να απευθυνθεις κατευθειαν στους ανωτερους σου ειδικα αφου προκειται για θεμα υγειας !!!ελεος δηλαδη !!!

Εφόσον μετά τις συστάσεις σου οι συνάδελφοι συνεχίζουν να μην σέβονται το πρόβλημα υγείας σου, απευθύνσου στο διευθυντή σου.
Αλλιώς, γίνε καθηγήτρια παρά τω διευθυντή (δηλ. ο διευθυντής να "μοιράζεται" το γραφείο του μαζί σου. Απαραίτητη προϋπόθεση: φεύγεις πάντα, όταν το τηλ του διευθυντή χτυπά κτλ (= διακριτικότητα).  ;) )
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος marilina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
αννετα, απ όσο ξερω στο χωρο του σχολειου ΗΔΗ απαγορευεται, δεν υπαρχει το θεμα της 1ης Ιουλίου

elbono αν εννοείς τον διευθυντή μου, καπνιζει κι αυτός :Ρ  αν εννοεις την υπηρεσία, μάλλον ετσι πρπεει να κανω του χρόνου τελικά.

jella το ανοιγμα του παραθυρου ειλικρινα δεν με βοηθαει όσο νομιζουν. Η τσιγαριλα παραμενει, απλα ειναι ενας τροπος να γλιτωνει απο τις τυψεις του ο καπνιστής :)

bikini βρισκομαι σε ενα μικρο σχολειο όπου το γραφειο του διευθυντή χωραέι μονο αυτόν και μαλιστα είναι και καπνιστής

ίσως τελικά το αν ο διευθυντης καπνιζει ή όχι είναι πολύ σημαντικό
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ  :Ρ

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι ζωα!

Έχεις κάποιες "επιστημονικές" αποδείξεις για αυτό ή απλά ξύπνησες στραβά σήμερα;
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
χαχαχαχχαχαχχαχαχ
μάλλον δεν είναι καπνίστρια!εμείς που είμαστε γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε ζώα!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ανεξαρτητα απο το επαγγελμα εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι ζωα!δεν σεβονται τιποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!οποτε εγω θα σου προτεινα να απευθυνθεις κατευθειαν στους ανωτερους σου ειδικα αφου προκειται για θεμα υγειας !!!ελεος δηλαδη !!!

ανεξάρτητα από το επάγγελμα και το μορφωτικό επίπεδο έχω την αίσθηση οτι οι περισσότεροι αντι-καπνιστές είναι μαλάκια!(προσοχή στον τονισμό)δεν σέβονται τίποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
dimstella, με μπερδεψες! Επειδη δεν ειμαι καλος στη ζωολογια (δεν την εχουν βαλει ακομα στον Ασεπ Φυσικων :D), τα μαλΑκια (sorry αλλα.. ως ζωο, δεν τονιζω τις λεξεις), δεν θεωρουνται ζωα??


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Εντάξει, μη φθάνουμε σε υπερβολές! Επειδή και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα υγείας (άσθμα για την ακρίβεια) η Ελλάδα είναι μια χώρα που σε κάνει να υποφέρεις. Σε αυτό δε φταίνει φυσικά οι καπνιστές, αλλά η μη ύπαρξη κατάλληλου νομοθετικού πλαισίου πού να λέει πού επιτρέπεται το κάπνισμα. Στα πλοία που διαχωρίζονται οι καπνιστές από τους μη καπνιστές δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά οπουδήποτε αλλού είναι απαγορευμένη ζώνη για εμάς. Στο θέμα σου τώρα. Μίλα στο διευθυντή και πες του να σου βρει μια λύση για το πού μπορείς να κάθεσαι στο κενό σου ή πού μπορούν να παν τ' άτομα που καπνίζουν. Φέρε του εν ανάγκη και χαρτί γιατρού, τότε δε θα μπορεί κανείς να πει τίποτα. Βέβαια, από την επόμενη χρονιά, αναγκαστικά θα υπάρχει χώρος καπνιστών, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
ανεξαρτητα απο το επαγγελμα εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι καπνιστες ειναι ζωα!δεν σεβονται τιποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!οποτε εγω θα σου προτεινα να απευθυνθεις κατευθειαν στους ανωτερους σου ειδικα αφου προκειται για θεμα υγειας !!!ελεος δηλαδη !!!

ανεξάρτητα από το επάγγελμα και το μορφωτικό επίπεδο έχω την αίσθηση οτι οι περισσότεροι αντι-καπνιστές είναι μαλάκια!(προσοχή στον τονισμό)δεν σέβονται τίποτα!υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα ειναι σπανιες!


Συνάδελφοι ο πόλεμος καπνιστών-αντικαπνιστών είναι τελικά θέμα σεβασμού.

Ως γνωστόν μοιραζόμαστε ένα ενιαίο χώρο ως γραφείο καθηγητών ή δασκάλων ή νηπιαγωγών.

Έχω δει φανατικούς καπνιστές να μην ανάβουν ποτέ τσιγάρο μέσα στο γραφείο.

Έχω δει άλλους να ανάβουν συνεχόμενα τσιγάρα αδιαφορώντας για τους υπόλοιπους.

Έχω δει και κάποιους να λένε στη Διεύθυνση: "Φτιάξτε μας ένα χώρο καπνιστών με θέρμανση και εξαερισμό και σταματάμε το κάπνισμα
εδώ μέσα". Βέβαια αυτό που (δίκαια) ζητούσαν δεν γινόταν ποτέ. Και ταυτόχρονα τιμωρούσαν καπνίζοντας τους μη καπνιστές συναδέλφους.

Έχω δει αντικαπνιστές να ορύονται εναντίων των καπνιστών με απειλές κλπ.

Ποτέ δεν είδα το πρόβλημα να λύνεται με έναν τρόπο που να ικανοποιεί όλους.

Προσωπικά δεν περιμένω κάτι από την εφαρμογή του νόμου.

Ο σεβασμός των συνανθρώπων και συναδέλφων δεν νομοθετείται.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Ο σεβασμός των συνανθρώπων και συναδέλφων δεν νομοθετείται.

Συμφωνώ απόλυτα!!!
Έχω σκάσει στα γέλια με τη μετονομασία του θέματος, το κλείδωμα το ακούω να ρχεται!
Για τους καπνιστές συναδέλφους που επιμένουν να εξασκούν το χόμπυ τους σε κλειστούς χώρους: Σκεφτείτε να είχατε συνάδελφο που θα είχε την κακή συνήθεια να .... "αερίζεται" συχνά πυκνά. Δεν θα επαναστατούσατε; Κι ας μην ήταν τα "αποτελέσματα" τόσο δολοφονικά όσο ο καπνός του τσιγάρου. Εφόσον τίθεται θέμα υγείας, καλό θα ήταν να μην επιβάλουμε τις δικές μας επιβλαβείς ενασχολήσεις σε άλλους, το παθητικό κάπνισμα είναι εξίσου κάπνισμα.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.