*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010  (Αναγνώστηκε 219336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1036 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:31:54 μμ »
Παιδιά καλησπερα!Ερώτηση ποιοι ειναι εκεινοι που γράφονται στον πίνακα Α των Σμεα??Μπορεί καποιος χωρίς πρόβλημα υγείας ,χωρίς αναπηρία κλπ να ειναι μεσα???οποιος ξερει ας με διαφωτίσει γιατι καποιο γνωστό μου άτομο χωρίς να πληρεί καμια από αυτές τις προυποθέσεις μπήκε σε αυτόν τον πίνακα και διορίστηκε απ'ότι καταλαβαίνω καθαρά βυσματικά. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:54 »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1037 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:50:00 μμ »
Δηλαδή αν είχε κάποιας μορφής καρκίνο θα το ήξερες; Δεν είναι όλα τα προβλήματα εμφανή και όχι δε γίνεται να μπει στον πίνακα κάποιος χωρίς αναπηρία που είτε φαίνεται είτε όχι.. ;)
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1038 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:55:36 μμ »
Για να μπει στον πίνακα Α πρέπει να έχει πιστοποιητικό υγείας που να πιστοποιεί αναπηρία 67% και πάνω και να έχει εκδοθεί από υγειονομική επιτροπή. Όλες οι αναπηρίες δεν είναι ορατές!!! Δηλ. δεν είναι όλοι τυφλοί, κωφοί, χωρίς χέρι ή χωρίς πόδι ή σε καρεκλάκι. Υπάρχουν και άλλες όπως καρκίνος, σκλήρηνση κατά πλάκας κλπ που δεν είναι ορατες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1039 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 12:02:43 πμ »
παιδια δεν ειναι θεμα δικής μου καχυποψίας απλά προσπαθώ να βρω μια ακρη.

Αναπηρία δεν έχει ,ουτε καρκινο ,ειναι υγιεστατη (αθλητρια γαρ με μετάλια κλπ κλπ).Με την κοπέλα γνωριστηκαμε σε σεμιναριο ειδικής αγωγής και δούλευε ήδη σε σχολείο Ε.Α. και μάλιστα στον τοπο διαμονής της.όταν τη ρώτησα πώς και την κάλεσαν αφου braille δεν είχε ,νοηματική δεν είχε ,σεμινάριο και μεταπτυχιακό δεν είχε μου πε πως ειχε επιτυχια και μορια από ασεπ.Τελικα απ'οσο ειδα ουτε μορια απο Ασεπ ειχε.Τι έγινε δεν ξερω.Ευχαριστω παντως για τις απαντήσεις. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:54 »

Αποσυνδεδεμένος usercls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1040 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:12:35 πμ »
 
παιδια δεν ειναι θεμα δικής μου καχυποψίας απλά προσπαθώ να βρω μια ακρη.

Αναπηρία δεν έχει ,ουτε καρκινο ,ειναι υγιεστατη (αθλητρια γαρ με μετάλια κλπ κλπ).Με την κοπέλα γνωριστηκαμε σε σεμιναριο ειδικής αγωγής και δούλευε ήδη σε σχολείο Ε.Α. και μάλιστα στον τοπο διαμονής της.όταν τη ρώτησα πώς και την κάλεσαν αφου braille δεν είχε ,νοηματική δεν είχε ,σεμινάριο και μεταπτυχιακό δεν είχε μου πε πως ειχε επιτυχια και μορια από ασεπ.Τελικα απ'οσο ειδα ουτε μορια απο Ασεπ ειχε.Τι έγινε δεν ξερω.Ευχαριστω παντως για τις απαντήσεις. :)

Μα αυτο που εκανες ειναι κανονικη ανακριση. Αφου δεν την/ον ρωτησες τι φαρμακα περνει παλι καλα!
Συναδελφοι υποτιθεται οτι ειμαστε μορφωμενοι ολοι ,με καποιο επιπεδο αλλα δεν το βλεπω. Οι συναδελφοι απο τον πινακα Α δεν περνανε και λιγα στη ζωη τους ας ειμαστε πιο προσεχτικοι.

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1041 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:46:09 πμ »
καλημέρα.
usercls καμάρι μου δεν την ρώτησα εγώ προσωπικά όλα τα παραπάνω.Πολλοί συνάδελφοι όμως μεσα από το Σεμινάριο επειδή τους κίνησε λίγο την περιέργεια το ότι δουλεύει σε  ειδκό σχολείο έσπευσαν να βγάλουν άκρη.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1042 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:08:08 πμ »
και εγώ δούλευα από την πρώτη μου χρονιά ως αναπληρώτρια στην ειδική αγωγή και μάλιστα στιον τόπο διαμονής μου και η κολλητή μου το ίδιο και καμία μας δεν ανήκει ούτε στον πίνακα Α (ευτυχώς) αλλά ούτε και έχουμε κάποιο βύσμα με το οποίο μπήκαμε πιο μπροστά... Εξαρτάται πώς θα δηλώσεις τις περιοχές και σε ποιά περιοχή θες να πας.
Όσο για το ποσοστό αναπηρίας, το 67% είναι εύκολο να δοθεί ή μάλλον να υπάρχει. Ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/819-93.1110270889505.pdf αναφέρονται οι παθήεσεις και το ποσοστό αναπηρίας που "δλινει" η κάθε μια. Θα δεις ΄΄οτι πολλές από αυτές δεν φαίνονται και δεν μπορείς να τις αντιληφθείς εύκολα.
Άλλωστε, η κοπέλα δεν είναι υποχρεωμένη να δώσει λογαριασμό σε κανέναν για το τι έχει, όσο για το ότι ήταν αθλήτρια και είχε πάρει και μετάλλια...η αναπηρία δεν κάνει διακρίσεις, μπορεί να πήρε τα μετάλλια όντας ανάπηρη ή μπορεί να προέκυψε μετά. Υπάρχουν ασθένειες που "χτυπάνε" ξαφνικά ακόμα και τους καλύτερους και υγιέστερους ανθρώπους.
Νομίζω ότι πάνω σε αυτό το θέμα θα έπρεπε, αν όχι όλοι, τουλάχιστον εμείς οι πιο "μορφωμένοι", να είμαιστε πιο προσεκτικοί πριν υπονοήσουμε βύσματα, αδικίες κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1043 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 11:46:50 πμ »
Επειδή κάποια άτομα κλήθηκαν ως αναπληρωτές στην γενική και ειδική αγωγή αναμφίβολα θα προκύψουν κάποια κενά εκατέρωθεν. Οι πιστώσεις για τις θέσεις αυτές υπάρχουν έτσι και αλλιώς αλλά δεν θα προβούν σε συμπληρωματικές προσλήψεις άμεσα. Συνεχίζοντας η υπάλληλος ανέφερε ότι θα τις ενσωματώσουνε στις επόμενες φάσεις.

Αρα θα υπάρξουν και άλλες φάσεις, απλα δεν ξέρουμε πότε θα είναι...πόλυ πιθανόν μετά τις εκλογές....και σίγουρα θα υπάρκξει και η φάση αναπληρωτών με braille και νοηματική.

Αποσυνδεδεμένος XrAl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελα :)
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1044 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:01:17 μμ »
Ασχολειται κανεις με την ειδικη αγωγη;

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1045 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:22:45 πμ »
Και κάποιο άλλο άτομο, που το κάλεσαν αναπληρωτή, είναι στον πίνακα Α και λέει ότι έκανε τα χαρτιά του για ΣΜΕΑ επειδή έχει κάνει ένα σεμινάριο. Στον πίνακα δε φαίνεται πουθενά να έχει κάνει τέτοια επιμόρφωση. Μήπως ντρέπεται να πει ότι έχει κάποιο πρόβλημα; Αφού όμως είναι στον πίνακα Α, ο οποίος δημοσιοποιείται, δεν είναι "κρυφό". Είστε σίγουροι ότι ισχύει αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:23:28 μμ από flair »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1046 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:43:45 πμ »
Στον πίνακα Α μπάινουν τα άτομα που έχουν αναπηρία από 67% και πάνω. ΤΕΛΕΙΑ!!!!
Δεν μπαίνει κανένας άλλος και δεν νομίζω ότι κάποιος θα βάλει βύσμα για να χαρακτηριστεί ως ανάπηρος.
Το αν κάποιος θέλει ή δεν θέλει να πει τι πρόβλημα αντιμετωπίζει αυτό είναι καθαρά προσωπική του απόφαση. Επίσης, η υγειονομική επιτροπή δεν δινει έτσι απλά βεβαιώσεις αναπηρίας, γιατί με αυτές έρχονται και άλλα "προνόμια" όπως σύνταξη, επιδόματα κλπ. Πιο πανω παρέπεμψα σε σελίδα που δίνει πληροφορίες για διάφορες παθήσεις και το ποσοστό αναπηρίας που δίνει η καθεμιά. Μπορεί να αποτελέσει πηγή πληροφόρησης, ώστε να δείτε ότι η αναπηρία και το 67% δεν είναι ΠΑΝΤΑ ορατό και παθήσεις οι οποίες φαίνονται απλές και ιάσιμες, τελικά δεν είναι, όπως και ότι αναπηρία δεν είναι η τύφλωση, η κώφωση, η έλλειψη μέλους, το καρεκλάκι...
Ας είμαστε όλοι λίγο πιο ευαίσθητοι σε αυτό το θέμα, αλλά ας είμαστε ακόμα πιο ευαίσθητοί όσοι ασχολούμαστε ή θέλουμε να ασχοληθούμε με τον τομέα της Ε.Α.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1047 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 11:53:16 πμ »
Μα από ευαισθησία δεν έχω ρωτήσει, για να μην έρθει σε δύσκολη θέση. Απλά θέλω να αποκλείσω τις άλλες περιπτώσεις (πλαστογραφίας ή ότι περάστηκαν "κατά λάθος" έτσι τα στοιχεία από την υπηρεσία).

Αποσυνδεδεμένος geokom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • ΠΕ-03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1048 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 01:55:14 μμ »
Και τι απέγιναν οι πίνακες ωρομισθίων ΣΜΕΑΕ ανα περιφέρεια; Πότε θα βγουν;

Πριν από λίγο εμφανίστηκαν και αμέσως εξαφανίστηκαν  :D
Πάντως η ταξινόμηση τους ήταν περίεργη, κρίμα που δεν πρόλαβα να τους αποθηκεύσω...

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών 2009-2010
« Απάντηση #1049 στις: Σεπτέμβριος 25, 2009, 02:50:20 μμ »
παιδια καλησπέρα!μια ερώτηση καναν οι συνάδελφοι και δε μπορώ να καταλάβω γιατι επιτεθηκαν οι περισσότεροι εδώ μεσα.ίσα ισα αν καποιο ισχυρίζονται πως διαθετουν κάποια ευαισθησία θα πρεπε απλά να απαντήσουν κ όχι να βγάλουν τα μαχαίρια!!!
Περα από το θέμα ""βυσματος "" ειναι και η περίπτωση λάθους καταχώρησης στον πίνακα όπως ανέφερε η flair

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159824
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.