*

Αποστολέας Θέμα: προετοιμασία IELTS ή TOEFL  (Αναγνώστηκε 6352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:02:18 μμ »
Καλησπέρα! Πρέπει άμεσα να αποκτήσω  IELTS(6.5μονάδες) ή TOEFL(750 μονάδες) για να προλάβω αίτηση σε μεταπτυχιακό και θα ήθελα μερικές πληροφορίες απο έναν ΠΕ06 ή οποιονδήποτε έχει δώσει κάτι απο τα δύο! Ποιό να δώσω;;; Μπορείτε να μου συστήσετε βιβλία;;; Δυστυχώς θα πρέπει να "προετοιμαστώ" μόνη μου :-[ :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:24:10 μμ »
κ εγω τωρα προετοιμαζομαι για να δωσω toefl. εχω παρει το proficiency πριν 10 χρονια κ δε μου φαινεται δυσκολο. απλα θελει αρκετη εξασκηση γιατι ειναι το στυλ διαφορετικο. κ εγω που εχω κανει 2 μαθηματα μη νομιζεις οτι κανω τιποτα το ιδιαιτερο. δυο τρια πραγματα μου ειπε που με βοηθησαν. απο κει κ περα πρεπει να δουλεψεις μονος σου. παρε ενα βιβλιο "barron's toefl ibt internet based test". εχει τεστς να κανεις κ σου δινει κ οδηγιες πώς να τα κανεις. ειναι αρκετα καλο. αν τελικα επιλεξεις να παρεις αυτο, πρεπει να παρεις ξεχωριστα τα cds  για τα    listenings. το βιβλιο κανει γυρω στα 45 ευρω κ τα σιντις γυρω στα 40. ειπες οτι πρεπει να παρεις βαθμολογια 750. αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι για το paper based. τωρα δινουν το internet based στο οποιο η κλιμακα ειναι διαφορετικη. δηλαδη για ενα μεταπτυχιακο που κοιταω λεει :"paper based-550, computer based-213, internet based-79,80"
το paper based νομιζω οτι εχει καταργηθει. κ αν βιαζεσαι για το μεταπτυχιακο πρεπει να δωσεις το internet based γιατι βγαινουν τα αποτελεσματα σε μερικες μερες ενω στο computer based κανουν 6 βδομαδες

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:52:15 μμ »
maryvas σ' ευχαριστώ που μου απάντησες! Έχω μια απορία προφορικά πως δίνουμε αφου το test είναι computer based;;; ::)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2009, 10:03:32 μμ »
παρακαλω!  :D
αχ τα προφορικα θεωρω οτι ειναι το πιο δυσκολο κομματι. στα προφορικα αν θυμαμαι καλα εχει 6 ερωτησεις. ακους την ερωτηση απο τα ακουστικα, σου αφηνουν περιθωριο 15-20 δευτερολεπτα να σκεφτεις την απαντηση κ απαντας μεσα σε 45 δευτερολεπτα. ουσιαστικα δλδ ηχογραφεις αυτα που λες. μπορει να ξεκινησει απο απλες ερωτησεις πχ "ποιο ειναι το αγαπημενο σου βιβλιο?" κ στη συνεχεια εχει δυσκολοτερες. δλδ ακους καποια διαλεξη κ σου κανουν ερωτηση πανω στο τι ακουσες. γενικα παιζει πολυ το listening. ακομη κ στην εκθεση εχει istening. δλδ εχει 2 εκθεσεις. η πρωτη ειναι μια κανονικη εκθεση. για να γραψεις τη δευτερη εκθεση διαβαζεις ενα κειμενο μεσα σε 3 λεπτα. επειτα ακους μια διαλεξη που εχει σχεση με το κειμενο κ επειτα εχεις μια ερωτηση να αναπτυξεις. συνηθως ειναι συγκριση ή περιληψη αυτων που διαβασες κ ακουσες. ακομη δεν εχω κανει τετοια εκθεση κ σκεφτομαι να δωσω στις 27 ιουνη.
η αλλη δυσκολια του τεστ ειναι οτι πρεπει να εισαι γρηγορος γι' αυτο κ θελει εξασκηση. στο reading για παραδειγμα εχεις 3 κειμενα 1,5 σελιδα περιπου το καθε κειμενο κ εχεις μια ωρα για να τα διαβασεις και να απαντησεις στις ερωτησεις των κειμενων. ολα γενικότερα τα κανεις στο κομπιουτερ. κ την εκθεση κ τα παντα. απλα θελει καποια τρικς.
για παραδειγμα στα readings δε διαβαζεις το κειμενο γιατι δεν θα καταλαβεις κ πολλα ετσι κ αλλιως. ολα εχουν επιστημονικους ορους. οι ερωτησεις σου λενε σε ποια παραγραφο πρεπει να ψαξεις. οταν σου ζηταει το θεμα του κειμενου κοιτας παντα την θεματικη προταση. μονο αυτη κ τιποτα αλλο γιατι μπορει να μπερδευτεις. οταν σου ζηταει την αποψη του συγγραφεα κοιτας παντα την κατακλειδα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:10 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2009, 02:11:27 μμ »
maryvas νομίζω πως με κατατόπισες αρκετά, σ' ευχαριστώ και πάλι ;) ;) ;)

Αν κάποιος άλλος έχει δώσει ή προετοιμάζεται για κάποιο απο τα δύο θα ήθελα να μου προτείνει βιβλιογραφία, να μου πει εντυπώσεις  κτλ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: προετοιμασία IELTS ή TOEFL
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2009, 08:12:39 μμ »
Κανείς;;;;;; Ένας ΠΕ 06 μπορεί να μου προτείνει βιβλία;;; ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 675
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.